מסלול בן שבוע-שבועיים במרוקו ”מסלול של שבועיים - טיול עצמאי ברכב שכור (חברה שלי ואני) “

שכרנו רכב דרך אופרן (במקרה של מרוקו זה Europcar), לקחנו אותו בשדה התעופה בקזבלנקה והוא היה איתנו 12 יום, עד החזרה לארץ. המסלול שתיכננו היה: לילה בקזבלנקה, יומיים ב-Chefchaouen, יומיים פס, נסיעה למרזוגה (לינה בדרך ב-Midelt כדי לא לנסוע יותר מדי ביום אחד), לילה בדיונות של מרזוגה, נסיעה ל-Todra Gorge, לילה ב-Dades, למחרת Dades Gorge ונסיעה דרך Ouarzazate ל-Ait Ben Haddou. לילה ב-Ait Ben Haddou, נסיעה דרך Telouet (דרך משובשת אבל שווה – נוף מדהים, לא פחות יפה מה-Gorges, וב-Telouet יש קסבה מדהימה, אולי הכי יפה שראיתי בטיול) ל-Tizi N'tichka ומשם למרקש, יומיים במרקש, נסיעה לקזבלנקה וחזרה לארץ. בגלל גשם שהיה צפוי ב-Chefchaouen החלפנו אותה במקנס.

אם הייתי נוסע שוב הייתי משאיר את המסלול המקורי, מוותר על מרקש ובמקומה מבלה יומיים במקנס או נוסע במקום מרקש ל-Essaouira. אני יודע שאף אחד לא יעשה את זה כי מרקש והכיכר שלה נחשבות לאטרקציות הכי גדולות במרוקו, אבל זה מה שאני הייתי עושה (כי אי אפשר לעמוד רגע בכיכר של מרקש בלי שיציקו לך, וכי המדינה של פס הרבה יותר כיפית מזו של מרקש שכל הזמן נוסעים בה טוסטוסים בסימטאות, מה שאין בפס).

האטרקציות הכי גדולות בטיול מבחינתי היו Ait Ben Haddou (ולינה ב”Cafe Bagdad”), המדינה של פס (ולינה ב-Riad Jean Claude), הקסבה של Telouet, שני ה-Gorges והדרך שעוברת ב-Telouet, וגם מקנס (קטנה מאוד יחסית לפס, אבל לא מציקים לך שם).

באופן כללי מרוקו מרתקת ומומלץ מאוד לנסוע. הדבר היחיד שמקלקל את החוויה הם המוני האנשים שמציקים לך, ובניגוד להודו, זה שאתה מתעלם מהם לא תמיד עוזר – הם מתעצבנים או נעלבים…

חשבנו להסתיר את זה שאנחנו ישראלים אבל זה חסר טעם – הם זיהו אותנו על המילה הראשונה שאמרנו באנגלית ולפעמים גם לפני שהוצאנו מילה מהפה, והגיבו מאוד חיובי (וישר הציעו לקחת אותנו למלח המקומי או לבית הכנסת). תוך כמה שנים יידעו שם עברית כמו באתרים הפופולריים במזרח…

איך שנחתנו קניתי סים מקומי של Maroc Telecom (קינפגו לי אותו במקום) פלוס חבילת Data של 5gb לחודש (סה”כ פחות מ-10 דולר) והשתמשתי ב-Waze, עבד מצויין כמעט בכל מקום, כולל במדבר. השילוט בדרכים מצויין ככה שלנסוע מעיר לעיר אפשר גם בלי סמארטפון, אבל Waze נוח בכל זאת, ועוזר מאוד כשאתה מחפש את ה-B&b שהזמנת. גם הכבישים ממש טובים כמעט בכל מקום, כולל אוטוסטרדות טובות בין הערים הראשיות (למשל בין מרקש לקזבלנקה – אוטוסטרדה ברמה אירופאית).

פעם אחת תפסו אותי על מהירות (75 במקום 60), שילמתי 150 דירהאם (60 שקל) וקיבלתי קבלה. יש הרבה שוטרים אבל הם ידידותיים. נפרדנו כידידים.

האוכל לא מתובל ובגלל זה לא מדהים, חוץ מה-Pastilla / Besṭila, מעדן אמיתי.

היה כיף.

לכל המידע על מרוקו
הטיפ עזר לך?
שמור לעצמי

תגובות ושאלות