קולומביה
טיפים עצות ורשמים אישיים יובל מעוז
רקע
בחודש יולי שנת 2011 ערכתי טיול מקיף בקולומביה בן 25 ימים, אבקש לשתף אתכם ברשמיי מארץ מדהימה זו כפי שהצטברו אצלי במהלך הטיול וכמובן לצרף מנה נדיבה של טיפים ועצות מעשיות.
זו ההזדמנות להודות לחברי יובל מנלה מחיפה, שהדביק אותי "בחיידק" קולומביה והיווה עבורי את הקטליזאטור לנסיעה ואף צייד אותי בטיפים ועצות מעשיות לעריכת המסע הפרטי שלי.
אציין שלפני נסיעתי לא מצאתי חומרים רבים ועדכניים בעברית על קולומביה, מירב העצות והטיפים שהיו באתר למטייל עסקו לגבי העיר קרטחנה ואזור סנטה מרתה שם ישראלים צעירים רבים מוצאים יעד לבילוי ונופש בסיום "הטיול הגדול" שלהם בדרום אמריקה, או סתם צעירים שבאים "לרבוץ" ולהסתלבט בעיר זו.
קולומביה מאוזכרת בשפה העברית בספר אחד ויחיד (תרגום של לונלי פלנט), ובפרק קצר בתוך הספר דרום אמריקה של שטיינהרט קציר), מעבר לכך החומרים הכתובים הם מעטים, כך שנאלצתי לנדוד ולשוטט באתרים מחו"ל על מנת לדלות מידע עדכני כדי להתכונן בצורה מקסימאלית לטיול שתכננתי.
לכן החלטתי לנסות ולהרים את הכפפה ולהכין חוברת מפורטת על קולומביה (לא טיפים בודדים), כדי לתת לישראלים הנוסעים לבקר במדינה זו מידע רב ושימושי ככל האפשר.
ראשית אומר שחוברת זו מבוססת על רשמיי האישיים מן המסע והמסלול שתוכנן על ידי, אם כי חלק משמעותי מן המידע מבוסס גם על שיחות רבות עם מקומיים מקסימים וסתם טיילים שפגשתי לאורך הטיול.
שנית אעיר כי הטיול שערכתי, איננו של "מוצלר קלאסי", מבחינת הלינות ובחירת דרכי הגישה ליעדים, כלומר נבחרו מלונות ברמה יותר יקרה (כמעט ולא הוסטלים), ונעשה שימוש בטיסות פנימיות רבות שכמובן גרמו לעלויות גבוהות יותר של הטיול.
עם זאת, הטיולים והאתרים עצמם, המאוזכרים והטיפים הרבים המובאים, על שעות הנסיעה, מה לראות בכל עיר, אזורי בילוי מומלצים, אזורי לינה, סוכנויות מומלצות להתקשרות, זמנים ונתונים טכניים אחרים, הינם זהים לכל גיל ולכל מטייל, כך שכל אחד כאינדיבידואל יוכל לעשות שימוש מושכל במידע המפורט בחוברת זו.
בנוסף אספתי חומרים ונתונים אודות קולומביה, מאתרים שונים באינטרנט וערכתי אותם לרווחת המטיילים, כך שגם מבחינה גיאוגרפית היסטורית יש מספיק נתונים כדי ללמוד קמעה על אופייה של קולומביה.

תיאור המסלול שערכתי בקולומביה
5 ביולי שנת 2011 (תחילת המסע), טיסת אל על למדריד, לינת לילה במלון senator gran via hotel (מלון קולוניאלי יפהפה ארבעה כוכבים) במיקום מרכזי ומעולה, משדה התעופה לוקחים את המטרו ובשני אירו מגיעים למלון (לא יאומן נכון?). יוצאים מהמטרו פוסעים 15 צעדים ואתם בלובי של המלון, פשוט מדהים, מיקום נהדר קרוב לכל האטרקציות ברגל, מלא בתי קפה, בארים, טפאסים, מסעדות ומדרחוב הומה קניות. מחיר המלון דרך אתר booking.com כ 50 אירו ללילה כולל א.בוקר.
6 ליולי טיסה בחברה הקולומביאנית AVIANCA (האל על של קולומביה) ממדריד לבוגוטה.
אורך הטיסה כ- 10.5 שעות של טיסה רצופה.
7-10 ליולי בוגוטה
10-12 יולי מניזלס (אזור עמק הקפה הקולומביאני), הגעה בטיסת פנים מבוגוטה.
12 יולי חוות קפה בשם צינצילה. (אזור מניזלס).
13-14 הגעה לעיירה הקטנה והציורית סלנטו -; ביקור בעמק הקוקורה.
14 ליולי בצהריים המאוחרות נסיעה באוטובוס מהעיר ארמניה (30 דק' מסלנטו), לעיר קאלי.
15 ליולי טיול יום לכפר המטריף סן סיפריאנו, חזרה ללינה בקאלי.
16 ליולי נסיעה לעיר הכנסיות המדהימה פופיאן. POPAJAN (אוטובוס מקאלי 3 שעות).
17 ליולי בילוי כל היום בפופיאן הגעה ללינה מאוחרת בקאלי.
18-20 ליולי סן אוגוסטין (טיסה מקאלי לנייבה, ומשם באוטובוס ואן לסן אוגוסטין.
21-25 קרטחנה (טיסה מנייבה לקרטחנה).
26-28 ליולי סנטה מרתה (נסיעה (4 שעות בואן) מקרטחנה.
28-31 ליולי מדג'ין (טיסה מסנטה מרתה למדג'ין).
1 באוגוסט חזרה לתל אביב במסלול מדג'ין -; בוגוטה -; מדריד -; תל אביב ( נחיתה בארץ 2 באוגוסט לפנות בוקר)
קולומביה כללי
אוכלוסיית קולומביה מונה כ -; 45 מליון נפש, כ - 9 מליון מהם חיים בבוגוטה שהינה עיר הבירה והמרכז הפוליטי עסקי של המדינה. מדג'ין הינה העיר השניה בגודלה כ- 3.5 מליון נפש והשלישית והרביעית בגודלן הן קאלי וקרטחנה.
אקלים ומזג אוויר
באופן כללי האקלים השלט בקולומביה הינו טרופי כך שאין זה מוזר שממטרים רבים יורדים במשך כל השנה גם כשחם (בדומה לפלורידה).
מזג אוויר בכללותו יציב כל השנה, הטמפרטורות הממוצעות דומות בכל השנה אין קיצוניות בין העונות הגשומות ללא גשומות, כך שניתן לטייל במדינה בקלות במשך כל השנה. יחד עם זאת החודשים הנחשבים כעונה ,הבוערת, הן יולי אוגוסט וינואר פבואר.
בכל האמור לאקלים וכללי לבוש בקולומביה על המטיילים להביא בחשבון שקולומביה ברובה, הינה מדינה הררית וגבוהה, כך שערים רבות מצויות בגובה ניכר מעל פני הים דבר שמשליך על מזג אויר קריר עד קר. לאור זאת טרנינג, עליונית, ג'קט או כל דבר מחמם אחר הינו דבר חיוני ואף הכרחי בנסיעה לקולומביה.
בוגוטה שוכנת בגובה של כ- 2,500 מטר מעל פני הים ותמיד קר בה. במהלך היום תלוי במצב הספציפי ניתן ללכת בשורט וטי שירט, לפעמים תצטרכו גיבוי של טרנינג או ג'קט גם במהלך היום בשעות היום בתקופה שאני הייתי הטמפרטורה נעה בין 18-21 מעלות), לעומת זאת בשעות הערב והלילה שיוצאים לבלות, צריך תמיד מכנס ארוך וסוודר או חולצת שרוולים ארוכים (הטמפרטורה יורד לכיון ה- 16 -; 17 מעלות).
האקלים באזור עמק הקפה (מניזלס, סלנטו ארמניה ופרירה), קריר גם הוא. למי שמתכנן לטייל בפארק לוס נבדוס (חובה), צריך להביא בחשבון שהגבהים בפארק מגיעים עד לגובה של 5,000 מטר, וחייבים להביא ביגוד מתאים (ראו בהמשך פרטים על פארק זה).
באזור החוף הקריבי (צפון קולומביה) (קרטחנה, ברנקיה, סנטה מרתה) מזג האויר (ישראלי) חם ונעים (לפעמים חם מדי), שם כבר תשוטטו כל היום בשורטים וטי שירט, כנ"ל גם לגבי מדג'ין.
תחבורה (מרחקים זמני נסיעות, מחירים )
חב' התעופה אוויאנקה (AVIANCA ): מדובר בחברה הלאומית הקולומביאנית (בדומה לאל על בישראל).
חברה זו מחזיקה את ציי המטוסים הרב ביותר, הינה חברה בטוחה, ומטיסה נוסעים בטיסות טרנס אטלנטיות מקולומביה לאירופה וההפך, קו ארה"ב, ודרום אמריקה.
חברה זו הינה גם המובילה בטיסות בפנים בתוך קולומביה. התרשמותי האישית שמדובר בחברת תעופה רצינית, בעלת שירותים מצוינים, זמני הטיסה ברוב המקרים היו מדויקים, שירות הדיילות מעולה, האוכל היה טוב מאוד, והמטוסים נוחים ונעימים.
מבחינת פנים המטוס ראוי לציין, כי המרווחים בין מושב למושב הינם גדולים (כך שיש מספיק מרווח לרגליים), לכל נוסע טלוויזיה אישית עם שלט באמצעותו ניתן לצפות בסרטים, להאזין למוסיקה מגוונת ולשחק משחקי מחשב (חינם אין כסף). בנוסף בצמוד למסך יש שקע ל דיסק און קי כך שניתן בנקל להתחבר לחומרים שלכם שהבאתם מהבית.
מחיר הטיסה מתל אביב לבוגוטה וחזרה דרך מדריד עלה (יולי 2011) כ -; 1,300$.
שדה התעופה בבוגוטה הינו אפרורי משהו, סטנדרטי לא מצטיין במודרניות יתרה, והכניסה למדינה מאיימת קמעה, הרבה שוטרים משוטטים וכוחות ביטחון. חלק גדול מהאבטחה מופנה לגילוי סמים, כך שאל תופתעו לראות שוטרים עם כלבים שעוברים בין המזוודות ליד המסועים ומחפשים סמים. המלצתי לכם, לא להסתכן ולעשות שטויות, לא להעביר משהו אסור או להתפתות ולקבל חבילה להעברה ליד כזה או אחר גם ממישהו שמכירים חבר למסע וכד'. שמרו היטב על חפציכם בנמלי התעופה. מבחינה זו הקולומביאנים נוקטים יד קשה וחמורה ובית הכלא שם זה לא בדיוק חוויית "ארץ לעולם עוד". ראו הוזהרתם.
לאחר שתכנסו פנימה תגלו מדינה מדהימה שתשכיח את קבלת הפנים הצוננת משהו.
שדה התעופה של בוגוטה נקרא "אלדוראדו" Eldorado והוא נמל התעופה הראשי של קולומביה, נוחתת וממריאות כאן טיסות מיעדים מכל העולם וגם טיסות פנים, אך חשוב מאד לדעת מאיזה טרמינל יוצאת הטיסה כאשר אתם עוזבים את בוגוטה ולהגיד לנהג מונית.
אם רק הגעתם לבוגוטה, ביציאה משדה התעופה (מיד מצד ימין תבחינו בתור למוניות) מומלץ לדעת לאן לנסוע כבר מראש ולקחת מונית מהתחנה שמדפיסה עבורכם את מחיר הנסיעה לפני העליה למונית ל כיוון המרכז(centro). בבוגוטה בכלל לא מומלץ לקבוע מחיר מראש עם נהג המונית אלא להסתמך על המונה בלבד.
טיסות פנים בקולומביה:
המלצתי היא להשתמש באוויאנקה. יש חברות נוספות קטנות יותר, בשיחות עם אנשי עסקים מקומיים, מדובר בחברות תעופה פחות מומלצות, והם נוהגים על פי רוב להשתמש ב AVIANCA .
אני הזמנתי 3 טיסות פנים מהארץ, במחיר ממצע של 200$ לטיסה.(את הטיסות הזמנתי דרך אופיר טורס עזריאלי ממליץ בחום על מרטין, סוכן נסיעות נמרץ, מעולה בכל מה שקשור במחשבים ומציאת טיסות מוזלות בכל מני יעדים בעולם טל: 03-5269707 , אתם יכולים להגיד לו שיובל מעוז שלח אבל לא חובה השירות שלו מעולה לכל אדם).
בנוסף הזמנתי טיסת פנים אחת בקולומביה עצמה שעלתה לי 170$
למרות שייתכנו הפרשיי מחירים, המלצתי לסגור את טיסות הפנים עד כמה שניתן מהארץ ומראש, בהתאם לתוכנית הטיול שלכם וזאת מכמה סיבות:
1. הרבה פעמים תופתעו בקולומביה שהטיסה שאתם צריכים מלאה, צריך לקחת בחשבון שקולומביה מתפתחת מהר, יש בה הרבה אנשי עסקים שטסים מעיר לעיר.
2. עונת התיירות שלנו ושל הקולומביאניים זהה, כך שרבים מהקולומביאניים העירוניים (בוגוטה ומדיג'ין יוצאים לבלות את חופשתם במקומות התיירות המועדפים גם על התיירים - קרטחנה, סנטה מרתה וסן אנדרס), דבר שיוצר עומס על טיסות הפנים.
3. קשיי שפה, הרבה יותר נוח להזמין בארץ ובשפה העברית, הקולומביאנים אינם מצטיינים בלשון המעטה בשפת האנגלית וגם במוקדי תיירות ובחברות תעופה מעטים מהם דובריי אנגלית.
4. הפרש המחירים לא משמעותי.
עם זאת, לעיתים אין ברירה ולא תמיד יודעים מתי רוצים לעבור ממקום למקום, כמו גם הרצון להשאיר דברים פתוחים ולהתקדם באופן ספונטני.
אם בכל זאת הנכם זקוקים להזמין טיסות פנים בתוך קולומביה, המלצתי היא לגשת לאחת מסוכנויות הנסיעות ולהזמין את הטיסה המבוקשת שם, זו אפשרות עדיפה על פני הזמנת הטיסה בסוכנות התעופה עצמה אוויאנקה, (שמשרדיה פזורים בערים הגדולות במוקדי העסקים והתיירות).
טיסות הפנים עצמן: בקולומביה כמעט כל תנועת טיסות הפנים עוברת דרך בוגוטה
למשל טיסה מקאלי לקרטחנה, תיעשה במסלול קאלי -; בוגוטה, בוגוטה -; קרטחנה.
טיסה ממניזלס לסנטה מרתה תיעשה כנ"ל: מניזלס -; בוגוטה, בוגוטה -; סנטה מרתה וכד'.
טיסות ישירות יש תמיד מבוגוטה לכל יעד וייתכן כשטסים למדג'ין. הטיסה הישירה היחידה שלי שלא הצטרכתי לעבור דרך בוגוטה הייתה מסנטה מרתה למדיג'ין.
אוטובוסים
בכל עיר יש תחנה מרכזית ובה חברות אוטובוסים וואנים שנוסעים כמעט לכל יעד קרוב ורחוק.
לעיתים רצוי לעשות בתוך התחנה עצמה סקר בין החברות השונות (האוטובוסים והוואנים ומוניות השירות שונים מחברה לחברה הן במחיר והן בנוחיות כלי הרכב. רצוי לקחת ואן נוח או אוטובוס נוח ומודרני על פני ישן ההבדלים במחיר הינם זניחים.
נסיעה מארמניה אזור עמק הקפה לקאלי (3 שעות וחצי) באוטובוס נוח עלה כ 12$ לכרטיס.
מקאלי לסן סיפריאנו (ואן 8 מקומות נוח וממוזג), עלה 12$ (כ 3 שעות נסיעה).
זמני נסיעה מבוגוטה:
למדג'ין 8 שעות , לקאלי 12 שעות , לקרטחנה 18 שעות , לסנטה מרתה 17 שעות
מטבע כרטיסי אשראי ושימוש בכסף
הקולומביאנים משתמשים בפזו קולומביאני. יש להם שטרות של 1,000 , 2,000 , 5,000 , 10,000 , ו 50,000 פזו.
מטבעות יש גם של 1,000 , 500 200 100 .
השטרות נוחים לשימוש ומתרגלים אליהם בקלות.
המרת המטבע לפי דולרים הייתה ביולי 2011 180,000 פזו לכל 100 דולר ארה"ב, המחיר ירד קצת עד רמה של 175,000 פזו לכל 100 דולאר עם התקדמות הטיול (המטבע האמריקני נחלש).
לצורך חישוב מחירים חישבתי ומצאתי ש 10,000 פזו הם 6 דולר (לא בדיוק על הסנט, שווה ערך ל 20 ₪ ישראלים לפי 3.5 ₪ לדולר אחד ועם זה התמדתי כל הטיול, וגם אם היו הפרשים קלים הם היו זניחים.
היכן להמיר כסף: באופן כללי אומר כי יותר נוח בקולומביה להסתובב עם מזומן אם כי כמעט בכל מקום מודרני מסעדות (לא העממיות הפשוטות), ברשתות המזון, מרכולים, בקניונים ומרכזי קניות אחרים, מכבדים כרטיסי אשראי.
בערים הגדולות יש ציינזים (סוכנויות להמרת מטבע), אלה יהיו המקומות העדיפים ביחס ההמרה ושם תקבלו את שער הגבוהה יותר. בנוסף ניתן להמיר בבנקים, עם הצגת דרכון.
כן ניתן למשוך כסף מכספומטים, אם כי בארץ ייקחו לכם על זה עמלה כלשהיא על המשיכה.
שימו לב אמריקן אקספרס פחות פופולארי ולא מקבלים אותו בהרבה מקומות. עם ויזה וישראכרט בינלאומי, אין בעיה.
בתי מלון על פי רוב לא ממירים כספים, ואם כן זה בטח לא משתלם.
חשוב לשים לב, כאשר משלמים בבתי מלון, לא תמיד יחס ההמרה של בתי המלון זהה ליחס שתקבלו בציינז, למשל קרה שקיבלתי 180,000 פזו על 100 דולר בציינז, ואותם 100 דולר היו שווים בבית המלון 165,000 או 170,000, לכן אם מחליטים לשלם בכרטיס אשראי, לשאול מראש בדלפק מהו יחס ההמרה. ניתן להתווכח איתם ולנסות לקבל את יחס השער היציג.
במידה ולא משתלם עדיף להמיר דולרים לפזו בציינז ולשלם למלון במזומן.
תקשורת
חיוג מקולומביה לישראל
לדוגמה חיוג למספר טלפון באזור חיוג 03 שמספרו 1234567 יש לחייג כדלקמן:
1234567 3 -; 972 -; 004
למספר נייד ברשת פלאפון שמספרו לצורך הדוגמה 1234567 -; 050 יש להתקשר
1234567 -; 50 -; 972 - 004
חיוג מישראל לקולומביה:
למשל מי שמתקשר באמצעות ברק 013 יחייג את מספר הספק (013), לאחר מכן את מספר המדינה (57) את מספר העיר (בוגוטה 1 קאלי 2 קרטחנה 5 ואת מספר היעד תוך השמטת האפס הראשון מקידומת המספר לדוגמה התקשרות למספר בבוגוטה: 1234567 -; 1 -; 57 - 013 (לטלפון נייח). לסלולארי לאחר קידומת העיר להכניס את מספר הסלולר ללא האפס הראשוני.
ביטחון אישי
קולומביה נחשבת כיום לאחת המדינות היותר בטוחות בדרום אמריקה לתייר.
יחד עם זאת עליכם להביא בחשבון כי בי עדיין במקומות שונים (בעיקר באזורי הג'ונגלים), ישנם כנופיות גרילה, המתנגדים לשלטון. התייר הזר הוא לא בראש מעיניהם, יחד עם זאת לא פעם קרה שאנשי גרילה, עצרו אוטובוסים בדרכים הורידו נוסעים לחיפוש גופני, לעיתים לקחו מהם רכוש ולעיתים אף שבו תיירים כבני ערובה).
