באנסקו - זוג צעיר באתר הבולגרי

אתר באנסקו, הבולגרי, היה היעד לחופשה של זוג גולשים צעירים: יותם וחברתו רעות. הוא כבר גולש די ותיק והיא גולשת מתחילה. הנה הדיווח שלהם מהחופשה, בה הם נהנו, בצירוף כמה תובנות וחומר למחשבה על היחס לישראלים באתר מצד אחד ותודעת השירות של המקומיים, מן הצד האחר.
יותם זיסר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: באנסקו  - זוג צעיר באתר הבולגרי
Dollarphotoclub ©

קצת עלינו ועל ארגון החופשה

בשבוע הראשון של אפריל טסנו אני (יותם) וחברתי (רעות) לשבוע סקי בבאנסקו, בולגריה. בשבילי זה היה שבוע סקי חמישי במספר, כך שרמת הסקי שלי בינונית-גבוהה. בשביל רעות, זה היה שבוע סקי ראשון. אני בן 22 ורעות בת 21, שנינו אחרי צבא, בין הפסיכומטרי ללימודים. החלטנו לנסוע, לאחר שלפני חודש הייתי בשבוע סקי באוסטריה (שלדמינג) ואיך שחזרתי, אמרתי לעצמי שאני חייב לקחת את רעות, לפני שנגמר החורף.

 את הדיל הזמנתי דרך סוכנות הנסיעות "פינגווין סנורמה", דרך הסוכנת לימור. לפני ההזמנה, ערכתי השוואת מחירים מקיפה בין סוכנויות שונות והגעתי למסקנה, שכולם מציעים את אותו הדבר (למרות שיגידו לכם שהם, כמובן, הכי טובים). הבדל מחירים של 50 יורו, פלוס מינוס. הדיל עלה 890 יורו לאדם (50 יורו הנחת סטודנט) וכלל: טיסות אלעל סדירות מישראל לסופיה וחזרה בימי שני, העברות, 7 לילות חצי פנסיון, 6 ימי סקי פס, 6 ימי ציוד סקי, 4 שעות הדרכה ביום, ביטוח לסקי, כולל הטסות וכו`, נציג דובר עברית.

 כשנחתנו ולאחר שלקחנו את המזוודות שלנו, חיכה לנו אדם עם שלט, וברגע שהגענו למלון חיכתה לנו מגי -; נציגה דוברת עברית, מאד נחמדה ואכפתית, שדאגה לנו במשך השבוע והסבירה לנו איך הדברים מתבצעים במקום.

לתחילת הכתבה

המלון שלנו: Bellevue

כאשר הזמנו את הדיל, לא ידענו באיזה מלון לבחור והסוכנת מפינגווין מיד המליצה לנו על מלון Bellevue. כאשר הגענו למלון, היינו מעט מאוכזבים ממנו באופן כללי, אבל מהר מאד הבנו שהמלון ברמה גבוהה ושהסטנדרט הבולגרי הוא מאד נמוך, ביחס למערב אירופה או לישראל. עיצובו של המלון יפה -; הלובי, חדר האוכל והחדרים. האוכל סביר מינוס, אך טוב יותר מרוב המלונות האחרים - משיחות עם ישראלים ובריטים באתר הבנו, שרמת האוכל במלונות שלהם לא מתקרבת לזו אצלנו, והם רק אוכלים בחוץ, מרוב שהארוחות אינן אכילות. טיב השירות במלון תלוי מאד באדם המשרת אותך. בימים הראשונים עבדה בחדר האוכל אישה מאד נחמדה וחייכנית, שעשתה את עבודתה נאמנה. ביום הרביעי החליפה אותה מישהי אחרת, שתמיד היו בעיות איתה...

ניתן להתחבר לרשת האינטרנט, עם מחשב נייד דרך הרשת של המלון. למי שלא הביא מחשב נייד (כמונו), יש אפשרות להתחבר לאינטרנט דרך מחשב שמציע המלון -; כמובן תמורת תשלום של 5 לב (15 ¤) לשעה וארבעים. מה שנחמד במחשב הזה, הוא שיש לו שקע כניסה מיוחד לכרטיס הזיכרון של המצלמה, כך שביום האחרון צפינו בכל הסרטים והתמונות, שצילמנו במשך הטיול, על מסך רחב. באתר האינטרנט של המלון מצוין, שהמרחק שלו מהגונדולה הוא 250 מטר. זה נכון, רק אם לוקחים את קצה המלון, שקרוב לגונדולה, ומחברים אותו בקו אווירי לקצה הקרוב של מבנה הגונדולה. בפועל, מרחק ההליכה הוא כ-400 מטר.

חסרון גדול במלון -; כמו בכל בולגריה -; הוא שמעשנים בכל מקום ציבורי אפשרי. וכך, גם עובדי המלון מעשנים בלובי ולשונאי סיגריות, שכמונו, לא נחמד לחזור מיום לסקי למלון בו הלובי אפוף בעשן סיגריות. הקפה במלון (שוב, כמו בכל בולגריה) הוא פשוט נוראי! טיפ שלי -; הביאו אתכם קופסה קטנה של נס-קפה. יש מים חמים בחדר האוכל של המלון, כך שתוכלו לשתות קפה ישראלי טוב לאורך השבוע.

 הסאונה במלון היא ממש על הכיפאק -; יש בה ארומה בפנים -; תענוג! הג`קוזי, לעומת זאת הוא סיפור מוזר -; המים בו קרים! תופעה זו קיימת בכל המלונות, כנראה כך הבולגרים אוהבים ג`קוזי, מוזר ביותר...

לתחילת הכתבה

על אתר הסקי

אתר הסקי בנוי לתפארת, כמו כל אתר סקי מערבי. יש בו מעליות ארוכות ונוחות של 4 נוסעים, שלוקחות עד למעלה. המסלולים מתוחזקים ורחבים מאד. קראתי בהרבה מקומות, שלגולשים ותיקים יהיה משעמם -; אז זה נכון, אבל רק אם אתם ברמה תחרותית ורוצים כל היום רק אוף-פיסטים (שזה אולי 2% מהגולשים). למעשה, המסלולים האדומים מספיק תלולים. יש באתר מסלול שחור אחד, שהוא בהחלט נחמד ואוף-פיסטים יש, אך מעט.

 מבחינת תורים -; לא זכור לי, שעמדתי בתור למעלית (כולל הגונדולה בתחתית). אך עובדה זאת תקפה, רק בגלל שהיינו בבאנסקו בסוף העונה. המדריך שלי (עליו אספר בהמשך) אמר לי, שבתקופות העומס, לפעמים ממתינים עד שעתיים (!) כדי לעלות בגונדולה. מבחינת מזג האוויר היה מעט חם מדי, ביום הראשון, כשהגענו, נמדדו 10 מעלות! כמובן שהשלג היה סלאשי למדי. חשבתי לעצמי, שעד סוף השבוע לא יישאר שלג, אך בהמשך השבוע התקרר לסביבות 4 מעלות בחלק התחתון ומינוס 3 בחלק העליון. ביום השלישי לשבוע הסקי ירד שלג בלילה והתעוררנו לשכבת שלג מאד נחמדה, בחלק העליון של האתר.

לתחילת הכתבה

הדרכה באתר

המדריכים באתר הם מאד מקצועיים, אך, לצערי, חלקם נמצאים בפאזת המירמור של העם הבולגרי. ביום הראשון הייתי עם מדריך נהדר, מצחיק, שהדריך באופן מעולה. הייתה איתנו גולשת ישראלית אחת, שעברה לקבוצה שלנו, לאחר שביום הקודם היא הייתה עם מדריך, שלא הוציא מילה מהפה! ביום השני עברתי לקבוצה יותר טובה, אבל, לצערי, המדריך היה מהממורמרים. לכן, ביום השלישי והרביעי גלשתי לבדי והיה לי מדהים. ביום החמישי שכרתי מורה פרטי, על מנת שילמד אותי גלישת קארבינג (למי שלא מכיר -; טכניקת גלישה אחרת, בה גולשים על קצוות המגלשיים). המורה היה מדהים ולימד אותי בצורה מעולה וגם דיבר אנגלית מצוינת. מחיר הדרכה פרטית ל-4 שעות: 170 לב (כ-500 ¤).

 יום הדרכה באתר (לטעמי לפחות) בנוי בצורה לקויה: ההדרכה היא בת 4 שעות, אך שואבת את כל יום הגלישה. מתחילים בשעה 10:00 (כשאתר הסקי מתחיל לפעול ב-8:30) ומסיימים בשעה 15:00 (כשאתר הסקי פועל עד 16:30), עם הפסקת צהריים בין 12:00-13:00. יותר טוב היה, אם היו נותנים אפשרות לחצי הדרכה בין 9:00-12:00 או יום מלא בין 9:00-12:00 ואז 13:00-16:00. בצורה כזאת ניתן היה למלא את היום בצורה יעילה יותר, כמו שמבוצע באתרים בצרפת.

לתחילת הכתבה

קניות וכסף

באשר לקניות, אפשר למצוא בבאנסקו דברים במחירי מציאה, אך יש להיזהר מחיקויים! כל דבר שיכול להתברר כחתול בשק -; אל תקנו. מאד רציתי לקנות לעצמי נעלי סקי ומצאתי זוג נעליים במחיר מדהים של 550 ¤, שנראו לי מצוינות. שאלתי את המדריך שלי על כך והוא אמר לי שלא אעז לקנות, כי רוב הסיכויים שזה חיקוי. למרות זאת, קנינו כפפות, כובעים נחמדים ושני תיקי The North Face לקראת הטיול למזרח, בחודש הבא.

 כדאי להחליף סכום כסף קטן בשדה התעופה (100 ¤ יספיקו) בשביל העצירה במהלך הנסיעה לאתר ודברים קטנים. חוץ מזה, יש שירותי החלפת כספים בערך כל 50 מטר בעיירה (חלקם אפילו מקבלים שקלים) וגם לא חסרים כספומטים, איתם ניתן להוציא כסף עם כרטיס אשראי בינלאומי.

לתחילת הכתבה

טיפים נוספים

במהלך השיעור הפרטי, שוחחתי עם המדריך שלי על חוסר הנחמדות וחוסר הסובלנות שיש כלפי תיירים וישראלים בפרט באתר. הוא אמר לי דבר מאד חשוב: בעבר היו בבעלותו חנויות סקי ותמיד ישראלים היו מנסים להתמקח על המחירים, מנסים להוציא דילים יותר טובים על קניות שערכו. המוכר בחנות הוא בסך הכל שכיר ואינו בעל החנות, לכן לא באמת יכול להוזיל את המחיר. עם הזמן התפתח במקום חוסר אהדה (בלשון המעטה) כלפי התייר הישראלי. לכן, אני רוצה לנצל מעמד זה ולפנות אל כולם: תפסיקו לחשוב שאפשר להתמקח באירופה עם המוכרים, כאילו הם ילדות בנות שתים עשרה, שמוכרות ארטיקים בחופים של סיני! זה לא עובד ומוציא לנו שם רע!

גם באופן כללי, אל תצפו לתודעת שירות גבוהה כמו במדינות מערביות, למחיר הזול יש בהחלט מחיר, אם כי זה לא כזה נורא ולאחר יומיים התרגלנו. מקובל שם לתת טיפים, לכל מי ששירת אתכם: נהג בהעברות, מורה סקי, מארחת, מלצרית במסעדה. אל תהיו קמצנים בשום אופן. תנו טיפים כמו שצריך ותחזירו לישראל את שמה הטוב!

היה לנו ניסיון מאד רע עם הכרטיס החיוג שהבאנו מהארץ דרך אחת החברות. כרטיסי חיוג לא עובדים שם, כך שנאלצנו להתקשר לארץ במחיר של 6 ¤ לדקה מהלובי של המלון ולדבר בשאר השבוע דרך הפייסבוק. אל תקנו כרטיס חיוג, כדאי להביא סלולרי.

 משהו לגבי כושר גופני: למי שיש ספקות, לסקי דרוש כושר אינטנסיבי, בעיקר ברגליים - שריר הארבע ראשי ושריר התאומים. אני גם הייתי בשבוע סקי, חודש לפני החופשה הזו, וכל החודש עד לנופש הנוכחי התאמנתי. לכן הרגליים שלי היו יחסית בסדר. לצערי, טעיתי בקשר לרעות: חשבתי שמשום שזה שבוע ראשון, אז המאמץ לא יהיה גדול מדי, לכן היא לא כל כך התאמנה לפני, מה שהסתיים בשרירים תפוסים וחבל -; לא לזלזל בזה!

לתחילת הכתבה

ולקינוח: אני מנסה לעשות קפיצה, תוך כדי סיבוב 180 מעלות באוויר. לא כל כך הצליח...

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על בנסקו

הזמנת חופשה לבנסקו

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם