ירח דבש על ג'יפ במקסיקו-גואטמלה-בליז (21 ימים)
 מבוא

 רוב המטיילים במרכז אמריקה נוטים לשלב מספר ארצות בטיול כאשר על פי רוב מדינת המוצא ליתר הארצות היא מקסיקו. כך גם אנחנו החלטנו לשלב בירח הדבש (הקצר) שלוש מדינות: מקסיקו - בליז - גואטמלה. יחד עם זאת, בניגוד לרוב המטיילים, את המעבר בין המדינות והטיול בהן לא עשינו בטיסות מקומיות (שמחירן שערורייתי) ובאמצעות אוטובוסים ושטלים (איטיים ולא נוחים) אלא באמצעות גי'פ. מדובר בטיול יוצא דופן (שלמיטב ידיעתנו טרם נעשה במתכונת זו) בו תוכלו להינות מחוויה אתגרית וכיפית, מנופים בראשיתיים עוצרי נשימה, וכל זאת תוך חסכון בזמן ובכסף. להלן תיאור קצר של הטיול שאנו מקווים כי יוכל להקל על אלו שיבקשו ללכת בעקבותינו.

DSCN7865.JPG


פרטים כלליים לגבי השכרת הרכב

 הסוכנות ממנה שכרנו את הרכב היא CRIBBEAN RENT A CAR (זה הקישור לאתר: http://cancunrentacar.com/). מדובר בג'יפ מסוג JEEP דגם RENGLER SPORT 2012 שלוש דלתות. עובדי הסוכנות מאוד נעימים ומקצועיים ותזכו בה למחירים הוגנים. אין הגבלה על הקילומטארג' והמחיר ליום הוא בסביבות 62$. אנחנו נחתנו בלילה ונציגי הסוכנות חיכו לנו בנמל התעופה על מנת להסיע אותנו אל סוכנות הרכב. חשוב לסכם מראש עם הסוכנות את יעדי הנסיעה עם הגי'פ שכן כל מדינה יש להנפיק אישור כניסה נפרד וההליך אורך מספר ימים. קבלת היתר הכניסה לגואטמלה כרוכה בעלות נוספת של 150$. בעת קבלת הרכב חשוב להצטייד גם באישור הבעלות על הרכב של הסוכנות. את הרכב ניתן להחזיר לכל אחד מסניפי החברה ללא עלות נוספת. אנו שכרנו את הג'יפ בסניף קנקון (הקרוב לשדה התעופה) והחזרנו אותו לסניף החברה בפלאיה דל כרמן. בעת מעברי הגבולות תזדקקו למעט כסף מזומן ולכן חשוב להצטייד בדולרים. את ההמרות ככלל הכי משתלם לעשות בנמלי התעופה. אנו רכשנו מסניף מ.מ.ס.י. מפת כבישים של גואטמלה של חברת INTERNATIONL TRAVEL MAPS קנה מידה 1:470,000 שהספיקה לכל הטיול. תחנות דלק פזורות כפטריות אחרי הגשם ואין צורך במיכלים רזרבים.

 נושא הביטוח

השכרת הביטוח כוללת ביטוח מקיף לרכב כל עוד אינכם עוזבים את גבולות מקסיקו. ביתר המדינות ניתן לעשות ביטוח צד ג' בלבד (ביטוח חובה קיים לדעתי ממילא דרך הביטוח הרפואי בישראל אבל חשוב לבדוק את זה). בבליז ניתן לרכוש את הביטוח בכל מעבר גבול (שם הסוכונות: HOME PROTECTOR. טיפ: יותר זול לעשות ביטוח לשבוע גם אם השהות קצרה יותר - 29$). הביטוח בבליז הוא חובה. בגואטמלה ניתן לרכוש את הביטוח (אשר אינו חובה) בערים הגדולות. אנו עשינו זאת בסנטה אלנה, סמוך לעיר פלורס (Flores) שליד טיקל (סוכנות בשם TODO RIESGO.4.a. calle 6-76, zona 1 Santa Elena, Peten Telefax: 7926-0765). מאחר ואין ביטוח מקיף שווה לקנות מנעול הגה. בנוסף, אנו הקפדנו להחנות את הרכב רק בבתי מלון עם חניון מסודר. בדרכים לא צריך לחשוש מהטעם הפשוט שיש ג'יפים רבים בכבישים ואין תיירים שנעים בג'יפים...:).

 מידע חשוב נוסף


במעברי הגבול בדרך כלל ישנם היטלים ומיסים שונים, משונים ומפתיעים. כך למשל, בכל מעבר גבול (כמעט) יש לרסס את הרכב לפני המעבר, בתשלום. זאת בנוסף לתשלומי אגרת יציאה. מאחר ושערי ההמרה במעברי הגבול על פי רוב אינם מזהירים רצוי מאוד להצטייד מראש בכ- 200 דולרים במזומן על מנת להימנע מ"קנסות" עמלת המרה מיותרים. ככלל, בגואטמלה כסף מזומן עדיף על אשראי שכן במקומות רבים נגבית "עמלת אשראי" באחוזים נאים.

 יום ראשון - נחיתה בקנקון מקסיקו


נחתנו מישראל בקנקון מקסיקו ומשם גם שכרנו את הג'יפ. את הלילה לנו במלון Comfort Inn Cancun Aeropuerto. מלון מאוד נקי ונוח אבל אם חשוב לכם זרם המים באמבטיה שווה להוסיף עוד קצת כסף וללון במלון Courtyard By Marriott Cancunהסמוך.

 יום שני - קנקון מקסיקו - צ'אטומל מקסיקו (גבול מקסיקו בליז)


הנסיעה של היום הראשון היא נסיעה בת כ- 6 שעות מהעיר קנקון אל עיר הגבול עם בליז צ'אטומל (chetumal). אין הרבה מה לעשות בעיר צ'אטומל למעט נסיעה בבוקר לאורך הטיילת וכן מוזיאון לתרבות המאיה. אנו לנו במלון בשם julliete הצמוד למלון הולידי אין ממול למוזיאון. יש במלון חנייה פנימית לרכב. בערב אכלנו במסעדה מקסיקנית אותנטית שאת השם שלה תוכלו לקבל במלון.

 יום שלישי - צ'אטומל מקסיקו - בליז - טיקל גואטמלה


ביום זה רצוי לצאת מוקדם בבוקר. הנסיעה אל מעבר הגבול קצרה (כחצי שעה). מיד לאחר היציאה מגבול מקסיקו יש להעביר את הרכב חיטוי בעמדה צדדית מצד ימין (ממוקם מיד לפני מעבר הגבול עם בליז). הכניסה לבליז קלה (מדובר בקולוניה בריטית שהשפה הרשמית בה היא אנגלית) והנסיעה אף היא. אין הרבה כבישים בבליז והדרך למעבר הגבול עם גואטמלה מרובת שלטים. בהתחלה יש לנסוע לכיוון Orange Walk, משם לבלמופן (Belmopan היא עיר הבירה של בליז) ומשם על כביש CA13 אל מעבר הגבול ב- Melchor de Mencos. אחרי הכניסה לגואטמלה יש הלם תרבות קל ומשם הכבישים הופכים להיות דרך אספלט סלולה ודרך כורכר לסירוגין. הנסיעה לפארק טיקל היא קלה ואורכת כשעתיים. יש לשים לב לפנייה ימינה לכביש 3 בצומת היחיד שעוברים בדרך (בכפר Aldea lxlu). אנו לנו את הלילה הראשון בפארק עצמו במלון בשם Hotel Tikal Inn. מלון מעולה בו הסיור באתר כלול במחיר. הכניסה לפארק כרוכה בתשלום וזאת כ- 6 ק"מ לפני ההגעה לאזור המלונות והפארק.

 יום רביעי - סיור בפארק טיקאל ונסיעה לפלורס גואטמלה


 הסיור בשמורת טיקל (זה המאורגן על ידי המלון) מתחיל בשעת בוקר מוקדמת ומהווה פתיחה מרשימה להמשך הטיול בגואטמלה. הסיור אורך מספר שעות ובסופו ארוחת בוקר משביעה. אין ספק שמדובר באחד מהאתרים המרשימים ביותר בתבל וניתן להשוותו לאנגקור ואט בקמבודיה. ניתן במספר שעות ספורות להתרשם מעיקר המונומנטים שבמקום והביקור בפארק (על אף מחירו המעט יקר יחסית) הוא חובה למי שנמצא באיזור. מטיקאל נסיעת צהריים לעיר פלורס. סמוך לעיר פלורס ניתן לעשות את הביטוח צד ג' לרכב (ראה פירוט לעיל). כמו כן סמוך לפלורס, קילומטרים ספורים לפני ההגעה אליה מפארק טיקל, ישנו פארק נחמד בו ניתן לעשות אומגה מעל ראשי עצים לקולות קופים מאיימים (שם הפארק אישפמפהול - ixpampajul). בפלורס ניתן להינות בעיר מהשלווה וחנויות המזכרות. אנו לנו במלון נחמד בשם Hotel Villa Del Lago. בפלורס אין מלונות עם חנייה מוסדרת לרכב אך מדובר באזור בטוח וניתן להחנות את הרכב בסמוך לכניסה ולקבלה. ארוחת בוקר טוב ניתם לאכול במסעדת Dona Goya שעל קו ההמים מצדו המערבי של האי. יום חמישי - פלורס - לנקין (סמוק שמפיי) יום של נסיעה ארוכה בת כ-8 שעות לפחות. הכביש (מס' 5 במפה) הוא ברובו מישורי וישר למעט בתחילתו ובסופו. בדרך ניכנסנו לכפרים קטנים שתושביהם היו מופתעים למראנו. נקודות ציון מרכזיות הן הכפר Sayaxche בו הכביש נקט לפתע בנהר רחב שחצייתו אפשרית על גבי מעבורת מאולתרת. בהמשך, הנסיעה מהכפר Cruce del Pato על אף הסימון במפה היא בדרך אספלט סלולה ונוחה. כך גם לאחר הפנייה מזרחה בצומת הכפר San antonio (בצומת זה ישנה תחנת דלק) הכביש סלול. ואולם, לאחר הכפר Sebol הכביש, שחוצה רכס הרים גבוה במיוחד אותו תוכלו לזהות ממרחק רב, הופך לדרך פתלתלה ובלתי סלולה. יחד עם זאת הנסיעה בתוך יערות ושדות תירס מלהיבה ומרעננת ועוברת בתוך כפרים נידחים שנדמה כי נתקלו בתיירים מערביים לראשונה. חלקה האחרון של הדרך מהכפר pajaj אל הכפר לנקין (lanquin) בת 10 ק"מ מביאה אותנו אל תחנתנו הסופית, הכפר לנקין.


DSCN7756.JPG


יום שישי - לנקין (סמוק שמפיי)

 את היום השישי בילינו באזור לנקין בו אתרים רבים (טיול מערות, שיט אבובים, שמורת טבע ועוד) עליהם תוכלו למצוא מידע רב באינטרנט . כך למשל, טיול המערות, העלייה לתצפית על האגמים, שיט אבובים, ובילוי רטוב בבריכות האתר סמוק שמפיי. אנו לנו בהוסטל אל רטירו שעל אף פרסומו הרב התגלה כאכזבה גדולה וכמקור לפשפשים ועקיצות. מקום מומלץ יותר הוא האתר סמוק שמפיי עצמו שנמצא בהמשך הדרך מלנקין שם קיימת אפשרות לינה.

יום שביעי - לנקין - צ'יצ'יקסטאננגו

 יום זה מוקדש לנסיעה הארוכה ביותר בטיול האורכת כ- 9 שעות אך בסופו תגיעו לחבל ארץ שונה לגמרי של הרי געש, אגמים ותרבות גואטמלית במיטבה. הנסיעה לאחר היציאה מלנקין, מיד לאחר הכפר pajaj הופכת לכביש סלול ונוח עד מעט לאחר העיר קובאן (COBAN). שימו לב לא לפספס את הפנייה לאחר הכפר קובאן מערבה (אל כביש 7W) וזאת בכפר Santa Cruz Verapaz. אחרי הפנייה מערבה צפו לשינוי דרמטי ונסיעה פתלתלה בשביל חצוב בהר שרק לאחר כשעתיים חוזר להיות כביש סלול. הנסיעה הארוכה מערבה ואחר כך דרומה אינה מותירה מקום לבלבול באשר לכיוון הנסיעה. אנו הגענו אל צ'יצ'יקסטאננגו (chichicastenango) בצהרי יום ראשון היישר אל תוך השוק הצבעוני ורב המראות. זהו גם היום המומלץ להגיע אל הכפר. את הלילה לנו במלון Santo Tomas Hotel הקרוב לשוק. מדובר במלון מפואר ומפנק במיוחד שבעונות הלא מבוקשות ניתן להתמקח ולקבל בו לינה וארוחת בוקר ב-100 דולר לזוג. בערב סעדנו במסעדת Casa de San Juan בה ארוחות ערב צנועות אך אלגנטיות.

DSCN8038.JPG

יום שמיני - צ'יצ'יקסטאננגו - סן פדרו (אגם אטיטלן)

הנסיעה מצ'יצ'יקסטאננגו לסן פדרו (San Pedro) היושבת לחוף אגם אטיטלן קצרה (כ- 3 שעות) ומדהימה ביופייה. היציאה מצ'יצ'יקסטאננגו פשוטה (פשוט המשיכו דרומה על הכביש שבחזית מלון סאנטו תומאס). אחרי נסיעה מפותלת היורדת אל גיא עמוק ועולה ממנו תגיעו אל צומת כבישים מרכזי בו עליכם לפנות ימינה (מערבה) אל הכביש המהיר CA1. לאחר נסיעה קצרה בת עשרים דקות הקפידו לא לפספס את השילוט שמאלה (דרומה) אל הכפר סן פדרו. מהכביש ניתן להבחין בהרי הגעש הנישאים ממרחק עשרות קילומטרים ופולטים תמרות עשן אל קו הרקיע. הכביש המהיר מתחלף לכביש צדדי אשר אחרי קילומטרים ספורים (הקפידו להיצמד לפניות ימינה) מתחיל לרדת אט אט אל אגם אטיטלן. לאחר שתעברו מספר כפרים בהם תתקשו למצוא את הדרך החוצה תגיעו לבסוף לאגם אטיטלן ולכפר סן פדרו. בקיצור נמרץ נספר כי השהות בכפר הייתה נעימה ושלווה. מפאת לוח הזמנים נהנו אך מלילה בודד במלון מצויין בשם Sakcari. יחד עם זאת, לא ויתרנו על טיול זריחה לאף האינדאני, משם ניתן להינות מנוף בראשית, והפלגה לכפר פנאחצ'ל.

 יום תשיעי - סן פדרו (אגם אטיטלן) - אנטיגואה


לאחר הטיול המוקדם לאף האינדיאני והפלגה קצרה אל הכפר פנאחצ'ל עזבנו בשעות הצהריים אל היעד הבא - העייריה אנטיגואה. הנסיעה אינה ארוכה בשל הכביש המהיר ולאחר מספר שעות יוביל אותכם הכביש המהיר אל אנטיגואה. אנטיגואה היא עיר אירופית בלב לבה של גואטמלה. אפשר לבלות שם חודשים ולא להספיק לפקוד את כל המסעדות ובתי הקפה הפזורים כמו פטריות אחרי הגשם בעיר הצבעונית. אנחנו יכולים להמליץ על מסעדת Cafe Mediterraneo, מסעדה איטלקית משובחת עם אווירה רומנטית המומלצת גל על ידי ה- Trip Advisor. זהו דרך אגב גם אתר מומלץ ביותר בו תקבלו טיפים רבים אותנטיים של מטיילים אחרים על מסעדות, מלונות, ושאר ירקות. סך הכל שהינו באנטיגואה שני לילות. ביום הראשון נהנינו מאווירת העיר וביום השני הזמנו דרך המלון טיול לשמורת הר הגעש פאקיה (Pacaya). אתר חובה בגואטמלה אך היום, לאחר התפרצותו של ההר לפני מספר שנים (בשנת 2010), היפטרו מהציפייה לראות זרמי לבה רותחת. העלייה אל ראש ההר אורכת כשעה ולעצלנים שבכם ימתינו בכניסה לשמורה רוכבי סוסים שישמחו לנייד אתכם למעלה. יחד עם זאת, הנוף הנשקף בדרך של הרי הגעש והאוקינוס השקט המציץ מן האופק הרחוק הוא היופי האמיתי שבטיול ולכן שווה ליהנות מההליכה... לבסוף, במעלה ההר, תוכלו למלא עיניכם בנוף מרגיע ופיכם במרשמלו רך שזה עתה צליתם על אבני לבה לוחשות. מה עוד אפשר לבקש.

 יום אחד עשר - אנטיגואה - פלורס


פה מתחילה הנסיעה חזרה למקסיקו. לא נכביר במילים שכן את מרבית היום בילינו בתוך הרכב ונסתפק בתיאור הכבישים ונקודות הציון העיקריות. מאנטיגואה היציאה לכיוון צפון מזרח אל גואטמלה סיטי על הכביש המהיר CA1 קלה וברורה. אין מה לעשות וההמשך אל כביש CA9 מחייב אותנו לעבור דרך גואטמלה סיטי ששמה הרע יצא למרחוק. אנו התברברנו מעט בדרך שכן השילוט לא ברור (הפעם היחידה שזה קרה ודווקא שם...). במצב כזה המלצתנו היא לעצור את הניידת הראשונה שתיתקלו בה ולבקש את עזרתה. השוטרים מאוד אדיבים ורוב הסיכויים שהם ילוו אתכם אל כביש היציאה. עם היציאה מגואטמלה סיטי הנוף האורבני מתחלף להרים ירוקים ומתחילה ירידה אינסופית מאיזור הבירה ההררי אל חלקה המישורי של המדינה. לאורך הדרך, מומלץ ביותר לעצור ליד אחת ממוכרות האננס הרבות העומדות בצד הכביש ולהצטייד במספר שקיות של אננס טרי ומתוק להפליא. בצומת הכפר La Ruidosa Franceses יש לפנות שמאלה אל כביש CA13. את הפנייה תזהו לפי השילוט לכיוון פלורס (Flores) וריו דולסה (Rio Dulce). הכפר ריו דולסה מאוד מפורסם שכן מכאן יוצאות המעבורות אל הכפר לוינגסטון. אם יש לכם יום נוסף הביקור והשייט אל המקום מומלצים (כך על פי המדריך). בכל מקרה, אחרי שתחצו את הגשר הארוך והמרשים מעל אגם איזבל מיד מצד ימין יש כניסה לחצר הצמודה לאגם שם תוכלו למצוא מקום נחמד לעצור בו לארוחת צהריים (המסעדה השמאלית). אנו אכלנו שם המבורגר לא רע בכלל וסנדביץ עוף טעים. אחרי עצירת צהריים קלה מצפה לנו נסיעה בת כ-3.5 שעות על כביש CA13 אל הכפר פלורס בו ביקרנו לפני מספר ימים בלבד.

 יום שנים עשר - פלורס - סן פדרו (בליז)


 הכינו את עצמכם ליום נפלא שראשיתו ביערות גואטמלה וסופו באי טרופי אמיתי נשוא שירה של מדונה "La Isla Bonita" (כן, זהו האי סן פדרו...). הנסיעה אל מעבר הגבול עם בליז מפלורס על כביש CA13 אמורה להיות מוכרת (שכן מדובר באותה הדרך דרכה נכנסנו אל גואטמלה לפני מספר ימים בלבד) ותוך כשעתיים תגיעו אל מעבר הגבול. במעבר הגבול אל תשכחו לערוך ביטוח לרכב (ראו הסבר לעיל). בתוך בליז הנסיעה פשוטה והכביש המישורי והישר כסרגל אל עיר החוף בליז סיטי משולט לכל אורכו. לאחר שתיכנסו אל העיר בליז המשיכו בכיכר הראשונה ישר (מעין שמאלה) עד שתגיעו לצומת "טי" במרכזה הסואן של העיר. מצד שמאל נמצא הבנק המרכזי של בליז שם משתלם להחליף כסף (אל תפריזו במזומנים שכן באי סן פדרו ניתן לשלם במקומות רבים בכרטיס אשראי ללא עמלת אשראי). בצומת ה"טי" פנו שמאלה ומיד ימינה. המשיכו לאורך הכביש עד שתגיעו לאזור הנמל. בכניסה לסוכנות המעבורות belize city express. אחד מכם יכול לרדת בכניסה ולקנות את הכרטיסים לאי (יחד עם התיק אותו תרצו לקחת לאי) בעוד הנהג ימשיך ישר לאורך הכביש אל מלון רדיסון שם ניתן להחנות את הרכב בחנייה סגורה ומאובטחת. השייט אל האי מעט מתיש ואורך שעה וחצי. לאחר שתפרקו את הציוד על הרציף תוכלו לעצור את אחת המוניות ובמחיר של כ-10 דולר בליז תוכלו להגיע לכל מלון באי. אנו שהינו שלושה לילות במלון Caribbean Villas Hotel , שענה על כל הציפיות ויותר. האטרקציות באי סן פדרו רבות וכוללות בעיקר פעילות ימית ומעל כולן ניצב הבלו הול (The Blue Hall) שהביקור בו אומנם יקר מאוד (כ-250 דולר) אך מהווה אתר חובה לצוללנים מכל העולם.

DSCN8443.JPG


יום חמישה עשר - סן פדרו - פלאיה דל כרמן

יום זה מוקדש כל כולו לנסיעה חזרה "הביתה" - למקסיקו. את המעבורת חזרה לבליז סיטי רצוי לתפוס כמה שיותר מוקדם בבוקר. אם תצאו בזו הראשונה אולי גם תספיקו בהמשך לעצור לביקור חפוז בעתיקות טולום (Tulum) במקסיקו. אחרי שתאספו את הרכב מחניון מלון רדיסון ותצטיידו בבקבוקי מים לדרך מחכה לכם דרך מהירה שתקח אותכם תוך שעות ספורות אל גבול מקסיקו. גם פה, לאורך הדרך, מומלץ לעצור ליד אחת ממוכרות האננס הרבות העומדות בצד הכביש. אל פלאיה דל כרמן תגיעו בשעות הערב המוקדמות. כאמור, אם תגדילו לצאת אל הדרך במעבורת הראשונה סיכוי טוב שתוכלו להספיק לעצור בטולום בטרם האתר נסגר (ב-15:30). סוכנות השכרת הרכב נמצאת ממש סמוך ל- 5th avenue , הרחוב המוכר ביותר בפלאיה דל כארמן בו חנויות רבות ומסעדות.

 שבוע אחרון לירח הדבש
ירח הדבש קרוב לסיומו הנוגה. כמובן, שאין דרך טובה יותר לסיים את החופשה מאשר במלון מפנק לחופו של החוף הקריבי. חשוב לציין, כי אנו בילינו את שלושת הלילות הראשונים של ירח הדבש באי איסלה מוחרס במלון בשם נה-באלאם. האי שנמצא מרחק מעבורת אחת של חצי שעה מהעיר קנקון מהווה מקום התחלה נפלא לאלו שעיתותם בידם. בכל אופן, את סיום ירח הדבש בחרנו לבלות במלון royal hideaway playacar - מלון דלוקס (הכל כלול) הנמנה על רשימת The Leading Hotels of the World (רשימה עליה נמנה למשל מלון המלך דוד בירושלים..). לא אכביר במילים ורק אציין כי ניתן לשער כי השהייה במלון תהיה עבורכם לא דומה לשום דבר שהכרתם עד כה. אם תקדימו להזמין מקום למלון דרך אחד מאתרי ההזמנות המקווננים (Expedia, hotels, etc.) תוכלו בעונות השפל של המלון (ספטמבר עד ינואר) להינות ממחירים אטרקטיביים במיוחד. שם או במקום אחר פלאיה דל כרמן מהווה סיום מוצלח והולם לירח דבש בלתי רגיל.

 מקווה שסייענו, בהצלחה.