כללי, קוסטה ריקה

במהלך ספטמבר טיילנו (הורים + בנות 10, 15) בקוסטה ריקה במשך 14 יום.

בכל הטיולים הקודמים שלנו בחו”ל (למעט בוייטנאם) התכנון והזמנת כל המלונות/טיסות/הובלות/אטרקציות – בוצעו על ידנו. זהו חלק ש"מכניס" אותנו אל הטיול, ומסייע לנו למצות את כל הדברים המרכזיים שניתן לחוות במדינה, וכן להערך למקרה בו המציאות משתנית למול התכנון.

ככלל, בקוסטה ריקה שלושה סוגי אזורים עיקריים:

- יערות גשם/יערות עננים.

- חופים.

- סן חוזה (הבירה).

יערות הגשם/העננים הם הסיבה העיקרית לבקר במדינה. מזג האוויר כולל עונה גשומה (יוני-דצמבר) ועונה יבשה (ינואר-מאי). בעונה הגשומה יורדים במדינה (תלוי באזור) 4000-7000 מ"מ גשם. זה ה-מ-ו-ן. בטיול שלנו ירד גשם כל יום, במשך שעות לא מעטות. אבל מתרגלים לגשם, ועם קצת עזרה ממטריות וממעילי גשם הוא לא מפריע כלל לבצע את כלל הפעילויות.

חלק גדול מהחופים של קוסטה ריקה (לא כולם) יפים מאוד, גם בצד המזרחי/הקריבי/האטלנטי (מדרום ל-Limon), וגם בצד המערבי/הפסיפי. שמענו כי בחלקם ניתן לבצע גלישת גלים. באחד החופים (טורטוגרו) שמורת צבים שחובה לבצע בה סיור בעונת הקינון (הסיור אינו כלול במחיר הלינה, ראו להלן).

לגבי סן חוזה, מומלץ מראש לקצר את השהות במקום ככל האפשר (מלבד כנראה ביום ההגעה/העזיבה). עיר עמוסה, רועשת, מוצפת במותגים אמריקאיים (חנויות ומסעדות), חסרת כל יחודיות. מזכירה קצת את האזורים עמוסי הרכבים והרוכלים בדרום תל אביב.

היחודיות במדינה הם יערות הגשם/יערות העננים. הללו כוללים מגוון גדול מאוד של צומח ושל חי, הרי געש, מפלים, מעיינות חמים, מטעי קפה ועוד.

סוגי הפעילויות ביערות הגשם:

- סיורי יום וסיורי לילה לתצפית על בעלי חיים.

- טרקים (רגליים או ע"ג סוסים), ביקור על/ליד הרי געש (יש 5 הרי געש פעילים במדינה), סיור במטע קפה, טבילה במעיינות חמים, רפטינג.

- אטרקציות מעשה ידי אדם (אומגות/Canopy, טרקטורונים, מסלולי הליכה על גשרים תלויים, סנפלינג/Canyoning, ...).

*הערה חשובה* - ניתן לבצע כמעט את כל הפעילויות מהרשימה הנ"ל במספר אתרים בקוסטה ריקה. ייתכן כי בעלי החיים שתוכלו לראות יהיו קצת שונים בכל שמורה, אך "בגדול" התכולה דומה. יחד עם זאת, מאחר וחלק מהפעילויות ביצענו ביותר ממקום אחד, ראינו הבדלים באיכות של הפעילויות במיקומים שונים, וע"י ספקים שונים.

קוסטה ריקה מתוירת בעיקר ע”י תיירים מארה”ב, בתקופות החופשות. כ-50% מאנשי המקום מועסקים בתחום התיירות. הדבר מורגש מאוד ביחס החם של נותני השרותים, בעמידה המוחלטת שלהם בלוחות זמנים (אם קובעים איתכם בשעה 0800, הם יגיעו על הדקה!) ובמיוחד כאשר בחיי היומיום המדינה מתנהלת ב”איזי”, בהקפדה היתרה על הבטיחות בכל הפעילויות. המחירים של השרותים, המלונות, המזון – אינם זולים, אלא דומים למדינות מערביות.

לנדס אין לאב (Lands in Love)

כעשרה חודשים לפני הטיול כבר קראנו את כל המלצות המטיילים כאן.

