חדשות תיירות ותעופה

2.5 מיליארד דולר: אל על נוסקת לגובה בסיום הרבעון הרביעי ושנת 2023

מאז החלה מלחמת 'חרבות ברזל', אל על היוותה את חוד החנית של חברות התעופה בישראל, כאשר הייתה אחראית על מרבית הטיסות מנתב"ג ואליו. כעת, מסכמת החברה רבעון רביעי ואת שנת 2023 עם הכנסות של כ-2.5 מיליארד דולר, שמהוות צמיחה של 26% בהשוואה לשנה שקדמה לה. בסך הכל גרפה אל על רווחים של כ-125 מיליון דולר לפני ניכוי מס
לירז שפר
|
תמונה ראשית עבור: 2.5 מיליארד דולר: אל על נוסקת לגובה בסיום הרבעון הרביעי ושנת 2023
דוברות אל על

בחלוף שנה להשקת התוכנית האסטרטגית של אל על ובצל המלחמה, אל על מציגה רווח שנתי לפני מס של 125 מיליון דולר לשנת 2023 והכנסות של למעלה מ-2.5 מיליארד דולר, זאת ללא שביצעה שינוי מהותי בהכנסה הממוצעת לקילומטר לנוסע (RASK).

הגידול השנתי בהכנסות, מהווה גידול של 26%, בהשוואה לשנת 2022, אז עמדו ההכנסות על כ-2 מיליארד דולר. גם בהסתכלות על הרבעון הרביעי לשנת 2023 לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אל על רושמת גידול שנתי של 21% בהכנסות, שעומדות על כ-678 מיליון דולר, לעומת 561 מיליון דולר בשנת 2022.

אל על גורפת רווחים שמסתמכים בכ-125 מיליון דולר לפני מס בשנת 2023, זאת לעומת הפסד לפני מס של כ-14 מיליון דולר בשנת 2022. בתוך כך, עמד הרווח לפני מס ברבעון הרביעי של 2023 על כ-40 מיליון דולר, לעומת רווח של כ-7 מיליון דולר ברבעון הרביעי של שנת 2022 לפני מס.

את העלייה הרבעונית ברווחים ניתן לזקוף לזכותם של 5 מרכיבים עיקריים. ראשית, גידול בפעילות ובקיבולת המוצעת (ASK) בשל פעילותן הדלה של חברות תעופה הזרות ותפקידה של אל על כשחקנית מרכזית וכמעט בלעדית בהפעלת טיסות מישראל ואליה. במקביל, החברה ביצעה בשינויים בתמהיל היעדים שלה בהתאם להלך הרוח והעדפות הנוסעים. כזכור, רק בתחילת החודש, הודיעה החברה על ביטול טיסות למרקש ודבלין בעונת הקיץ והאביב לאחר ההכרזה הדרמטית על השהיית הקו ליוהנסבורג. במקביל, החליטה החברה לתגבר טיסות לארה”ב בעקבות הביקוש.

גורמים נוספים שאחראים על העלייה הרבעונית ברווחים טמונים בירידה במחירי הדלק שחסכו כ-17 מיליון דולר לחברה, עלייה משמעותית בהטסת המטען עד כפי הכפלת ההכנסה מהרבעון המקביל אשתקד וכן שימור ההתייעלות שהחלה החברה מאז תקופת הקורונה שמתמקד בהגברת פעילות תוך צמצום הוצאות.

דינה בן-טל גננסיה, מנכ"לית אל על: "בימים אלה הערך העליון המוביל את כולנו הוא ערך הסולידריות. מאז פרוץ המלחמה התגייסנו באופן מוחלט לטובת המדינה ופעלנו במתכונת חירום, תוך שאנו מבטיחים גשר אווירי למדינה וממנה. במקביל המשכנו לדבוק בתוכנית האסטרטגית, מתוך מחויבות לצמיחת החברה.

התוצאות השנתיות משקפות קו מגמה של שיפור עמוק בליבת העסקים שלנו. זו תוצאה של ניהול מוקפד, התייעלות תפעולית ופיתוח עסקי נכון. תוצאות שלושת הרבעונים הראשונים מדברות בעד עצמן ומראות שאל על בתנופת עשייה ומציגה את השנים הטובות ביותר בתולדותיה.

תוצאות הרבעון הרביעי, רבעון המלחמה, מבטאות את גמישותנו הגבוהה בניהול רגיש ונכון של הביקושים הגדולים. למרות היותנו הגורם היחידי שמטיס ישראלים באופן משמעותי – ההכנסה הממוצעת לנוסע לקילומטר (RASK) מציגה עלייה בשיעור נמוך של כ-5 אחוזים בלבד. המשימה הלאומית עומדת כל הזמן לנגד עינינו ואנחנו מסתכלים קדימה להמשך מימוש התוכנית האסטרטגית תוך דגש על אחריותנו. בהזדמנות זו, אני רוצה להודות לעובדי החברה על מחויבותם האישית לאחריות ולמשימה הלאומית לאורך תקופת המלחמה".

ינקל'ה (יעקב) שחר, סמנכ"ל כספים באל על: "התוצאות הכספיות מבטאות היטב את חוסנה של החברה בשגרה ובחירום כאחד, וכן את נחישותה להתמקד במטרות האסטרטגיות וחיזוק מבנה ההון, תוך שמירת מבנה העלויות שלה. אנו מבחינים בשיפור משמעותי ומתמשך לאורך השנה בכל פעילויות הליבה שלנו, שמצביע כי הפעולות שלנו, שהחלו עוד בתקופת הקורונה, נושאות פרי, ואנו נחושים לשמור על הישגים אלה גם לשנים הבאות".
 


כתבות נוספות שאולי יעניינו אתכם:

תגיות הכתבה

  • #אלעל

עדכוני חדשות האחרונים

דילים לחופשה המושלמת

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

יוצאים לטיול הגדול: בר ושני עפים על העולם

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי