עפתי לתרמילאים

5 סיבות לטייל עם מקלות הליכה וכל מה שצריך לדעת עליהם!

ליאור כ
|
שמור לעצמי

אם לפני עשור כמעט ולא ראינו שימוש במקלות הליכה בטיולים, היום, כמו באירופה ובארה"ב, מקלות ההליכה הפכו לחלק בלתי נפרד מהציוד ההכרחי לכל מטייל. אז מדוע צריך מקלות הליכה בטיולים? למה חשוב לשים לב בעת בחירת מקל הליכה? ולמעשה, כל מה שצריך לדעת על מקלות הליכה במדריך הבא. מקלות או לא להיות.

השימוש במקלות הליכה יכול להקל על ההליכה בטיול ובכך לשפר לכם את החוויה:

1. מקלות ההליכה עוזרים לדחוף את הגוף קדימה ולמעלה ובכך לעזור לכם להגביר את קצב ההליכה, בין אם המסלול מישורי או תלול. בנוסף, השימוש במקלות הליכה יעזור לכם לשמור על קצב הליכה אחיד.

2. המקלות מפחיתים משמעותית את המאמץ על כל חלקי הרגליים: הברכיים, הקרסוליים וכפות הרגליים. תרגישו את זה בעיקר במהלך ירידה במדרון.

3. מקלות הליכה יעילים בהוספת חיכוך בהליכה בשטחים מחליקים, כמו בבוץ או באבנים לא יציבות.

4. הם מספקים נקודות אחיזה נוספות בשטח קשה למעבר, כמו הליכה במים או במסלול מלא "מכשולים" ובכך יעזרו לכם לשמור על שיווי משקל, שיאפשר לכם להמשיך לנוע במהירות ובקלות.

5. מקלות הליכה יכולים לשמש גם כעזר במסלול: לפלס דרך בין קוצים, לבדוק עומק של שלוליות וגם להגן על עצמיכם מפני חיות בר.
רועי יצקן, מנהל סניף למטייל בנוקיה, בטרק האגמים הקפואים בנפאל, עם מקל הליכהרועי יצקן, מנהל סניף למטייל בנוקיה, בטרק האגמים הקפואים בנפאל, עם מקל הליכה
חלקי המקל

 • ידית אחיזה
 • רצועה לאבטחה ולהפחתת הלחץ משורש כף היד
 • מנגנון הארכה ונעילה
 • גוף המקל וקצה מיוחד לאחיזה בקרקע
 • גומייה הניתנת להסרה בקצה המקל לנוחות ושמירה עליו

כשאנו בוחנים את טיבו של מקל הליכה חשוב שנשים לב לדברים הבאים:

ממה עשוי המקל?
 האלומיניום הינו חומר חזק מאוד ועמיד לאורך זמן. תכונותיו של האלומיניום מקנות לו גמישות מסוימת, לכן תחת לחץ גדול יש סיכוי שהוא יתעקם לפני שיישבר. ניתן למצוא גם מקלות העשויים סגסוגות שונות של אלומיניום, למשל אלומיניום Titanal, אשר עמיד וחזק יותר מהאלומיניום הסטנדרטי.

קרבון הוא חומר העשוי מסיבי פחם. הוא קל משקל וחזק מאוד. החומר מספק יחס מעולה של משקל, לעומת עמידות, למרות שהוא פחות גמיש מאלומיניום.

ממה עשויה ידית האחיזה?
 ידית האחיזה עשויה מגומי - חומר גמיש ועמיד בעל יכולת בידוד גבוהה, בעיקר בתנאי קור. בעת הזעה רבה בכפות הידיים הוא עלול ליצור שפשפות או שלפוחיות, לכן הוא מומלץ יותר למזג אוויר קר.
שעם מתמודד טוב יותר עם לחות או הזעה בכפות הידיים. מדובר בחומר גמיש, רך ונוח, המקבל עם הזמן את צורת היד. מומלץ לשימוש במקומות עם אקלים חם.
EVA חומר ספוגי קל, בעל צפיפות אחידה ויעיל מאוד בשיכוך זעזועים.

מהי צורת הידית?
ידית T (מקל סבא) - ידית זו מאפשרת להישען בנוחות על המקל בעת עצירה או מנוחה. בתנאי שטח קשים ומשתנים, כאשר אתם נושאים משקל על הגב, האפשרות להישען על הידית עלולה לגרום להחלקה של כף היד. לכן, ידית זו אינה מתאימה לטיולים עם משקל רב ובאופן כללי היא פחות מומלצת לטיולים בשטח. מקל סבא מתאים יותר לתמיכה ולהליכה עירונית ולא כדאי להשתמש בו עבור טיולים בשטח.

מוט אנכי - לרוב המוטות, אשר בעלות אחיזה אנכית, תהיה אחיזה ארגונומית, כלומר, זווית האחיזה תהיה דומה לאחיזה הטבעית של האצבעות ועל כן היא מאפשרת נוחות מקסימלית. לעיתים, קיימת אפשרות הארכה של האחיזה בחלקה התחתון, כדי לאפשר החלפה נוחה של גובה המקל, מבלי לפתוח את הנעילה ולכווננה מחדש, למשל, במעבר ממישור לעלייה.
מקל הליכה לטיולים ישדרג אתכם. צילום: איתי אמוזהמקל הליכה לטיולים ישדרג אתכם. צילום: איתי אמוזה
האם קיים בולם זעזועים?
 מקל עם בולם זעזועים כולל מנגנון פנימי הסופג את הזעזועים, בעיקר בעת ירידה במדרון. הבולם מאפשר להפחית את הלחץ והמשקל מפרק כף היד, מהברכיים והגב, ונותן תחושה טובה בעת ההליכה. קיימים מקלות ללא בולם זעזועים, הקלים יותר וזולים מהמקלות עם הבולם. אמנם הם סופגים פחות זעזועים בהליכה במדרון, מאשר אלו עם הבולם, אך הם מספקים את אותה רמת תמיכה ואיזון.

מנגנון הארכה ונעילה
 בדרך כלל, למקל הליכה יהיו שניים או שלושה מפרקים (נעילה טלסקופית). נקודות החיבור מאפשרות להתאים את אורך המקל לגובה המשתמש ולתנאי השטח. רוב מקלות ההליכה יתאימו לרוב המטיילים. אם אתם גבוהים או נמוכים במיוחד, כדאי לוודא שאורך המקל מתאים. באופן עקרוני, ככל שיש יותר נקודות הארכה, יש למקל יותר נקודות תורפה. יחד עם זאת, נעילה טלסקופית משולשת, למשל, מאפשרת ליהנות ממקל הליכה המתקפל למצב קטן, אך עדיין יכול להגיע לאורכים גדולים יחסית. ברוב המקלות קיים מנגנון נעילה בשם Twist & Lock, כך שעל מנת לכוון את אורך המקל יש לסובב ימינה את המפרק עד שהוא נעצר. לחברות השונות יש מנגנוני נעילה שונים ומתקדמים.

קצה המקל
 לרוב, הקצה של המקל הוא מתכתי. קרביד או פלדה הם חומרים נפוצים אשר מספקים אחיזה, אפילו על קרח. ישנם מגני גומי הייעודיים לשמירה על קצה המקל, כאשר הוא אינו בשימוש ונועדו להקטנת ההשפעה של המקל במגע עם הקרקע. קצה המקל מועד לשחיקה, במיוחד בשימוש על פני קרקע קשה כמו אספלט, אז עדיף להשתמש במגן הגומי. יתרון נוסף לגומי הוא היותו מגן על התיק מפני קרעים (הקצה של מקל ההליכה חד מאוד ויכול בקלות לחדור לתרמיל).

רצועה לאבטוח 
 הרצועה של המקל משמשת לאבטוח המקל בעת הליכה, כאשר אנו צריכים לתפוס או לאחוז במשהו במהירות, בעת איבוד שיווי משקל. תפקידה העיקרי של הרצועה היא הפחתת העומס והמשקל מהיד. יש להקפיד להשחיל את כף היד דרך הרצועה מלמטה ולסובב את המקל, כך שהרצועה חובקת את שורש כף היד, והיד אוחזת במקל מלפנים. חשוב להצמיד את הרצועה לכף היד, אך לא צמוד מדי. בעת הליכה, אם ליפפתם בצורה נכונה את היד ברצועה, המשקל יעבור דרך האמה אל כף היד, אל מקל ההליכה, באמצעות הרצועה.

כוונון גובה המקל
 בעת הליכה במישור, האמה אמורה להיות מקבילה לקרקע, כך שהמרפק יוצר זווית של תשעים מעלות. בעלייה יש לקצר את המוטות מעט, כדי להקטין את המאמץ שאנו משקיעים בהעברת המשקל למקל. בירידה יש להאריך מעט את המוטות, כדי לאפשר איזון ושליטה טובה יותר או לאחוז בהארכה, אם קיימת. במעלה מדרון משופע יש להאריך מעט או לאחוז בהארכה את המקל, ואילו במורד המדרון יש לקצרו מעט.

פיצ'רים נוספים שחשוב לשים אליהם לב

 • ניתן למצוא מקלות ייעודים לנשים, אשר לרוב קלים וקצרים יותר.
 • חלק מהדגמים מצוידים בידית אחיזה ורצועות ייעודיות ליד ימין ויד שמאל.
 • מהו משקל המקל הרצוי? כמה שיותר קל יותר טוב. בטיולים ארוכים, משקל המקל הופך משמעותי גם בעת הליכה וגם כשסוחבים אותו בתרמיל.
 • מה האורך המקסימלי של המקל? לרוב, האורך מקסימלי, במצב שהמקל פתוח, נע בין 1.50-1.60 מטר.
 • מקל הליכה מגיע תמיד עם "סל", שמטרתו למנוע את שקיעתו של המקל באזור בוצי או מושלג. את הסל יש להבריג בחלקו התחתון של המקל במקום במיועד לכך.

אז תכלס, למה צריך מקלות הליכה?

 • מקלות ההליכה חשובים מאוד למטיילים בשטח ובמסלולים הכוללים ירידות ועליות עם משקל על הגב.
 • בעליות - מקל ההליכה מספק בעיקר איזון ותוספת שווי משקל. במקום שתי רגליים יש לנו ארבעה.
 • בירידות - המקל מפחית באופן משמעותי זעזועים מהברכיים ומהגב, ולחץ מהגב וכפות הרגליים. בנוסף, מוריד כ-30% לחץ מעמוד השדרה.
 • מקל הליכה מתאים גם לשימוש בעת הליכה יומיומית בעיר או לטיולים קלים.
 • טיול עם שני מקלות הליכה מחלק בצורה טובה יותר את המשקל, שומר עלינו מאוזנים יותר וכן מונע בעיות של לחץ בגב, כאשר עושים הליכות ארוכות ומאומצות יותר. כמובן שעדיף שימוש במקל אחד על כלל לא.
 • מקל הליכה תורם לקצב הליכה מהיר יותר.

צפו בסרטון המציג ומדגים את מקל ההליכה לטיולים:

לייעוץ ברכישת מקל הליכה פנו למומחים באחת מחנויות למטייל - היכנסו לרשימת הסניפים >>

כתבות נוספות עבורך