Wonderful trip to Morocco with- טיול מדהים במרוקו עם ‪Go Sahara Tours‬

יצאנו לדרך לטיול משפחתי 15 אנשים בטווח גילאים וצרכים שונים עם מדריך ישראלי בשם ישראל אריאל שהתגלה די מהר כממש לא מתאים למשפחה ובכלל למרוקו. עד כדי כך שאחרי יומיים פיטרנו אותו ושלחנו אותו לדרכו. מאותו רגע נשארנו בידייהם הנאמנות של עבדו המדריך המרוקאי ויאסין הנהג שלנו. די מהר הבנו שהמהלך הזה הציל לנו את הטיול.

עבדו המקסים טיפל בכל עניין במסירות ובמקצועיות, שפע ידע על מרוקו בכלל ועל הברברים בפרט. ענה בסבלנות על כל השאלות, והפך להיות חלק מהמשפחה. הוא טיפל, תיאם וניהל כל שלב בטיול בצורה נהדרת ורגישה לצרכי כל בני ובנות המשפחה.
 בדיעבד הסתבר שעבדו הוא זה שבנה את המסלול של הטיול ובחר עבורנו את המלונות והריאדים הנהדרים ששהינו בהם. יאסין הנהג החייכן נהג במיומנות ובצורה זהירה בטרנזיט מרצדס החדישה לאורך כל המסע.

הטיול שלנו התחיל בקזבלנקה שם חיפשנו ומצאנו את הבית שבו גדלה אמי עד גיל 19, זה לא היה פשוט כי בינתיים החליפו את שמות כל הרחובות משמות צרפתיים למרוקאים. בנוסף ביקרנו במסגד המדהים של חסן השני – לא לפספס!! מסגד שהוא יצירת מופת של קישוטים ועיטורים, הכי יקר בעולם.

מקזבלנקה נסענו לפאס. שם הדריכה אותנו מדריכה מקומית מקסימה בשם פאטימה 212645299814+ מבט על העיר, סיור בבית מלאכה ליצור כלי קרמיקה, ביקור בבית הכנסת העתיק וכמובן שיטוט בשוק של פאס.

למחרת יצאנו על הבוקר לכיוון הסהרה, התעקשנו לעצור באמצע הדרך כדי לא לנסוע 8 שעות ביום אחד. עצרנו בדרך ביער הקופים היתה חוויה מצחיקה לילדים וגם למבוגרים, בהמשך עבדו אירגן לנו לצהרים פיקניק בנווה מדבר ליד מעיין. ישנו במלון במידלט כשמסביבנו מרחבים אינסופיים של מדבר ואופק רחב ידיים.

ממידלט נסענו למרגוזה הורדנו בריאד המהמם (Xaluca Dades) את הסבתא והתינוקות והמשכנו לסהרה לסיור גמלים בשקיעה בדיונות. (רק אחרי שוידאנו שמטפלים יפה בגמלים ואין כאן צער בע”ח). אין מילים כדי לתאר את היופי של הסהרה, אחר לגמרי מכל מה שאתם מכירים.

למחרת נסענו לדאדס דרך קניונים מרהיבים וטיולים רגליים קלים בואדיות מרשימים ושופעי מים וכמובן כפר טודרה שבלב הרי האטלס (שבינתיים הפך לעיירה לא קטנה..).

מדאדס דרך ווארזזת – העיר שבשל יופיה האגדי שצולמו בה עשרות סרטים וסדרות טלויזיה. לא לוותר על הטיפוס לעיר. לפי המלצת עבדו הלכנו למוזיאון הסרטים במקום לסטודיו ונהננו מאד. נסענו דרך הרי האטלס הגבוה והמרשים ביותר למרקש.

יומיים במרקש בריאד מקסים וממוקם הייטב (Riad Mirage). מה עוד לא נאמר על שווקיה המדהימים של מארקש..... מגוון אינסופי של חנויות קטנות ברחובות צרים, מוצרי קש וסלים, נחושת, זהב, כסף, שטיחים, פופים וכריות, שמלות רקומות, צעיפים, תבלינים, ועוד ועוד.... לצלול אל תוך השוק עם חיוך גדול על הפרצוף ולהנות מכל רגע.
 שימו לב שאם תנהלו את המו"מ על המחירים בצורה מכבדת ונעימה, עם חיוך ובנימה חברית גם תשיגו מחירים טובים יותר וגם תעשו לישראל יחסי ציבור טובים....

ג'אמה אל פנה – כיכר העיר המפורסמת של מרקש, חוויה מאכזבת!! בשעות הערב דוכני אוכל איום ונורא. לא לאכול בדוכנים!!! עדיף לאכול באחת המסעדות שמסביב לכיכר. וגם התנהגות ממש לא נעימה של בעלי הדוכנים שמנסים לשכנע אותך לשבת בדוכן שלהם בצורה אלימה ממש.
במהלך היום - הרבה סצינות של פגיעה וניצול של בעלי חיים לשם "בידור" - קופים קשורים בשרשראות ואחרי ש"נותנים את הקטע שלהם" מוכנסים לכלובים קטנים. נחשים מסוממים משמשים את המפעילי שלהם לפרנסה.
 בשבילי המראות האלה היו קשים ואפשר מבחינתי לוותר על הכיכר ולהקדיש את הזמן שלכם במרקש לשווקיה הנפלאים.

לא לוותר על Jardin Majorelle – פנינה מפתיעה של שלווה ויופי בלב העיר הכי סוערת במרוקו.
 כאשר מגיעים עם מדריך לא צריך לחכות בתור לכרטיסים.

למחרת נסענו לאסווירה – עיר חוף מקסימה, שוק נחמד ואוקיינוס רחב ידים. בהקשר שלנו זה היה קצת לחוץ מדי ואולי מיותר, הגענו לקראת ערב ולמחרת בבוקר יצאנו מוקדם, לא הצדיק את הקילומטרים הרבים שהוסיף למסלול שלנו.

בקיצור – מרוקו השאירה בכולנו טעם של עוד, ארץ מהממת, אנשים מקסימים, שווקים צבעוניים ונופים מגוונים ומרהבים. קחו בחשבון שהמרחקים עצומים וכל יום יש בין 2-8 שעות נסיעה, מי שלא בעניין של לעשות V ולהמשיך אולי כדאי לשקול למקד את הטיול באיזור אחד של מרוקו ולא להתפרש על פני כל המדינה.

תמונה משפחתית עם עבדו (כמעט כולנו כאן. המוכרות הלבישו אותנו בתלבושות מרוקאיות, הצטלמנו ואחרי זה קנינו מהם מלא שמלות:))

ממליצה על עבדו המדריך שלנו עם כל הלב.
הטלפון של עבדו המדריך: 212661921523+
 המייל שלו: [email protected]