הופתענו מ-א-ו-ד לטובה מכמות הביקורות המפרגנות שקיבלה כאן ליאור אש (Lior Esh, +506-6108-0534, lioresh@landsinlove.com) מלנדס אין לאב.

פנינו לליאור עם תוכנית טיול ראשונית שבצענו, על בסיס קריאת חומרים והמלצות המטיילים.

אנו מצטרפים לכל ההמלצות של האחרים לגבי ליאור. מסבירת פנים, תגובתית מאוד (כולל בוואטסאפ), בקיאה מאוד בכל האפשרויות הקיימות בקוסטה ריקה, ובעלת סבלנות רבה ל"אינסוף" השאלות שלנו לפני, וגם לשינויים שביצענו בתוכנית במהלך הטיול.

אחרי שתאמנו את התוכנית לפרטים, כל ההזמנות ללינה, הסעות, הדרכות, אטרקציות בקוסטה ריקה – הוזמנו ע"י ליאור ועמיתיה בלנדס אין לאב. הגם שלוח הזמנים ורשימת הספקים נשלחו אלינו מס' ימים לפני הטיסה, קיבלנו מליאור בכל ערב תזכורת בוואטסאפ לגבי הצפוי למחרת...

בתחום ההסעות, ליאור העמידה לנו שתי אופציות לבחירה – נהגים צמודים במעבר בין הערים או רכב שכור. אנו בחרנו את האופציה הראשונה, שחסכה לנו שעות נהיגה ארוכות, חלקן (באזור מונטה-ורדה) בדרכי עפר צרות ועיסוק בחניות. אופציה זו גם היתה יקרה רק במעט מאופציית הרכב השכור.

בנוסף, זכינו מליאור לשרות אד-הוק – תיק גב ששכחנו באחד המלונות מצא דרכו לתחנתנו הסופית לפני ההמראה הביתה, וסיור בסן חוזה שתואם לנו ליום האחרון בוטל לבקשתנו וקיבלנו מליאור החזר כספי (בארץ).

בסה"כ קיבלנו שרות מצוין לכל אורך הדרך.

עדיין, אנו ממליצים בחום למטיילים – להיכנס לאתרי האינטרנט של המלונות או של ספקי האטרקציות (הכל נמצא ברשת), לעיין בהם, לבדוק ולהשוות (גם מחיר), ובמידת הצורך לבקש מליאור ספקים ספציפיים עפ"י בחירתכם.

תוכנית הטיול שלנו

להלן תוכנית הטיול שלנו, עם המלצות "בגוף הסרט". הם מכילים מידע רב לשימוש המטיילים המתכננים טיול לקוסטה ריקה...

יום 1 – נחיתה בסן חוזה

אנו טסנו מהארץ עם חברת לופטאנזה דרך פרנקפורט

לאחר העברה למלון, יצאנו לסיור בשדרה המרכזית בעיר (Avenida Central). השדרה היא מעין מדרחוב (למרות שבחלק מהרחובות בו נוסעים גם רכבים...), עמוסת חנויות, מסעדות ואנשים. מעבר לכך, איננו מוצאים לנכון לציין מקום כלשהוא בעיר.

יום 2 – טורטוגרו

נסיעה לטורטוגרו (שמורת הצבים), כ-3 שעות באוטובוס, הפסקה לארוחת צהרים ועוד כשעה וחצי בסירה (אין דרך להגיע ברכב למקום).

במהלך השיט פוגשים בלטאות, איגואנות, תניני קיימן, ציפורים צבעוניות ועוד.

החבילות הרגילות (2 ימים/לילה אחד) הנהוגות בשלושת בתי המלון הסבירים באזור (הם סמוכים זה לזה ומאוד דומים ברמתם) כוללים הסעה הלוך וחזור, לינה, 5 ארוחות (3 ביום הראשון, בוקר וצהרים ביום השני) ו-3 אטרקציות (שיט בתעלות המקומיות, סיור בכפר המקומי, סיור בחוף). ניתן גם להזמין חבילה של 3 ימים/2 לילות (לדעתנו אין צורך בכך, אלא אם כן אינכם מוגבלים במשך הטיול).

חשוב לציין:

א. בחבילה של 2 ימים/לילה אחד לא ניתן לבצע את סיור החופים המתקיים מדי בוקר ב-0930, כיוון שב-0900 כבר צריך לצאת לדרך חזרה.

ב. הסיור בכפר המקומי – חלש.

ג. שיט בתעלות – מהנה, צפייה בצומח ובחי במקום.

ד. ניתן להזמין (בתשלום נפרד) Canopy (אומגות) – מיותר. אטרקציה זו הרבה יותר כדאית ביערות הגשם/העננים.

ה. סיור בשמורת הצבים

הסיור מתבצע בחודשים יולי-אוגוסט-ספטמבר, שהם עונת הקינון של הצבים בקוסטה ריקה (מגיעים לאזור 4 מיני צבים, שקוטרם מגיע ממטר אחד ועד 2.5 מטר!). הזמנה לסיור מתבצעת בבתי המלון במקום, בתשלום נפרד של 45$ לאדם.

לדעתנו זהו סיור חובה לכל חובב טבע, ומהפעילויות החוויתיות ביותר שחווינו בטיול. (ומאידך גיסא, אם הגעתם לקוסטה ריקה מחוץ לעונת הקינון – אנו ממליצים לוותר כליל על ביקור בטורטוגרו.)

הסיור יוצא באופן יומי מהמלון בשתי "משמרות": 2000-2200 או 2200-2400. בכל "משמרת" מגיעים (בסירות) קבוצות מטיילים מהמלונות השונים, מחכים בקרבת החוף, וכאשר מזוהה צבה שעלתה על החוף, הריינג'ר מהשמורה מאפשר לקבוצות (במדורג) להתקרב אליה, ולצפות בתהליך הטלת הביצים, כיסוי הבור והחזרה למים. ממש סרטון של נשיונל ג'אוגרפיק בשידור חי!

אנו נאלצנו לחכות 1:45 שעות (כולל מעבר לחוף אחר) עד שאותרה צבה שאליה הורשנו להתקרב. המראה היה שווה את ההמתנה הלילית הארוכה!

לצערנו לא ניתן היה לצלם. התאורה היחידה שהורשתה במקום היתה פנס אדום של הריינג'ר.

יום 3 – חזרה לסן חוזה (שיט ואח"כ אוטובוס)

אנו חזרנו לסן חוזה, בגלל הסיורים של יום 4 (ראו להלן).

קיימת אפשרות (מומלצת) להמשיך ישירות לארנל (Arenal) או לשמורת Canio Negro ליד הגבול עם ניקרגואה בצפון.

העיר Guapiles היא צומת דרכים. ארוחת הצהרים הכלולה בחבילה מוגשת במסעדה בסמוך למרכז ההסעות בעיר.

אלה המתכוננים לנסוע לאזורים אחרים (מלבד סן חוזה) יירדו כאן ויקחו הסעה של מלונות ההמשך.

יום 4 – סיורים בקרבת סן חוזה

יום זה כולל שלושה סיורים ברצף בקרבת סן חוזה, במסלול מעגלי.

א. סיור נחמד במטע הקפה Doka (כשעתיים), בו הוסבר על תהליך השתילה, הקטיפה, והעיבוד של פולי הקפה. בסיום - טעימות של קפה ושוקולד. לתשומת לב כי קיימים מטעי קפה בכל אזורי יערות הגשם.

ב. סיור ליד הלוע המרשים של הר הגעש פואס (Poas). ההר התפרץ לאחרונה בשנים 2017-2018 ועל כן היה סגור במשך כשנה וחצי. נפתח מחדש בצורה מוגבלת ב-31.8.2018. התאור כאן הוא נכון לספט' 2018. מנקודת הכניסה הולכים כ-600 מטר אל מרפסת אל ההר, בה ניתן לשהות 20 דקות בלבד, וחזרה לנקודת הכניסה. עדיין, מראה מרשים וסיור מומלץ.

ג. סיור לגני ומפלי Le Pas (כ-2-3 שעות). הסיור מתחיל בגנים, הכוללים צומחים שונים ובעלי חיים שונים (פרפרים, נחשים, קופים, עטלפים, נמרים ועוד בעלי חיים רבים). חלק גדול מהנ"ל תראו במהלך הסיורים ביערות הגשם. אז אם יום הסיור הוא בתחילת הטיול שלכם – ניתן לשלבו. אם הוא מגיע אחרי שכבר ראיתם חלק גדול מהצומח והחי בטבע – אזי מוצע לוותר. אחרי הגנים יורדים לכיוון שלושת המפלים המרשימים שבמקום (שוב, גם הללו אינם יחודיים לאזור זה בלבד).

ימים 5-8 – מנואל אנטוניו

במרבית תוכניות הטיולים שקראנו, ההגעה לאזור חופים זה נעשית בסוף המסלול, ומשם לסן חוזה והביתה. אנו העדפנו לשנות את סדר הטיול ולשהות במקום ביום כיפור בגלל ריבוי המסעדות שבאזור, לצורכי ארוחה מפסקת וארוחה שלאחר הצום. מהלך העניינים שלנו:

א. נסיעה מסן חוזה (כשלוש שעות).

ב. סיור סגווי (התבשרנו ע"י ליאור כשבוע לפני הנסיעה כי הסיור לא קיים עוד). במקום זאת הלכנו לחוף ובילינו בבריכה המקומית הגדולה במלון.

ג. שיט קטמרן – כ-4.5 שעות (0800-1230) כולל הסעות מ/אל המלון. הפעילות כוללת שיט לעומק הים וצפייה בלוויתנים וצבי ים, שנורקלינג בקרבת חוף Biesanz, שיט קיאקים. צוות הקטמרן מפנק את המטיילים בשתייה ופירות טרופיים. בשעה האחרונה לסיור מוגשת ארוחת צהרים טובה ע"ג הסיפון. בסה"כ פעילות מומלצת מאוד! הספק: Iguana Tours.

ד. סיור בשמורת הטבע מנואל אנטוניו – הליכה בשמורת הטבע עם מדריך בעל משקפת חזקה. הולכים במסלול היקפי בשמורה (כשעתיים) ועורכים עצירות רבות שבהם המדריך "מתביית" על בעלי חיים ומציג אותם בטלסקופ שלו (ניתן גם לצלם בטלפון הנייד שלכם מתוך המשקפת). סיור מומלץ בהחלט. לקראת סיום המסלול, עוברים דרך קטע החוף השייך לשמורה, שהינו הרבה יותר יפה מקטע החוף של אזור המלונות! מומלץ מאוד להביא לסיור בגד ים ומגבת ולהיכנס לחוף (ללא מציל) ו/או לשנורקל. ניתן להיכנס לחוף זה (בנפרד) גם דרך הכניסה לשמורה (עלות 16$ ליחיד).

ה. סיור עצמאי קצר בעיירה Quepos, שבה מרינה קטנה (ממנה יוצא סיור הקטמרן), מסעדות, וחנויות מזכרות.

בסיכומו של דבר – מלבד שמורת הטבע, מנואל אנטוניו הוא בעיקר אזור חוף ופעילות מים. ניתן לעשות בחוף פעילויות מים שונות כגון לימוד גלישת גלים, אופנועי ים, בננות, מצנח רחיפה וכדומה.

בדרך ממנואל אנטוניו צפונה נמצאת העיר טרקולס, שבסמוך לה זורם נהר ובו נמצאות חוות רבות לגידול תנינים. סיור תנינים (כשעתיים) כולל שיט בסירה אל עומק הנהר, וצפייה בתמסחים הענקיים, כולל האכלתם.

לתשומת לב – העליה צפונה אל מונטה-ורדה (או הירידה ממנה דרומה לכיוון החוף הפסיפי) כרוכה בנסיעה של כשעתיים בדרך עפר משובשת וצרה. אבל זו הדרך היחידה למקום (שחובה להגיע אליו).

ימים 8-10 – מונטה-ורדה

לטעמנו זהו האזור היפה ביותר של קוסטה ריקה. האזור נמצא ב"יער עננים" (cloud forest), כיוון שהוא נמצא גבוה יחסית (1500-2000 מטר מעל פני הים) וטובל באופן קבוע בעננים (ובגשם...).

מהנסיון שלנו, האטרקציות מעשה ידי אדם הנמצאות כאן (אומגות, הליכה על גשרים תלויים, רכיבת טרקטורונים ATV), הן טובות בהרבה מאחרות הנמצאות במקומות אחרים (מבחינת איכותן).

פעילויות שביצענו:

א. מסלול גשרים תלויים (כולל תצפיות על צומח וחי ביער העננים) – מצוין. הספק: SkyAdventure.

ב. עלייה (וירידה) ברכבל (Tram) אל הפיסגה הגבוהה באזור, ומסלול הליכה קצר למעלה. הספק: SkyAdventure. הראות היתה חלשה (כצפוי). ניתן לוותר.

ג. אומגות/Canopy – מעולה (כולל אומגה באורך כקילומטר!, נדנדת טרזן ואומגת סופרמן בה תלויים בחלק הקדמי ובחלק העיקרי של הגוף ונעים מעל עמק מדהים). הספקים המומלצים: 100%Aventura, Monteverde Extermo.

ד. סיור לילה ביער (כשעתיים) לצפייה בבעלי חיים הפעילים בלילה. אנו פגשנו (בין היתר) שני נחשים ארסיים, שאחד מהם היה ממש לאחר ארוחה של עכבר וטיפס בקושי אל העץ כשטרף בכרסו... הספק: Monteverde Experts.

ה. טרקטורוני ATV (כשעתיים) – מצוין. רכיבה בכלים על הרכסים של מונטה-ורדה מצריכה מעבר של טסט, להדגמת שליטה בכלי עוצמתי זה... אח"כ רוכבים בזוגות בסביבה ונהנים בנוף עוצר נשימה (כולל עצירות לצילום). במידה ולא עוברים את הטסט (או שלא מעוניינים לרכב), קיימת אפשרות לצרף מדריכים נוספים לסיור (מלבד המוביל), שכל אחד מהם מרכיב את המטיילים. מומלץ! הספק: 100%Aventura (היחידי באזור).

ו. העברה אל ארנל בוצעה ברכב-סירה-רכב: רכב עד אגם ארנל, שהינו אגם מלאכותי (כשעה וחצי), סירה (חציית אגם ארנל) ורכב אל לה פורטונה (כחצי שעה). שיטה זו חסכה לנו כשעה ומעלה למול נסיעה ברכב בלבד, המחייבת להקיף את אגם ארנל כולו מכיוון מערב, וגם זיכתה אותנו במעבר דרך להקות של קורמרנים לבנים ושחורים, החיים באגם.

ימים 10-12 – ארנל/לה פורטונה

הפעילות באזור סובבת סביב הר הגעש ארנל, שהתפרץ לאחרונה בשנת 2010. גם כאן ניתן לבצע אטרקציות שונות כגון סנפלינג, אומגות ועוד (אך הן טובות פחות מאלו שבמונטה-ורדה).

פעילויות שבצענו:

א. סיור עם מדריך פרטי למרגלות הר הגעש ארנל (כשעתיים). מסלול הליכה מעגלי, העובר בינות לסלעי לבה שהגיעו מההתפרצויות של ההר, וצמחיה/עצים טרופיים, כשברקע הר הגעש. מומלץ.

ב. רכיבה על סוסים עד למפלי לה פורטונה (כ-3 שעות סה"כ) – רכיבה איטית ע"ג סוסים (כשעה), הליכה/ירידה של כ-25 דקות למפל לה פורטונה המרשים, עלייה רגלית מהמפל וחזרה ע"ג הסוסים לנק' ההתחלה. מומלץ לאוהבי סוסים. הספק: Arenal_Mundo_Aventura.

ג. גשרים תלויים – ניתן לבצע אחד ממספר מסלולים מעגליים, העוברים דרך צמחיה מגוונת ביער הגשם שבמקום. משך המסלולים כשעה עד שעתיים, תלוי ברצון המטיילים. הפעילות חלשה בהשוואה לפעילות המקבילה במונטה-ורדה, ובדיעבד היינו מוותרים עליה.

ד. מעיינות חמים טבקון (פתיחה 1800-2200) – נחל הבוקע מהר הגעש ומוטה לכיוון מערכת בריכות טבקון (בשילוב מפלים). החבילה כוללת גם ארוחת ערב. מומלץ בחום (תרתי משמע...).

ימים 12-13 – לנדס אין לאב (LiL)

א. בדרך מלה פורטונה אל לנדס אין לאב בצענו פעילות רפטינג בנהר Rio Balsa הזורם צפונה (אחד משלושה נהרות במדינה בהם ניתן לבצע רפטינג). אין חובה לעבור דרך לנדס אין לאב כדי לבצע הפעילות – ניתן לחזור עם רכב ההסעות של ספק הפעילות ללה פורטונה (ואז גם נהנים מארוחת צהרים טבעונית).

סך כל הפעילות אורכת כ-6.5 שעות – נסיעה מלה פורטונה לתחילת המסלול עם שתי עצירות בדרך (כשעתיים), רפטינג (כשעתיים), חזרה ללה פורטונה וארוחה (כשעתיים וחצי).

הרפטינג מחולק לשני מקטעים – הראשון הנמשך כשעה הוא ברמת Class III-IV והשני הנמשך כ-45 דקות הוא ברמת Class II-III. הערה: הרמה ניתנת לקטע רפטינג עפ"י מס' פרמטרים ובראשם מהירות הזרימה והסלעים בנתיב, כאשר I היא הרמה המינימלית (נהר שקט ביותר) ו-V היא הרמה המקסימלית (נהר סוער וגועש).

בצענו את הרפטינג עם חברת Costa Rica Descents. לסירה שלנו צוות המדריך חוזה (Jose) – נצר לילידים, מדריך כבר שני עשורים, מקצוען, בדרן ואוהב ישראלים. מומלץ לדרוש אותו איתכם, ההנאה מובטחת!

הפעילות מומלצת ביותר, גם לפחדנים! כל סירה מלווה ע"י איש צוות בקאיאק מלווה (שמשמש גם כצלם), ובכלל קיימת הקפדה רבה על הבטיחות בכל שלבי הפעילות.

בסיום הפעילות בוחנים תמונות שצולמו ע"י הצלמים, ואם מעוניינים –משלמים 40$ (למשפחה) עבור התמונות (מקבלים לדואר האלקטרוני לינק לספרייה ברשת אליהן הן הועלו).

ב. סנפלינג/Canyonig – במתחם של LiL. הולכים כ-10 דקות מלובי המלון אל נקודת ההתחלה של המסלול.

המסלול מתחיל בירידה אנכית בסנפלינג מגשר תלוי אל הנחל (כ-35-40 מטר). אח"כ ממשיכים בכ-5-6 אומגות קצרות בתוך הנחל והמפלים שלו. מסיימים "בנדנדת טרזן". גם כאן – תשלום של 40$ למשפחה, תמורת צלם המצטרף לפעילות וקבלת התמונות (החשוכות למדי).

לדעתנו, המסלול המוצע חלש יחסית (באורך, באיכות) בהשוואה למסלולים דומים אחרים הנמצאים באזורי הבילוי האחרים בהם שהינו.

ימים 13-14 – סן חוזה

נסיעה מ-LiL אל העיר, ערב חופשי ולמחרת טיסה בבוקר חזרה.

הצעה לתוכנית הכוללת את ההמלצות שלנו (13-15 יום)

יום 1 – סן חוזה. נחיתה בערב בסן חוזה והעברה למלון. (במידה ונוחתים בבוקר מומלצת העברה למלון בארנל, והשלמת הסיור לטורטוגרו בסוף הטיול.)

ימים 2-3 – טורטוגרו. פעילויות חובה: סיור בשמורת הצבים, שיט בתעלות. (אם הגעתם מחוץ לעונת קינון הצבים, במקום לטורטוגרו סעו לשמורת Canio Negro.) ירידה ב-Guapiles והעברה ל-Arenal.

ימים 3-6 – ארנל/לה פורטונה. פעילויות חובה: רפטינג בנהר ריו באלסה (מומלץ לשלב ביקור במסעדת לנדס-אין-לאב לפני תחילת הרפטינג וליהנות מהמטעמים של נעמה – ראו למטה, ובמיוחד אם אתם מתכוונים לבצע רק את חלקו הרגוע יותר של הנהר ברמת Class II-III), סיור למרגלות הר הגעש ארנל, מעיינות חמים טבקון. העברה למונטה-ורדה ברכב-סירה-רכב (אלא אם כן אתם נוהגים ברכב שכור).

ימים 6-8 – מונטה-ורדה. פעילויות חובה: מסלול גשרים תלויים, אומגות/Canopy, סיור לילה ביער, טרקטורוני ATV. הערה: ניתן להאריך את תוכנית הטיול ביום נוסף במיקום זה, ליהנות מהמקום, ולבצע את הפעילויות ביתר נחת. העברה ל-Santa Teresa שבדרום חצי האי Nicoya. המקום משלב ג'ונגל, חוף וגלישת גלים. והקהילה במקום מורכבת מאנשי רוח ותרבות, אומנים ומוזיקאים.

ימים 8-11 – Santa Teresa. פעילויות חובה: ספורט מים להנאה ובילוי. העברה למנואל אנטוניו (אפשרות לעצור בדרך לסיור בחוות תנינים בטרקולס).

ימים 11-13 – מנואל אנטוניו. פעילויות חובה: פארק לאומי מנואל אנטוניו (כולל שחייה/צלילה ברצועת החוף שלו), שיט קטמרן. העברה לסן חוזה.

יום 14 – טיסה חזרה.

שלבו בתוכנית שלכם גם פעילויות אחרות עפ”י העדפתכם

חוות דעת על המלונות

- סן חוזה – Park Inn Hotel – מלון 4* מצוין, כ-2 ק"מ (15 דק' הליכה) ממרכז העיר. בקרבת מקום (על השדרה המרכזית) סופרמרקט ופיצה האט. במלון חדר כושר (פתוח 24/7) ובריכה קטנה (לא מקורה), ארוחת הבוקר טובה.

- טורטוגרו – Pacira Hotel – מלון 3* מצוין (כאמור בדומה לשני המלונות האחרים). כולל בריכה גדולה וכייפית ובקתות בתוך היער, ארוחת בוקר טובה.

- מנואל אנטוניו – Hotel San Bada – מלון 4*, המצוי כ-300 מטר מקו החוף). יתרונו המרכזי – בקרבת מקום למסעדות הנמצאות לאורך החוף, גובל בפארק הלאומי וממרפסת החדר ניתן לראות בעלי חיים שונים בפארק (אחד הקופים טייל במרפסת שלנו בקומה 4...). חסרונות המלון – רמה נמוכה של שרות ונקיון, זמינות שרותים נמוכה, ביצוע עבודות בינוי באגפים בהם שוהים אורחים, מסעדה חלשה, קולות השכמה של הקופים השואגים כבר ב-0430). בשורה התחתונה – איננו ממליצים עליו.

- מונטה-ורדה – מלון Los Pinos – המלון נמצא בתוך שמורת טבע, ויש בו מסלולי הליכה "בתוך היער". בקרבת מקום סופרמרקט ומאפיה. המלון כולל חדרים משפחתיים גדולים (3 חדרי שינה, שבכל אחד מיטה זוגית), ומטבח מאובזר. אין במקום ארוחות. למשפחה שהכנת ארוחת בוקר/ערב איננה עונש עבורה – זהו פתרון מצוין. אחרי כשבוע של מסעדות אנו נהננו מאוד מ"אוכל ביתי"... בכל מקרה, ניתן גם לאכול במסעדות הפזורות בעיירה (מרחק של כ-2 ק"מ מהמלון).

- ארנל/לה פורטונה – מלון Mountain Paradize – מלון 4*, נקי וטוב, בעל בריכה כייפית כולל באר על המים וג'קוזי, ארוחת בוקר בסיסית. המלון נמצא כ-6 ק"מ מהעיר La Fortuna (ולכן מחייב נסיעה אל מרכז העיר, בה מצויות מרבית המסעדות באזור).

- לנדס אין לאב – מלון 3*, חדרים קטנים ובסיסיים. המלון עבר שיפוץ משמעותי בשנת 2002, עם הגעת כ-15 חבר'ה מישראל למקום (ביניהם ליאור). הם רכשו מלון/מסעדה ישנים, עיצבו אותם מחדש, ובנו במקום מתקן לטיפול בכלבים וחתולים, מלון, מסעדה ובריכה. צוות המייסדים, וגם העובדים הנוספים שעובדים במקום נותנים הרגשה חמימה מאוד לאורחים. מבחינת המלון, ניכר כי הוא זקוק לשיפוץ (בחדרים ובדרכי הגישה).

יתרונותיו – בריכה גדולה (לא מקורה), ג'קוזי, מטבח טבעוני/צמחוני מעולה בניהולה של השפית נעמה, לרבות ארוחת בוקר הכלולה במחיר. בתפריט מוגשות גם מנות "בשריות" (המבורגר, רצועות עוף ועוד) שכולן על טהרת הטופו (סויה). ה"בשר" הוא בעל מראה, ריח, מרקם וטעם כשל בשר אמיתי. אנו לא הצלחנו להבדיל... ניתן להזמין במלון שרות כביסה (17$ למכונה). המלון מרוחק מהעיירה הסמוכה, לכן ארוחת ערב במקום היא הברירה המתבקשת (המנות לא זולות, אבל שוות בהחלט).

בהצלחה!