מסלול עד שבוע בארתורס פאס

הפרטים התקבלו מגולשי אתר למטייל ובאחריותם

4 המלצות על מסלול עד שבוע בארתורס פאס

תמונת הפרופיל של metsada
metsada

”מסלול Mingah-Deception באיזור ארתור פס“

קרא עוד

אחרי שמיציתם את האטרקציות המהוללות של איזור Arthur's Pass ואתם מעוניינים במסלול קצת פחות מתוייר (אם כי אינו מסלול מבודד) , ניתן ומומלץ לשקול את המסלול העולה בנהר Mingah, עוצר ללילה באוכף בבקתת Goat Pass, בה יש 20 מקומות לינה כך שיש סיכוי טוב שיהיה מקום פנוי גם אם תגיעו מאוחר, ולמחרת יורד בנהר ה- Deception. יש חוברת מפורטת, גם און ליין, של ה-Doc.זהו מסלול חד כווני, שחוצה את קו פרשת המים. המשמעות היא שאם אינכם מצויידים בשני רכבים, תצטרכו להסתמך על טרמפ. בד״כ זה עובד, אך רצוי להגיע לסוף המסלול הרבה לפני רדת החשיכה. המסלול מוגדר על ידי ה-Doc כמסלול Back Country ברמת קושי בינונית. לא הלכנו מהר במיוחד. ביום הראשון (טיפוס ב-Mingah) נזקקנו ל-5:30 שעות. בשני (הירידה ב-Deception) נזקקנו ל-9 שעות. זמנים אלה מתאימים להערכה של ה-Doc. צעירים וקלי רגליים מאיתנו יקזזו שעות רבות. מה שמייחד את המסלול הוא המוני חציות רטובות של הנהרות, בעיקר ה-Deception. יש לשים לב היכן חוצים, להאחז זה בזו או זה בזה במידת הצורך, ובימי גשם להמנע לחלוטין מהמסלול. גם בימים ״יבשים״ המים יגיעו כמעט עד המתניים. צריך נעליים קלות או סנדלים סגורים. לא לחצות יחפים ולא עם נעליים כבדות שיתמלאו מים. המסלול בעיקרו די ברור ומסומן ע״י משולשים כתומים. איבדנו אותו פעם אחת וטיפסנו משך חצי שעה בסבך. כשירדנו שוב לנהר, איתרנו מחדש את המסלול. היו עוד פעמים שנאלצנו לחפש טוב טוב את המשך המסלול. בפברואר מתקיים מרוץ לאורך מסלול זה (בכוון הפוך מהמתואר כאן) ובסופי שבוע תתקלו בהרבה רצים. בבקתה אין גאז ולכן צריך להביא גזיה, אוכל, וכן שק שינה. צריך לקנות מראש אישור לינה ללילה לבקתה (10 דולר ב2017) . ניתן לשתות מים מהנהרות לכל אורך המסלול.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של טרגן
טרגן

”הטרק ל-Harman pass“

קרא עוד

טרק ה-Harman pass וה-Taipo valley המדובר, הוא טרק מאתגר בן 4-5 ימים בשמורת הטבע ארתור פאס. במהלך הטיול שלי בניו זילנד נפגשתי לא פעם בישראלים שחיפשו טרקים קצת ארוכים ומאתגרים יותר מהאוולנץ' פיק באיזור ארתור פאס, והאמת היא שיש המון כאלה, רק צריך לברר, אני אפרט כאן על אחד מהם שעשינו בתחילת דצמבר 2011.

לטרק המדובר יש ברושור ומידע במשרד ה-doc בארתור פאס כך שאני לא אתן את כל סיפור הדרך אלא רק כמה נקודות מעניינות וחשובות לגביו:

נקודת התחלה: כ-2 ק"מ צפונה מהכפר אוטירה (כ-10 דקות נסיעה מהכפר ארתור פאס) היכן שמתחילה עלייה ל-Carrol hut. נקודת סיום: גשר על כביש ארתור פאס, כ-15 דקות נסיעה דרומה מהכפר ארתור פאס.

לינה: ישנן בקתות לאורך כל הטרק וניתן לתכנן את הלינה בהן לפי הקצב וכמות ההליכה המשוערת בכל יום, אפשר לעשות את הטרק גם ב 3 ימים לממהרים או בחמישה לרגועים.

מפות: מפות 1:50000 הרגילות. מומלץ מאוד לקנות מפה (9 דולר) לטרק הזה ולא להסתפק בברושור בגלל מצב השביל. 

מצב השביל: באיזור ההרמן פאס השביל לא מסומן על המפה והוא אכן לא ברור גם בשטח אך לאורך רוב הדרך יש סימוני חיצים כתומים. בחלקים מסויימים בהליכה בטאיפו וואלי לפעמים השביל נעלם, יש למצוא את הדרך הנוחה ביותר ולדאוג להיות על הגדה הנכונה של הנחל ע"פ המפה, ובכל מקרה לסמוך על החיצים בשטח.

חציית נחלים: הטרק שבו ביצענו הכי הרבה חציות נחלים רטובות בטיול כולו! חשוב להתעדכן במצב המזג אוויר ולא לחצות נחלים בשטפון. מומלץ לחצות עם סנדלים ולא להסתכן בדילוגי בולדרים מיותרים רק כדי להמנע מהורדת נעליים (ולפעמים מכנסיים). בנוסף, פעמיים במהלך הטרק ישנה חצייה בעזרת Cable car שזוהי קרונית קטנה שבצורה ידנית לוקחת אותך גבוה מעל הנהר לגדה השניה... כיף גדול (ראו תמונה)!

מעיינות חמים ב-Julia hut. אמורים להיות מעיינות חמים סמוכים לבקתה, כ 5 דקות הליכה ע"פ הכתוב... אנחנו לא הצלחנו למצוא אותם ולדעתנו הם נהרסו באיזשהי צורה כי אפילו ריח של גופרית לא היה. כדאי להתעדכן עם ה-doc.

עלייה ל-Mt campbell, מאוד מומלץ לתכנן את יום העלייה לפאס כך שיישארו כ 2.5 לעלייה וירידה מהר קמפבל הסמוך, הנוף שווה ביותר!

עונה מומלצת: בתחילת דצמבר עוד היו מעברי קרח (ראו תמונה) ושלג מסוכנים בירידה מהפאס, יש לקחת זאת בחשבון, לדעתי מאמצע-סוף דצמבר כבר אין מה לדאוג בקשר לזה.

לסיכום, הטרק מאוד מומלץ ומאתגר, ובשל האתגר שבו, מעטים המטיילים שרואים על השביל (אנחנו לא ראינו אף אחד 3 ימים). ישנן שתי עליות מעל לקו העצים והליכה מדהימה על רכס בחלק הראשון והאחרון של הטרק. ההרגשה היא די מבודדת בגלל הבקתות הקטנות, מיעוט האנשים ומצב השביל, ולכן הטרק מתאים למחפשים טרקים ברמה קצת יותר גבוהה מהטרקים הפופולרים יותר בניו זילנד.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של GBT
GBT

”מסלול Cass Lagoon Track“

קרא עוד

טרק של יומיים שיוצא מהארתורס פאס - לא מומלץ כלל. היום הראשון הוא 7 שעות של בוש ווק (הליכה בתוך היער, הדבר הכי פחות מושך בניו זילנד). כשלבסוף מגיעים לבקתת המילטון המינימלית. היום השני הוא עוד 5 שעות של בוש ווק ואז להפתעתנו הרבה יש בערך שעתיים של נוף עוצר נשימה שבהחלט גרם לנו לסיים את הטרק עם טעם טוב, אבל זה לחלוטין לא היה שווה את זה. הטיפ שלי הוא להתחיל את הטרק מה-Wilderness Lodge (בניגוד להמלצת ה-Doc), לעלות את ההר ולהגיע עד ה-Shelter הראשון שנתקלים בו ואז במקום להמשיך לעוד 11 שעות של בוש ווק, פשוט להסתובב ולחזור לחנייה. הלוואי שהייתי קורא את הטיפ הזה לפני שיצאתי לטרק. 

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של אנונימי
אנונימי

”אוולאנץ` פיק וטרקים בארתור פאס“

קרא עוד

ארתור`ס פאס הוא אחד המעברים בשרשרת האלפים באי הדרומי של נ``ז, ומכיוון שהוא נוח-יחסית סללו בו את הכביש ומסילת הרכבת החוצים את האי בין קרייסטצ`רץ` במזרח לגריימאות` במערב. כל האיזור הוא הררי ותלול, ויש בו עשרות פאסים אחרים שכולם נכללים בשמורה. ארתור`ס פאס הוא לא ממש כפר, ממש מעט בתים, ובמרכזם יש מרכז מידע גדול של DOC ומקום לישון.

המסלול שהרבה מכירים במקום הוא מסלול יום אחד - Avalanche peak - ובעברית קלה ``פסגת המפולת``, שתבינו מה הולך להיות. הפסגה נמצאת בגובה 1900 מ`, 1100 מ` מעל משרד הDOC שבכפר. הטיפוס הוא תלול בחלקו הראשון, צריך להיעזר הרבה בידיים על-מנת להיאחז בשורשים, ענפים וסלעים. החלק השני, מעל גובה הצמחיה, מעט פחות תלול. הנוף מהפסגה מהמם. עוד עשרות פסגות נפרסות מולכם לכל כיוון, אין אף יישוב. אתם כאילו באמצע שומקום, גם את הכפר והכביש לא רואים. מולכם כמה קרחונים קטנים שמתרסקים לאיטם לתוך העמקים שמתחתם.... והמון תוכי kea חצופים מוכנים לקחת כל חתיכת אוכל או פלסטיק שלא תשגיחו עליה!

למטיילים עם ניסיון הטיפוס יכול לקחת שעתיים-שעתיים וחצי לכל כיוון. אין הבדל בזמן בין ירידה לעליה, כי הברכיים נדפקות. למטיילים עם פחות ניסיון זה יכול לקחת הרבה יותר, וכבר פגשתי מטיילים שזה לקח להם 10 שעות! לכן כדאי לדעתי שזה לא יהיה הטיול הראשון שלכם בנ``ז, למרות שהרבה כן עושים את זה כטיול ראשון, אחרי שהם יוצאים מקרייסטצ`רץ`. כמובן שיש צורך לבדוק תנאי מז``א, טיפים וכדאי גם להירשם - כל זה במשרד הDOC. במשרד הDOC אפשר גם לשכור מפה במחיר סמלי (משהו כמו דולר ליום).

יש באיזור עוד כמה מסלולים קצרים, שעה מקסימום כל אחד, שלוקחים אתכם למפלים ותצפיות בקרבת הכפר. יש עלון מידע בDOC.

לגבי טרקים ארוכים - כמובן שיש הרבה באיזור, והרבה בקתות לאורכם. אני באופן אישי עשיתי את הטרק הקצר באיזור, רק יומיים ובאיזור קל יחסית, מכיוון שמזג האויר באיזור (שהוא פסגת האלפים באיזור) הוא מאד לא יציב, וגשם יכול לעכב אתכם מאד, להציף נחלים ולהפוך אותם לבלתי עבירים, וכו`. לכן שוב חשוב להתייעץ עם הDOC לגבי מז``א, רמת קושי מתאימה לכם, עדכונים בתנאי המסלול. כמובן לשכור מפה, ואם אתם רוצים הם משכירים גם מכשירי איתור.

הטרק שאני עשיתי נקרא Goat Pass - זהו טרק יחסית-מעגלי - נקודת ההתחלה היא כמה ק``מ מדרום לארתור`ס פאס, בחניון שממנו עולים במעלה נהר Mingha. אפשר להחנות את הרכב במקום. לאחר 5-6 שעות מגיעים לבקתה, בצד הצפוני של גואט פאס. בקתה קטנה אבל מצוידת. לכל הבקתות באיזור יש מכשיר רדיו שאפשר לתפעל ולקבל תחזיות ועדכונים מהDOC בגלל מזג האויר ההפכפך. ביום השני יורדים צפונה במורד נהר Deception, שכשמו כן הוא. יכול לקחת המון זמן! המסלול חוצה את הנחל מגדה לגדה למעלה מ-30 פעם! לכן אסור לבצע את המסלול בימים גשומים. בגלל החציות המרובות יכול להיות שתפספסו לפעמים את השביל, אבל תמשיכו ללכת לפי ההיגיון ותפקחו עיניים.

המסלול כשלעצמו אדיר! אתם מסיימים את היום אחה``צ, על הכביש מצפון לארתור`ס פאס, ותופסים טרמפ חזרה לכפר.

כל שנה בתחילת פברואר מתבצע כאן המירוץ חוף לחוף המטורף של נ``ז - אנשים שרוטים רוכבים באופניים מהחוף מערבי עד לתחילת הטרק, אז רצים את כל הטרק בכמה שעות, ואז בקייאקים עד איזור קרייסטצ`רץ`, ושם שוב מחליפים לאופניים.... תוכלו לראות אותם מתאמנים אם תגיעו בתקופה.

בקיצור - הרבה מים, טבע פראי, הכוח של מזג האויר, ושקט - כי האיזור לא מפורסם כמו האחרים. תענוג.

הטיפ עזר לך?

מתוך הבלוגים - פוסטים על מסלול עד שבוע בארתורס פאס

אין עדיין פוסטים על מסלול עד שבוע בארתורס פאס.

שתפו את החוויות שלכם מהטיול עם קהילת המטיילים הגדולה בישראל

כתבו בלוג

תגיות