זנזיבר - המדריך השלם לנהיגה

חלק מהמבקרים בזנזיבר, רוצים לחקור אותה עם רכב צמוד. לפני שעושים את הצעד הזה, כדאי לדעת כמה דברים ולשים לב לכמה פרטים, שיסייעו לכם בקבלת ההחלטה אם לטייל באופן עצמאי או להיעזר בתחבורה הציבורית.
eytanin
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: זנזיבר - המדריך השלם לנהיגה
matejh/Depositphoto ©

כדאי לדעת לפני ההשכרה

רבים מהמבקרים בזנזיבר מעדיפים לשכור רכב פרטי או אופנוע כדי להיות ולהרגיש עצמאיים ולא להיות תלויים בהסעה במוניות יקרות או תחבורה ציבורית שהיא צפופה מאוד ואיטית. ישנה גם אפשרות לשכור אופניים ועל כך ארחיב מעט מאוחר יותר. על שוכר הרכב לזכור שהנהיגה בזנזיבר היא בצד שמאל של הכביש, כלומר, החלפת ההילוכים נעשית ביד שמאל. שימו לב במיוחד שוכרי האופנועים - הקפידו לנהוג בצד שמאל של הכביש, חוסר תשומת לב קטנטנה, עלולה לערב אתכם בתאונה!

רישיונות: על שוכר הרכב להביא רישיון נהיגה תקף (הצגת רישיון נהיגה בתוקף היא הבקשה הראשונה של כל שוטר בזנזיבר). הרישיון יכול להיות ישראלי, אבל עדיף להביא יחד אתו גם רישיון בינלאומי. להזיק, זה לא יזיק.

מחירי השכרה:

מחיר השכרת רכב ל- 24 שעות יהיה בין 30 ל- 45 דולר אמריקאי. מחיר ההשכרה לאופנועים יהיה 25 עד 35 דולר. רכבים פופולאריים להשכרה יהיו סוזוקי אסקודו, שתי דלתות או ארבע.

ניירת: כאשר שוכרים את הרכב, רצוי (מאוד) לעבור יחד עם המשכיר על הניירת ולוודא שהביטוח בתוקף. מועדי פקיעת הביטוח מופיעים על תווית עגולה המודבקת לשמשת הרכב. אם אין דסקית תקפה, עליכם לדרוש מהמשכיר שלפני הכול עליו לרכוש ביטוח ולהדביק את הדסקית התקפה על השמשה. כנ"ל לגבי אופנועים וקטנועים. אם תתפסו נוהגים ללא ביטוח, זה לא יגמר טוב מבחינתכם. לאחר מכן, יש להסתכל היטב על כל השריטות והחבטות במכונית. כדאי שתציינו את כל הפגמים בצידו השני של חוזה ההשכרה. תנו למשכיר לחתום על כך.

עכשיו בדקו שיש צמיג רזרבי וכי הוא מנופח. בדקו שיש ברשותכם גֵ'ק ומפתח גלגלים, שמתאים לברגי הגלגלים. אל תתביישו ובדקו באופן ידני שהכול עובד. אל תסמכו על הבטחה שהוא "ישלח את הנהג שלו אחר כך עם הגֵ'ק החדש". אל תאמינו עד שתראו במו עיניכם! עליכם לוודא שיש ברכב משולש וגם מטף-כיבוי (בגלל היעדר כלים אלה אוספים השוטרים בזנזיבר הרבה כסף מתיירים!). כעת אתם צריכים לארגן רישיון נהיגה מקומי. זהו מעין אישור שנכתב בכתב יד על פיסת נייר מודפסת או כזו שיוצאת מפנקס. מחירו בדולרים לא עולה על 2.5, אבל אל תיסעו בלעדיו. עלולות להיגרם לכם הרבה צרות.

ביטוח: אמנם יש אפשרות לבטח את הרכב בביטוח מקיף, אולם בזנזיבר לא מאמינים בכוחן של חברות ביטוח. כולם מאמינים בכוחו של כסף מזומן. הביטוח שהרכב מבוטח בו הוא רק ביטוח צד שלישי!

בטיחות: נסיעה ללא קסדה אסורה. בדקו שיש קסדות ורצוי שתהיינה נקיות. על נהגי המכוניות להיחגר בכל נסיעה. זה חשוב ויש הקפדה על כך, בייחוד כלפי תיירים.

אחרי שיוצאים לדרך

דלק: צאו לדרך וסעו ישר לתחנת הדלק הקרובה למילוי דלק. אתם תקבלו את הרכב כאשר המיכל ריק לגמרי והאוטו נוסע על אדי הדלק האחרונים (אתם יכולים להחזיר את הרכב בדיוק באותו מצב). לא בכל מקום באי יש דלק. ודאו שאתם מצוידים לנסיעה של לפחות 200 ק"מ.

משטרת תנועה: שוטרי התנועה לבושים במדים לבנים. לכמה מהם יהיה מעילון זרחני. לשוטרות תהיינה חצאיות כחולות. חלק מהשוטרים ילבשו בגדי חאקי אבל כובע עם שוליים לבנים וחלקם יחבשו כומתות שחורות. עליכם לציית לכולם. אין טעם "לברוח" מהמשטרה, מכיוון שידיעה על נהג נמלט תועבר לכל המחסומים הקבועים בתוך דקה אחת! בזנזיבר כמעט ואין ניידות או סיירים. בהרבה נקודות מפתח באי קיימים מחסומי קבע. חלקם יכולים להיות חביות שסוגרות את המעבר או צינור ברזל. אל תנסו להזיז ממקומה חבית או צינור, אפילו אם אינכם רואים שוטר, זה עלול להיגמר לא לטובתכם. המתינו דקה או שתיים, מישהו כבר יפתח עבורכם את המחסום. לפני פתיחת המחסום יתכן שהשוטר ילך לצד השמאלי של הרכב לבדוק את תוקף הדסקית. במידה ועצרו אתכם, ענו בנימוס באנגלית ואל תשחקו משחקים של 'אני לא מדבר אנגלית'. במידה ויבקשו מכם להראות רישיונות, הראו, אם יבקשו לראות מטף-כיבוי, הראו. אם בביקורת לא תמצֵא סיבה אמיתית להמשיך ולעצור אתכם, תשוחררו מיד לדרככם. ביום נהיגה ממוצע אתם עלולים להיעצר אפילו 20 פעמים. בדרך כלל ניגש השוטר לנהג ומברך אותו בסווהילית ואם הנוסע לא יידע לענות בסווהילית (זו אינה חובה, כמובן), השוטר/שוטרת יעברו לאנגלית עילגת. אל תלעגו להם, זה מחמיר את המצב. אל תתנדבו מיוזמתכם לשלם שלמונים.

כבישים: חלק גדול מכבישי זנזיבר (בייחוד באזורי המלונות) שוקמו לאחרונה וכבישים חדשים נסללו על מנת שהתיירים הנעים מהחופים המזרחיים והדרומיים לצפוניים ולהיפך, לא יצטרכו לעבור דרך העיר (כפי שהיה עד לאחרונה). הכבישים החדשים נוחים לנהיגה ביום, אולם לא נצבעו בפסי הפרדה ובלילה יש להיזהר ולא לנסוע יותר מדי במרכז הכביש. לעומת זאת, בשוליים רוכבים מאות רבות של רוכבי אופניים, שחלקם נושאים משאות רחבים ויש להיזהר (מאוד) שלא לפגוע בהם. מכיוון שאתם תיירים, תמיד למקומיים יהיה יתרון במקרה של תאונה.

רשת הכבישים: בזנזיבר קיים כביש מעגלי, שמקיף את האי. סימנתי את הכביש במפה המצורפת בצבע אדום הכביש הוא (יחסית) רחב והשוליים ברוב המקומות נוחים. חוץ מכמה מקומות שבהם הקימו המקומיים "פסי-הרעדה", שגם טנקי מרכבה יתקשו לעבור. בצבע אדום מקווקו, סימנתי כבישים שאינם טובים או לא מושלמים. מחסומי משטרה סימנתי בשלוש קוביות כחולות.

קנסות: הקנס המכסימלי (רשמי) לנהג רכב יהיה 40,000 שילינג (רכב ואופנוע) ואילו רוכבי אופניים צפויים לקנס של עד 20,000 שילינגים. תיירים לא יקבלו "הזמנה למשפט" ויאלצו לשלם במזומן.

תאונות: במידה ונגרמה תאונה (באשמתכם או שלא באשמתכם), צפו מיד להיות מוקפים בקהל גדול. כולם יצעקו וידברו בקול רם. ראשית, אל תסיחו את דעתכם מהציוד שלכם ונעלו את דלתות המכונית. נסו לארגן מישהו שמבין אנגלית. התקשרו לבעל הרכב ובקשו ממנו להגיע למקום התאונה. קחו בחשבון, שמכיוון שאין ברשותכם ביטוח מקיף, במידה ואתם אשמים, תחוייבו בהוצאות תיקון שני כלי הרכב! בקיצור, מצב לא מומלץ, אל תעשו תאונות!

משהו לגבי אופניים: אכן, ניתן לשכור אופניים ולהסתובב ולפדל בזנזיבר. לא מומלץ! הכבישים צרים והנהגים לא מקפידים על כללים וממש "דוחפים" את הרוכבים לשוליים ולתעלות. כדי להדגיש את היחס של אֵיפה ואֵיפה כלפי התיירים, אספר שפעם פגשתי בזנזיבר זוג רוכבי אופניים ישראלים, שספרו לי שפנו ימינה ליד אחד ממחסומי המשטרה ועצרו לשאול את השוטר לגבי כיוונים. השוטר זיהה מיד את הפוטנציאל וגבה מהם עשרה דולר מכיוון ש"חתכו" ימינה על הנתיב הימני (כל זנזיברי יעשה את זה, אבל מתיירים ייקחו כסף!).

סעו בזהירות ותגיעו בשלום!

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על זנזיבר