אוזבקיסטן 2024

אוזבקיסטן
סום אוזבקי (UZS) אוזבקית 220V

אוזבקיסטן, הנמצאת על דרך המשי, היא מדינה צבעונית הנושאת ריחות מסתוריים של מסגדים, שווקים והיסטוריה ארוכת שנים. אוזבקיסטן היא המדינה המיושבת ביותר במרכז אסיה ומעניין לבחון את התרבות האנושית שלה שהתערבבה בה מאז ימי דרך המשי, אז היתה אוזבקיסטן ארץ מעבר חשובה בין סין לאירופה. ארץ זו, שאין לה מוצא לים, היתה בעבר חלק מברית המועצות עד שזכתה בעצמאות בדצמבר 1991 ובירתה נקבעה בטשקנט. המדינות בהן היא גובלת הן טאג'יקיטן, טורקמניסטן, אפגניסטן, קזחסטן ןקיריגסטן. השפה האוזבקית משתייכת למשפחת השפות התורכיות. רוב שטחה של המדינה מורכב מהרים ומדבריות וחלק קטן ממנה מורכב מאדמות פוריות. הנקודה הגבוהה ביותר באוזבקיסטן היא הר קזרט סולטן שמתנשא לגובה של יותר מ-4,000 מטרים ונמצא על גבול טג'יקיסטן.

עריה של אוזבקיסטן נמצאות על דרך המשי, ששימשה כמסלול להובלת תבלינים ובדים מסין לארצות המערב, בגלל מיקומה האסטרטגי, היתה נתונה אוזבקיסטן במשך השנים תחת מלחמות ומאבקי כיבוש ותחת שלטונן של כמה וכמה אימפריות. עריה של אוזבקיסטן מפורסמות בשל הארכיטקטורה שלהן, שהושפעה מהשליטים השונים שכבשו אותה לאורך השנים: אריחים איסלאמיים, כיפות מסגדים בצבעי טורקיז, ערים עתיקות מוקפות חומה, שווקים ססגוניים. אל תפספסו את בוכרה היפה, היושבת בנווה מדבר, את חיווה מוקפת החומה ואת סמרקנד בת 2,500 השנה, המשלבת בין התרבויות השונות שהתקיימו בה במשך השנים.

חלקים נרחבים במדינה הם מדבריים, הקיץ בה חם מנשוא והחורף קפוא, הטמפרטורה הממוצעת בקיץ עומדת על 35 מעלות ובחורף היא יכולה לצנוח עד למינוס עשרים. העונה הטובה ביותר לבקר במדינה היא באביב, מאמצע מרץ ועד סוף מאי או בסתיו, מספטמבר עד נובמבר. אזרחי מדינת ישראל נדרשים להוציא ויזה לפני ביקור באוזבקיסטן.

שאלות נפוצות על אוזבקיסטן

איך מגיעים לאוזבקיסטן?

הדרך המהירה והנוחה ביותר להגיע לאוזבקיסטן היא באמצעות טיסה. תוכלו להגיע לבירה, טשקנט, דרך נמל התעופה הבינלאומי של העיר (Tashkent International Airport), אליו מגיעות טיסות ישירות מישראל. חברת התעופה הלאומית של אוזבקיסטן, Uzbekistan Airways מקיימת מספר טיסות שבועיות בין תל אביב לטשקנט. הטיסה אורכת כ-5 שעות. ניתן גם לטוס לטשקנט עם חניית ביניים באיסטנבול.

האם בטוח לטייל באוזבקיסטן ואיך צריך להתנהג?

הטיול מאד בטוח באוזבקיסטן. השקט והשלווה שוררים כשעין ה"אח הגדול" משגיחה מלמעלה. נשים יכולות בלא שום בעיה לטייל בגפן ברחובות הערים והכפרים בכל שעות היום. הסכנה היחידה הנשקפת למטיילים הנה מכייסים הפעילים בעיקר בשווקים ובמקומות הומי האדם. שימו לב כי אוזבקיסטן הנה מדינה שקטה עם אנשים מנומסים ומסבירי פנים- חשוב לשמור על כללי התנהגות תואמים. במסגדים חובה להסיר נעליים.

מתי כדאי לטייל באוזבקיסטן?

תקופות השנה המתאימות לטיול נעות בין המחצית השניה של חודש אפריל, לסוף יוני. ובסתיו בין המחצית השניה של אוגוסט, לסוף אוקטובר. בחודשי החורף והקיץ הטמפרטורות מאוד קיצוניות ומקשות על הטיול במדינה היפה.

איפה כדאי לטייל באוזבקיסטן?

מסלול מומלץ באוזביקסטן חייב לכלול את היעדים הבאים: חיווה, בוכרה היפה, מעבר מבוכרה לסמרקנד כולל הטיול במדבר, סמרקנד המרהיבה ועיר הבירה התוססת טשקנט.

האם צריך ביטוח נסיעות לאוזבקיסטן?

אתם נוסעים בקרוב לחו"ל? בוודאי שחייבים ביטוח נסיעות, אבל יש לכם שאלות, אז תנו לנו לכסות עבורכם הכל!
הנה כל מה שצריך לדעת - לפני שעושים ביטוח נסיעות לאוזבקיסטן

הזמנת חופשה לאוזבקיסטן

מלונות ומקומות לינה באוזבקיסטן

אטרקציות באוזבקיסטן

מדריכים ונותני שירות באוזבקיסטן

צילום תמונה ראשית: Thinkstock Imagebank ©