על ההר בסר שוואלייה - מסלולים, הדרכה, סנובורד, מסעדות ועוד

אתר סר שוואלייה (Serre Chevalier) ממוקם על גבול איטליה ונחשב לאחד מאתרי הסקי הדרומיים ביותר על האלפים ולכן זוכה לפחות ל-300 ימים בשנה של שמש, המכסה מדרונות עם שלג שתמיד עונה על הציפיות. מסלולים לכל הרמות מפוזרים לכל אורך האתר, כשקיימות עשרות נקודות שונות מהן מתאפשרת גישה לאזורי הסקי.
מערכת אתר שלג
|
תמונה ראשית עבור: על ההר בסר שוואלייה - מסלולים, הדרכה, סנובורד, מסעדות ועוד
צילום: Club Med

אזורי הגלישה והמסלולים

הנקודה הגבוהה באתר נמצאת בגובה 2,800 מטרים
 תחנת הרכבל הנמוכה ביותר נמצאת בגובה 1,200 מטרים


 מסלולים לכל הרמות מפוזרים לכל אורך האתר סר שוואליה (Serre Chevalier), כשקיימות עשרות נקודות שונות מהן מתאפשרת גישה לאזורי הסקי. הסקי פאס שתרכשו יאפשר לכם שימוש גם במתקנים של Montgenevre שבגבול האיטלקי, ובתנאים המתאימים ניתן לעיתים אף לחצות את הגבול ולגלוש ל- Sestriere ו- Sauze d`Oulx שבאיטליה, אך גלישה באתרים אלו מחייבת רכישת סקי פאס נוסף. מרבית המסלולים מתאימים במיוחד לגולשים ברמה בינונית, ויש אפשרויות מצוינות גם לאנשי סנובורדינג. אורך המסלולים באתר מגיע ל- 250 קילומטרים והם מפוזרים סביב ארבע עיירות עיקריות. האזור שנמצא באזור Villeneuve הוא הנרחב ביותר, האזור השני הוא Fréjus, אשר מתחבר ל- Chantemerle ובריאנקון (Briançon) מקושרים ביניהם בעזרת מעלית שישה מושבים. פתיחת המעלית המחברת בין Villeneuve ל- Le Monêtier תלוייה בעוצמת הרוחות ובסופות השלג באזור. כדאי לקחת בחשבון שהגעה ל- Villeneuve היא איטית וכרוכה במעבר במסלול אדום, כך שגולשים ברמה בינונית יעדיפו, אולי, להגיע באוטובוס.

אורך המסלולים באתר: 250 ק"מ
מסלולים כחולים: 39%
מסלולים אדומים: 49%
מסלולים שחורים: 12%
שלג מלאכותי: 30%
התאמת האתר לגולשים מתחילים: 39%
התאמת האתר לגולשים בינונים: 42%
 התאמת האתר לגולשים מתקדמים: 19%

לתחילת הכתבה

מסלולים לגולשים מקצועיים

סר שוואלייה מציע הרבה עבור גולשים שמחפשים ליהנות, אבל לא לאלה שמחפשים מסלולי אקסטרים. המסלולים השחורים והרחבים שיורדים לכיוון Villeneuve ו- Chantemerle עונים להגדרה "שחורים" רק מבחינת תלילותם. בדרך כלל הם מתוחזקים היטב ומתאימים לגלישה במהירות גבוהה בירידה אנכית מרשימה של כ- 800 מטרים.

חלקם יכולים להיות סגורים לגלישה בשל תחרויות או אימונים. במסלול, היחסית מוזנח, Tabuc, שסובב את ההר, מהמעליות לכיוון Le Monêtier, יש כמה אזורים תלולים ובעלי מוגולס, אך הוא בעיקר מתאים לגלישה רגילה. כדי למצוא מסלולים תלולים נוספים יש לחפש בחלקו העליון של ההר, במסלולים אליהם מגיעות שתי המעליות העליונות שמעל Le Monêtier ושלוש אלה שנמצאות מעל Villeneuve. המסלולים הסמוכים למעליות האלה, באון ובאוף פיסטים יוצרים "מגרש שעשועים" מצויין כשמצב השלג טוב. על פי מפת המסלולים יש כמה מסלולים מסומנים ו- Ungroomed אך הם אינם מסומנים בה ויש לשאול לגביהם באתר עצמו.

