הטיפ פונה לבני 50+ בעיקר, אך גם צעירים יותר יוכלו להיעזר בו.
 עקרונות לתיכנון המסלול – להאט את הקצב ככל שהטיול מתמשך. לעלות בגובה בהדרגה. להשאיר זמן לבלת"מ. קוזקו להשאיר לסוף , לכמה שיותר זמן.

בטיול זה היה ניתן ומומלץ לשהות מספר ימים בג'ונגל בפרו יש איקיטוס ופוארטו-מלדונדו, בבוליביה רורה-נבאקה. אנחנו חווינו את הג'ונגל בטיול אחר ולכן ויתרנו הפעם.

לינה – אפליקציית בוקינג מאפשרת לעשות שינויים תוך כדי תנועה, ומבטיחה לינה מקורה ללילה...לשים לב לביטול חינם ועד מתי ניתן לבטל חינם. בעייה נפוצה בתחום המחירים שבין 30-50$ היא מים חמים במקלחת ו-ווי פיי בחדרים. אם מגיעים מאוחר חובה להתקשר להודיע למלון.
תקשורת- סים מקומי כולל חבילת גלישה לכל אחד. קונים בכל מדינה. לא יוצאים מחנות המוכר עד שמחייגים בהצלחה ממכשיר למכשיר.
תחבורה- בין ערים רחוקות בטיסות, השאר באוטובוס תיירים, בערים מוניות . המחירים של טיסות ואוטובוסים משתנים מסוכנות לסוכנות, ומומלץ לעבור בין כמה, כי ההבדלים גדולים. נהגי המוניות סובלים משם רע שלא בצדק. יש לברר במלון מחיר מומלץ ליעד, ומיקוח קצר לפני הנסיעה משיג את המחיר הנכון.
מסלול : לימה – פאראקאס – איקה – נאזקה – ארקיפה – קניון קולקה – פונו – לה פאז – סאלאר דה אויוני – לה פאז – קוזקו - לימה
המסלול : לימה , -3 לילות כדי להתאושש. טיילנו בכיכרות במרכז ההיסטורי, בפארק המזרקות , בפירמידה שבמירפלורס ולאורך חוף הים. נסיעת אחה"צ 4 שעות באוטובוס קרוז דל סור (קד"ס) לפאראקאס ולינה. עדיף לישון בפאראקאס ולא בפיסקו. בבוקר הפלגה לאיי באייסטאס. ההפלגה נמשכת שעתיים ואין צורך להזמין מראש. יורדים למזח וקונים כרטיסים במקום. בצהריים נוסעים בקד"ס לאיקה כשעתיים, מונית לווקאצ'ינה . מטיילים סביב האגמון ומזמינים טיול לדיונות פרטי או בקבוצה. כיף גדול ! לסיום היום נסיעה שנייה באותו היום בשעה 18:30 של 3 שעות עד נאזקה ולינה במקום. למחרת טיסה מעל לקווים המפורסמים, חצי שעה נטו ושלוש שעות ברוטו. לא לאכול כלום לפני הטיסה !! יציאה בשתיים לנסיעה של 10 שעות לארקיפה. יש ליידע את המלון על הגעה מאוחרת. בארקיפה שתי לילות שהיום ביניהם שימש להזמנת טיול לקניון קולקה, טיול בעיר והמוזיאון של חואניטה. לאחר 2 הלילות יציאה בבוקר לטיול היפה. שימו לב- בבוקר זה יש לקחת כדור למחלת הגבהים ! אחרי הצהריים לינה בצ'יבאי. למחרת יוצאים לתצפית הקונדורים וחוזרים לצ'יבאי בצהריים. יש אפשרות לחזור לארקיפה תוך 3 שעות, או בתוספת 40$ להמשיך לפונו על גדת הטיטיקקה עוד 5 שעות מצ'יבאי. למחרת בבוקר יצאנו לאיים הצפים, כשלוש שעות ואחה"צ עלינו על אוטובוס תיירים ללב פאז.
 בכל האתרים הישראליים ( למטייל ,גרינגו, יהב ומוצ'ילר ) נכתב שגם אם לעיתים יש בעיות, בסוף מקבלים ויזה. בעלייה לאוטובוס הזהיר אותי נציג החברה שלא אקבל ויזה, וכדאי לי לוותר . נסענו כשלוש שעות עד מעבר הגבול בקופה-קבנה. הבוליביאני שהיה בגבול לא נתן לי ויזה. שום דבר לא עזר לרבות שוחד. הוא המליץ לנו לחזור לפונו ולנסות לעבור במעבר הגבול השני בעיר Desaguadero . אני ממליץ לנסות לעבור שם. בסוף היה מי שאמר לנו להמשיך באוטובוס אל לה פאז , ששם ב"מיגרסיון" אוכל לקבל ויזה. הצעה זו הסתברה כנכונה. כשמגיעים לשם אומרים שהיה לילה, ולכן לא היה מי שייתן ויזה. משלמים מעין קנס של 40$ בתוספת לעלות הויזה ותוך 3 שעות זה נגמר...3 לילות להתאוששות , ואחה"צ טיסה לאויוני. צימצנו את הסלאר משלושה ימים ליומיים, כדי שהלילה האחד יהיה בתנאים סבירים יחסית ללילה השני שמראש נאמר לנו שיהיה לתרמילאים צעירים...בדיעבד רואים כמעט את הכל למעט הלגונות . מי שיכול – שילך על 3 ימים. אנחנו אחרי לילה אחד בסלאר חזרנו לישון שוב באויוני. את הטיול קנינו אצל תרזה היושבת במלון אינקה'ס רום בלה פאז. היא הזהירה אותנו שאינה עובדת עם החברה שאיתה יצאנו , כי היא מוציאה לשלושה ימים עם חברה שאין לה אופציה ליומיים. יצא שאכן מדובר בנוכלים הקרויים lago Minchin והקוראים מוזמנים להיזהר מהם. למרות הכל הנופים דיברו בעד עצמם , ואנחנו נהנינו מאד. למחרת טסנו חזרה ללה פאז היפה שבה שהינו עוד שתי לילות. בלה פאז יש בימי ראשון מופעי רחוב ממוסדים ומושקעים באזור הקתדרלה ובשדירה הראשית היורדת ממנה. חזרנו לתרזה שהחזירה לנו חצי ממחיר הטיול שכן תוכנית היום השני לא בוצעה ! עשינו טיול רגלי בעמק הירח ולא טרקטורונים, מומלץ . אחריהם טסנו לקוזקו. טיסה זו חסכה לנו 2-3 ימי נסיעה ארוכים ומפרכים . בתוכנית המקורית חשבנו להיות בהווארז כשלושה ימים + יומיים לנסיעה/טיסה מלימה וחזרה. הסתבר שיש טיסה אחת ביום בשש בבוקר, מה שאומר חצי לילה ערים פעמיים. לנסוע באוטובוס 8 שעות לכיוון לא רצינו, והטרקים שם קשים פיזית. המסקנה הייתה לוותר בכיף ולהוסיף ימים לקוזקו ולה פאז. בדיעבד החלטה זו הייתה מעולה עבורנו. בקוזקו היינו 8 לילות ובאמצע לילה אחד באגואס קליינטס שבדרך למאצ'ו פיצ'ו. גם בקוזקו יש בימי ראשון מצעדים, ריקודים ותהלוכות תחפושות. יום אחד לשווקים בעיר, יום אחד סיטי-טור באוטובוס פתוח, חצי יום למאראס ומכרות המלח- מומלץ, יומיים אל מאצ'ו פיצו : יצאנו בעשר בבוקר בהסעה של שעה וחצי לתחנת הרכבת. רכבת הויסטה-דום כשעתיים עד אגואס קליינטס, שוטטות ופגישת תאום עם המדריך. למחרת אחרי ארוחת הבוקר לקחנו את האוטובוס למעלה, ראינו הכל בשלוש שעות נטו, חזרנו באוטובוס, והרכבת חזרה יצאה בארבע וחצי. מומלץ לחזור מוקדם יותר, למשל בסביבות 2 בצהריים. יום א' נסענו לשוק של פיסאק, שלא ראינו בו שום דבר שלא ראינו במאה מקומות אחרים, אך הדרך יפה. לסיום עשינו רפטינג של חצי יום ברפיד 3 על נהר האורובמבה , מומלץ ביותר בחום , למרות המים הקרים...!! חזרנו ללימה לשתי לילות אחרונים להתארגן לחזרה.