שמורות במדינת צ`יצ`יוואוואה

צ`יצ`יוואוואה נמצאת בצפון מקסיקו,ארצות הברית גובלת בה מצפון, מדינת סונורה מצפון מערב, ומדינת דורנגו בדרום. מטיילים רבים נמשכים לכאן בגלל קניון הנחושת המפורסם - אזור טבע יפהפיה שמגיעים אליו ברכבת.
איל הנדל ואיילת רגב
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: שמורות במדינת צ`יצ`יוואוואה
Thinkstock Imagebank ©

קניון הנחושת

המסע בין Los Mochis שבמדינת Sinaola (ליד ים קורטז) לבין עיר הבירה Chihuahua של מדינת Chihuahua נחשב לאחד היפים ביותר בכל מקסיקו ולאחד המעניינים מבחינת המפגש עם תרבויות מקומיות. האזור מושך חובבי הליכה, מטפסי הרים, צפרים, היסטוריונים, גיאולוגים, תרמילאים ועוד. השם קניון הנחושת הינו ביטוי המשמש לציון קניונים באופן כללי והכינוי שניתן למקום אינו מדויק כל כך כיוון שמעולם לא נמצאו פה כמויות נחושת גדולים ולמעשה מתייחס לצמח מטפס הגדל על קירות הקניון שבצעו כצבע הנחושת.

 היופי הגיאולוגי של האזור פשוט מדהים. רכס Sierra Tarahumara בנוי מ-200 ערוצים שיוצרים 6 קניונים גדולים המחוברים זה לזה. מסביב פסגות הרמות הגבוהות מכוסות שלגים, ישנם אגמים מבעבעים ואין ספור עצי אלון ואורן, מפלים גבוהים, צמחיה סוב-טרופית, צמחיה מדברית למחצה במישורי החוף, מטעי סוכר ושדות ירקות במערב ומטעי אפרסקים ותפוחים במזרח לכיוון Chihuahua. מגוון בעלי החיים גם כן רב. למעלה מ- 290 סוגים של ציפרים, עשרות יונקים (דובים, צבאים, חתולי בר...) ו-87 מיני זוחלים.הקבוצה האתנית המיישבת את האזור היא Tarahumara (או ררמורי כפי שהם מכנים את עצמם). מדובר ב- 50 אלף אינדיאנים שרובם חיים במערות ובצוקים. המבקרים בקניון יכולים לבחור בשתי דרכים. מרבים המבקרים בוחרים לנוע לאורך נתיב הרכבת, אך ישנה אופציה נוספת שהיא אתגרית יותר ומחייבת מעבר בין הקניונים.

מספר מוקדי משיכה בקניון:
א. נסיעה ברכבת Chihuahua al Pacifico. ללא ספק הנופים בדרך (מטעים, עמקים פוריים, יערו מעט, דיונות מדבריות וכו`) שיותירו בזיכרונכם רושם עז. אומנם על המפה נראית הדרך קלה ופשוטה אך הנסיעה ברכבת אינה קלה ובחלקים מסוימים יכולה להיות אפילו מפחידה. הדרך מלוס מוציס ל- Chihuahua עוברת דרך 88 מנהרות ומעל 38 גשרים, חוצה קניונים קטנים ברמת Sierra Tarahumara וחובקת את שני הצדדים של מצוקים גבוהים. במהלך הנסיעה נחשפים לתופעות גיאולוגיות מרהיבות כשגולת הכותרת הינה Copper Canyon (גדול ועמוק יותר מהגראנד קניון המפורסם באריזונה). טיילים יכולים לרדת לעומקו של הקניון (סה"כ 2300 מטר) בליווי מדריכים מהעיירות Creel או Divisadero.

 מומלץ לעשות את הדרך מכיוון מערב למזרח, (בשל האפשרות לראות טוב יותר את הנופים במהלך הנסיעה), כלומר לצאת מ- Los Mochis או מ- El Fuerte, כשהאחרונה עדיפה. רכבות יוצאות פעמיים ביום לכל כיוון. קיימות שתי רכבות: האחת Primera especial - ממוזגת, נקייה ומהירה יותר (13 שעות נסיעה) והשנייה Segunda איטית יותר (16 שעות) ומומלץ לנסוע בה לכיוון צ`יאוהאוה ולא הפוך. כרטיסים ניתן למצוא בתחנת הרכבת ובסוכנויות הנסיעות. מומלץ להזמין כרטיסים כמה ימים מראש (במיוחד בקיץ או בתקופת חג המולד). הרכבת עוצרת בכמה נקודות בדרך. תרמילאים מעדיפים לרוב את קריל (Creel -העיר הגדולה והמאורגנת ביותר עבור שהות מטיילים) או Bahuichivo מהן אפשר לצאת לטרקים בקניונים של Batopilas ו/או Urique

ב. מפלי Basaseachic: המפלים נמצאים בפארק הלאומי Cascada de Basaseachic והם מכסים חלק נכבד מקניון Candameña . המפלים נחשבים לשניים בגובהם מבין המפלים במקסיקו ואפשר לראות אותם מכמה נקודות במרומי הקניון. גובהם 246 מטרים. אפשר לטרק לנקודה הנמוכה ביותר שלהם בסיור מאורגן.

ג. פסטיבלים: פסטיבל אחד הוא סמנה סנטה: הפסטיבל שנחגג על ידי אינדיאני Tarahumara במהלך השבוע הקדוש מאפשר למבקרים להיוודע אל המסורת, המנהגים והריקודים של האינדיאנים החיים כאן. זוהי גם הזדמנות להצטרף לחוגגים בשתיית ה- tesguiño, משקה אלכוהולי המבוסס על תירס. פסטיבל נוסף הוא הפיאסטה לבתולה גוואדלופ: ב-12 לדצמבר האינדיאנים של Tarahumara חוגגים את החג בריקודים, שירה, שתיה וסעודות מפוארות

ד. העיירה בטופילס Batopilas היא עיירה פשוטה בתחתית קניון בטופילס. הנוף בדרך לעיירה מרהיב ביותר. במאה ה- 19 היתה זו עיירת כורים מפורסמת. כיום מתגוררים בה 800 אנשים המתפרנסים מחקלאות- גידולי אבוקדו, מנגו, פפאיה, תפוזים ועוד, אך למרות זאת התושבים משמרים היטב את המורשת האדריכלית שלהם. ניתן להגיע לעיירה מקריל או מ-Guachochi מהן יש לחבור בקילומטרים ה-70 לדרך המובילה ל-Samachique ומשם יש לעבור עוד 55 ק"מ בדרך עפר עד לעיירה עצמה.

 ה. Lago de Arareko- אזור תיירות אקולוגית, המשתרע על פני 200 קמ"ר, כ- 8 ק"מ מדרום לקריל, על אם הדרך ל- Cusarare. חלק מהאדמות מצויות בידי התושבים המקומיים, קרי, ה- Tarahumara. האזור מכוסה עצי אורן ומנוקד במפלי מים, נביעות מים חמים, מערות, תצורות סלע מעניינות, קניונים, חוות חקלאיות, כשבולט מכל הוא אגם Arareco אשר בסביבתו מסלולי הליכה רבים, אפשר לרכב על סוסים, לשוט בסירות או לרכב על אופניים.

הגעה: ברכב: ממקסיקו סיטי יש לנסוע על הכביש המחבר בין מקסיקו ל- Queretaro ומשם ל- San Luis Potosi. אז יש לעלות על דרך 45 ל- Torreon ומשם להתחבר לכביש המהיר Coahuila-Chihuahua עד שמגיעים לכביש -La Junta - Creel. מקריל מחכה לכם נסיעה של עוד 15 דקות עד לאררקו.
ברכבת: מ- Chihuahua עלו על הרכבת Chihuahua-Pacifico ורדו בקריל ממנה ישנה תחברה ציבורית לאגם.
 באוטובוס: ממקסיקו סיטי עלו על אוטובוס ל- Chihuahua, בה החליפו לאוטובוס מקומי שנוסע על La Junta - Creel ומקריל תפסו תחבורה ציבורית.

מידע שימושי: 
מתי לטייל? הזמן הטוב ביותר הוא תחילת הסתיו, כשגשמי הקיץ כבר נפסקו אך הותירו את האזור ירוק ואת המפלים שוצפים ומלאים מים. גם סוף עונת האביב מהווה עונה טובה, כשמזג האוויר נעים בתוך הקניונים.

 כדאי לדעת כי באזור ישנם שני סוגי אקלים- אלפיני ברמות הגבוהות (בחודשים אפריל-אוקטובר הטמפרטורות ממוצעות ולרוב יורד גשם, בין יולי לספטמבר קר ומנובמבר עד מרס- מושלג). סוג האקלים השני, הוא סובטרופי האופייני לחלקים העמוקים בקניונים (מאי עד יולי- חם ולח מאוד ובשאר ימות השנה חם). בחורף קר מאוד, במיוחד בלילות של נובמבר-מרס. בחודשים דצמבר-ינואר מנשבות סופות חזקות. כדאי לשים לב כי בירת האזור Chihuahua נמצאת במדבר ולכן הטמפרטורות יכולות להשתנות במהירות. בקיץ חם ולח מאוד בבירה ואילו בחורף קר ויבש. Los Mochis ו- El Fuerte הינן ערים לאורך קו החוף של ים קורטז. בחורף לח מאוד, באביב ובסתיו חמים ובקיץ חם ולח.

לתחילת הכתבה

שמורות לאומיות

שמורה לאומית Cascada de Bassaseachi

בלב רכס הרי Sierra Tarahumara במדינת ציציוואוואה (Chihuahua) ישנו אזור הררי הידוע בשם הפארק הלאומי Basaseachic שמכוסה ברובו בעצי מחט. הפארק נמצא בלב אגן הידרוגרפי בו זורם נהר הנושא אותו שם בשטח של 512 קמ"ר. המראה המרהיב ביותר של זרימת הנהר בא לידי ביטוי במפל Cascada de Bassaseachi, הגבוה בכל המדינה, שנופל בחופשיות 298 מטרים. על מנת לצפות במפל נדרשת הליכה רגלית ארוכה דרך הרמה המסולעת Sierra Tarahumara. מסלול הליכה זה חוצה יערות עצי אורן, אלון, אגבה, אלמון ושיטה המכוסים שיחים הגדלים אך ורק אזור זה. (חשוב לודא את תנאי הדרך לפני היציאה לכיוון המפל, במיוחד בעונה הגשומה. מומלץ להצטרף לסיור מאורגן).

 עולם החי בשמורה זו כולל מיני צבאים, מינים ממשפחת החתוליים כמו הפומה וחתול הבר, חזירי בר, מיני מכרסמים כמו הנוטרייה, סנאי אפור וסנאי אדום, ארנבות ומיני עופות, בכללם נקרים ושליו מלבד מסלולי הליכה רגליים, האזור מציע אפשרויות טיפוס ומחנאות טובים.

מידע שימושי:
 השמורה נמצאת מדרום מערב לבירת המחוז Chihuahua ניתן לטייל בשמורה כל השנה, אם כי עדיך שלא ביוני, יולי או אוגוסט.

הגעה: ברכב ניתן להגיע מ-Chihuahua בנסיעה כל אוטוסטרדה מספר 16 לכיוון Adolfo López Mateos, שם ישנה הכוונה לדרך המובילה היישר לפארק.
 שירותים: בשמורה אפשרויות לינה בקאבניות, מוטלים, קמפניג וכן שפע של מקומות חניה

שמורה לאומית Cumbres de Majalca

שמורת Cumbres de Majalca הינה אחת מהשמורות הכי ותיקות במקסיקו והיא מאופיינת ברכסי הרים גבוהים המתפרסים של שטח של 50 קמ"ר לערך, בתצורות סלע מוזרות אשר נוצרו בתהליכי בליה טבעיים, מצוקים גדולים ובאזור פראי גדול. בשמורה נביעות רבות מהוות חלק ממקור המים לנהרות Chuvinca ו- Sacramento. החי האופייני הינו עצי אורן ואלון. השמורה מציעה פעילות רגלית עם נקודות תצפית מיוחדות ומחנאות, פסגות הרים הן אתגר למטפסי הרים ושבילים לרכיבה על אופניים לאורך 53 קילומטרים .
ניתן לטייל בשמורה כל השנה. השמורה נמצאת 60 ק"מ מצפון מערב לבירה Chihuahua.

 פרטים על הפעילויות אפשר לקבל במשרד התיירות של Chihuahua בטלפון: 14293421

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על מקסיקו