עפתי לתרמילאים

ללכת על בטוח - איך מתחזקים ושומרים על הנעליים?

ליאור כ
|
שמור לעצמי

התחדשתם בנעלי טיולים מקצועיות ואיכותיות? מלבד ליהנות ולטייל איתן בטבע, נעליים הן מסוג הציוד הדורש תחזוקה שוטפת. זאת, כדי להאריך את חיי הנעל, להפיק ממנה את המיטב ולשמור על תכונותיה. בכתבה הבאה, כל מה שאתם צריכים לדעת על טיפול נכון ושמירה על הנעליים החדשות שלכם!

 עור הנעליים עובר במהלך תהליכי העיבוד שלו טיפולים שנועדו לשפר את העמידות לבלאי ומים. יחד עם זאת, תכונה זו אובדת עם הזמן והעור הופך חשוף יותר לפגעי הטבע במשך הטיולים בשטח ואפילו במהלך האחסנה. התחזוקה של הנעליים לא מסובכת והיא חיונית לאורך כל השנה. בעונת הקיץ חשוב לשמור על העור מהתייבשות והיווצרות סדקים. בעונת החורף נדרשת הגנה מרטיבות ובוץ, זאת מאחר שרטיבות מחלישה את העור והבוץ מכיל מלחים, אשר מתגבשים בעור ומחלישים אותו. שימוש בתכשיר ייעודי בהתאם לסוג הגפה (החלק של הנעל בו נמצאת כף הרגל), באופן תדיר, יספק את ההגנה הטובה ביותר ואף יאריך את חיי הנעל. קיימים תכשירים שונים לטיפול ולתחזוקת הנעליים וחשוב לבדוק איזה מהם מתאים לסוג העור של הנעליים שלכם, אבל אם תשתמשו בתכשיר שאינו מתאים לסוג העור זה עלול להזיק לו.

הכנת הקרקע לפני הטיפול
 קיימים מספר כללים בסיסיים לכל נעל טיולים עם גפה הכוללת רכיבי עור. לפני תחילת הטיפול רצוי מאוד לנקות את הנעליים, מאחר שהן ודאי ספגו לתוך מרכיבי הגפה לכלוך ומלחים מהקרקע וגם מהזיעה. בנוסף, הסירו מהנעליים את הרפידות והשרוכים. כדאי לנקות את פנים הנעל באמצעות שואב אבק, כדי להסיר חול, סיבי גרביים, פיסות עור מת ועוד. רצוי לשטוף את פנים וחוץ הנעל במים פושרים ולהבריש במברשת לכלוך, גם סביב חיבור הסוליה והאבזמים. נקזו היטב את עודפי המים באמצעות הנחת הנעליים בניצב לקיר, גם מתוך הגפה. ייבשו את הנעליים באזור מוצל ויבש. אל תייבשו אותן בשמש ישירה או מול מקור חום. אחרי הכל, כל ייבוש מהיר יגרום להתכווצות ולהחלשת מרקם העור. זכרו לשטוף גם את השרוכים והרפידות במים פושרים עם קצת סבון. אתם יכולים אפילו להשרות אותם למשך כחצי שעה ואחר כך לייבש. בחנו את מצב הרפידות והשרוכים, במידת הצורך רצוי להחליפם.

עוברים למעשי - הטיפול בנעליים
 לאחר שהנעליים התייבשו מתחיל, למעשה, הטיפול שנועד להגן על הנעליים שלכם. רוב התכשירים מתאימים גם לנעליים אטומות למים, אך כדאי לקרוא את הוראות היצרן של כל תכשיר, אודות האיסורים וההגבלות. לגפה אשר עשויה עור מלא או חלק יתאים תכשיר הגנה על בסיס וקס או תכשיר קרם על בסיס מים, החודר לעומק העור ומספק הגנה הרבה יותר עמוקה. תכשיר על בסיס וקס מחייב מריחה על נעל יבשה לחלוטין ומספק הגנה לתנאים קיצוניים או חשיפה אינטנסיבית לחום או רטיבות. חשוב לעבור על כל חלקי העור, גם בפנים אם יש, למרוח על התפרים וסביב כל האבזמים. אל תשכחו למרוח גם בקפלים ואף בחיבור בין הגפה לסוליה. אינכם צריכים למרוח על חלקי בד, גומי, מתכת ופלסטיק. בסיום הטיפול, הניחו את הנעליים במקום קריר ויבש עד לספיגה מלאה של החומרים. שימו לב, טיפול מעין זה מכהה את צבע העור, קל וחומר אם מדובר בעור בצבע בהיר. קחו זאת בחשבון, אבל זכרו שכך לפחות הנעל תישמר לאורך זמן...

מתי הכי טוב לבצע את הטיפול לנעל?
 טיפול על נעל חדשה יעזור לה לספוג בצורה טובה יותר את התכשיר לעומק העור. הרי ממילא הנעליים מתלכלכות אחרי טיול או שניים, לכן לא תמיד כדאי לחכות עם הטיפול. לפני הטיפול עצמו כדאי לעשות ניסוי במקום נסתר בנעל. למשל, עור מסוג נובוק (עור הפוך) עלול לקבל מראה מבריק לאחר הטיפול. לגבי תדירות הטיפול - תלוי בשימוש שלכם בנעליים. אם הנעליים משמשות אתכם לטיולים בתדירות יום-יומית, כדאי לטפל בהן כל שבועיים-שלושה. בנוסף, מומלץ לאחר שהייה ממושכת בבוץ (כמובן שיש לשטוף קודם את הנעל) או במידה והנעל מגלה סימני ספיגת מים ומתייבשת לאט. אם מדובר בשימוש מזדמן, אז מומלץ לעשות טיפול בנעליים בתדירות של פעם בחודש עד חודשיים או לאחר ניקוי רטוב וייבוש. בשני המקרים יש למרוח שכבה דקה. שימו לב, אין להשאיר נעליים ללא טיפול במידה וחזרו מהשטח רטובות ומלוכלכות. מדובר במתכון בטוח לחיי עור קצרים...

אילו תיקונים הם במסגרת תנאי האחריות?
 שימו לב, כי האחריות על הנעליים מכסה פגמים בחומר ו/או בייצור. האחריות לא כוללת בלאי טבעי, נזקים שנגרמו משימוש לקוי, שימוש וטיפול לא נכונים (שלא על פי הוראות היצרן), תאונה, השחתה בזדון או פגעי טבע. בנוסף, האחריות לא מכסה נעליים אשר עברו תיקון או שינוי מכל סוג שהוא, שלא על ידי היצרן או מי שהוסמך לכך על ידו ואף לא חלה על חלקים שאינם מקוריים ולא על נזקי צד שלישי ישירים או עקיפים מסוג כלשהו. תקופת האחריות היא שנה קלנדרית והיא מחושבת מיום הרכישה, כפי שמופיע על החשבונית מס. במעמד מסירת המוצר לתיקון יש להציג חשבונית קנייה מקורית קריאה וברורה.

כתבות נוספות עבורך