יש המון שטח של אוף פיסט, גם בחלקו העליון של ההר וגם באזור מוקף העצים שמעל Villeneuve ו- Chantemerle. מסלול מומלץ נוסף הוא ה- La Voie Jackson אליו מגיעים בעזרת מעלית הכסא Yret מעל Le Monêtier, הוא כולל טיפוס קצר בין סלעים והגעה לאזור Bowl נטוש. יעדי אוף פיסט נוספים הם Tête de Grand Pré עד ל- Villeneuve (מצריך טיפוס מ- Cucumelle), מקצה L'Eychauda עד לPuy-St-André, מ- Yret עד ל- Le Monêtier דרך Vallons de la Montagnolle, מ- Tabuc ל- Le Monêtier. גם מסלול La Grave שהוא "מכה" עבור המומחים נמצא קרוב.

לתחילת הכתבה

מסלולים למתקדמים

המסלולים השונים בסר שוואלייה מתאימים מאוד עבור גולשים ברמה מתקדמת, והם יכולים לעבור מהאחד לשני מבלי לחשוש מהפתעות לא נעימות בדרך. על פי מפת המסלולים, מספר האדומים עולה על הכחולים, אך רוב המסלולים האדומים נמצאים בקצה הקל של הסקאלה והתחזוקה שלהם היא בדרך כלל טובה, כך שגם גולשים מתקדמים שחוששים מעט יכולים להיות רגועים.

הקערות (Bowls) הרחבות מעל Grande Alpe ו- Fréjus מציעות הרבה אפשרויות. המסלולים שנמצאים מעל Le Monêtier הם קלים, שקטים ויפים. גם גולשים שמחפשים מסלולים מעט יותר מאתגרים ימצאו את מבוקשם. רבים מהמסלולים רחבים מספיק כדי לאפשר גלישה במהירות גבוהה. Cucumelle שנמצא בקצה אזור Villeneuve הוא מסלול אדום וארוך, שנמצא הרחק מהמעליות. כדאי לנסות גם את המסלולים האדומים שנמצאים לא הרחק ממעלית הכסא האיטית והלא פופולארית Aiguillette באזור Chantemerle, הם שקטים, מהירים ומהנים. מסלולים פופולארים נוספים הם Aya ו- Clos Galliard ב-Le Monêtier והמסלול הארוך והנפלא מהקצה העליון של הגונדולה בבריאנקון ועד לקצה התחתון שלה.

מי שמרגיש שהוא מיצה את המסלולים האלה, יכול להתקדם למסלולים השחורים בחלקו התחתון של ההר. הם מתוחזקים היטב בדרך כלל, ואם אין לכם בעייה עם קרח בקצה המסלול, המשיכו אליהם. כדאי לנסות אותם בתחילת היום, כאשר הם עדיין לא צפופים.

לתחילת הכתבה

מסלולים למתחילים

בכל אחת מהעיירות המרכזיות קיים אזור המותאם לגולשים מתחילים. האזור ב- Chantemerle הוא יחסית קטן והאזורים ב- Serre Ratier וב- Grand Alpe נחשבים לטובים יותר. מאזורי הלמידה אפשר להתקדם למסלולים קלים. ב- Villeneuve, למשל, יש מסלולים ירוקים מצויינים מעל Fréjus. גם ב- Chantemerle וגם ב- Villeneuve יש מסלולים ירוקים החל מאמצע ההר, שהם צרים ולא מהנים בשעה שאחרים גולשים בהם המהירות. המסלולים הקלים של Le Monêtier נמצאים סמוך לאזור הלימוד (Nursery) המומלץ. ההתקדמות למסלולים ארוכים יותר אינה פשוטה, כך, למשל, המעבר ל- Villeneuve כרוך במעבר במסלול האדום Cucumelle.

לתחילת הכתבה

מעליות באתר:

מעליות טי-בר: 37
מעליות מושב: 20
 מעליות קרון: 9

מעליות מהירות: באתר יש מעליות גדולות רבות, בהן ארבע מעליות שישה מושבים, שנוספו לפני מספר שנים. בעונות האחרונות לא נוספו מעליות חדשות ועדיין יש מספר מעליות ישנות ואיטיות, שזקוקות לרענון.

תורים: קיימת בעייה בעלייה אל ההר, אך גם במעליות הגבוהות עלולים להיוותר תורים. צוואר בקבוק נוצר במעלית הכסא האיטית והבעייתית Balme בדרך ל- Le Monêtier, כך גם במעלית הכסא Fréjus מעל לגונדולת Pontillas ובכפתור Crètes הסמוכה לה. סר שוואלייה מושך אליו, יותר מאתרים אחרים בצרפת, משפחות עם ילדים בסביבות פברואר, דבר שיוצר תורים ארוכים באמצע ההר, בעיקר במסלולים המרכזיים. המסלולים התחתונים, שנמצאים מעל Chantemerle נוטים לצפיפות יתר, במקרה כזה קחו את מעלית הכסא Aiguillette.

