מסלול ארוך בטנג'יר ”מסלול וטיפים לטיול של 25 יום במרוקו“

אין בכוונתי לכתוב היכן ישנו ומה אכלנו ואפילו לא מה קנינו. אלא לאפשר לכם לתכנן בצורה הגיונית:

יום 1 - נחתנו בקזבלנקה בצהרי היום ולאחר בירוקרטיה לא ארוכה קיבלנו ויזה ל- 15 יום. המשכנו ברכבת לרבט ולנו שם במלון שהוזמן מהארץ. 

יום 2 - סיירנו בעיר במקומות שנרשמו עד כה. 

יום 3 - נסענו ברכבת לפס - במחלקה ראשונה כ- 30% יותר ממחיר רגיל - ההבדל- מושבים מרופדים ומסומנים. 

ימים 4, 5, 6 - פס, כאשר יום אחד חזרנו ברכבת למקנס ומשם במונית ( 300 דירהם ) למולאי יעקב ולוולביל. בפס ניסינו למצוא מדריך לפני ההגעה לעיר העתיקה, אך לא הצלחנו. חששנו מההתעלקות של המקומיים. לא דובים ולא יער. במקרה זיהינו מדריך לפי הכרטיס התלוי על צווארו ``ושיכנענו`` אותו תמורת 150 דירהם להראות לנו את העיר למשך 3 שעות. לטענתו משך הסיור שעה אם לא נכנסים לחנויות וכמובן קונים. 

יום 7 - שכרנו רכב ( 500 דירהם ליום) למשך שישה ימים כאשר הכוונה היתה להחזירו במרקש. 

יום 8 - עברנו דרך אפראן, אך מאחר והיה גשום לא התעכבנו. לנו בדרך בבית מלון נחמד שהומלץ על ידי כותבים קודמים ובאמת היה נחמד. 

יום 9 - הגענו למרזוגה בצהריים או יותר נכון למלון kasbah Tomboctuo, משם התארגנו לרכיבה לסהרה על גמלים שעתיים לכל צד ושינה באוהלים. הטיול כולל ארוחת ערב וארוחת בוקר ( לא להתלהב ) והתענוג 400 דירהם למשתתף.   יום 10 - חזרנו למלון, התקלחנו ( כן, אפשר ) אפילו מקבלים מגבת ואכלנו ארוחת בוקר. המשכנו בנסיעה לכוון הטודרה ג`ורג` עד מלון יסמינה, שם לנו 400 דירהם לחדר חצי פנסיון. 

יום 11 - ב- boumalne du dades, נסענו לכוון דדס ג`ורג` ( דרך מעניינת) כ- 30 ק``מ. אין צורך ב- 4X4 וחזרנו חזרה לכוון ווארזאזת. 

יום 12 - כמובן נסיעה לעייט בן אדו ואפילו לאולפני אטלאס שאינם רחוקים מהעיר. כניסה, כולל מדריך חובה, 50 דירהם - נחמד ומעניין. 

יום 13 - נסיעה למרקש , סטינו מהדרך וביקרנו בקסבה טלואט - כדאי.   ימים 14, 15- מרקש המדהימה ( חם ). רצינו לצאת לטיול מאורגן למפלים ולעמק האוריקה, אך המחירים היו מוגזמים ולכן החלטנו לשכור רכב ליומיים. יום למפלים ויום לאוריקה והמשך נסיעה לאגדיר . 

יום 16 - מפלי האוזוד וחזרה למרקש דרך אזילאל ואפורר – לפני הסכר הגדול שימו לב לשלט `` הצילום אסור `` לפני הבסיס הצבאי. אנחנו צילמו את הסכר בלבד – צילום אחד – והיינו צריכים לתת הסברים לחייל שעצר אותנו - מאד לא נעים. 

יום 17 - האוריקה וואלי וסיטי פאטמה והמשך נסיעה לאגדיר – שימו לב לעיזים המטפסות על העצים לאכול את פרי הארגן. 

ימים 18, 19 - אגדיר עיר נעימה לחופי האוקינוס האטלנטי, חוף רחב וטיילת עמוסה. 

יום 20 - נסיעה באוטובוס לאסווירה.   יום 21 - אסווירה היא עיירת דיגים נעימה מאד. בנמל מקומות לאכילת דגים בזול - 37 דירהם למנה גדולה מאד של דגים. מי שלא מוכן להתפשר על איכות שיאכל דגים בארץ, אבל שווה לבקר ולהדוף את בעלי המסעדות. 

יום 22 - קזבלנקה היא עיר גדולה, מלוכלכת ולא נעימה. מגדל חסן השני חובה – ואם אתם שבעים מערי מרוקו אפשל לבקר ולישון בעין דיאב -- נסיעה קצרה במונית מקסבלנקה אבל הרבה יותר נעימה. 

ימים 23, 24 - ברכבת לטנג`יר כ- 5 שעות, אך לאחר כל ההפחדות זו אחת הערים הנעימות במרוקו והרגשנו בה בטוחים יותר מערים אחרות – אם יש לכם זמן קחו מונית לסלע הרקולס - טיול נחמד ולא יקר במונית. כ- 150- דירהם כשעתיים. 

ימים 25, 26 - לא אהבנו את קזבלנקה אזי חזרנו לרבט ומשם לנמל התעופה והביתה דרך מילנו. 

רכב: את הרכב השכור קיבלנו ללא טיפת דלק וכאב לנו הלב והכיס לתרום להם דלק למרות שממש השתדלנו שלא. אל תתקמצנו, גשו לחברת השכרה ובקשו רכב חדיש, ממש לא נעים להתקע בדרכי מרוקו. החברות הגדולות אינן טובות יותר. הדרכים במרוקו די משעממות לפחות בסיבוב שלנו. דאגו לכסף קטן וצפו לשלם בכל חניה כולל חנית לילה ( 10 דירהם), או בקשת מידע. אם אין בכוונתכם להיכנס לעומק הדיונות או לבצע נסיעות חריגות, אזי אין צורך ברכב 4X4. הטיולים המאורגנים יקרים מאד השתדלו להתארגן לבד. 

קניות: השוק ברבט הוא הזול ביותר באופן ממשי. לדוגמא על פינג`אן בפס ביקשו 600 לאחר ויכוח התפשרנו על 200 ! ברבט המחיר 90 ללא ויכוחים - ותעזבו אותכם משטויות של איכות שונה. 

לגבי מסעדות השתמשנו בשיטת המרבים לאכול – היכן שאכלו מקומיים רבים אכלנו גם אנחנו. במרוקו המון בתי קפה – הקפה חזק וטוב – בבתי הקפה מבקרים גברים מקומיים בלבד דבר אשר גרם אי נוחות לזוגתי, אבל לא מגרשים ולא בוהים באף אחת. היכונו להדוף מטרידים ומוכרי מזכרות, אבל אם ברצונכם להגיע למקום מסוים נצלו את עזרתם של המקומיים תמורת דירהמים בודדים. לא הרגשנו מאויימים בגלל היותנו ישראלים.

לכל המידע על טנג'יר מרוקו
הטיפ עזר לך?
שמור לעצמי

תגובות ושאלות