אנחנו עשינו את הטיול כטיול צוות לעבודה. מומלץ לעשות בימים של שעון קיץ ושעות פתיחה קיץ, אך רוב הטיול הוא בחוץ אז אפריל מאי זה התקופה המומלצת.

זהו טיול אפשרי רק עם רכב.

נפגשנו בעבודה בשמונה בבוקר אכלנו סנווידצ'ים, שתינו קפה ועוגיות ויצאנו לדרך באזור רבע לתשע.

חלק ראשון- לטרון (לקח לנו 3 שעות).

  • צומת לטרון:

אין ילד שלא מאושר לטפס על טנק וללטרון יש הרבה. וחוץ מזה טנקים, בפארק אתה יכול ליהנות בחורשת עץ גדולה עם שולחנות – מקום מושלם לפיקניק. אתה יכול גם לבקש הדרכה, לצפות בסרט, ללכת לנקודת תצפית ובעיקר להעביר קצת היסטוריה והיסטוריה לילדים. המקום פתוח בשבתות.

כמה? 30 ₪ למבוגר, 20 ₪ לילד. איפה? צומת לטרון. Who כל המשפחה. נגיש לעגלות.

  • מנזר השקט:

אי אפשר לפספס את המבנה המרשים של מנזר השקט. ביקור במנזר יכול להיות לקח חשוב לילדים בסובלנות וקבלת האחר. הביקור במנזר קצר, עובר דרך החצר אל הקפלה עם נוף מרהיב, תוכלו למצוא חנות עם יינות ושמן זית. ליד מגרש החנייה יש שולחן רחב ידיים עם שולחנות ועצים, וזה טוב לפיקניק. כיום מתגוררים במנזר כ -20 נזירים בני לאומים שונים. הנזירים מתאפיינים במיעוט בדיבור ועוסקים בעיקר בחקלאות בתחומי המנזר, התפילה והלימוד.

  • מבצר לטרון:

על הגבעה שמעל מנזר השקט מצודה צלבנית עתיקה. המבצר הוקם בשנת 1132 כדי לשמר את השטח שבין החוף לירושלים, שהיתה בירת הממלכה הצלבנית של ירושלים. שמו של המבצר הוא LeTouron Des Chevaliers, שפירושו מגדל הפרשים, וחילול השם הוא מקור נוסף לשמה הנוכחי של לטרון. במבצר היו אנשי מסדר הטמפלרים והוא העביר את הקרבות השונים מיד ליד בין הצלבנים והמוסלמים. בין המעורבים בקרבות היה ריצ'רד לב ארי שהוביל את מסע הצלב השלישי לארץ ישראל בשנת 1191 ועזב את אנגליה לאחיו. (סיפורו של רובין הוד נוצר סביב המסע הזה).

מן הגבעה הזאת, כמו גם מלטרון השכנה, נשלטה הדרך לירושלים במלחמת העצמאות. הגבעה נכבשה על ידי צה"ל ב -1967 מידי הירדנים, והתעלות הרבות החוצות את ראש הגבעה לאורכה ולרוחבה של הגבעה הן שריד לתקופה שבה ישבו הירדנים שם. באתר ניתן לראות את חומת המצודה הצלבנית, מגדלים שונים ואולמות פנימיים מרשימים. הנוף מהמבצר מרשים בכל עונה וכולל את עמק איילון, את תחנת המשטרה של לטרון, את מנזר השקט ועוד.

חלק שני- יד השמונה (לקח לנו שעתיים)

  • הגעה ליד השמונה-

סיפורו של המושב השיתופי "יד השמונה" מתחיל לפני יותר משלושים שנה, בפינלנד הרחוקה. האהבה העזה לתנ"ך ואהבת המקום הובילה להקמת המושב על ידי קבוצת נוצרים, הפעם בהתמקדות בגן התנ"כי, אחד האטרקציות המעניינות והמעניינות ביותר באזור.

סיפורו של המקום מתחיל בתחילת שנות השבעים, סמוך לחוף של אחד הפיורדים בפינלנד. קבוצה של נוצרים, אוהבי התנ"ך והעם היהודי, החליטה לנטוש את המולדת הציורית ולעלות ארצה, והכוח הנורדי, השיער הבלונדיני והעיניים הכחולות הדגישו את ייחודם בארץ הצעירה שלנו, ובירכו אותם סבלנותם בהתמודדות עם מוסדות ההתנחלות בארצנו. על רכושם, על גבעה קירחת בין אבו ג'וש לנווה אילן, שם קראו הפינים המעונים את המקום "יד השמונה", לזכרם של שמונה יהודים שנשלחו למחנות ההשמדה מפינלנד.

תחילה נבנו שם בתי אבן, על פי מנהג הארץ הזאת, שהיא רוח רוח וחום. שנים חלפו, והוספו מספר בתי עץ חזקים מפינלנד למושבה ונבנו על שלוחה של ההר (שהפך מאוחר יותר לבתים). המקדש האנושי הקטן מפינלנד הקיש, ילדים בהירים שיער מילאו את צאן האורנים בצחוק, וכמה ישראלים (חלקם שחורים) הצטרפו לקהילה הקטנה והוסיפו את הגוון הכהה לסנפיריהם. האמונה של היהודים המקומיים והנוצרים כאחד היא כי המשיח הוא המשיח ויום יבוא והוא יבוא.

איך מגיעים: כביש 1, תל אביב ירושלים למחלף חמד עוברים לצד השני של הכביש, חוזרים לצומת קרית יערים, פונים ימינה לאבו ג'וש ליד תחנת דלק שמאלה לכיוון נווה אילן מיד על השלט.

  • הגן המקראי ביד השמונה

לכל תושבי יד השמונה יש אהבה חזקה לתנ"ך. כדי להקים גן תנ"כי שבו יוכלו לשחזר את החקלאות העתיקה, לצטט פסוקים מתוך ספר יהושע שבו הם מוזכרים, נחל יטלה, שנשתל בתחתית הגבעה, להצביע על קרית יערים הסמוכה, מסמלים את גבולות השבטים בנימין יהודה ודן ... "כדי לסייע להם הם גייסו היסטוריונים וחוקרי תנ"ך ורשות העתיקות, שעזרו להם במתקנים חקלאיים עתיקים, וניצלו את הידע שלהם בתנ"ך להנחיית קבוצות, בינתיים הגדיל הכרם עצי פרי, עצי הזית מילאו את המדרונות ויצרו שמן זית בסגנון המקראי, היין נעשה בשיטות עתיקות, וכמובן בסיפורי התנ"ך הקשורים ליין, בנו את היקב בימי בית ראשון, סיפורו של לוט, שמשון הגיבור, שאסור לשתות יין, היין שכבר מיוצר כאן מגיע ל -14% אלכוהול, אפשר גם ללמוד על השיטה f לזרוע את הקציר שהיה קיים בתקופת המקרא, יחד עם הסיפור של רות המואבי, וגם ללמוד להכין לבנים בוץ מעורבב עם מוץ, בקצה המדרון הוא מערת קבורה עם כמה ארונות עתיקים עתיקים אמבט פולחני.

על המדרון אתה רואה, בית כנסת עתיק שהובא לכאן מטבריה הרחוקה, לידו אוהל בדואי ענקי לבילוי. שבילים רגילים מובילים למתקנים השונים, מכל סיבוב נחשפים הרי יהודה. תצפית קטנה על השטח, ממזרח להאריך את השלט מצפון לתעלות נחל אילן ונחל יטלה, ומצפון, מעבר לגבעה ניתן לראות את קצהו של בית המסמן את החזית הדרומית של ההתנחלות נטף. למטה הם קהילות מישור החוף. בראש הגבעה שמעל הגן יש מרפסת רחבה, עץ אורן מפואר בקצה המרפסת. כאן יש עוד קבוצה ייחודית של חברים. בימי שישי יש פולחן ארוחת בוקר, אשר מתגאה בתואר הטוב ביותר באזור. רבים באים לכאן לברץ המקומי עם שפע של אוכל מעולה, נוף ואווירה ובסופו של דבר יש קונצרט המשלב מופע מיוחד. חדרי האירוח הם בתי עץ מוצקים, עץ מלא, בסדר, על פי המסורת הפינית. ריהוט המפעל קיים במקום.

הגן המקראי פתוח לכל, ניתן לסייר בו ללא תשלום, ואם אתם רוצים הסברים, יהיה עליכם לארגן קבוצה קטנה ולהכשיר תשלום נומינלי, ויש גם מסלולי הליכה או דרכי עפר עבור ג'יפים ורוכבי אופניים . מקום מראש, שקט ושלווה, ללא תשלום, טלפון: 02-5343956

חלק שלישי: השלט החבוי נווה אילן (עיקוף של 20 דקות)

בכניסה ליישוב נווה אילן, בהרי ירושלים ניצבת גבעה. פרק לא ידוע הנוגע להקמת ההתנחלות לפני קיבוץ נווה אילן ממוקם בכניסה לקיבוץ במגרש חניה קטן, חוצים את הכביש ועולים על שביל קצר עד שתגיעו אל השלט החבוי נווה אילן - סיפור היישוב וההגנה על המקום. אנחנו עולים במדרגות לפסגה, שם אנחנו רואים את המאחז, הידוע גם כמאחז קיבוץ.

הוראות הגעה

מכביש ירושלים-תל אביב יורדים מחלף חמד, פונים לכיוון הכפר אבו גוש וחוצים אותו לכיוון נווה אילן עד לתחנת הדלק ואלביס אין בכניסה. אנחנו ממשיכים לשער הכניסה, ויש שלטים המצביעים על המאחז החסר.

דוד בן-גוריון הבין שכאשר תוקם המדינה, ייווצר ואקום ברצף הטריטוריאלי כדי להגן על הדרך לירושלים. מיקומו של המאחז נועד למלא את החלל הזה ברצף היישובים היהודיים שהיו מוקפים בכפרים ערביים. התפקוד האחר של ההתנחלויות היה להגן על הדרך המובילה לירושלים.

בשנת 1946 רכשה קק"ל את שטחי המאחז מתושבי אבו גוש, ולאחר מכן 31 מתנחלים על הגבעה, הידועים בשם ח'רבת אל-ר'רות, באו לבצר אותה בחפירת תעלות הגנה בבונקרים באדמה הסלעית. החלוצים כמקום מקלט, חדר אוכל ומחסן, ולידו באר ומחסן נשק מוסתר.

במהלך המלחמה נהרגו ארבעה מהמגינים, ולאחר מכן עזבו את האזור חילוקי דעות וחוסר סיוע. בשנת 1953 ננטש המקום לבסוף, ולכן הוא נעלם גם מן ההיסטוריה - שכן לא יעלה על הדעת כיצד ננטש יישוב עברי.

למרגלות הגבעה הוקמה בשנת 1971 גרעין של יישוב כפרי של עולים מאמריקה, אשר כיום מספר מאות מתנחלים, ובמרכזה של מתחם התיירות והבילוי.

בסופו של דבר, אנחנו חוזרים לתחנת הדלק, חובבי להיטים קודמים נכנסים למסעדת אלביס, מפסלים את החצר, צופים באוסף תמונות מחייו של הזמר הגדול אלביס, קונים מאכל גלידה משובח היושב מול , צופה בשרידי כלי הרכב המשוריינים של באב אל ואד. ארוחת צהריים- אני ממליצה על פונדק אלוויס מקום מקסים עם הרבה היסטוריה ואווירה, אך לא כשר.

(ישבנו בערך 40 דקות)

חלק רביעי: גן לאומי עין חמד (הגענו בשלוש עשינו עצמאית לוקח בערך שעתיים).

סמוך לירושלים מחכה לכם גן לאומי עין חמד, עם חללים ירוקים קסומים שיש להם משהו לכולם: פארק מושלם לפיקניקים, נחל זורם למי שמחפש את התזת המים, מבצר צלבני ושרידי חווה להיסטוריה מאהבים, וכל השבילים הנעימים והצללים האלה

הוראות הגעה - צא מירושלים לכביש מספר 1 ונסע מערבה לכ 5 דקות עד שתגיע למחלף עין חמד. במחלף פונים דרומה לכיוון הפארק הלאומי עין חמד ולאחר מספר דקות נסיעה מגיעים לאתר.

  • מצודה צלבנית ושרידי משק חקלאי

חובבי ההיסטוריה וארכיאולוגים, אך לא רק אותם, ישמחו לגלות את החלק הדרומי של הפארק הלאומי "אקווה בלה" (מים יפים) - מבצר מן התקופה הצלבנית, כנראה חוות משומשות. שרידי המבצר העתיק מוסיפים לגן אווירה קסומה, וניתן גם ליהנות מנוף נהדר של הנוף.

  • מערת הקבורה

טיול עגול בגינה יוביל אתכם דרומה לנחל, שם מערת קבורה עתיקה מתקופת בית ראשון. בהמשך הדרך תוכלו להגיע אל נוף יפה של הרי ירושלים.

  • מטעי אלון עתיקים

אקווה בלה הוא גם שמורת טבע קטנה, הממוקמת ליד הגן. השמורה מכילה קטע של עצי אלון עתיקים, והם הגדולים מסוגם בהרי ירושלים!

בין השבילים בגינה תמצאו גם מסלול סיורי עגול המתאים לאנשים עם מוגבלויות ועגלות, המתחיל בכניסה לגן ועובר דרך נקודות העניין העיקריות שלו. לא נגיש לעגלות וכיסא גלגלים.

שעות פתיחה:

שעון קיץ: יום ראשון - חמישי ושבת: 8: 00-17: 00 יום ו ': 8: 00-16: 00

ימי חורף: ימים א '- ה' ושבת: 8: 00-16: 00 יום ו ': 8: 00-15: 00

דמי כניסה: רגיל: מבוגר: 22 ₪ ילד: 9 ₪ סטודנט: 19 ₪ אזרח בכיר: 11 ₪ קבוצה: מבוגר: 19 ₪ | פרטי קשר: טלפון: 02-5342741 דוא"ל: gl.ein-hemed@npa.org.il

חלק חמישי: עמק המעיינות - פארק קנדה (ההליכה תלויה בקצב אצלנו לקח לנו קצת יותר משעה ויצא לנו לעשות את הפיקניק ממש עם השקיעה בשבע, מדהים אך קחו בחשבון שזה לחזור שמתחיל להיות חשוך)

פארק קנדה הוא פארק רחב, רחב ומתאים לפיקניקים וברביקיו. בפארק יש מסלול נחמד וקל, עמק המעיינות, שאורכו כ -1.5 ק"מ לכל כיוון, החל מבריכת אביב וממשיך לאורך נחל שבו אפשר לרגש את הרגליים. האמה העתיקה של העיר Emmaus - Nikopolis - בדרך תוכלו לפגוש סוגים רבים של פרדסים, תאנה, זית, גפנים, חרוב ורימון עצים.

כמה? חופשי. איפה? פארק קנדה. who כל המשפחה, לא נגישה לעגלות.

כאן עושים פיקניק נחמד לארוחת ערב ומסיימים את היום.