לתחילת הכתבה

סנובורד בסר שוואלייה

האתר סר שוואלייה הוא מגרש שעשועים טבעי עבור גולשי הסנובורד. במסלולים יש שפע של מכשולים טבעיים, שנראה כי נוצרו במיוחד עבורם. נסו את מסלול Cucumelle ואת האזורים שסביב מעלית Rocher Blanc ב- Prorel. ריבוי מעליות הכפתור והאזורים השטוחים עשוי להוות בעייה עבור הגולשים המתחילים והבינוניים. ב- Chantemerle יש פארק שלג טוב שמתאים לכל הרמות וכמו כן, בית ספר שמציע קורסים שונים החל מרמת מתחילים ועד לקורסים בסגנון פרי סטייל למתקדמים.

לתחילת הכתבה

פארק שלג

פארק השלג בסר שוואלייה עובר מקצה שיפורים מדי שנה על ידי מומחים בתחום. הוא ממוקם מתחת למעלית הכסא Forêt שנמצאת מעל Villeneuve ויש בו למעלה מ- 25 מתקנים ומעלית כפתור מיוחדת שפועלת בו. הוא מתאים לכל הרמות ויש בו רמפות, Step Ups Kickers ו- Log-Jibs. הפארק מתאים במיוחד למתחילים, שכן אזור המתחילים בו מפותח ומהווה הזדמנות מצויינת ללמוד את העניין. יש Half Pipe בחלקה התחתון של גונדולת Aravet ב- .Villeneuve

לתחילת הכתבה

קרוס קאונטרי 

יש מסלולים באתר לקרוס קאנטרי באורך כולל של כ-35 ק"מ, רובם נעים לאורך הנהר שבין Le Monêtier ו- Villeneuve ולכיוון Col du Lautaret.

לתחילת הכתבה

בתי ספר וסקי עם הילדים

באתר פועלים מספר בתי ספר לסקי. ה- EurekaSKI נמצא בעיירה Le Monetier וה- Axesse נמצא בעיירה Villeneuve. שלושה בתי ספר נוספים פועלים בסר שוואלייה והם Generation Snow - Snowboard School, Ecole du Ski Francais - French ski school וה- Ecole Buissonnière.

לתחילת הכתבה

מסעדות על ההרים

המסעדות מפוזרות על גבי ההרים בצורה טובה ומסומנות היטב במפת המסלולים.

  • בקצה העליון של הרכבל והכסא מ- Chantemerle פועל ה- Chalet Hotel Serre Ratier. במסעדה טראסה יפה ואולם פנימי יפה, השירות טוב והאוכל מצויין. טלפון: 0492205288
  • מעל מעלית ארבעת המושבים Casse du Boeuf נמצאת Bivouac de la Casse, שאלֵה אטרקטיבי שמציע מזנון בשירות עצמי כמו גם שירות בשולחן. המסעדה יקרה. טלפון: 0492248772
  • Pi Maï שוכנת בעיירה Fréjus. זוהי מסעדה שמספקת אווירה חמימה בימים סוערים ונוף מקסים בימים יפים. האוכל מצויין וכולל, בין היתר, סטייקים שמתבשלים על האש. המסעדה יקרה. טלפון: 0492248363
  • The Echaillon, ממש מתחת למסעדה Bivouac, נמצאת בשאלֵה עם אח ושירות לשולחן ומגישה מנה מצויינת של Confit de Canard.
  • ב- Bercail, שנמצאת קרוב לקצה העליון של המעלית Arave, מזמינים את האוכל מהדוכן כמו בסגנון שירות עצמי ומקבלים אותו לאחר מכן לשולחן.
  • באזור Chantemerle פועלת מסעדת Soleil בשירות עצמי ומציעה אוכל טוב במחירים טובים. Troll הסמוכה מציעה תמורה טובה לכסף ושירות אדיב. מסעדת השירות העצמי Grand Alpe מרווחת וזולה מעט יותר מהאחרות.
  • בבריאנקון ממליצים על Pra Long Chalet, שנמצאת בתחנת הביניים של הגונדולה.
  • מה- Chalet de Serre Blanc, שנמצאת מתחת לקצה של Prorel, יש נופים מהממים ותפריט אוכל בסיסי.
  • מעל Le Monêtier אפשר לבחור בין השירות העצמי של Bachas לבין Peyra Juana הקטנה שנמצאת על המסלול הכחול סמוך לתחתית. שתיהן פופולאריות מאוד בימים סוערים.

לתחילת הכתבה

נבחר ותורגם על ידי צוות אתר למטייל מהאתר www.telegraph.co.uk

רוצה לקרוא עוד על אתר הסקי סר שוואליה? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סר שוואלייה

כתבות ומדריכים לחופשת סקי

הזמנת חופשה לסר שוואלייה

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

חופשה ביוון: היעדים הכי שווים לקיץ

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

חופשה של פעם בחיים

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע