תחנה ראשונה- להתחיל על הבוקר (יש לנסוע למקום ישירות)- המקדש הבהאי בעכו - גנים מטופחים של דת הסוגדת ליופי ושלום- מקום יפה מאוד. הליכה בשבילי חצץ קצת קשה להליכה עם עגלה. מקום פתוח עד 16 והכניסה חינם. לא ידענו שהכניסה לחלק הפנימי עד 12 (בערך שעתיים הליכה מסביב לגנים והאזור הפנימי)

הליכה קלילה ונעימה, לא קשה על אדמת חצץ קצת קשה עם כיסא גלגלים ועגלות. בערך שעתיים (החלק הפנימי רק עד 12).

תחנה שנייה עכו העתיקה מגיעים לחניון האבירים (מרכז העיר העתיקה). משם התנהלות ברגל:

הולכים למרכז המבקרים בעכו העתיקה לקנות כרטיסים ולהחליט על מסלול.

כרטיס משולב לכל האתרים: מבוגר: 62 ₪ | ילד: 49 ₪

כרטיס משולב ללא החמאם: מבוגר: 40 ₪ | ילד: 34 ₪

ומתחילים עם האתרים, המסלול שעשינו הוא כזה שמצריך כמה שפחות הלוך/חזור וזורם באותו הסביבה (זמן ההליכה מאתר לאתר מצויין):

  1. מוזיאון אסירי המחתרות (10 דקות הליכה)

בעכו נמצא מבצר המתנשא לגובה של ארבעים מטר. המבצר נבנה כאמור על ידי דאהר אל עמר ושופץ במחצית השנייה של המאה ה-18 על ידי יורשו, ג'זאר פחה. בבית הסוהר שהיה במבצר ישבו פושעים פליליים כמו גם מורדים וגולים פוליטיים מרחבי האימפריה העות'מנית. בין המפורסמים שישבו בכלא זה היה הבהא-אללה, מייסד הדת הבאהית שנכלא בכלא זה בשנת 1868. בתקופת המנדט הבריטי נכלאו בכלא זה מאות מחברי המחתרות היהודיות, ביניהם גם אישים כמו זאב ז'בוטינסקי, שנלחמו בבריטים למען הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. ב-4 במאי 1947 נערכה פריצה נועזת לכלא על ידי לוחמי האצ'ל שיצאו משוני. שוחררו 14 לוחמים שהיו כלואים בכלא ובקרבות שנערכו מחוץ לכלא נהרגו 3 לוחמים מהכוח הפורץ ושישה מהבורחים נלכדו. שלושה מתוכם הוצאו להורג בתליה בין כותלי הכלא. מגג המבצר ניתן להשקיף ממבט ציפור על עכו העתיקה, מפרץ חיפה והרי הגליל. חדרי ההנצחה והזיכרון כמו גם חדרי הצינוק וההוצאה להורג פתוחים | הכניסה בתשלום סמלי.

שעות הפתיחה: ראשון-חמישי: 8:30-16:30 | שישי וערב חג: 8:30-13:30

מחיר: 15 ש'ח למבוגר | טלפון: 04-9911375

  1. מסגד אל מג'דאלה (5 דקות הליכה)

שמו ניתן לו עקב בנייתו בידי אנשי מג'דל ליד הכנרת , איך להגיע בהליכה ברחוב נור אדין אל ישרוטי ,הממוקם ממערב מסגד אל גזאר ,בחלק הצפון מערבי של העיר העתיקה ,מול ארמונו של עלי אגא .

מסגד אל מג'דלה הוקם על מנת להוסיף מסגד נוסף ברובע, תאריך הקמתו משוערך לשנת 1809 המסגד נבנה בידי תושבים מאמינים במג'דל שליד טבריה ,שהגיעו והתיישבו בעיר העתיקה של עכו ,המסגד נתמך וקבל עידוד לבנייתו מהשלטון הממלוכי ,פיקח על בנייתו עלי אגא המשנה למושל עלי פחה , בשנת 1810 נתווסף צריח למסגד.

נוסף לאולם התפילה המרכזי ,קיימים שני חדרי תפילה קטנים יותר שפתחיהם לכוון החצר הפנימית שצורתה טרפז,לאולם התפילות המרכזי מובילה ארקדה שעל גגה שלוש כיפות מזרחיות.

  1. חמאם אל באשה (החמאם התורכי) – 2 דקות הליכה

בית מרחץ שנבנה על ידי אל ג'זאר בשנת 1795 במתכונת המרחצאות המזרחיים שהיו נהוגים באימפריה התורכית במאות 18-19. חדר כניסה של החמאם משמש כאולם הלבשה, שבמרכזו מזרקת שיש. מחדר זה מוביל מסדרון לשורת אולמות חמים, שהאחרון שבהם הוא חדר אדים הבנוי בצורת מתומן, כיפתו מתנשאת על עמודי שיש ובארבע פינותיו חדרים לשימוש אישי. מבנה בית המרחץ מפואר ומעוטר ברצפות שיש ובאריחי קרמיקה מיובאים. מומלץ לצפות בחיזיון האורקולי המרהיב שמוקרן כיום בחמאם.

שעות הפתיחה בקיץ: ראשון-חמישי, שבת וחג: 8:30-18:00, שישי וערב חג: 9:00-17:00

  1. המצודה הצלבנית ואולמות האבירים – 2 דקות הליכה

המצודה הצלבנית, הנקראת גם המצודה ההוספיליטרית, נחשבת לאחת המצודות המרשימות בעולם והיוותה את אחד הנימוקים של אונסק"ו כאשר העניקה לעכו תואר של עיר מורשת תרבות עולמית. המצודה נבנתה במאה ה-12 על ידי אבירי המסדר ההוספיליטרי, מסדר נזירים שסייע לצליינים שהגיעו מאירופה לעכו.

אולמות ענקיים אלו שהיו שייכים למסדר הצלבני שימשו לשינה, לטקסים ולארוחות. כפי שתואר במבוא ההיסטורי, עכו פרחה בעיקר בזכות הצלבנים, שהפכו אותה לעיר העיקרית שלהם. צליינים רבים היו מגיעים אליה ונשארים ללון בה כדי להתאושש מהמסע הימי הארוך לפני העלייה לרגל לירושלים.

בכניסה לאולמות האבירים מוקרן סרט המתאר את הקמת עכו ותולדותיה. הסיור באולמות מרשים מאוד, כמו גם ההליכה במסדרונות המבצר, שחלקם נחשפו ונפתחו למבקרים רק לאחרונה. אולמות האבירים התגלו רק בחמישים השנים האחרונות, וקודם לכן היו מכוסים ברצפתה של מצודת עכו, ששימשה בתקופת השלטון התורכי והבריטי כמקום מושב השליט וכבית הסוהר. כיום שוכן בחדרי המצודה העליונים מוזיאון אסירי המחתרות (ראו בהמשך). הביקור באולמות העליונים יוביל אותנו לקריפטה – אולם ענק ששימש כחדר אוכל וחדר טקסים. מהקריפטה יוצאת תעלת קשר תת קרקעית עד לפוסטה – אזור ששימש כנראה כבית חולים של העיר. הפוסטה נמצאת מחוץ למצודה, ומכאן נעים להמשיך ולהסתובב בשווקי העיר.

שעות הפתיחה בקיץ: ראשון-חמישי ושבת: 8:30-18:00, שישי וערב חג: 8:30-17:00

  1. מוזיאון עוקשי לאומנות – 2 דקות הליכה

בצמוד לאולמות האבירים בעכו העתיקה מצוי מבנה מהתקופה העות'מנית, הבנוי קמרונות מצולבים. במבנה זה פועל מוזיאון לאומנות, המציג תערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית לצד תצוגות קבע מעבודותיו של האמן אבשלום עוקשי ז'ל. אמן זה היה מעמודי התווך של אופקים חדשים, קבוצת אמנים שהתארגנה בארץ אחרי מלחמת העצמאות. עוקשי עשה את רוב שנותיו בעכו, ובה הקים את סדנת הציור שלו שהפכה לאחר מותו למוזיאון עוקשי.

שעות הפתיחה: ראשון-חמישי ושבת: 9:30-18:00 | שישי: 9:30-15:00 | טלפון: 04-9956710

6. מסגד אלג'זאר – 2 דקות הליכה

מסגד זה הוא המסגד הראשי של העיר ובנה אותו אחמד אלג'זאר שהיה שליטה של עכו . למי שלא בקיא ברזי השפה הערבית הרי שהתרגום של המילה ג'זאר היא קצב. הסיפורים המסופרים על ג'זאר הם אכזריים ביותר וכוללים בעיקר כריתת איברים של אנשים שהוא חשד כי הם מועלים בו או בכספים שלו. במיוחד בולט הסיפור על העוזר היהודי שלו, שאיבד יותר מאצבע אחת במהלך השנים. בחצר המסגד מצויים קבריהם של אלג'זאר ושל סולימן-פחה. מתחת לחצר פעורים חללים תת-קרקעיים גדולים מהתקופה הצלבנית, ששימשו לאגירת מים. חשיבותו של המסגד למוסלמים נובע בין היתר מקופסא הנמצאת באחד מפינותיו ובה מספר שערות מזקנו של מוחמד הנביא.

  1. בזאר הטורקי- 2 דקות הליכה

אז נבנה הבזאר הטורקי, הוא "השוק הארוך" שמאחורי מסגד אל-ג׳זאר, שבמאה ה-19 ידע תנועת סוחרים ערה, העיניים הוצפו בעושר מרכולתם, והאוזניים נמלאו במילים משתרגות בעשן נרגילה מתוק. בשוק הזה, ששופץ לתפארת עברה של העיר, נפתחו חנויות, גלריות ובתי אוכל קטנים. אפשר להקדיש את הבטן לארוחה באחד מאלה, או לבנות ארוחה שמשלבת הליכה בין המסעדות הקטנות, לשוטט בחלל המקורה משל הייתם אצילים בני העיר היפה, לשחק עם הילדים בנדמה לי ולחפש מאחורי דלתות העץ המוגפות את אלאדין או את יסמין, הנסיכה שלו.

  1. נמל עכו וחומות עכו

מאז ימי קדם הוציאו תושבי עכו את פרנסתם העיקרית מן הים. גם כיום תמצאו כאן דייגים רבים ומסעדות דגים. אפשר ללכת לאורך המזח הישן וליהנות מהאוויר הצח, מריח הים המלוח ומהנוף. הנמל הפיזאני הוא שרידי הנמל הצלבני ששימש את העיר לפני 800 שנה, בשנת 1099.

את עכו מקיפות מספר חומות רחבות אשר הגנו עליה לאורך השנים. החומה המזרחית מאפשרת לעלות עליה בקלות וליהנות מהליכה מהנה לאורכה. גרם המדרגות רחב ומשופע מאפשר לעלות על החומה וליהנות מתצפית לעבר כל עכו. חומות עכו נבנו ונהרסו כמה פעמים על ידי שליטיה השונים של העיר. שרידי החומות שאנחנו רואים כאן הם הרחבה של החומה מימי הצלבנים על ידי השליט דאהר על עומר החל משנת 1750 ובהמשך על ידי ג'זאר. החומות היו רק חלק מקו ההגנה לעיר (קו ההגנה שנפוליאון לא יכל לו) שכלל גם חפיר מוצבי חוץ ומגדלי שמירה).

מסעדות מומלצות- ניתן לאכול בבזאר הטורקי (לא ה=אכלנו אך שלקחנו המלצות אלו הכי חשבנו עליהם):

תוכלו לעצור בקוקושקה, המקום שפתח גיל רודיטי, פסיכותרפיסט שהמיר את חלוק הטיפולים בחולצת טבחים, ולהזמין כוס בירה עם צ'יפס או פיתה מקמח מלא, החובקת פלאפל סרטנים עם עדשים וסלסת פלפלים קלויים.

שעות פתיחה: א,ג,ד,ה,ו,ש, 11:00-18:00

אפשר גם להתיישב במרקטו, איטלקייה קטנה ומקסימה שפתח עומרי שחר. הטבח עם הידיים הטובות למד אצל נשים איטלקיות את ריקוד הפסטה, ואפשר למצוא אצלו פיצות וגם ארטישוק א-לה גו'דיה – ארטישוק בנוסח היהודים, ככה קוראים ברומא לארטישוק המטוגן בשמן עמוק, מנה פשוטה ונהדרת הדורשת ארטישוק שליבו חף משערות. אצלנו עוד לא הצליחו לגדל כזה, אז שחר מטגן ארטישוק שנוסע בוואקום את כל הדרך מאיטליה, מגיש אותו על רוטב לימון.

אם אתם כבר שם עשו לעצמכם טובה והזמינו טורטליני. מדובר בכיסונים האוצרים בתוכם את שלמד באיטליה ואת שלימדה אותו עכו. בצק חצי רבוך ממולא בבשר עגל, מוגש עם יוגורט, קולי פלפלים עגבניות, נענע ועלי מיקרו.

או כבר לאכול באזור הנמל:

מסעדת הנמל הפיזני בעכו העתיקה- מסעדת הנמל הפיזני היא מסעדה מזרחית אשר שוכנת בלב העיר העתיקה, ברחוב המגדלור שוקק החיים. המסעדה פונה אל עבר הים ונוף המפרץ, ומשקיפה על גלי הים התיכון הכחול והיפהפה- מסעדת הנמל הפיזני היא מסעדה מזרחי, אשר מתמחה במאכלי ים טריים ואיכותיים, אשר נמשו היישר מן המצולות. בתפריט העשיר והמגוון תוכלו למצוא שרימפס, מולים, קלמרי, פרגיות, שניצלים, שווארמה וים של קינוחים. צוות המסעדה ישמח לפנק אתכם בקינוחי שוקולד מגרים, בקלאווה, גלידות ופירות קיציים (בעונה). אז בואו להירגע מול הקסם של הים, לעשן נרגילה בנחת וליהנות מארוחה שלא תשכחו.מיקום טוב, אוכל טוב, מחיר טוב!- אנחנו אכלנו פה ונהנו מאד!!!

אלמרסא -מאחורי המסעדה הזאת יש סיפור עם כל המרכיבים הנכונים: מיקום פנטסטי - נמל הדייגים של עכו העתיקה, ממש על קו המים, במבנה עתיק מהתקופה הצלבנית; שף צעיר ומבריק – שהתחיל בתור שוטף כלים במסעדה בגיל 15, וחזר לארץ משבדיה בגיל 25, כשמאחוריו עבודה בשלוש מסעדות מכוכבות מישלן; ובעיקר – אוכל מצוין, שמשלב בין מסורות בישול קלאסיות, הבלחות מולקולריות וחומרי גלם ים-תיכוניים מובהקים. המנות שהשף הצעיר עלאא מוסא מוציא תחת ידיו שוות נסיעה במיוחד לעכו.
מסעדת אלמרסא, נמל הדייגים, עכו
טלפון: 053-7105680

אלבאבור והים
ממש על קו המים, בלוקיישן יפהפה שרק הנוף הנשקף ממנו כבר מעורר תאבון, שוכן סניף עכו של מסעדת אלבאבור המהוללת. כמתבקש מהשם ומהמיקום, כאן הים הוא השחקן הראשי בצלחת. מגישים כאן מנות שמשלבות את תנובת הים במטבח הערבי הקלאסי, וגם כמה פרשנויות מודרניות יותר. משוואשה קלמרי, עם קלמרי מקומי שנידוג בבוקר - היא מנת חובה, וגם מלוחייה דגים היא אינטרפטציה מרתקת למנה המקורית.
תוכלו למצוא פה גם את מנות הדגל של אלבאבור - הקבב, צוואר הכבש הממולא ושאר הלהיטים - אבל אם כבר הגעתם לכאן, תנסו לגוון. זה כדאי.
בקינוח מומלץ להישאר לא מקוריים בעליל וללכת שוב, כמו תמיד, על הכנאפה החמה והמענגת.
אלבאבור והים, ההגנה 2, עכו
טלפון: 04-6289115

דארנא 
דארנא שוכנת על רציף הסמוך לחומות עכו העתיקה, והקירבה לים מורגשת ומרגשת. גם התפריט נשען ברובו על דגים ופירות ים, כמתבקש, וכאן הם מוגשים בפרזנטציה משובבת לב, שזורים כמו זר פרחים יפהפה. אבל לפני הכל – שפע של סלטים טריים המוכנים במקום מדי יום, פותחים שולחן ואת התאבון, כך שאפילו צמחונים וטבעונים ייהנו מארוחה נדיבה במיוחד.
אם השכמתם קום, תשמחו לשמוע שארוחות בוקר נדיבות במיוחד מוגשות כאן, ואם חיפשתם מקום לעסקית צהריים משתלמת – חפשו לא עוד! דארנא בערבית זה "הבית שלנו", ואכן האירוח כאן מרגיש ביתי ונעים ואוהב באמת.
מסעדת דארנא, רחוב ההגנה, עכו
טלפון: 053-7106269

יש אפשרות לקחת נסיעה לאן שצריך גם מנמל עכו או לחזור את ה-20 דקות לחניון האבירים. אנחנו חזרנו מנמל עכו. שהינו בטבריה! 

אם הייתה לי אפשרות ליומיים- הייתי מגיעה לנמל עכו בערב שוהה שם באחד המלונות ומשם עושה את כל היום. בערב נוסעת לטבריה ישנה שם. ועודה עוד יומיים טבריה.