האי סטיוארט - מידע כללי

אם תהיתם מהי אותה נקודה קטנה מתחת לקצה האי הדרומי של ניו זילנד במפה, שלעיתים אף מושמטת ממפות העולם באטלסים, הרי זהו האי השלישי בגודלו במדינת ניו זילנד - האי סטוארט.
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: האי סטיוארט - מידע כללי
© מאורי הירש

הקדמה

אם תהיתם מהי אותה נקודה קטנה מתחת לקצה האי הדרומי של ניו זילנד במפה, שלעיתים אף מושמטת ממפות העולם באטלסים, הרי זהו האי השלישי בגודלו במדינת ניו זילנד - האי סטוארט.

 המאורים, תושביה הראשונים של המדינה, מספרים על חצי האל מאווי שיצא לדוג בלב האוקיינוס ולכד בקרס הקסמים שלו דג ענק ואימתני. כשהצליח מאווי למשות את הדג הכביר מן המים, קפא הדג והפך לאי הצפוני של ניו זילנד, בעוד הקאנו של מאווי הופך לאי הדרומי. העוגן של הקאנו הפך לאי סטוארט, או בשפה המאורית - ראקיאורה (Rakiura)- "ארץ השמיים הזוהרים". מקור השם לא ברור, אך תושבי האי הגאים טוענים כי השם נעוץ בשקיעות המרהיבות המאירות את שמי האי בשלל גוונים נפלאים (כשאין גשם...).

לתחילת הכתבה

מידע כללי

האי סטוארט הוא מקום נפלא למי שאוהב טבע פראי ולא נגוע, טרקים ארוכים ושוממים, שקט אינסופי והתבודדות, ושאינו נרתע מכמויות אדירות של גשם. האי הקטן, "המפלט האחרון", הוא כמעט נטוש. עיר הבירה שלו, היא גם מקום היישוב היחיד בו, היא אובן (Oban), עיירה מיניאטורית ובה פחות מ-500 תושבים, שחלק גדול מהבתים בה מיועדים בכלל ללינת תיירים. מעבר לגבולות העיר משתרעים כעשרים קילומטרים של כבישי אספלט, כאשר מעבר להם האי הופך ממלכתו הבלעדית של הטבע.

 האי משתרע על כ-1,700 קמ"ר, יותר מ-90 אחוז מהם מוכרזים כשמורת טבע. רובו גבעות והרים, שהגבוה בהם הוא הר אנגלם (Anglem), בגובה של 980 מטר. יער גשם מרשים של צמחיה מקומית מכסה את רוב האי, אותו מקיפה רצועת חופים יפה. את האי מאכלסות בעיקר ציפורים - אלבטרוסים, שחפים ועופות מים, פינגווינים, קיווי, תוכי הקאקא, היונה הניו זילנדית, ציפורי שיר שונות ועוד. המין הנדיר ביותר הוא הקאקאפו Kakapo, התוכי הגדול בעולם, ציפור ירוקה מקסימה וחסרת כושר תעופה הפעילה בלילה, הנמצאת בסכנת הכחדה. גם כלבי ים ואופוסומים (שהובאו לכאן מאוסטרליה) חיים באי.

אך על הנוף היפה מעיב לעיתים מזג האוויר הסורר. אומנם הטמפרטורה באי מתונה יחסית, אך כמויות הגשם עצומות. לאורך החוף יורדים 1.5 מטר משקעים בשנה, ובפנים האי עד חמישה מטרים! הגשם הרב הופך חלקים רבים מהשבילים באי לבוציים להפליא, מה שסוחט קללות רבות מהמטיילים בטרקים. גם הרוחות הרבות זוכות לקיטורים. אך המקומיים הפטריוטים מתייחסים בסלחנות לאקלים הבעייתי ומכנים אותו "בונה אופי".

האירופאי הראשון שגילה את האי היה קפטן קוק ב-1770, אך הוא סבר כי האי הינו חלק מהאי הדרומי וכינה אותו South Cape. רק ב-1809 התבררה הטעות, כאשר הספינה פגאסוס בפיקודו של קפטן צ`ייס הקיפה את האי, והעניקה לו את שמו, על שם הקצין הראשון וויליאם סטוארט שמיפה את חופיו הדרומיים.

בין האי סטוארט לאי הדרומי של ניו זילנד מפרידים 25 הק"מ של מיצר Foveaux. את המיצר ניתן לחצות במעבורת Foveaux Express מ-Bluff (יש הסעות מאינברקרגיל). טלפון: 212 7660, פקס: 212 8377, דואר אלקטרוני: [email protected]

 דרך נוספת היא בטיסה בחברת Southern Air מאינברקרגיל (לעיתים יוצאות טיסות גם מדנידין). טלפון: 218 9129, טלפון חינם בניו זילנד: 0800 658 876, פקס: 214 4681

לתחילת הכתבה

אטרקציות מרכזיות

מרכז האי, כאמור, היא העיר היחידה אובן, אליה מגיעות הטיסות והמעבורת, שתושביה מועטים מתפרנסים מדיג ותיירות. Rakiura Museum מציג את ההיסטוריה של האי, כולל של היישוב המאורי שהתקיים במקום כ-800 שנה. פתוח בין 10:00 ל-12:00 משני עד שבת, ובין 12:00 ל-14:00 בימי ראשון. הכניסה בתשלום סימלי. מרכז המבקרים המופעל על ידי ארגון שימור הטבע, ה-DOC, נמצא ברחוב הראשי וכולל גם תצוגה מעניינת על האי. טלפון: 219 1218, פקס: 219 1555. המקום מספק גם שמירת חפצים בתשלום ליוצאים לטרקים.

 מהעיר ניתן לצאת לסיורי טבע שונים, בהם סיורי הצפייה בציפור הלאומית של ניו זילנד, הקיווי. האי סטוארט משופע בציפורים ליליות וביישניות אלו, וחי בו מין אחד של קיווי אפור הפעיל גם בשעות היום. הסיורים יוצאים בקבוצות קטנות (כדי לא להפריע לציפורים) בלילה אל חוף Ocean, והביקוש אליהם רב בקיץ ועל כן כדאי להזמין מקום מראש. עוד פעילויות: מסלולי הליכה קצרים, טיולי קיאקים, סיורי שיט, וסיורים לחוות סלמון ולאי אולבה. אי זה, Ulva Island, משמש מ-1922 כשמורת ציפורים, המצייצות כאן על רקע יער נפלא, בו עוברים מספר מסלולי הליכה מעניינים.

 אך הפעילות העיקרית לשמה מגיעים רוב התיירים היא הטרקים. שני טרקים מעגליים מפורסמים עוברים בחלקו הצפוני של האי (החלק הדרומי נותר בתולי ושומם). הקצר ביניהם הוא Rakiura Track, שלושה ימי הליכה ברמה בינונית, חלקם על גבי טיילת מעץ החוסכת את ההליכה הקשה והמעייפת בבוץ הידוע לשמצה. טרק זה אף משתייך לרשימת ה-Great Walks, הטרקים שהוגדו כטובים/פופולרים ביותר בניו זילנד על ידי ה-DOC. הטרק מהווה אלטרנטיבה טובה למי שאינו מעוניין לעשות את הטרק הארוך יותר, North West Circuit. טרק זה נמשך בין שמונה לעשרה ימים של הליכה מאומצת, אך מספר מסלולי הליכה מעניינים המתפצלים ממנו עשויים להאריך את הטרק במספר ימים נוספים. רובו תלול ובוצי. בשני הטרקים, במיוחד בראקיאורה, הבקתות עלולות להיות עמוסות ומלאות בעונת הקיץ (דצמבר-פברואר). הגשם עלול להוות מעמסה, אך אין ברירה אלא להתמודד אתו - הלינה בכל בקתה מוגבלת לשני לילות בלבד. התייעצו עם משרד ה-DOC באובן לפני צאתכם, רכישת העלון המפרט את המסלול כדאית (בין דולר לשניים).

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על האי סטוארט

הזמנת חופשה להאי סטוארט

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי