נהיגה בארה"ב - המדריך למטיילים ברכב ביבשת

"רוד טריפ" בארה"ב הוא חלומו של כל תייר: משקפי שמש גדולות, שיער מתנפנף ברוח, שירי קאנטרי ברדיו ונופים מתחלפים. אבל רגע לפני היציאה לטיול החלומי בדרכים, כדאי להכיר את חוקי הנהיגה ביבשת. בכתבה הבאה תמצאו מידע שימושי על הנהיגה בארה"ב - שיאפשר לכם לצאת לדרך בטוחה
reuben13
|
תמונה ראשית עבור: נהיגה בארה"ב - המדריך למטיילים ברכב ביבשת
© אינה גרייזל

הכבישים בארה”ב

בארה”ב קיימת רשת האוטוסטרדות הארוכה והענפה בעולם. הרשת נקראת באנגלית: Interstate Highway System. נכון לשנת 2016, בארה”ב יש 46,876 מיילים של אוטוסטרדות, כלומר: 75,439 ק”מ. רובן חינמיות, אך בחלקן יש לשלם אגרה (Toll). יש לקחת בחשבון שבמקומות מסוימים, ניו יורק, לדוגמה, משלמים אגרה על מעבר בגשרים או מנהרות. תוכלו לזהות את ה-Interstate לפי הסימן הבא: האוטוסטרדות חוצות את כל ארה”ב לאורכה ולרוחבה. בדרך כלל אלה שממערב למזרח ממוספרות 10, 20, 30 וכן הלאה עד 90 (יש גם נוספות כמו ה-94, לדוגמה), ואלה שמדרום לצפון ממוספרות 5, 15, 25, 35 וכן הלאה עד ל-95. המרחק מסומן במיילים, כאשר הספירה מתחילה מאפס בכל מדינה ומדינה, לדוגמה: I-10, שמתחילה בסנטה מוניקה בקליפורניה ומסתיימת בעיר ג'קסונוויל שבמדינת פלורידה. בקליפורניה הספירה מתחילה בסנטה מוניקה, מאפס ומסתיימת במייל 243 בעיירה Blythe שבגבול עם אריזונה. באריזונה הספירה מתחילה מחדש, עד לגבול עם מדינת ניו מקסיקו וכן הלאה. ספירת המיילים באוטוסטרדות, שמספרן מסתיים ב-5, הינה מדרום לצפון. לדוגמה, I-5, שתחילתה בעיר סן דייגו שבקליפורניה במייל אפס, הספירה מסתיימת בקליפורניה בסמוך לעיירה Hilt במייל מספר 796 והספירה מתחילה מחדש במדינת אורגון.

 הכיוונים באוטוסטרדות מצויינים לפי הרוחות: North, South, West, East. אם מדובר באוטוסטרדה המסתיימת במספר 5, אזי הכיוונים המצויינים הם North ו-South. דרך אגב, כל הכבישים בארה”ב מסומנים בכיוונים על פי הרוחות, גם המקומיים וגם המדינתיים, זהו שלט של כביש במדינת טקסס, לדוגמה:


 אם מדובר באוטוסטרדה שמספרה מסתיים באפס, אז הכיוונים מצויינים West ו-East. ברור שיש גם אוטוסטרדות עם סיומת אחרת, כמו ה-I-94, ה-I-81 וכדומה. יש לשים לב לכיוונים בעת שעולים לאוטוסטרדה.היציאות מהאוטוסטרדות מסומנות במספרים שהם למעשה, המיילים. לדוגמה, אם נוסעים ב-I-5 ורוצים להגיע לעיירה Hilt, אזי יוצאים ביציאה 796. כמעט בכל ההזמנות של בתי מלון או מוטלים בארה"ב מצויין באיזו אוטוסטרדה לנסוע ומהו מספר היציאה.

בסמוך לערים תיתקלו באוטוסטרדות "משניות" עם מספרים של שלוש ספרות, לדוגמה: 110, 210, 710, 405 וכן הלאה. אלה אוטוסטרדות, שמשרתות את התנועה בערים ומחוברות לאוטוסטרדות הראשיות, כלומר: ה-Interstates. לדוגמה, אם אוטוסטרדה משנית מחוברת ל-I-10, היא תיקרא 110 או 210 וכדומה. אם היא מחוברת ל-I-5, היא תיקרא 105 או 205 וכן הלאה.

 יש שני סוגים של אוטוסטרדות משניות: אלה המתחילות בספרה אי זוגית. 710 בלוס אנג'לס, לדוגמה, מחוברת ל-I-10 מקצה אחד ומסתיימת במקום אחר כלשהו, ואלה המתחילות בספרה זוגית. 405 בלוס אנג'לס, לדוגמה, עושה סיבוב ( Loop) חזרה לראשית - תחילתה ב-I-5 וסופה ב-I-5.

 בנוסף לכך, ישנן “אוטוסטרדות” שנקראות Business או בקיצור “Bus”. אלה מה שאנו מכירים בארץ בתור "כבישי שירות" והן משרתות את הערים או העיירות בהן עוברת האוטוסטרדה הראשית, במקביל לה. זהו שלט של Business: לדוגמה, במרכז העיר Salt Lake City שבמדינת יוטה, לאוטוסטרדה I-15 חמישה נתיבים לכל כיוון ואילו ל-Bus 15, במקביל לה, שלושה נתיבים לכל כיוון. כמעט בכל האוטוסטרדות תיתקלו בשלטים שרשום בהם Keep Off Median, ופירוש הדבר שתתרחקו מהאי-תנועה שמשמאלכם ולמעשה, תשמרו על הימין. בכל האוטוסטרדות הפרסה אסורה. היא מותרת אך ורק לרכב שירות או בטחון.

בכל האוטוסטרדות תיתקלו בעבודות תיקון, יש שילוט טוב המתריע על כך מספר מיילים לפני. שימו לב לשלטים ולמהירות המותרת בקטעים אלה. בחלק מקטעים אלה אל תתפלאו אם משאיות נוסעות בנתיב השמאלי, בדרך כלל יש שלטים באזור התיקונים המורים למשאיות ולרכב כבד באיזה נתיב לנסוע. הקנסות על המהירות בקטעי ביצוע עבודות כפולים. בחלק מהכבישים בהם מתבצעות עבודות יש שילוט אזהרה שכתוב בו: Uneven Lanes. שימו לב, מדובר בגבהים שונים של המסלולים, לכן הימנעו ממעבר פתאומי בין הנתיבים.

 כמו כן, במקום בו מתבצעות עבודות והאוטוסטרדה מנותבת לנתיב אחד בלבד, קיים שילוט אזהרה כמה מיילים לפני. רוב כלי הרכב (לא כולם, ברור) נוטים לפנות לנתיב שאמור להיות פתוח לתנועה מרחק מה מהסגירה בפועל. אל תנסו להיות חכמים, כמו בארץ, ואל תעקפו במהירות את כולם בנתיב שעדיין פתוח, היו סבלניים!

 המהירות המותרת (במיילים) באוטוסטרדות משתנה מקטע לקטע וממדינה למדינה, צייתו לשילוט: ברחובות ובכבישים העירונים והבין-עירונים, השלטים דומים לאלה שלעיל. בערים, עיירות וכפרים יש גם שלטי מהירות עם הכתובית “School”, ופירוש הדבר הוא שיש להאט עד למהירות המצוינת בשלט רק כאשר אור מהבהב מעל השלט או בשעות שנראים תלמידים באזור, כלומר בשעות הכניסה והיציאה מביה”ס. ברחובות רבים תתקלו ברדארים המראים את מהירות נסיעתכם. במקומות מסוימים תראו שלטים המציינים שמהירותכם מפוקחת או יכולה להיות מפוקחת על ידי רדאר: “Speed Checked by Radar” או “Speed Checked by Aircraft”. אל תשכחו שבמקומות שונים מוצבות מצלמות, אז אל תחשבו אפילו על לעבור ברמזור אדום.

כבישי Interstates

כבישים אלה הם כבישים חוצי מדינות, שאינם אוטוסטרדה: ה-Route 66 המפורסם הוא דוגמא לכך. דוגמה של State Route בקליפורניה:


כל כבישי ה-Interstate, שאינם אוטוסטרדה, מסומנים בשלט ובו מגן באותה צורה כמו זה של ה-66. במקומות רבים, האוטוסטרדות חופפות כבישים אחרים, שיכולים להיות US Highways, State Highways או כבישים מקומיים, לכן תראו על המסלול שלטים עם מספרים שונים, כמו ה-I-10, לדוגמה, שחופפת את ה-US 66 בקטעים רבים. זה אומר שחיפשתם לנסוע בכביש מסוים ופתאום אתם על אוטוסטרדה, כי הכביש חופף לה. הכבישים הבין מדינתיים חוצים את ארה”ב לאורך ולרוחב. בניגוד לאוטוסטרדות, אלה שהתוואי שלהם מדרום לצפון, המספר הנמוך – לדוגמה US1 – נמצא במזרח, המספר הגבוה – לדוגמה US95, נמצא במערב. אלה החוצים את המדינות ממערב למזרח, מספורם הפוך מהאוטוסטרדה. לדוגמה, US90 נמצא בדרום ארה”ב, US2 נמצא בצפון. ישנן גם אוטוסטרדות שאינן Interstates, לדוגמה: ה- New Jersey Turnpike: או ה-Florida's Turnpike: כבישים אלה בדרך כלל כרוכים בתשלום אגרה. שימו לב, שהרחובות והכבישים בערים אינם תמיד במצב הכי טוב, בלשון המעטה, בעיקר בעיר ניו יורק, ויש בהם הרבה בורות ולא מתוחזקים כראוי. סעו בזהירות!

התמרורים

כמו אצלנו, יש שלושה סוגי תמרורים: הוראה, אזהרה ומודיעין. בעיקרון, הם דומים בכל ארה”ב, אבל חוקי הנהיגה יכולים להשתנות במקצת ממדינה למדינה בתוך ארה"ב, גם אם לא באופן קיצוני. חשוב להדגיש, שלא כמו בישראל, שלט המוצב רק בצד אחד של הכביש, לדוגמה של מהירות או אין-כניסה, מחייב. שלט עצור נראה כך, כאשר יכולה להתלוות אליו כתובית של שניים, שלושה, ארבעה או כל הכיוונים:למה הכתובית מתכוונת? אם מדובר בצומת של שני רחובות, ויש עצור עם כתובית 4 Way, אז מכל הכיוונים יש שלט עצור. הנוהג הוא כזה: הרכב הראשון שהגיע לתמרור ועצר, הוא גם הראשון שיוצא, לרוב הדבר מכובד על ידי כל הנהגים, היזהרו כי תמיד יש נהג יוצא מן הכלל. אם בשלט כתוב 2 Way, לדוגמה, סימן שלרכבים הנוסעים ברחוב החוצה אין עצור ויש להם זכות קדימה. שוב, יש להיזהר. שימו לב, שבמקומות רבים תראו במרחק מה מהצומת שלט מודיעין עם עצור קטן, המודיע על שלט העצור שלפניכם, זאת על מנת שתתכוננו ולא תיאלצו לעצור “בדקה ה-90”.

 שלט “מתן זכות קדימה” נראה כמו אצלנו: שלט “אין כניסה” נראה כך:


לא להתחכם, גם אם השלט נמצא רק בצד אחד של הרחוב, זה מחייב. בנוסף לכך, השלט הבא אוסר על כניסת כלי רכב ממונעים: רחוב חד סטרי הכיוון יכול להראות כך: תמרור של מפגש עם מסילת רכבת:


רכב פרטי לא חייב בעצירה לפני המפגש, אלא אם יש במקום הוראה אחרת.

רמזורים

כמו בכל העולם, ברמזור אדום אסור להמשיך אחרי קו העצירה (לא בכל המקרים קו העצירה צבוע באופן ברור ובולט). עם זאת, פנייה ימינה ברמזור אדום, מותרת, אחרי עצירה ואם אין במקום שלט המציין אחרת. שלטים אלה ממוקמים, בדרך כלל, על עמוד הרמזורים. לעתים הם די קטנים, יש לשים לב! חשוב לציין שהפניה ימינה אחרי עצירה ברמזור אדום אסורה בכל הערים בארה”ב שבהן מספר תושביהן עולה על מיליון. עם זאת, הפניה מותרת רק אם מופיע שילוט שאכן כך אחרי עצירה לפני הרמזור. ללא שלט כזה, לא לפנות – ברמזורים רבים יש מצלמות ואתם עלולים לקבל דו”ח תנועה. זאת דוגמה של שלט האוסר את הפניה ימינה באדום:
 שלט זה יכול להיות כתוב גם בסגנון אחר, לדוגמה: “Right Turn on Green Only”. הפנייה שמאלה מותרת רק ברמזור ירוק, יש רמזורים רגילים ויש גם כאלה עם חץ לפנייה. אם אין חץ, והרחוב אליו אתם רוצים לפנות מאפשר זאת (לא נגד הכיוון, ברור!), אפשר להתקדם לאמצע הצומת באור ירוק ולהמתין שהתנועה הבאה ממול תאפשר את הפנייה שמאלה. זאת בתנאי שאין חץ במקום בליווי שלט כזה או דומה:


17.jpg

זה אומר שגם אם יש ירוק בפניכם, יש להמתין לחץ הירוק ברמזור. אם אין שלט כזה, גם אם החץ הירוק לא דולק, אפשר לפנות, אלא אם יש ברמזור גם חץ אדום. אם יש חץ ברמזור, זה אומר שהתנועה ממול נעצרת ברמזור אדום כל עוד החץ הירוק שבפניכם דלוק, אין בעיה לפנות בבטחה.

פניות

אין בעיה לפנות ימינה או שמאלה או לעשות פרסה אם אין שלט המורה אחרת, השלטים דומים לשלנו:


שלט זה אוסר פניות לכל הכיוונים:


במקומות רבים בערים, עיירות וכפרים, קיים נתיב נוסף בין שני הכיוונים של הכביש/רחוב, נתיב זה משמש לביצוע פניות מבלי לחסום את זה הבא מאחוריך.

עקיפות

בארה”ב, הסימון של הקווים דומה לשלנו, הצבעים הפוכים. פס הפרדה צבוע בצהוב באמצע הכביש וצבוע בלבן ליד השוליים. כשפס ההפרדה מקוטע, העקיפה מותרת, כשפס ההפרדה רצוף, העקיפה אסורה. יש גם שילוט מתאים כאשר מותר או אסור לעקוף: בשום פנים באופן אין לעקוף אוטובוס בית ספר כאשר האוטובוס נעצר לפניכם, אורותיו מהבהבים והנהג פרש/פתח משמאל לתאו שלט “עצור”. יש לעצור גם אם האוטובוס עצר מולכם, אם הכביש ללא אי תנועה או שטח הפרדה באמצע. כשמתקרב אמבולנס או רכב חירום אחר, חובה לעצור או לסטות ולאפשר את המעבר. בארה”ב קיימת הקפדה על הנושא.

נתיב תחבורה ציבורית

בדומה לנו, יש במספר כבישים וגם באוטוסטרדות באזור הערים, נתיבים מיוחדים. נתיב לאוטובוס מסומן כך, בדרך כלל:


יכול להיות שמצויינות בו שעות מסוימות או בכלל. הנתיב הידוע הנוסף הוא ה-HOV. נתיב זה מאפשר, אלא אם כתוב אחרת ובמפורש, נסיעה לרכב בו שני נוסעים או יותר, כולל הנהג. שלטי נתיבי ה-HOV נראים כך: כלומר, אם אתם עם בני הזוג או המשפחה, מותר לכם להשתמש בנתיב זה. אם מופיע שלט “Carpools only”, אתם נכנסים להגדרה ואפשר להשתמש בנתיב זה. בעיקר בקליפורניה יש נתיבי HOV שהם בתשלום ועל מנת לנסוע, בהם צריכים מכשיר מתאים או מנוי, לכן הימנעו מכך, אחרת תקבלו קנסות גדולים.

אגרת כבישים – Toll

כאמור, קיימים בארה”ב כבישים, גשרים ומנהרות, שהנסיעה או המעבר בהם כרוכים בתשלום אגרה. במדינות ניו-יורק וניו-ג'רסי קיים מכשיר כמו ה-”פסקל” שלנו (של חוצה ישראל) וחברות השכרה נוהגות להשכיר את המכשיר הזה הנקרא ”איזי-פס” (E-Z Pass). ישנן צורות שונות של תשלום האגרה, תלוי במקום. בהגעה לעמדות התשלום, יש מספר מעברים, שעל כל אחד מהם שלט שיכול להיות: E-Z Pass Only (בניו-יורק וניו ג'רסי), (או שם של סוג אחר של מכשיר הנהוג במדינות אחרות), Cash Only , Exact Change Only. האחרון אומר שאפשר לשלם במטבעות שמשליכים לסל הנמצא בעמדה ובסיום הספירה של מטבעות אלה שהוכנסו לסל, נדלק שלט PAID – “שולם”, ואפשר להמשיך. לכן, כדאי להחזיק מטבעות של 5, 10 ו-25 סנט (קווארטרס). המטבעות הקנדיים מתאימים גם-כן כי הם באותו הגודל. אם אין לכם מטבעות, פנו לקופות ה-CASH ושלמו לפקיד. בדרך כלל, קופות ה-CASH ממוקמות בצד ימין.

 במספר מקומות, ביציאה מהאוטוסטרדה בתשלום, העמדות לא מאוישות ויש לשלם במטבעות בסכום המדויק, לעתים בעמדות אלה יש מכונה לפריטת שטר למטבעות. מומלץ להחזיק תמיד מטבעות (מטבעות הסנט, המכונים Pennys, לא מתקבלים), כי מהעמדות האלה אין דרך חזרה.

חגורות בטיחות

חובה לחגור חגורות בכל ארה”ב. חוקי החגירה מלפנים ומאחור משתנים בהתאם למדינה. בכל מקרה, מומלץ לחגור חגורות גם מאחור. מי שרוצה לדעת מהם חוקי החגירה, שייכנס לאתר: www.iihs.org/laws.

השימוש ב-GPS ובטלפונים ניידים

במדינות רבות בארה”ב, השימוש בטלפון נייד נאסר ללא מתקן מתאים, כפי שנהוג אצלנו. לגבי ה-GPS, אין בעיה להדביקו על השמשה, אבל במדינת קליפורניה קיים חוק האוסר הדבקה של זרוע לטלפון נייד או GPS אלא רק בפינה השמאלית התחתונה של השמשה.

חנייה

להלן דוגמאות של שלטי חניה:

ייתכן ולשלטים האלה יש כתוביות נוספות, המאפשרות חניה לסוג מסוים של רכב או בימים ובשעות מסוימים. שפת המדרכות יכולה להיות צבועה בצבעים שונים, צבע אדום מסמן על איסור חניה, צבע צהוב כנ"ל, ואסור לחנות ולחסום במקום של ברז כיבוי. קיימים שלטים רבים ונוספים. הקפידו על החניה כדי להימנע מתשלום קנסות גבוהים. לעולם אל תחנו במקום המיועד לנכה, בארה”ב רק חריגים ביותר יעשו כן. במקומות בהם יש מדחן (Meter), הסתכלו היטב בכתוב במדחן עצמו: יתכן ובאותו יום (בדרך כלל בסופי שבוע) אין צורך בתשלום או להיפך, החניה אסורה בימים ובשעות מסוימים. החזיקו מטבעות של 5, 10 ו- 25 סנט, גם המדחנים בארה”ב מקבלים מטבעות קנדים.

מספר המלצות לנהיגה בארה”ב

  • אם רוצים לעקוף רכב שנוסע בנתיב השמאלי, אל תצפרו ואל תסמנו לו עם האורות. חכו עד שהוא יזוז או עקפו אותו בזהירות מימין, אם הדבר אפשרי, ללא לקיחת סיכון.
  • אל תסתכלו על הנהגים האחרים שנראה שביצעו עבירה כלשהי או שהפריעו לכם בדרך, כפי שנהוג להסתכל עליהם בארצנו. כמו כן, אל תעשו שום סימן עם הידיים, ובפרט לא “אצבע משולשת”.
  • בנהיגה באוטוסטרדות, כשאתם מתקרבים לכביש הגישה לאוטוסטרדה ורכבים נוספים משתלבים לאוטוסטרדה מימין, נסו לפנות לנתיב השמאלי, אם הדבר אפשרי, כדי לאפשר את ההשתלבות של הרכב הנכנס. אם הדבר לא ניתן, אל תילחמו ברכב הנכנס, תנו לו להיכנס בכך שתאטו את מהירות נסיעתכם, אתם נוסעים לטייל, לא ממהרים לשום מקום.
  • אל תיכנסו לתחרות עם נהגים נוספים.

המלצות אלה ניתנות על סמך שנים רבות של נהיגה ונסיעות ברחבי ארה"ב. במדינה של 300 מיליון איש, לא חסרים משוגעים שיכולים לפגוע בכם בגלל שטות והיו מקרים מעולם.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על ארצות הברית (ארה"ב)

אטרקציות בארצות הברית (ארה"ב)

מלונות ומקומות לינה בארצות הברית (ארה"ב)

מדריכים ונותני שירות בארצות הברית (ארה"ב)

נהגים בארצות הברית (ארה"ב)

הזמנת חופשה לארצות הברית (ארה"ב)

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

חופשה ביוון: היעדים הכי שווים לקיץ

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

חופשה של פעם בחיים

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי