לאחר תקופה ארוכה החלטתי לצאת למסע בעולם באמריקות. בפרו שהיתי כשבועיים ובארהב טיילתי כחודש. טיילתי בסוף ספטמבר ועד תחילת נובמבר 2022. אני אתחיל מפרו ומשם אעבור לספר על ארה"ב כולל טיפים, עלויות והמלצות.

קניון בקוסקו (דיי יקר)

מטבע

המטבע הלאומי של פרו הוא סול (ולא סתם, סול זה שמש בספרדית), קוסקו שימשה בעבר כבירת האינקה אשר האמינו באל השמש (סול) ועל כן תשמעו ותראו את השימוש במילה סול בהרבה מקומות למשל בשמות רחובות (avenida del sol).

מזג אוויר

אני הגעתי לפרו ב22/09/2022 ושהיתי עד ה04/10/2022 - מזג האוויר היה חמים ונעים. חולצה קצרה וגקט,עם מכנס ארוך.

חיסונים ותרופות

כפי שחלקכם יודעים קוסקו נמצאת בגובה רב של כ-3,400 מטר, והדבר מקשה עלינו מאוד, עליות נהפכות לריצת מרתון, אבל למזלנו יש לנו פתרונות ! יש כדורים שניתן לקחת 24 שעות לפני ההגעה למקום שמאפשרים להתמודד עם הגובה לטיול הזה אני הצטדייתי באימודיום (נגד בעיות במערכת העיכול),azithromycin (אנטיביוטיקה כנגד דלקות שיניים, אוזניים וכדומה),acetazolamide (עוזר נגד הגובה), מלרון וקל בטן (ניתן לקבל רשימה מלאה ממרפאות מטיילים של 'מור'), עשיתי את החיסונים הבאים : כלבת, טיפוס הבטן, קדחת צהובה, טטנוס וצהבת A.

אופן הכניסה לפרו

בפרו נדרש להיות מחוסן 3 פעמים כנגד קורונה. יש למלא טופס (על אף שאף אחד לא בדק אותו)
בנוסף אם מגיעים דרך מדינות אחרות בקונקשיין יש להתעדכן באופן הכניסה אליהן. אני הגעתי דרך מדריד ולכן תעודת קורונה הספיקה לי.

לינה

שהיתי בAir BNB במקום שנקרא Hosteria De Anita, שנמצא ממש על כיכר ארמס במיקום מרכזי בעיר. בלימה שהיתי במלון מעט יקר יחסית לעיר (עלה כ52$ ללילה) שנקרא Hotel Boulevard. חשוב לציין המעבר בין לימה לקוסקו עשיתי בטיסה, ניתן גם בדרכים אחרות להגיע אליה.

Hosteria de Anita נמצאת בלב קוסקו
Hotel Boulevard במיראפלורס

דרכי הגעה

הגעתי בטיסה של Air Europa דרך קונקשיין של כמה שעות במדריד. הטיסה הייתה קשה, ומדובר בחברה לא טובה ולא מומלץ לטוס איתה ליעדים אלו. מאחר ואין טיסות לקוסקו, יש להגיע ללימה לעבור את ההגירה ומשם טיסה פנימית (לאחר משיכת המזוודות וביצוע צק אין מחודש) לקחתי את הטיסה של LATAM (חברה נהדרת), ובחזור את SKY (פרטי טיסה מלאים ומחירים בסוף הבלוג)

אטרקציות

לקנות רק שם (יש מלא סוכנויות בכל פינה) ! זה יחסוך לכם הרבה מאוד כסף, וניתן גם להתמקח על המחיר. סוכנות ישראלית נמצאת ליד The Bagel Cafe.

23/09/2022 - ATV בלגונה וביקור במכרות המלח

התחלתי את היום בנסיעה אל Salineras de Maras (מכרות המלח של קוסקו), ממרכז העיר מדובר בנסיעה של כ- שעתיים ו5 דק. מדובר בטיול של כחצי יום ועלותו כ60 סול. במכרה מלח זה שולטת המשפחה המפורסמת של Maras, ורק מי שקרוב משפחה של אותה משפחת Maras רשאי לעבוד במכרה זה. העבודה שם עוברת מדור לדור, ומראים לנו כיצד שואבים את המלח, המלח תחילה שוקע באבנים הגדולות ולאחר מספר חודשים ניתן לאסוף אותו בעבודה סזיפית.

בריכות המלח בSalineras de maras

משם המשכנו לATV (לוקח מעט זמן להתרגל), ונסענו במדבר האזורי, עד שהגענו ללגונה נחמדה. במהלך הנסיעה נתקלנו בלא מעט חיות שמגיחות מן הכפרים הסמוכים.

הלגונה שהגענו אליה בATV יחד עם קשת עם צבעי דגל קוסקו
אבן 12 הפינות בקוסקו

24/09/2022 אגם Humantay

את היום התחלתי בטיפוס אל עבר Humantay Lake. יצאנו בסביבות 4 בבוקר אל עבר העיירה Mollepata, שם נמצא הכפר ממנו מתחילים את הטרק לעבר האגם. זה למעשה היום הראשון למי שרוצה לבצע את טרק סלקנטאי. מדובר בעלייה מאוד קשה בגובה רב של כ4250 מטר. יש להצטייד בהתאם (ניתן להשכיר בחנויות מקלות הליכה שקי שינה וכדומה). העלייה חדה אך במחיר של 100 סול ניתן גם לקחת סוס. מבחינת מזג אוויר היה קריר וירד מעט גשם.

Humantay Lake

25/09/2022 - שוק סן פדרו, saqsaywaman, פסל ישו

את היום התחלתי בביקור בשוק המקומי של סן פדרו, שנמצא ממש בלב העיר של קוסקו. מדובר בשוק בו ניתן למצוא המון מזכרות ביניהן פונצו, סוודרים, כובעים, משקפי שמש וכדומה. בנוסף ניתן לרכוש גם מזון במקום זה. לאחר ארוחת בוקר קלה נסעתי אל saqsaywaman. את saqsaywaman בנתה האימפריה האינקית. הם סיתתו את האבנים בצורה מושלמת ללא טיח מה שהוביל למחשבות שמי שבנה את זה היו חוצנים מהחלל החיצון. בסמוך למקום נמצא פסל ישו, אותו אחד שמזכיר את הפסל של ברזיל ובנימה זו נאמר כי בקוסקו אנשים מאוד נוצריים ושומרי מסורת.

saqsaywaman האם נבנה עי חייזרים?
פסל ישו

26/09/2022 הדרך למאצ'ו פיצ'ו עוצרת בAguas Calientes

לא הרבה יודעים, אבל ניתן ממש בקושי להזמין כרטיס למאצ'ו פיצ'ו דרך האתר. מה שעוד יותר לא יודעים, שאין בכלל צורך להזמין כרטיס מראש. רוב העלות להגעה למאצ'ו פיצ'ו נובעת מהנסיעה לשם מקוסקו. עלות הנסיעה עלתה לי 171$, ועלות כניסה למאצ'ו פיצ'ו היא 152 סול שהן 38$. מתחילים את היום בנסיעה של כשעה אל עבר נקודת התצפית הראשונה MachuQolqa Viewpoint מקום מדהים שניתן לראות ממנו את הרי פרו. משם נסיעה של שעה ורבע תיקח אותנו אל תחנת הרכבת של Ollantaytambo. משם הרכבת לוקחת אותנו אל Aguas Calientes המקום ממנו יוצאים למאצ'ו פיצ'ו. הנסיעה ברכבת מעלפת חושים. בהגיענו של Aguas Calientes ניגשנו לדוכן המידע Info ומשם עמדנו בתור כדי לעמוד בתור של מחר על מנת לקנות כרטיס למאצ'ו פיצ'ו. לנו באחד המלונות באזור במחיר של 150 סול ללילה והמשכנו לטייל בעיירה הקטנטנה של Aguas Calientes.

לינה בAguas Calientes

Usgar Machupicchu Boutique עלות של 150 סול (שקל) ללילה

MachuQolqa Viewpoint
Aguas Calientes

27/09/2022 - מאצ'ו פיצ'ו

בסביבות השעה 5-6 בבוקר נפתח המשרד לתרבות בAguas Calientes ומשם מחכים בתור על מנת לרכוש כרטיס בעלות של 152 סול, או אם מוסיפים את המדרגות המפחידות בעולם מוסיפים עוד כ50 סול. הכרטיס מציין את משך הזמן שניתן להכנס לפארק (לי היה מ6 בבוקר ועד 12) - נכנסתי ב7 בבוקר למשך כשעתיים. המקום שנמצא ב7 פלאי עולם הוא למעשה שחזור של המקום המקורי שנמצא. הנסיעה אל מאצ'ו פיצ'ו היא דרך אוטובוס במחיר זול. בדרך חזרה לוקחים אוטובוס חזרה לAguas Calientes ומשם נסיעה ברכבת אל Ollantaytambo ומשם באוטובוס לקוסקו, זה אורך כ4-5 שעות.

אחד משבעת פלאי תבל, וגם מאצ'ו פיצ'ו נמצאת שם מאחור

28/09/2022 העמק המקודש

העמק המקודש זה למעשה מספר אתרים שנמצאים במחוז קוסקו, ושייכים לאימפרית האינקה. מתחילים בנסיעה של כשעה ו20 דק לאתר הראשון שלנו. יש לציין שעלות כניסה ל4 אתרים הינה כ70 סול. האתר הראשון הינו Chinchero שהיה בשימוש של שבט קדום ובו עסקו בעיקר בחקלאות. האתר היווה נקודה אסטרטגית עד לכובשים האירופאים שהגיעו והקימו שם מנזר ואת מקום מגוריהם. נסיעה של כשעה ו20 דק משם ונגיע לMoray. מוראי זה מקום ארכיאולוגי משוחזר וככה גידלו בעבר פירות וירקות שגדלים בפרו. האתר האמיתי נמצא בכלל ליד, אולם הפרואנים שיחזרו את מוראי לפי שהיה באימפרית האינקה. נסיעה של 3 שעות תיקח אתכם אל ollantaytambo - הפעם לא תחנת הרכבת אלא המנזר והמקדש מקום נחמד ולוקח כשעה לעלות עד למעלה במדרגות. משם נסיעה לPisac (שעתיים ורבע) וחזור לקוסקו. Pisac נסגרה מוקדם ולכן היה ניתן לעלות על ההר למעלה בלבד.

Pisac
ollantaytambo
Moray

29/09-01/10 Manu National Park

החלטנו לקחת 2 לילות בלב הגונגל בשמורה שנקראת "מאנו", השמורה מחולקת למספר אזורים, בהם האזור התיירותי שהוא ה"תרבות" (לא זה שמלא בחיות). מדובר ביערות גשם, ולכן יש המון ערפל וגשם. משך זמן ההגעה אל השמורה מקוסקו היא 7 שעות נסיעה, 3 שעות רק בתוך השמורה עצמה. ישנים בלודג'ים ממש עתיקים ולא ממש מוגנים מזבובים או חיות אחרות, במהלך הגונגל ניתן להבחין בתנינים קטנים, צפרדעים וציפורים רבות, יחד עם עצי קקאו, אננס, בננות וכו'. יש להזמין את הטיול רק מקוסקו כי זה משמעותית יותר זול.

מסתכלים בטלסקופ על ציפורים נודדות
הולכים ביערות הגשם

קינחנו מעט בקוסקו בלומוס סלטדוס במסעדה מקסימה שנקראת Lombus והיא מתמחה במאכל הלאומי "לומוס סלטדוס"

לומוס סלטדוס במסעדת LIMBOS

יום אחרון בקוסקו בצ'יל אאוט (02/10/2022)

ביום האחרון בקוסקו עשיתי אוטובוס תיירים, שזה דיי זול חמוד ביותר במחיר של 65 סול (כ65 ש"ח), שבמהלכו עברנו טקס להסרת כישוף ומזל רע והאכלנו למות ואלפקות. סה"כ היה ממש נחמד.

לימה ממש בקטנה 03/10/22-04/10/22

הייתי רק בשכונת מיראפלורס וביקרתי בפירמידת Huaca Pullana שהייתה סגורה לשיפוצים. ומשם קפצתי ללאס וגאס.

Huaca Pullana

טיסות

  1. טיסת הלוך (חזור מניו יורק) : דרך Air Europa מת"א אל מדריד UX1302 בשעה 16:05 ועד 20:20 (סה"כ 5:10 שעות טיסה), וטיסה ממדריד אל לימה UX175 מ00:35 ועד 05:10 (11:35 שעות טיסה) [השעות לפי זמן מקומי בנחיתה ולכן נראה פחות שעות] עלות : 583.16$ (כולל מזוודות) קניתי ישירות מאתר Air Europa. הטיסה למדריד הייתה מזעזעת אפילו כוס מים לא הציעו לנו, בטיסה לפרו (לימה) הייתה רק ארוחה אחת, לכן יש להתכוונן מראש על ארוחות, ניתן גם בזמן הקונקשיין שהוא כ4:20 שעות. 21-22/09/2022 (יום רביעי-חמישי). נתב"ג היה יחסית מפוצץ.

  2. מלימה אל קוסקו : ב22/09/2022 בטיסת LA2007 של חברת Latam Airlines בשעה 08:05 ועד 09:27 כולל מזוודות עלתה לנו 130.05$ לאדם (לטיסת הלוך וחזור). משך הטיסה כשעה ורבע במהלכה קיבלנו מים וחטיפי אנרגיה הטיסה עצמה בהרים וממש חוויה בפני עצמה. הזמנתי את הטיסה בין לימה לקוסקו גם בחזור דרך אתר KIWI (מומלץ - הזמנתי דרכם מספר פעמים).

  3. מקוסקו אל לימה : ב03/10/2022 בטיסה H25006 של Sky Airlines בשעה 11:50 ועד 13:20 כולל מזוודות (המחיר בסעיף 2) סה"כ משך הטיסה כשעה וחצי בחזור. השדה בקוסקו קטן ביותר ובטיסות פנים השדה לא פתוח עד שעתיים לפני הטיסה.

  4. את החזור עשיתי מניו יורק.

  5. מלימה טסתי אל לאס וגאס דרך יוסטון טקסס. בטיסות UA855 וUA1573 דרך United Airlines (חברה נהדרת ! היה להם אחלה של סרטים בסגנון הארי פוטר ודומיו). טסתי ב04/10/2022 ב22:40 ונחתתי בזמן מקומי 05:15 ביוסטון (המרחק 5070 ק"מ) , היה לי קונקשיין של 4 וחצי שעות, אבל השדה עצום וממש קל להתמצא בו, יש עמדות לטעינת טלפונים בחינם. מיוסטון הטיסה ללאס וגאס אורכת רק כ3 שעות ורבע. טסתי ב05/10/2022 בשעה 09:51 ונחתנו ב11:06 (המרחק קצת פחות מ2000 ק"מ). עלות הטיסות דרך יונייטד כולל מזוודות היא 366.78$.

סה"כ בזבוזים עלו לי כ700$ לשבועיים.

מלונות והוסטלים

קוסקו

Hosteria de Anita (יש גרם מדרגות מאוד מעצבן וגדול)

לימה

Hotel Boulevard נמצאת בשכונת מירה פלורס (Mira Flores) השכונה היקרה יותר בלימה, עלות יחסית יקרה 51.96$ ללילה, עשיתי צ'ק אאוט מאוחר עד 19 בערב והוספתי חצי מחיר לילה כלומר עוד 25.98$. המלון 4 כוכבים ולידו סופר, וקרוב לפירימידה.