חזרה לחלק הראשון

יום 8- מערות ונאדו והגשרים התלויים של ארנל

התכנון היומי הוא ביקור במערות ונאדו , הגשרים התלויים של ארנל ואם ישאר זמן- מפל לה פורטונה.

לאחר ארוחת בוקר, יצאנו לעבר מערות ונאדו הנמצאות בלב ההרים כ-45 דקות נסיעה מלה פורטונה. המערות הן מערות נטיפים בתוליות יחסית , יד אדם כמעט ולא נגעה בהם. אין שבילים מסודרים ואין תאורה פנימית, דבר שמוסיף לאקסטרים שבהן. עלות הכניסה -22$ לאדם. קיבלנו ציוד- מגפיים גבוהות חסינות למים, קסדות ופנסי ראש ויצאנו לדרך! הסיור במקום הוא מודרך בלבד בליווי מדריך וצלם. למזלנו, הסיור היה כמעט ופרטי, יחד איתנו היה עוד זוג אחד. הליכה קצרה מובילה לפתח המערה. הסיור במערה כולל זחילות בנקיקים צרים, הליכה בתוך מים בנחל גועש ועבירה תחת מפלים. הביקור במערה היה משיאי הטיול שלנו! יש אפשרות לדלג על החלקים המאוד צרים למי שמפחד לגמרי, אבל בגדול הכניסה למקום לא מתאימה כלל לקלסטרופובים. בסיום הסיור ( שעה וחצי) ישנן מקלחות פרטיות בהם ניתן להתקלח ולהחליף בגדים. לא להחמיץ! חוויה שלא נשכח.

משם המשכנו לפארק הגשרים התלויים (24$ לאדם). משך הביקור בפארק לקח לנו כשעתיים וחצי. חיות לא רואים הרבה אבל המעבר על הגשרים מעט מפחיד אך מהנה מאוד! שימו לב שרוב המסלול איננו על גשרים תלויים, אלא רק חלקו עובר דרך גשרים תלויים. אם זמנכם קצוב באיזור ארנל, ניתן לוותר.

אחה”צ העברנו בשיטוט בחנויות וברחובות לה פורטונה. עיירה חמודה אך תיירותית למדי .

יום 9 – רפטינג בנהר בלאסה!

היום יצאנו לרפטינג בנהר הבאלסה הנמצא כ-45 דקות נסיעה מלה פורטונה. את הרפטינג הזמנו דרך החברה costa rica descents בעלות של 65$ לאדם. המחיר כלל הסעה לרפטינג ובחזרה ללה פורטונה, מדריך רפטינג צמוד וארוחת צהריים בחווה האורגנית שלהם. הגענו בשעת בוקר למשרד החברה בלה פורטונה שם השארנו את הג'יפ שלנו ונסענו לעבר הנהר. עם ההגעה לנהר עוברים תדריך לגבי הרפטינג ולגבי מצבי חירום( לא עלינו) , וקדימה לנהר! היה חוויה מטורפת לגמרי, נרטבנו ועברנו כמה ראפידים סוערים מאוד אך למזלנו לא התהפכנו וכולנו יצאנו בשלום. זמן הנהר הוא כשעתיים וחצי וכולל הפסקה באמצע הנהר בה עוצרים לפריסת אננס ואבטיחים מרעננת! אחרי הרפטינג מקבלים מגבות יבשות ונוסעים חזרה ללה פורטונה לחווה האורגנית של החברה. אכלנו ארוחת צהריים מקומית טעימה ועשו לנו סיור קצר ונחמד בחווה שלהם. החברה מעולה והמדריכים מצחיקים וחברותיים!

יום 10- יום מפלים – ריו סלטה ומפל לה פורטונה

את יומנו התחלנו בנסיעה של כשעה וחצי לעבר הפארק הלאומי וולקן טנוריו בו נמצא הנהר ריו סלטסה. במי הנהר מתמוססים חלקיקי גופרית המעניקים צבע טורקיז למימיו. עלות הכניסה למקום- 12$ למבוגר. ההליכה ביער גשם( או יער עננים...) . המסלול הוא הלוך חזור בלבד והוא אורך כ-3 שעות. שימו לב שבחלקים שונים של המסלול ישנן עליות קשות והליכה באיזורים בוציים למדי, חציית גשרים תלויים שכוללת העזרות בחבלים. ההליכה מאתגרת אבל מהנה מאוד . תופעת הטבע הזו מדהימה ומרתקת. המסלול עובר במפל מרשים, לגונות טורקיז יפות, גייזר קטן ומסתיים בחלק בו הנהר מקבל את הצבע הטורקיז(דבר מדהים). מסיום המסלול יש לחזור באותו הדרך חזרה. תבואו עם הרבה מים כי מזיעים.

עם סיום המסלול החל גשם שוטף (למזלנו) שליווה אותנו כל הדרך בחזרה ללה פורטונה.

היעד היומי השני שלנו היה מפל לה פורטונה. ההליכה אורכת כ-20 דקות עד הירידה למפל בשביל מסודר ובנוי( יורדים הרבה מדרגות) המפל יפה אך לא יצאנו מגדרנו מבחינת ההתלהבות ממנו, מפל נחמד אבל לא מיוחד. אפשר להרטיב את הרגליים בנחל של המפל ולשחות ( המים קפואים). לסיכום, בילוי נחמד של סוף יום אבל הרבה פחות מרשים מהמפל שראינו בריו סלסטה.

בערב סגרנו קניוניג(סנפלינג מפלים) ללמחרת דרך La Roca Canyoneering

יום 11- קניוניג ונסיעה למונטה ורדה

הזמנו לשעה 09:00 בבוקר סנפלינג מפלים מהחברה La Roca Cannyoning. לאחר התמקחות קלה הצלחנו להוריד את המחיר ל-70$ לאדם. אספו אותנו ישירות מהמלון ונסענו לעבר הקניון הנמצא סמוך לפארק הגשרים התלויים בו היינו לפני יומיים. עוברים תדריך קצר ויוצאים לעבר הקניון. היה חוויה מהנה כל כך! יש סה”כ 4 פעמים בהם יורדים בסנפלינג, קפיצה למים, הליכה בגשר תלוי, זיפליין אחד והליכה בתוך הקניון. חוויה מרטיבה ומאתגרת. בסיום לוקחים אותך לאכול ארוחת צהריים במלון סמוך ללה פורטונה. סה”כ יום הטיול כולל א. צהריים לקח כ-5 שעות. לאחר שחזרנו למלון, התחלנו בנסיעה לעבר העיירה מונטה ורדה. הנסיעה עברה בנופים עוצרי נשימה של אגם ארנל והגבעות הירוקות מסביבו. אחרי שעוברים את העיר טילאראן הדרך הופכת לדרך עפר שנאמר עליה כבר שהיא קשה, אך היא לא נוראית. הגענו בשעת ערב מוקדמת לעיירה מונטה ורדה השונה לגמרי ממקומות אחרים בקוסטה ריקה. היא מטופחת ויפה יותר ויש אווירה של עיירת הרים באוסטריה או בשוויץ. לנו במקום הנקרא Rainbow valley lodge, מקום עתיר המלצות בטריפאדוויזור שלא אכזב כמובן. נוף מרהיב של העמק נשקף מהבקתה שלנו . עלות לבקתה ענקית ומצוידת לגמרי- 190 דולר ל-2 לילות ללא א. בוקר.

קישור לאתר של Rainbow valley lodge 

את הערב העברנו בשיטוט בעיירה החמודה מונטה ורדה ואכלנו טאקו מעולה בטאקרייה מעולה הנקראת Taco Taco.

יום 12- טיול בשמורת קורי קאנצ'ה וטיול סוסים עם מרטין

התכנון שלנו היה לבקר בשמורת יער העננים של מונטה ורדה אך הומלץ לנו ע”י בעל המקום בו אנו מתגוררים לבקר בשמורה הפרטית הסמוכה Curi Cancha שבה הסיכוי לראות חיות גבוה הרבה יותר. הוא גם המליץ לנו לקחת מדריך פרטי כי הסיכוי לראות חיות ללא מדריך נמוך. הוא תיאם לנו סיור פרטי מודרך בשעה 07:30. עלות הכניסה לשמורה- 14$ לאדם בנוסף ל-15$ לאדם לסיור פרטי מודרך. השמורה איכזבה לגמרי והמדריך אפילו יותר. מדריך קר ואנטיפט שלא טרח להסביר שום דבר או להתחבר אלינו אלא רק ניסה בניסיונות כושלים לחפש אחר חיות בשמורה ללא הצלחה. ללא ספק המקום היה המקום המיותר בו ביקרנו בטיולנו בקוסטה ריקה, הרבה בגלל המדריך.

בשעה 13:00 קבענו טיול סוסים עם אדם בשם מרטין בעלות של 40$ לאדם(יש צורך להזמין סיור מראש). נפגשנו איתו בחווה שלו ( מופיע בוויז). מרטין הוא קאובווי מקומי. הסוסים שלו מטופחים ויפים. הוא יודע מעט מאוד אנגלית אך הוא אדם אדיב כל כך. אחרי שעלינו לסוסים , הוא לקח אותנו לטיול של כשעתיים וחצי בהרים סביב מונטה ורדה תוך מעבר ביערות סבוכים עם נקודות תצפית עוצרות נשימה. הייתה ראות טובה ויכולנו אפילו לראות את האוקיאנוס השקט! היה טיול מדהים לגמרי שלחלקנו היא משיאי הטיול .

בשעות אחה”צ הסתובבנו שוב במונטה ורדה והזמנו קנופי בחברה Selvatura ליום המחרת.עלה 200$ לכולנו (5 אנשים).

יום 13- קנופי ונסיעה למנואל אנטוניו

הסיבה שבחרנו בקנופי דרך Selvatura הייתה שזה הקנופי היחיד הנמצא בתוך יער העננים דבר המוסיף לייחוד ולתחושת האקסטרים. בכל שאר החברות מסלול הקנופי איננו ביער העננים אלא מעל היער או ביער גשם רגיל.

בשעת בוקר השאטל החינמי של סלבאטורה אסף אותנו ישירות מהמלון ולקח אותנו לעבר פארק סלבאטורה הנמצא בלב יער העננים סנטה אלנה. לאחר קבלת ציוד עלינו על מיניבוס שלקח אותנו לתחילת מסלול הקנופי. לאחר מעבר תדריך קצר התחלנו את מסלול הקנופי. לא אוסיף מעבר לכך שזוהי ללא ספק אחת הסיבות העיקריות לבוא למונטה ורדה ומגולות הכותרת של הטיול שלנו. לא לוותר בשום פנים ואופן על קנופי אם אתם בקוסטה ריקה. חוויה מדהימה. סה”כ יש 13 כבלים ( הארוך ביותר באורך קילומטר!!!) וקפיצת טרזן אחת. אורך המסלול כ-4 ק”מ ולוקח לעשות אותו 3 שעות בערך.

חזרנו בשעת צהריים למקום הלינה שלנו , העמסנו את האוטו ויצאנו לעבר החוף הפאסיפי של קוסטה ריקה ליעדנו הבא- הפארק הלאומי מנואל אנטוניו. החוף הפאסיפי של קוסטה ריקה שונה לגמרי מהקאריבי. הוא יבש יותר, פחות ירוק וחם מאוד שם, וגם הרבה יותר מפותח והכבישים טובים יותר. הנסיעה לקחה כ-3 שעות. בדרך עברנו בחאקו אבל ברחנו מהר . נראית עיר מכוערת .

הגענו בשעת אחה”צ לעיירה מנואל אנטוניו. עיירה תיירותית מאוד אך מקסימה! לנו במקום הנקרא LA POSADA JUNGLE BUNGALOWS. המקום נמצא על שער הכניסה לפארק ( ממש ממש על השער) . אין מיקום טוב מזה. 3 דקות הליכה לחוף הים של העיירה. בקושי הזזנו את האוטו ביומיים בהם שהינו שם. עלות- 180$ ל-2 לילות כולל א. בוקר.

קישור לאתר של La Posada

יום 14- יום מנוחה במנואל אנטוניו

את היום החלטנו לקחת בסבבה, לקום מאוחר ולרבוץ ב- Playa Espadilla החוף של העיירה מנואל אנטוניו. השכרנו שמשיות וכיסאות נוחים ב-5000 קולנוס ליום שלם. החוף מזכיר במעט את חופי תאילנד. רוכלים רבים עוברים על פניך ומנסים למכור שטויות למיניהם. בצהריים חזרנו למקום הלינה שלנו לבריכה ובערב שוב לחוף הים לצפות בשקיעה. היה יום מרגיע ונעים אחרי האינטנסיביות הרבה שליוותה אותנו בשבועיים האחרונים. אנו מאמינים שיש צורך לכלול יום כזה בטיול ארוך לצורך שבירת השגרה האינטנסיבית.

יום 15- הפארק הלאומי מנואל אנטוניו ונסיעה חזרה לסן חוזה.

את הכרטיסים לפארק הלאומי מנואל אנטוניו קנינו כבר ביום לפני(16$ לאדם). התור לרכישת הכרטיסים בבוקר ארוך כ”כ והאנשים עמדו לתור תחת השמש הקופחת.

הלכנו כקילומטר עד לחוף המרכזי Playa Manuel Antonio. החוף מדהים והמים פלטה לגמרי. מי שרוצה לראות חיות, ממליץ לכם להישאר שם ולא לטייל מידי בשמורה משום ששם נמצאות רוב החיות! ראינו שם המון עצלן, איגואנות, המון רקונים ומשפחה של כמעט 30 קופים. הקופים והראקונים הולכים ממש בקרבת המטיילים ויעשו הכל כדי להשיג אוכל , גם אם מדובר בלקפוץ על התיק שלכם ולפתוח לכם אותו אז להיזהר!!!

ביקרנו בפארק עד השעה 14:00 בערך ובצער רב יצאנו חזרה לכיוון שדה התעופה הבינלאומי של סן חוזה. הנסיעה ארכה כ-4 שעות עם עצירה לא.צהריים.

הגענו בשעת ערב למלון האחרון שלנו הנמצא ממש בסמיכות לשדה התעופה- Hampton inn , 120$ ללילה אחד כולל א. בוקר.

יום 16- הפרידה מגן עדן

בשעת בוקר אנחנו עוזבים בצער רב את קוסטה ריקה. משלמים 29$ לאדם מס יציאה ( שהחל משנת 2015 חברות התעופה מתחילות בהדרגה לכלול אותו במחיר של כרטיס הטיסה) ונפרדים ממדינה מופלאה וקסומה, גן עדן של ממש, לעבר יעד אחר ושונה לגמרי- פלורידה!

המשך לחלק האחרון- תובנות ומסקנות.