על מנת להימנע מהיתקלות בהם, פשוט לא לנסוע למקומות לא מומלצים והידועים כאזורים בהם אנשי הגרילה שורצים. לפני כל נסיעה ארוכה לשאול עם הנסיעה בטוחה. המסלול שלי שמפורט לעיל הינו בטוח ביותר.
בתוך ערים מרכזיות (בוגוטה, קאלי, קרטחנה, מדג'ין), לא להסתובב באזורים המסוכנים והמפוקפקים. בכל מלון ומוטל יגידו לכם איפה להסתובב ואיפה לא. אזורי התיירות הינם בטוחים ביותר, גם המקומיים מבלים שם ויש נוכחות משטרתית כך שתרגישו מאוד בטוחים. פשוט להישמע לכללים ולא ללכת לאן שלא צריך.
בוגוטה (Bogota)
בוגוטה היא בירתה הענקית של קולומביה ונחשבת לעיר הגדולה ביותר במדינה. בוגוטה ממוקמת במרכז המדינה בגובה רב (מעל 2500 מ' מעל פני הים!) ועל כן האקלים השורר בה הוא קר ברוב ימות השנה. העיר הענקית מונה בתוכה בין 9 ל 10 מליון תושבים! ומכילה בתוכה שכונות יוקרה לצד משכנות עוני בהם חיים פשוטי העם.
בצפון העיר נבנו שכונות פאר רחבות ידיים, ובנייני משרדים אלגנטיים מעטרים את השדרות הרחבות, בעוד בדרום, בשכונות העוני מצטופפים מאות אלפי תושבים בתנאי דוחק ועוני.
במערב העיר מתרכזים מפעלי התעשייה הרבים, ובליבה בסביבת פלז'ה בוליבר מתמזגים בהרמוניה נדירה סגנונות בנייה קולוניאליים ומודרניים.
בוגוטה היא עיר מעניינת ותוססת, עיר רבת תהפוכות, ששקט והדר מכסים בה על תסיסה חברתית ודלות מנוונת -; המשמשת ערש לפשע ואלימות.
עם זאת אקלימה הנוח ומיקומה הגיאוגרפי המיוחד מעניקים למבקר תחושה נעימה ונוחה.
בבוגוטה כמה מהחדישים והמפוארים שבמלונות דרום אמריקה, בצד מאות רבות של בתי מלון זולים יותר.
מרבית המלונות נקיים ומסודרים, והם מדורגים ע"י משרד התיירות הקולומביאני הקובע את תעריף המקסימום שהם רשאים לגבות.
מרבית המלונות של הישראלים (התרמילאים) ממוקמים באזור אבניידה Jimenez עם השדרה הרביעית והחמישית, (בלה קנדאלריה -; האזור העתיק). האזרים הבטוחים כל שעות היום הם מרחוב 70 ומעלה. 82-86 אזור הבילויים ופארק 93 שממוקם ברחוב 93 וגם צפונה מכך ישנם השכונות של העשירים קניונים וכד'
הגעה לינה ובילויים בבוגוטה
לאחר שאתם יוצאים מהטרמינל (לאחר איסוף המזוודות), תראו ישר אנשים שעומדים בתור למונית, תעמדו בתור וקחו מונית. אל תתפתו לקחת תחבורה אחרת, הכי טוב מונית מורשית של "השדה". יש ליד המוניות מן בוטקה שם יושבת אישה תגידו לה את שם המלון היא תרשום לכם על פתק את כמה עליכם לשלם ואת הכתובת לנהג. למי שאין מלון והוא מתעתד ללון בלה קנדלריה שפשוט יגיד את הכתובת של הבית של יפתח (ראו הסבר למטה), ומי שרוצה ללון בצפון ולחפש בעצמו, שיבקש לנסוע לקניון אנדינו, ושם לשוטט ולחפש מוטל או מלון.
לדעתי האישית, גם לאלה שרוצים לחסוך, למצוא מלון או מוטל בצפון בין הרחובות 82 ל 94 כל האקשן וחיי הלילה של העיר נמצאים באזור זה. בלה קנדלריה כיף לעשות טיול בן יום אחד, הלינה שם זולה אך בילויי הלילה מועטים. לדעתי ניתן גם למצוא מוטלים במחירים סבירים גם בצפון לחפש באינטרנט לפני היציאה ולהזמין מראש רצוי.
מלון הבית של יפתח (המועדף על תרמילאים ישראלים) הכתובת Carrera 4 calle 11-78:
אך במלון יש שולחן סנוקר, סוני פלייסטיישן 2, מועדון עם כבלים, מסעדה ומכבסה והמחיר הוא בערך 10 דולר. מספר הטלפון 0544900339 (אני אישית לא שהיתי בו).
בלה קאנדאלריה, יש המון מוטלים זולים וזהו המקום המועדף ללינה על התרמילאים כמובן מפאת המחירים הזולים בין 10 ל 20 דולר ללילה. (יש כמובן רמות שונים של מוטלים). אומרים שהמקום לא מומלץ להסתובבות לאחר רדת החשיכה, באופן אישי לא יודע להגיד לכם בוודאות, אני טיילתי שם בחופשיות במהלך היום ולא הייתה שום בעיה, הרגשתי ביטחון מלא, מאות תיירים גדשו כל פינה, גם תיירים מקומיים, המסעדות היו עמוסות, בתי קפה רבים, אתרים היסטוריים היה כיף. בשעות הערב לאלו מבינכם שלנים שם, פשוט לא להסתובב במקומות המפוקפקים ולהישאר בקבוצה עד כמה שניתן.
בוגוטה האטרקציות התיירותיות העיקריות:
1. הר המונסראטה -; בפסגתו מנזר המשקיף על העיר בוגוטה כולה.
2. מוזיאון הזהב של התרבויות הפרה קולומביאניות.
3. שיטוט ברחובות הקנדלאריה -; העיר העתיקה.
4. בילויים -; באזור פארק 93 וברחוב 82 -; החלק הצפוני של בוגוטה.
5. אזור קניות -; סאן אנדרסיטו ב-38 (זול).
6. קניונים Atlantis -; ואנדינו באזור 82.
7. טיול מחוץ לבוגוטה -; מכרות המלח.
האזור המסחרי של בוגוטה וצפונה עמוסים במאות מסעדות. תמצאו בעיר מבחר עצום של מסעדות לכל טעם ולכל כיס. בכל קרן רחוב יש מסעדה קולומביאנית, איטלקית, צרפתית, סינית ועוד. ניתן לבלות בעיר בעיקר ברחוב 82 שיש שם קזינו, סטיקיות ומועדון ה-Gothica אחד המועדונים המפורסמים וטובים בעיר. מקום נוסף הוא פארק 93 שבו יש מסעדות בתי קפה רבים.
מסעדות וברים
שני האזורים המומלצים לבילויים שם מרוכזים מיטב המועדונים, הבארים והמסעדות הם:
אזור" זונה רוסה" (מכונה גם אזור טי בפי המקומיים), (זונה מהמלה ZONE באנגלית, אזור) זהו האזור בו נמצאים מיטב המסעדות והברים לכל סוג שתבקשו. הרחובות 82 ל-85 הינם הרחובות שמסביב לקניון הגדול "אנדינו" ומסביבו כאמור מצויים מירב אטרקציות הבילוי.
בכלל בכל עיר שתגיעו תמיד תשאלו היכן זה ה "זונה רוסה" של העיר, זה תמיד יהיה מקום הבילויים, הבארים והמסעדות.
באזור פארק 93 יש גם מסעדות ובארים ורבים נוטים לבלבל אותו עם "הזונה רוזה" אך מדובר בשני אזורים מופרדים למרות שרק כמה רחובות מפרידים ביניהם.
בפארק 93 ניתן למצוא מגוון של אוכל איטלקי, סיני קולומביאני צרפתי מאכלי ים וכו', נחשב לאזור ה"גורמה" . מסעדות מעניינות ניתן למצוא למטה יותר בין 69 ל 72 נקרא (אזור ג'י) במעלה השדרה ה-7.
אני שהיתי במלון בשם HOTEL EXCELIOR (ממוקם ב 86) שנמצא 100 מטר "מהזונה רוסה", בחרתי את המלון הזה בקפדנות שכן הוא שוכן ממש 3 דקות הליכה מכל חיי הלילה. הזמנתי מראש 4 לילות דרך ה "בוקינג דוט קום" במחיר של 100$ ללילה, כולל ארוחת בוקר אמריקאית. המלון עצמו הוא ברמה של 3 וחצי כוכבים, נעים מאוד, נקי כולל שני חדרים ומטבחון. יכולים לישון בו שלושה ואז המחיר מתחלק ל 3 יש תוספת של 40$ לשלישי בחדר. צוות המלון אדיב ונחמד ויענה על כל שאלותיכם. בכל משמרת יש אחראי הדובר אנגלית (אחד מהם הוא פרדריקו). הצוות יעזור לכם לתכנן כל טיול, יזמין לכם מוניות, וינחה אתכם היכן לא להסתובב.
באזור המלון סופר מרקט, ציינז, בנקים חנויות ובלילה נפתחים באזור מספר מועדוני חשפנויות (למי שאוהב הבחורות שם מדהימות לתת הצצה ולהמשיך). ליד המלון יש מספר חנויות של פלאפונים ותקשורת, אתם יכולים להחליף את הסים -; SIM שלכם לסים מקומי, אתם טוענים אותו בכסף 20$ הספיק לי לכל הטיול כולל התקשרויות לישראל (תבקשו SIM INTERNOTIONAL). בכלל זה נוח מאוד להחליף לסים מקומי, כך אתם יכולים להתקשר בנוחיות בתוך המדינה. אני השארתי את מספר הטלפון שלי לאיזה סוכנת נסיעות, והיא כל הזמן התקשרה אלי ונתנה לי המלצות מה לעשות לכל עיר ומקום שהגעתי.
אזור "הזונה רוסה" בבוגוטה פרוש על פני מספר רחובות הסמוכים זה לזה (הייתי אומר על פני רדיוס של 3 קילומטר), תמצאו עשרות בארים, דיסקוטקים, מסעדות, בתי קפה מזללות, שני קניונים (אנדינו ואטלנטיס), אנדינו הוא הגדול יותר, מלא חנויות בוטיקים ועוד בקיצור אחלה אזור. תשוטטו בו עד שתמצאו את מקום הבילוי המועדף עליכם (זה עניין של טעם אישי). בכל מקרה המלצה אחת, חובה לבקר בבאר מסעדה בשם "אנדרס" תשאלו, כל אחד יגיד לכם איפה זה אנדרס. המקום ענק 6 קומות, כשכל קומה יש אפיון אחר. הבשרים המוגשים במסעדה זו מעולים המנות מוקפדות מאוד השירות של המלצריות החתיכות מעולה ויש בירות מקומיות טובות כמו גם רחבת ריקודים ומצב רוח מעולה. קחו בחשבון שהמחירים לא זולים, מנה של סטייק טוב עם תוספות ובירה יכול להגיע (תלוי בבשר וגודלו), ל 200 עד 100 ₪ לאדם. (יש גם מנות זולות יותר כמו המבורגרים (אני זללתי המבורגר מעולה כ- 300 גרם בתוספת ציפס ובירה במחיר של 14$). לא לוותר על ביקור באנדרס, חוויה. מחירים לדוגמה במסעדות אחרות בסונה רוזה שאכלתי מנת סלט קיסר מצוין עלה לי 7$ מנת עוף עם תוספות ושתיה 14$ בירה בבאר (הינקיין) עלה לי 2.7$ כ -; 10 ₪ .
יש גם מספר בתי קזינו. בכלל לשאול מקומיים מה מקומות הבילוי המועדפים, אתם יודעים זה עניין של טרנד וזה משתנה מעת לעת, אותי הפנה מקומי לאיזו מסיבה על איזה גג של דיסקוטק, והיה "פצצה" ים חוגגים וחוגגות ריקודים סלסה אלכוהול אחלה ערב העברתי שם.
אזור פארק 93 זה יותר מסעדות יוקרתיות. (מסעדות דגים, בשרים פסטות, אוכל מקומי ובארים). האוכל ברמה טובה עד טובה מאוד, בכלל אוכל בקולומביה הוא טוב, מי שאוהב דגים ומאכלי ים ייהנה מאוד, אבל גם אחרים ימצאו גיוון רב. מי שבקטע של ערב רומנטי עם החברה שלו, שילך לשם, המון מסעדות עם מוסיקה ברמת מחירים של 100 עד 200 ₪ לזוג. ארוחת דגים זוגית,+ מנת פתיחה (קלאמרי מטוגן) ושתייה לכל אחד עלה לנו 35$.
האזור של 83 (סונה רוזה), עדיף בעיניי בהרבה יותר בילויים של צעירים, יותר "אקשן".
כדי להגיע מלה קנדלריה, לוקחים מונית מבקשים מן הנהג שייקח אתכם לסונה רוזה או פארק 93 הנהגים כבר יודעים.
מוניות בעיר למקומות קרובים (עד 10 דקות נסיעה) יעלה לכם בין 3 ל 5 $ לנסיעה. נסיעה מלה קנדלריה לצפון יעלה לכם בין 10 ל 12$ לכיוון.
העיר העתיקה La Candelaria
המרכז ההיסטורי של בוגוטה. שם ממוקמים אוניברסיטאות, בתי קולנוע, מסעדות רבות, הוסטלים, בתים קולוניאליים. רוב המטיילים הצעירים לנים באזור זה עקב המחירים הזולים של ההוסטלים. סיור באזור זה יאפשר לכם ללמוד על ההתפתחות ההיסטורית פוליטית של העיר.
הסיור מתחיל בכיכר בוליבאר הכיכר המרכזית רחבת הידיים הממוקמת על קאררה 7 וקררה 8 La Plaza de Bolivar שם ממוקם מקום מושבה של הממשלה הקולומביאנית וזהו מקם היווסדה של קולומביה. היא מוקפת בקתדרלה המרכזית Capitolio נסיונל בוגוטה (הקתדרלה המרכזית של קולומביה) בנוסף תוכלו לראות שם את, ארמון הנשיאות, בית המשפט העליון וארמון Narino, המשכן את הארכיבישוף. קצת דרומה משם נמצאות הכנסיות החשובות כנסיית La Veracruz, La Tercera וכנסיית סן פרנסיסקו.
הר Monserrate
בגובה של מעל ל-3,000 מטר, נשקף נוף מרהיב של בוגוטה. כרטיסים ברכבל או ברכבת. בימי ראשון יש כרטיסים מוזלים.
Museo del Oro
מוזיאון הזהב, מדובר במוזיאון יפה, מציג אומנות זהב מימי הכובשים הספרדים. ממוקם ברובע לה - קאנדלריה.
מוזיאון בוטרו
כ -; 250 מטר מכיכר בוליבאר נמצא מוזיאון בוטרו.
אשר בו מוצגים 123 יצירות מופת של האומן הקולומביאני פרננדו בוטרו, הנחשב לגדול אומני קולומביה. במוזיאון ניתן לראות הרבה מיצירותיו המפורסמות, כמו גם יצירת של מיטב האומנים כמו פיקאסו, מונה, דאלי ועוד.
אוטובוס מיוחד בבוגוטה Trasmilenio
מערכת אוטובוסים מהירה ובטוחה, הדרך הטובה לראות ולהכיר את העיר היא להשתמש במערכת תחבורתית זו.
כמה זמן להקדיש לבוגוטה:
דעתי האישית, היא ששתי לילות מספיקים כדי למצות את החוויה של בירת קולומביה.
לילה ראשון, להקדיש להתארגנות במלון -; מוטל, (תלוי גם מתי נוחתים), טיול באזור המוטל ובערב לצאת לבילוי באזור 82-85 (ראו הסבר למעלה).
יום שני מונסרטה -; להקנדלריה- כיכר בוליבר -; מוזיאון בוטרו -; מוזיאון הזהב -; שיטוט בסמטאותיה של לה קנדלריה העיר העתיקה, בערב לצאת שוב לאזורי הבילוי.
על מנת לחסוך זמן המלצתי לעשות את הטיול באופן הבא: (למי שלא לן בלה קנדלריה) צאו מהמלון לאחר א. בוקר (שעה 08:30 זה טוב) במונית לעבר המונסרטה (ראו לעיל), כשתגיעו תשחררו את המונית, שלא יחכה לכם אין צורך, יש מספיק מוניות והסיבוב למעלה על ההר אורך כשעתיים שלוש לפחות. קצת הסבר על המקום: הר המונסרטה מתנשא לגובה של כ- 3,000 מטר והוא מהווה מקום תצפית מדהימה על כל בוגוטה. בתחתית ההר יש רכבל, ויש משרד למכירת כרטיסים (יש לקנות כרטיס הלוך ושוב שמחירו 8$ לאדם. בדרך כלל ליד הקופה עומד אדם עם למה, ניתן להצטלם עם הלמה כשאתם ישובים עליה, אין מחיר אתם נותנים לבעל הלמה כמה שמתחשק לכם. (אני וחבר שלי עשינו קצת תמונות ונתנו לו 3-4 דולר ביחד).
הטיפוס ברכבל הוא כ -; 10 דקות. למעלה יש כנסיה עתיקה ומן רחוב תלול ומשני צידיו בוטיקים וחנויות שמוכרות דברי סובניר למיניהם. הנוף הנשקף מדהים ביופיו. לא לוותר על סיור זה.
כשתרדו, קחו מונית ללה קנדלריה, נסיעה של כ -; 10 דקות, (כ -; 5$) ותגידו לנהג שיוריד אתכם בכיכר בוליבר. שם כבר תעשו את הטיול שלכם ברגל לכל המקומות הרשומים מעלה, כל המסלול הוא 2-3 קילומטר וכמובן שניתן לשוטט הרבה יותר, לשבת באחד מבתי הקפה ולאכול צהריים. (המלצתי לאכול במסעדה מקומית, בשעות הצהריים 13:00 לערך תראו הרבה אנשי עסקים ועובדים (תזהו אותם עם חליפות), יורדים מן המשרדים לאכול את ארוחת הצהריים שלהם. היכן שתראו הרבה עובדים כאלה תיכנסו פנימה, היא לבטח מסעדה זולה ומומלצת. אני והחבר שלי לטיול מצאנו אחת כזאת, ארוחת דגים טריים מעולה בלוויית סלט ירקות תפוח אדמה ושתייה עלה לנו ביחד 12$.
מוזיאון בוטרו מדהים, הכניסה חינם, גם למי שלא שוחר אומנות מומלץ להקדיש כשעה שעה וחצי ביקור ולהתרשם מן היצירות היפות שלו ומן הפסלים המדהימים שפיסל (אוהב בעיקר לצייר נשים שמנות ופירות).לאחר מכן תמשיכו לשוטט תגיעו למוזיאון הזהב (כרטיס ב 3 $) נחמד ושווה דרך מעניינת להכיר את ההיסטוריה של העיר.
וילה דה Leyva
התכנון המקורי שלי היה לבלות לילה, אחד או שניים בעיירה זו ולילה נוסף בעיירה נוספת באזור בשם סן חיל, עקב שינויים ומגבלות טכניות זה לא יצא לפועל.
בכל זאת אני מביא קצת חומר רקע על עיירות אלה ששמעתי שהם באמת יפות ומומלצות לביקור.
וילה דה Leyva היא עיירה בין היפות והמקסימות בקולומביה. מדובר בכפר קולוניאלי קטן, שבו רחובות המרוצפים באבני אבן. המקום מאוד מיוחד, חנויות רבות המאפיינות את התרבות הקולומביאנית. העיירה ישנונית משהו באמצע השבוע, אך יכולה להיות עסוקה מאוד בסופי השבוע. השוק ביום שבת הינו חובה שם המקומיים מוכרים את מרכולתם בגדים ומלאכת יד בעיקר. הנסיעה מבוגוטה באוטובוס היא כ -; 4 שעות. יש מספר אטרקציות במקום וסביבו:
"אל Fosil", אזור של מאובנים ימיים דינזואור ענק המתנשא לגובה ל 7 מטר.
בחוות היען שנמצא כמה קילומטרים מחוץ לוילה דה Leyva מגישים בסופי שבוע במסעדה שנמצאת שם בשר יען. ישנם גם מונוליתים עתיקים באתר הארכיאולוגי "אל Infiernito", מצפה כוכבים עתיק. נהגי מוניות מקומיים יכולים לקחת אותך לסיורים ליעדים אלה -; להתמקח על המחיר. באזור יש מסלולי הליכה רבים טרקים רגליים או על גבי סוסים. ישנו הפארק הלאומי Periquera מפלים מרשימים, נופים יפים מאוד שווה ביקור ויש לינה בתוך הפארק. בערב עשוי להיות קר להתלבש בהתאם.
וילה דה Leyva מלונות
Renacer קייט -; (האתר בספרדית) היא אכסניה נחמדה מחוץ לעיר הקטנה, זו האפשרות הטובה ביותר עבור תרמילאים ומטיילים בתקציב.
פלאזה ראש העיר -; ממש על הראשי פלאזה נמצא מלון קולוניאלי ידוע. במסעדת הגג יש נוף מקסים של הכיכר. מלון Plazuela דה סן אגוסטין -; סגנון בוטיק הקולוניאלי המלון מלא בריהוט עתיק. יש בערך 20 חדרים סביב חצר מקסימה, שלווה. אני מאמין כי זהו המלון היקר ביותר בוילה דה Leiva. באהיה Olivo -; מלון בוטיק נעים ונוח, יותר חדרים מודרניים.
להגיע למרכז העיר, שם יש מרכזי מידע וסוכנויות נסיעות.
סן חיל
ממה ששמעתי ממטיילים שונים, שפגשתי לאורך הטיול, שזה אחלה מקום, שהדגש בו הוא על ספורט אתגרי (מצנחי רחיפה, ראפטינג, וכל מני מסלולים מעניינים). מגיעים לעיירה למרכז, נכנסים לסוכנות נסיעות ומקבלים את כל המידע הדרוש על האטרקציות הלינה וחו'.
חבל הקפה
עזבנו את בוגוטה ופנינו לעמק הקפה של קולומביה.
טיסה כ -; 30 דקות מבוגוטה במטוס של חב' אוויאנקה מביאה אותנו לעיר המחוז מניזלס שהינה צפונית לקאלי (4-5 שעות נסיעה ברכב) והנה אנו נמצאים בלב אזור חבל הקפה.
יש הרבה אטרקציות לביקור באזור והמון מה לראות מלבד גידולי קפה, אך אין ספק שהקפה הוא האטרקציה העיקרית של האזור.
סה"כ הביקור בעמק הקפה כלל 4 לילות לפי החלוקה הבאה: 2 לילות במניזלס, לילה אחד בחוות צינצילה, לילה אחד בסלנטו.
מניזלס: עוד בארץ הזמנתי את מלון ESTELAR LAS COLINAS ממוקם בדאון טאון 73$ לזוג ללילה כולל א. בוקר. המלון מצוין ברמה של 4 כוכבים WI FI חופשי במלון, ממוקם ליד כל האזורים המעניינים והעתיקים של העיר. באזור המלון חנויות רבות בוטיקים בתי קפה מסעדות סוכנויות נסיעות בנקים אינטרנט קפה ועוד. חצי יום סיור במניזלס מומלץ מאוד, עיר כייפית מאוד רחובות וסמטאות קולוניאליות מבנים עתיקים פסלים קתדרלות ואנשים חביבים ומסבירי פנים אולי מהנחמדים בכל קולומביה. מומלץ לנסות שם את "הסמבוסק המקומית" בצק תירס מטוגן ממולא בבשר בקר פשוט מעולה בגרושים. אזור הבילויים של מניזלס נקרא איך לא "זונה רוסה" או CABLLE אותו דבר קחו מונית 7-8 דקות מהמלון שבו אני שהיתי ומגיעים מומלץ לבילוי בערב תגידו לנהג לקחת אתכם "לאייריש פאב" סביבו נמצאים כל המסעדות ובתי הקפה. באזור גם מוטלים רבים כך שאתם בקלות יכולים לישון באזור זה (CABLLE) אשר מלא במוטלים זולים מהמלון שבו שהיתי.
האטרקציה המרכזית במניזלס היא ללא ספק פארק לוס נבדוס. לפארק יוצאים בבוקר מוקדם כך שאם תגיעו למניזלס בצהריים או אחה"ץ תתמקמו במלון ותתחילו להתארגן על טיול למחרת היום בפארק לוס נבדוס. המלצתי היא לקחת את הטיול דרך חברת ECOSTIMAS (החברה הטובה ביותר אשר מספקת מדריכים דוברי אנגלית) המייל שלהם הינו: ECOSTIMAS2000@YAHOO.COM טלפון 57-6-8808300 . לחברה זו יש מדריך טיולים יוצא דופן באיכותו פשוט מעולה ושמו מילטון.
מילטון דובר אנגלית רהוטה, בעל ידע רב על האזור מקצועי ביותר ובעל תודעת שירות יוצאת דופן. טלפון סלולרי של מילטון 57-6-311-3109732 פשוט לאחר ההתמקמות להתקשר למילטון כדי להזמין ממנו את הטיול. תעזרו במלון או במוטל להתקשר עמו אם אתם צריכים עזרה. מילטון יגיע אליכם בערב למלון (בעיקר אם תהיו מספר משתתפים המעוניינים בטיול), ייתן לכם הסבר מפורט על מסלול הטיול ועלויות.
מכיוון שאני כבר עשיתי טיול זה עם מילטון אביא בפניכם את רוב המידע הדרוש כדלקמן:


הפארק הלאומי לוס Nevados
הפארק הלאומי לוס Nevados (או בספרדית Parque Nacional Los Nevados), מספק את מיטב הנוף בטרקים של קולומביה. הפארק הלאומי הוא הגבוה ביותר, עם פסגות מכוסות שלג. יכול להיות קר מאוד, ועליכם להיערך בהתאם מבחינת לבוש (ניתן גם להישאר לילה אחד בפארק בצימרים מדהימים).
Manizales היא העיר הקרובה ביותר לפארק הלאומי לוס Nevados, ומשם נוח לארגן סיור בן יום מלא לתוך הפארק.
בדרך כלל, הסיור מתחיל מוקדם בבוקר וחוזרים בשעות אחר הצהריים המאוחרות. תוכלו ללכת ממש עד קו מקלט השלג, יש קצת זמן לטרקים, וחוזרים ל-Manizales בדרך הסמוכה למעיינות חמים (מלון ספא -; או Termales דל רואיז או Termales דה Otono).
מפעילי תיירות שונים ב-Manizales מציעים סיורים כאלה.
לחובבי טרקים מומלץ לשקול הסדרת חבילת לילה בתוך הפארק (ישנן חבילות של מספר לילות עם טרקים וקמפינג בתוך הפארק (לברר בחב' אקוסטימס או אצל מילטון).
 יש רק מלון אחד בתוך הפארק עצמו, שנקרא אל Cisne, יפה, נוח מאוד Lodge מופעל על ידי Aviatur (מחנאות מוצעת גם שם). אתר מחנאות / Refugio ממש מחוץ לפארק עצמו, אך עדיין באווירה מקסימה היא Refugio Arenales. בנוסף, ישנם גם מלונות ספא צמוד למעיינות החמים שהוזכרו קודם לכן.
החודשים הטובים ביותר לביקור בפארק לוס Nevados הם אוקטובר ונובמבר ומרץ עד מאי -; במהלך חודשים אלה יבש ופחות מעונן וכך הנופים מרהיבים יותר.
הפארק עצמו מאופיין בפסגה מושלגת בגובה 4800 מטר. מקום עם נוף מאוד מיוחד -; לוס נבדוס שונה מאוד מהירוק שנמצא ברוב קולומביה. הטיול מתחיל באיסוף מהמלון בשעב 06:45 בבוקר באוטובוס קטן המכיל קבוצת מטיילים, משם עולים בדרך עקלקלה והררית לפארק עצמו. בדרך עוצרים בנקודות מעניינות. בלוס נבדוס ישנם הרי געש, שאחד מהם התפרץ בשנת 1995 ומחק כפר שלם ונהרגו כ- 25,000 איש. האזור היה פעם מלא בקרחונים שלאט לאט נמסו ועצבו את ההרים מסביב. הפארק עצמו מתחיל בגובה של 3200 מטר גובה ומטפסים במכונית עד לנקודה הגבוה ביותר הניתנת לטיפוס 4800 מטר גובה, בנוף מדהים.
ממניזלס לחוות צינצילה
במניזלס שהיתי 2 לילות, ומשם בהמלצת סוכנות מקומית הזמנתי לילה בחוות קפה בשם צינצילה ולילה נוסף בסלנטו עם טיול לעמק הקוקורה. מי שרוצה לנסוע ישירות לסלנטו, שיקח אוטובוס מהתחנה המרכזית של מניזלס לעיירה פריירה (שעה נסיעה), ומשם אוטובוס נוסף (30 דק') לסלנטו.
צינצילה איך להגיע: מול מלון ESTELAR COLINAS נמצאת סוכנות נסיעות בשם SERTUR (חוצים את הכביש יש שלט ויורדים במדרגות), אדריאנה (מנהלת המשרד), אישה נעימה ואדיבה במיוחד מדברת אנגלית סבירה תוכל לעזור לכם בהזמנת כרטיסי טיסה, מלונות וטיולים באזור. אני הזמנתי דרכה את הטיול לצינצילה ואת הלילה בסלנטו וכרטיסי טיסה לקאלי. שם וכתובת מלאים: ADRIANA MARIA DUQUE PELAEZ GERENTE טלפונים: 8845065- 576 סלולרי: 320-7887434 E-MAIL: GRENCIA@SERTUR.LALIANXA.NET
הטיול לצינצילה כלל , לינת לילה על בסיס פנסיון מלא בחוות קפה אוטנטית וסיור מודרך מעניין ביותר בן 4-5 שעות על גידולי הקפה ותהליך הגידול והעיבוד עד לשתיית הקפה כפי שאנו מכירים.
הטיול עלה כ 45$ לאדם כולל לינה ושלש ארוחות מעולות. אדריאנה סידרה לנו נהג אישי שלקח אותנו לחווה בשם ברנרדו טלפון סלולרי 310-2141729 עלות הנסיעה הייתה כ 30-35$ שהתחלקו על שלושה אנשים.
הביקור בחווה מומלץ מאוד בעלת החווה הינה MARIA TERESA וצוות החווה יקדם אתכם עם ההגעה, וידאג לכל מחסורכם. האוכל ביתי ומעולה, לפני כל ארוחה ישאלו אתכם מה ברצונכם לאכול ויכינו לכם את הארוחה לפי דרישה (דגים טריים בשר עופות ועוד). יום א' מוקדש למנוחה בחווה (יש בריכה) למחרת יוצאים לסיור הקפה כמצוין לעיל. הסיור מסתיים בשעה 13:00 לערך וקבענו עם ברנרדו שיסיע אותנו לסלנטו למלון שהוזמן מראש לפי המלצתה של מריה.
הסיור בשדות הקפה מרתק בו לומדים הכול על גידול הקפה עד הגעתו לספל, הסיור כולל הצצה לשדות הקפה מרגע שתילת צמח הקפה ועד לרגע בו קוטפים אותו מייבשים אותו קולים אותו וחו'. בקולומביה מגדלים רק סוג אחד של קפה (המשובח ביותר), שנקרא "ערביקה" מוצאו למעשה באפריקה, אתיופיה ואוגנדה. תעשיית הקפה הינה אחת מתעשיות הייצוא החשובות ביותר של קולומביה. הקניינים הגדולים של הקפה באים למדינה זו וקונים את הפולים. בניגוד למחשבה הרווחת, הקפה האיטלקי המשובח מיוחס לא לגידול הקפה כי אם לטחינת הקפה והכנת ארומה מיוחדת שבזה האיטלקים מצטיינים. כל הרשתות המוכרות לנו במכירת קפה כגון: לאווצה, אילי, סיגפרדו, מאורו ואחרים הינם חברות קפה שקונים את הפולים ומכינם את התערובות בעצמם.
סלנטו -; salento
בסלנטו יש אולי 2 מלונות ורוב מקומות הלינה הינם הוסטלים אחד ליד השני ניתן ללכת ברגל ולהתרשם לפני שמזמינים.
אנחנו כאמור הזמנו את אחד המלונות עוד במניזלס ושמו SULICAM HOTEL המלון יחד עם הסיור בג'יפ בעמק הקוקורה + מדריך צמוד עלה לנו 75$ לאדם (ניתן להשיג דיל זול יותר עם לנים באחד ההוסטלים).
הביקור בסלנטו נחלק לביקור בעיירה עצמה וטיול יום נוסף בעמק הקוקורה להלן ההסבר:
הכפר עצמו הוא כפר פשוט, ציורי ומדהים אשר יושב בהרים בין נופים מדהימים ומצויים גלריות אמנים רבים. תושבי המקום חביבים והחייכניים ביותר שתפגשו כלפי תיירים (ברוב קולומביה יחס המקומיים טוב לתיירים). הכפר הוא נקודת יציאה לעמק הקוקורה המרהיב ביופיו, וסיור באחד ממפעלי הקפה באזור הן חוויות ששוות כל גרוש וכל שניה. העיירה עצמה קטנה מאוד בערב יש "מרכזון" שבו מספר מסעדות פשוטות אוכל בסיסי ביותר ושתיים שלושה ברים קטנים.
עמק הקוקורה -; Valle de Cocora
מקום מדהים הנמצא בחבל קוינידו מדרום לחבל קלדס, בין ארמניה לפריירה, גישה דרך הכפר סלנטו שהוא נקודת תצפית מרשימה על עמק הקוקורה בו ניתן לראות כמה סוגים של יונקי דבש, קונדורים, והדבר המרשים שם ביותר הוא דקלים בגובה רב מאוד הגדלים על מדרוגות ההרים.
ללא ספק מראה מרהיב ביותר ואחד המקומות היפים בקולומביה ובדרום אמריקה בכלל.
ישנם שבעה סוגי דקלים בכל העולם ובעמק הקוקורה מצויים שניים מן הנדירים שגדלים רק בקולומביה. אפשר גם לעשות טרק לאגם יפה (אגם עטון) ולראות נהרות קטנים, יער ועוד. אזור יפה מאוד ושקט מאוד. יש מסלולי הליכה ליום וליותר, עם מקומות מסודרים לישון ולאכול. כמו כן מומלץ לטעום מדגי הטרוט (פורל) שמגדלים באזור.
אנחנו שכרנו (באמצעות סיוע במלון) ג'יפ מקומי עם נהג שהסיע אותנו לעמק (20דק' נסיעה מהמלון) ומשם עשינו מסלול רגלי של כ- 8 ק"מ בנוף מדהים ומרהיב. יש אפשרות לעשות טיול סוסים למי שרוצה.
סנטה רוזה
בין פריירה למניזלס ישנו כפר ששמו סנטה רוזה, המאופיין במעיינות חמים וטבעיים בקשר לשינה, יש באזור הרבה מלונות שנמצאים בחוות קפה, וניתן למצוא כאלו גם במחירי מוצ'ילרים. בנוסף בכפרים עצמם ישנם מלונות. עדיף לישון במקום כפרי באזור זה ולא באחת הערים (פריירה, ארמניה) משום שהמלונות הזולים בערים אלו לא נמצאים באזורים היפים של העיר. בקשר לתחבורה, אם אתם 3-4 אנשים אתם יכולים לשכור כל יום מונית לכל היום וככה תספיקו לראות הרבה יותר בכל יום וכמובן בנוחות. מונית לכל היום יכולה לעלות לכם משהו כמו ( 70-80$ לכל היום), תלוי ביכולת המיקוח שלכם כמובן ובאיזה מרחקים מדובר.
למי שעשה את הטיול בלוס נבדוס, הטיול עצמו כולל רחצה באחד מאותם בריכות מים חמים, כך שניתן לוותר על סנטה רוזה. למי שיש די זמן יכול גם לכלול בטיולו את סנטה רוזה.
קאלי
סיכמנו עם הנהג שלקח אותנו לטיול בעמק הקוקורה שיסיע אותנו לארמניה (40 דקות לערך מסלנטו) כדי לקחת את האוטובוס ( 3 שעות נסיעה) לקאלי.
את המלון בקאלי הזמנתי באינטרנט דרך הבוקינג דוט קום, ערב או שניים לפני ההגעה ליעד (דרך האייפד 2 שהבאתי מהארץ היה נוח ביותר וזול יותר).
קאלי סקירה: בשנת 1537 ייסד בלאלקזאר את קאלי בפאתי עמק הקוקה. רק בראשית המאה הזאת משנה העיר את אופייה מעיר פרובינציאלית לעיר מודרנית, למרכז חקלאי תעשייתי ותרבותי של עמק הקוקה. העיר היא השלישית בגודלה בקולומביה ומונה 2.5 מיליון תושבים.
מזג האוויר בעיר הוא קיצי תמיד שמלווה בממטרים כל ימות השנה. תושבי העיר ידידותיים לסביבה ובנות העיר יפיפיות דבר שהופך את העיר לנעימה לביקור למרות שאינה מכילה אתרים חשובים. דבר חשוב לדעת הוא שבחלקים העניים של העיר ישנם כנופיות גרילה לכן עדיף להימנע מלהסתובב במקומות רחוקים אלא במרכז העיר, (בזמן שהותי לא הרגשתי משהו יוצא דופן אם כי הקפדתי להסתובב במקומות הבטוחים).
לינה בקאלי
כאמור הזמנתי את המלון עוד בזמן שהותי במניזלס, פשוט שאלתי היכן המקומות המומלצים לשהות (כמעט תמיד "הזונה רוסה"), לאחר בדיקה הזמנתי את מלון ALMA BUTIQUE (אלמה בוטיק), 72$ לזוג ללילה עם א. בוקר. מקום מומלץ ביותר ממוקם ב AVENIDA 9 AN NO 14N-70 טלפונים: 572-6670303 פקס: 572-6670290
מיקום מעולה מרחק הליכה כל המועדונים הנחשבים של הזונה רוסה, מסעדות ברים דיסקוטקים, חנויות קניון גדול, אזור מגורים יוקרתי ועוד. אזור הזונה רוזה (לטעמי המקום הטוב ביותר בקאלי) הינו גם מקום מאוד בטוח להסתובב יום ולילה כאחת.
מועדון מומלץ באזור המלון ה- SEXA RAIN (קהל מעולה, חתיכות מדהימות), שני ברים מצוינים אחד מול השני בסגנון אייריש פאב, הם BURTON ST' (גם אוכל ושתיה), במקום מנגנות ושרות להקות חיות מקום מומלץ ביותר.
עדכון מועדונים בקאלי
אין בכלל ספק שהאטרקציה העיקרית (אם כי לא היחידה!) בעיר המופלאה הזאת היא תרבות הסלסה בין אם אתם רוקדים או רק בוהים בסצנה המקומית זו חוויה מוזיקלית ואנתרופולוגית. הסלסה ייחודית. הסצנה שונה בקאלי מאשר בערים אחרות: בבוגוטה יש סלסה אבל הצעירים משלבים אותה עם סגנונות מערביים לרוב. הם קוראים לזה Cross over. קרטחנה קצת יותר שחורה ולכן יש טיפה יותר סלסה, בסגנון קובני יותר. מדאין זאת גלקסיה אחרת והם בכלל אוהבים סצנה של הסלסה. קאלי היא ה-Hard core מערבית של אלקטרוני. היא מאכזבת תיירים רווקים שלא תופסים על היום הראשון שבמועדון באים לרקוד ולא לחפש בת זוג, אתה מביא איתך את בת הזוג. תתחילו איתן בשופינג במהלך היום, כדי שיהיה לכם עם מי לרקוד בלילה.
שלושה אזורי הבילוי המרכזיים: חואנצ'יטו -; יותר עממי, יותר קלאסי, יותר סלסה פחות crossover. כאן הסיכוי הגבוה ביותר למצוא מועדון מלא (המועדונים ענקיים ולעיתים גם הטובים נשארים ריקים. מועדונים מומלצים בחואנצ'יטו: צ'אנגו -; הכי קלאסי, סואן ומומלץ. הופעות בינלאומיות. דון חוזה -;מומלץ ביותר אנשים חמים יותר והריקוד שם לוהט!
מנגה -; האזור החדש יותר, מועדונים יוקרתיים יותר. לעתים תפגשו שם קולומביאנים מפונקים. יש מספר מועדונים טובים ביניהם מנגו איצ'י, המפורסם ביותר.
מקום מומלץ לבילוי הינו ברחוב AVENIA SEXTA תוכלו למצוא המון מסעדות פאבים ודיסקוטקים הבחורות שם פשוט מדהימות ביופיין כל אחת מלכת יופי קשה לתאר עד שרואים בעיניים.
קהילה יהודית : בקאלי חיים מעל ל-1500 יהודים. הקהילה שלהם מאוד נחמדה והם חברותיים מאוד למטיילים ישראלים שמגיעים לקאלי. כתובת הקהילה: POB 8918 טלפון: 601930 רבי פנחס אלוף.
תחבורה
בקאלי יש שדה תעופה מודרני עם טיסות סדירות מבוגוטה . בנוסף יש טרמינל אוטובוסים גדול שממנו יוצאים אוטובוסים לכל היעדים שתצטרכו.
כללית אין הרבה מה לעשות בקאלי לדעתי לילה אחד מספיק. האטרקציה העיקרית היא ביקור בכפר ציורי בתוך ג'ונגל תרתי משמע בשם סן סיפריאנו.לוקחים ואן מהתחנה המרכזית לכיוון עיר הנמל ונטורה (3 שעות כ- 11 $ לאדם) בדרך הנהג יעצור לכם בצד הדרך ותצטרכו לעשות את דרככם רגלית למקום שממנו יקחו אתכם לתוך הכפר.
סן סיפריאנו
סן סיפריאנו san cipriano זהו כפר נסתר שנחשב לאהוב על תושבי העיר קאלי שמרבים לנפוש פה, תיירות חוץ כמעט ולא רואים כאן. והמקום רחוק מלהיות במסלול המטיילים הישראלים. אם זאת עדין מדובר במקום יפהפה, הכפר שוכן ביער טרופי מדהים ויש בכפר נהר שמימיו צלולים ומעולים והוא נפלא לשחיה. ההגעה לכפר מתבצעת בדרך אחת: מקאלי אוטובוס או מונית שרות לכיוון עיר הנמל Buenaventura אחרי כשלש שעות של נסיעה יעצור לכם הנהג באמצע הדרך ותצטרכו לרדת כ 350 מטר של הליכה בירידה בדרך שמובילה אתכם לנקודה שממנה יוצאת רכבת (אולי אחת ההזויות בעולם) שמגיעה לסן סיפריאנו.
הרכבת היא הדרך היחידה להגיע לכפר. מדובר באופנוע עם עגלה שגלגל אחד שלו נמצא על מסילת הרכבת וכך מסיעים אתכם במהירות לא רעה של כ- 45 קמ"ש לתוך הכפר כ- 15 דקות נסיעה.
שימו לב ברגע שתרדו מהרכב, יקפצו עליכם נערי המקום שירצו להוביל אתכם לתחנת הרכבת ולהציע לכם הסעה במחיר מופקע. אל תתפתו תרדו לבד פשוט חוצים את הכביש בנקודה שהרכב הוריד אתכם וצועדים לבד בירידה כ 300 -; 400 מטר למטה, עד שתראו פסי רכבת ועגלות ושם כבר תתחילו לשאול עלויות.
מחיר הלוך חזור צריך לעלות סביב 10,000 פזוס לאדם הלוך חזור. שימו לב שלא ינסו לקרוע אתכם שם.


הרכבת של סן סיפריאנו
על מנת לא לקלקל לכם את החוויה אומר רק שזוהי אחת מן החוויות הכי הזויות שתחוו בטיול ויותר מזה לא אוסיף.
עם ירידתכם מן "הרכבת" אתם מגיעים למן שער שממנו שביל אחד שלאורכו אתם חוצים את כל הכפר. הליכה איטית של 10 דקות בשביל זה שמשני עבריו מצויים בתיהם של אנשי הכפר ומספר חנויות מצומצם, ואתם מגיעים לקצה הכפר לנהר. ממש 50 מטר לאחר קצה הכפר תוכלו לרדת לנהר במקום שבו עקב פיצול נוצרה בריכה טבעית אלוהית. המים כה צלולים וזכים ותוכלו לעשות הפסקה בת 30 דקות לשחיה והתרעננות מהחום הכבד. הליכה נוספת בשביל זה לאחר הרחצה של כ- 15 דקות תוביל אתכם למפלים יפים ושוב בריכה טבעית שניתן לשחות בה, מאוד יפה. בחזרה לכפר אני ממליץ לכם לעצור "במסעדת ברטה", לשאול כל אחד יצביע לכם על ביתה של ברטה שבתוכו גם מצויה גם המסעדה שלה. ברטה תכין לכם דגים טריים מטוגנים בתבלון הייחודי לה. דג שלם בשמן עמוק עשוי בלימון שום ותבלינים יחד עם סלט ירקות קצוץ טרי , ציפס אורז ושתיה יעלה לכם בין 10-12 $ לאדם.
בסיום ועם עליכם לחזור לקאלי, הדרך המומלצת והבטוחה יותר (למרות שהיא מאריכה את המסלול באיזה שעתיים), היא לעלות חזרה לצומת היכן שירדתם עם הגיעכם לכפר ולתפוס טרמפ, מונית עם אחד המקומיים (כשלושה ארבעה דולר לאדם) שייקח אתכם לעיירה הסמוכה וונטורה לתחנה המרכזית (כ 30-40 דקות נסיעה), משם תקחו אוטובוס -; ואן לקאלי 12$ לאדם.
פופיאן (Popayan)
הנסיעה מקאלי לפופויאן אורכת כ -; 3 שעות ועלות הנסיעה באוטובוס אקספרס 12$ לאדם (לקחת רק חברות רשמיות מהתחנה המרכזית של קאלי).
פופיאן (Popayan) היא עיר קולוניאלית יפהפייה. רחובותיה מצטלבים זה בזה בזוויות של °90, בתיה משוחים בלבן, ומכל מקום מציצות אדניות עמוסות בפרחים. פופיאן נוסדה ב-1537 כמרכז דתי ופוליטי והייתה תחנת מעבר הכרחית בין המרכזים הכלכליים והשלטוניים של קרטחנה וקיטו. בעלי חוות קנה הסוכר הענקיות, שגרו בקאלי, נמלטו מהחום המעיק שם ובאו לנפוש בפופיאן, בה האביב הינו נצחי.
רבים המטיילים הפוקדים את פופויאן בדרכם דרומה או לאקוודור או לאטרקציות ארכיאולוגיות הסמוכות לסן אגוסטין ו-Tierradentro. אני ממליץ בחום לבקר לילה או שניים בעיר מיוחדת זו. את רוב האתרים המרכזיים ניתן לראות בסיור של חצי יום הליכה.
ב-1983 פקדה את העיר רעידת אדמה חזקה ומרבית המבנים ההיסטוריים ניזוקו קשה. העיר בעזרת גורמי סיוע בינלאומיים ערכה שיפוצים מאסיביים והתוצאות מעוררות התפעלות. יודעי דבר טוענים שהעיר עברה מעין מתיחת פנים והיא יפה יותר מבעבר. הכנסיות מרשימות במיוחד כנסיית סנטו דומינגו (Iglesia de Santo Domingo), הנודעת בעיטוריה שנשתמרו מהמאה ה-17 ובעיקר בגילופי המזבח שלה. אין להחמיץ גם את העתיקה שבכנסיות, איגלסיה לה ארמיטה (Iglesia la Ermita), שנבנתה ב-1546, על ציורי הקיר שלה. אך האטרקציה העיקרית הינה בתי הפטיו הענקיים, שחצרותיהם הפנימיות הענקיות מטופחות להפליא בעציצים ופסלים ותושביהם יקבלו בחיוך את מי שרוצה להציץ פנימה. פופיאן הינה אחד המקומות המומלצים להיות בהם בזמן השבוע הקדוש (Semana Santa), כאשר ברחובותיה המרוצפים פוסעים אלפי מאמינים חדורי אמונה, כשהם נושאים על כתפיהם פלטפורמות עץ ענקיות עליהם עומדים ברוב הדר את פסליהם של ישו, מריה וקדושים נוספים. החוגגים צועדים בפנים מעונות ומשחזרים ברוב מתח דתי את השבוע שחלף בין כניסתו של ישו לירושלים, דרך הסעודה האחרונה וצליבתו, ועד עלייתו השמיימה. כמו בהרבה מקומות בקולומביה, פופיאן היא מקום נפלא לנוח מתלאות המסע, בין אם בבתי ההארחה המצוינים שבה, או בבארים הרבים, כמו אל סטרניו (El Satareno) המיתולוגי שחלקם משמיעים מוזיקה חרישת ונוסטלגית וחלקם מקפיצים את השותים, כמו את העוברים והשבים ולעיתים גם את השכנים, במוסיקה מחרישת אוזניים.
מי שמגיע לפופויאן, צריך לשקול ביקור בעיר ההר הציורית סילביה, קצת צפונית 60 ק"מ לפופיאן. העיר הזאת היא ידועה בעיקר בזכות שוק יום ג', אשר גם מלא Otavaio ו -; Gumbiano ההודים שבאים מהכפרים הסמוכים וגם אקוודורים. השוק המקומי הינו ססגוני וכבר משעות הבוקר הסחורות מסודרות על גבי הדוכנים. בסילביה, יש אפשרויות לינה שונות מסלולי טיול ואפשרות לטיולי סוסים.
לינה בפופיאן
הלינה בעיר הינה מגוונת. מומלץ להגיע למרכז (לעיר העתיקה -; CENTRO HISTORICO ) ולחפש רגלית מוטל או מלון לפי התקציב של כל אחד. ניתן להשיג חדר נעים מ 30$ לזוג ללילה. אני הזמנתי מראש, (כרגיל דרך האייפד והבוקינג, לאחר חיפוש והמלצות שקיבלתי), את מלון HOTEL CAMINO REAL מלון קולוניאלי יפה ביותר שממוקם 10 מטר מהכיכר המרכזית בעיר העתיקה. חדר לשלושה עם ארוחת בוקר עלה לנו 95$ לחדר. חדר לזוג במלון זה עולה 70$ + א. בוקר. בסביבת המלון (הכול ברגל), מצויים כנסיות עתיקות שווקים ססגוניים חנויות בוטיק, בתי קפה מסעדות וכל האטרקציות. מסעדה מומלצת מאוד הינה מסעדת LA VINA , לשאול כל אחד מכיר, נחשבת למסעדה הכי טובה, למרות שהיא משרה עממיות כיאה למסעדה ביתית (מחירים נוחים עד זולים). בית קפה מומלץ (מומלץ בכל קולומביה הוא חואן וולדס).
דיסקוטק מעולה בעל ייחודיות עם קהל מדהים ונחמד הוא "קורונה" לשאול כל אחד יגיד לכם איפה הדיסקוטק. הוא ממוקם כ- 40 מטר מהמלון שלנתי בו. (מועדון מומלץ נוסף מילניום).
סן אגוסטין
סן אגוסטין (San Agustin) הוא אתר ארכיאולוגי ופארק לאומי (Parque Archiologico San Agustin) בו ניתן לראות מאות פסלים עתיקים ומערכות קבורה מרשימות.
המקום נמצא בלב אזור ירוק מאוד, גבוה יחסית. סן אוגוסטין נמצאת מדרום לפופיאן (Popayan) עתיר מטעי קפה ובעל נוף נפלא (1700 מטרים מעל פני הים).
בסן אגוסטין יש מקומות לינה וסוכנויות המתמחות בסיורים באתר, מומלץ לצאת לסור באתר עם מדריך מקומי.
לא ניתן לטייל בכל האתר כיוון שהוא משתרע על שטח ענק, המדריך ייקח את המטייל למקומות האטרקטיביים ביותר.
באתר ישנו ריכוז עצום של פסלים וקברים, אין מידע ברור על התקופה בה עוצבו הפסלים אך התקופה המשוערת לפעילות במקום היא ככל הנראה מהמאה השישית לפנה"ס.
ניתן לעשות באזור טיול סוסים וטיול אופניים. בסה"כ מאוד מומלץ לטייל באזור הזה, אם כי חשוב להקפיד שלא לעשות זאת לאחר רדת החשכה.
הגעה: לטעמי הדרך המומלצת ביותר היא לטוס לעיירה הסמוכה ליד "פיטהליטו" (מדובר בשדה מקומי קטן שפועל פעמיים שלוש בשבוע.
אם לא מתאפשר הדרך הנוספת הינה נסיעה (מייגעת למדי אם בדרך הררית מפותלת ומקרטעת מאוד אך יפה כאחת של כ 5 שעות וחצי מפופיאן).
בעבר היה חשש לאנשי גרילה בדרך זו, שעוצרים את האוטובוסים כיום הדרך בטוחה מאוד ואין סכנה, אם כי מומלץ לשאול תמיד לפני היציאה לדרך ולטייל בקבוצה ולא כמטייל בודד.
בדרך כלל האוטובוס לא מגיע ישירון לסן אוגוסטין, אלא לעיירה הסמוכה פיטהליטו ומשם תצטרכו לקחת תחבורה נוספת (30 דקת נוספות).
סן אוגוסטין העיירה עצמה
העיירה עצמה היא קטנה ושלווה, עם הגיעכם למרכז (סיכוי סביר, כך קרה לנו) שיעצור אתכם הסוכן המקומי ויציע לכם הצעות טיול ולינה. כדאי לשמוע לו למרות החשדנות הטבעית שמתלווה למישהו שעוצר אתכם באמצע הרחוב מדובר באדם עם ניסיון רב, ואפילו שמו מצוין במדריך לולני פלנט כנותן שירות מומלץ.
אפשרויות הלינה הם מגוונות, אנחנו לנו אצל "הצרפתי" מקום נחמד לא יותר מזה, זהו המקום היחיד בטיול שלא אמליץ לכם לקחת, המקלחת הייתה ירודה וגרוע מזה קמתי עם עשרות עקיצות של מוסקיטוס שהיו בתוך הסדינים!!!. לקח לי עשרה ימים להתפטר מעקיצות אלה ומריחת תכשירים רבים.
כאמור האזור הינו מצוין לסיורים וטיולי רכיבה על סוסים, בין יתר הפעילויות במקום ניתן לעשות רפטינג (Class 2-5 המפלים), וניתן גם למי שממש מתחבר לטבע ולמקום להישאר מספר ימים. את ההמלצות על הטיולים תקבלו במוטל. החודשים נובמבר -; מרס, הם החודשים היבשים בשאר השנה לעיתים קרובות יורד גשם, במיוחד בעונת הגשמים מאפריל עד יוני.
מסן אוגוסטין שמנו פעמינו לעבר עיירת החוף הקאריבית קרטחנה, במסלול סן אוגוסטין -; פיטה ליטו- אוטובוס ואן לעיירה נייבה ומשם טיסה לקרטחנה.


קרטחנה
מונית משדה התעופה לעיר (העתיקה או בוקה גרנדה יעלה כ- 10$ תעריף אחיד).
קרטחנה היא עיר קולוניאלית בצפון קולומביה לחופי הים הקריבי, היא שוכנת סביב לשון ים ורצועת חוף קסומה מה שהופך אותה ללא ספק לאחת הערים היפות ביותר בקולומביה.
קרטחנה נוסדה במאה ה-16 בתקופת השלטון הספרדי. בעבר היו בה בתים נמוכים, רחובות צרים מרוצפים באבנים ונמל גדל שתמיד היה פעיל מאוד והיווה עורק תחבורתי ומסחרי חשוב לכיוון הים הקריבי. כל אלה נותרו כשהיו אך נוספו להם כיום רבי קומות, מלונות פאר, והנמל גדל אף יותר! קרטחנה של היום שונה מאוד מהעיר המקורית אם כי שרידים לתקופת הקולוניאליזם עדיין ניכרים בה רק הם מחווירים לעומת הפאר והיוקרה שבסגנון הבנייה החדש.
כיום קרטחנה ממתגת עצמה כעיר נופש קולומביאנית לכל דבר. מלונות הפאר הפזורים באזור "לגיטו" (לשון ים יפיפייה) בנויים לגובה וניתן להשכיר בהם חדרים כמו גם דירות במחירים שווי נפש. חופי הים המרהיבים של קרטחנה עמוסים בתיירים ותיירות יפים ויפות לאורך כל עונת התיירות. אווירת הנופש, הכיף והבילוי ניכרת בקרטחנה לאורך כל שעות היממה.
פלאייה בלאנקה (Playa Blanca)
לכל הדעות, החוף היפה ביותר באזור וגם אחד היפים בקולומביה, השוכן כ-20 ק"מ מערבית לעיר, באי קטן בשם "איסלה דה בארו" (Isla de Baru). דמיינו לעצמכם רצועת חוף מרהיבה, עם חולות לבנים ומימי קריסטל צלולים, מהסוג שרואים בדרך כלל על גלויות, ולהשלמת התמונה הוסיפו גם ערסלים תלויים בין שני עצמי קוקוס ושייק פירות טבעי הסחוט ממיטב פירות טרופיים נפלאים. החוף גם אידיאלי לצלילה -; סיכוי טוב שתראו הרבה דגים וכוכבי ים.
על מנת להגיע לפלאייה בלנקה, קחו מונית או אוטובוס לכיוון השוק הגדול של העיר (Mercado Bazurto), משם יוצאות מדי יום (מלבד יום ראשון) בין השעות 9:00 ל-10:30 בבוקר סירות דייגים קטנות לכיוון החוף. השייט אורך כ-40 דקות ויעלה לכם בסביבות ה-8$ (15,000 פסו). מומלץ להגיע לשוק עד 9:00 בבוקר ולברר כבר עם הגעתכם לחוף את שעות היציאה של הסירות חזרה לעיר.
עוד על פלאיה בלנקה: ההגעה אליו אורכת כ -; 40 דקות בסירה. שתי אפשרויות הגעה:
1. בדרך המתויירת, ספינה גדולה כ- 23$ לאדם הלוך וחזור איטי ופחות מומלץ, יוצא ב 09:30 עוצרים למשך שעה בעוד מקום עד שמגיעים לחוף זה 11 11:30 וחוזרים ב 15:00 היתרון היחידי הוא בנוחות הספינה על פני סירה ובקרבת תחילת הסיור לבוקה גרנדה.
2. הגעה לשוק הדייגים "בזורו" BAZZURO עם מונית, להגיע מוקדם בבוקר , המתנה של בערך 45 דקות (תלו במזל), עד שכל הסירה מתמלאת והפלגה לאי. מגיעים ב 10:30 לערך וחוזרים ב 16:00 , לשים לב ולשאול מהיכן לוקחים את הסירה בחזור. מחיר כ- 30,000 פזו הלוך חזור.
החוף עצמו יפה מאוד (קאריבי), אם כי לא כפי שתיארו אותו כפנינה (כבר ראיתי חופים יפים ממנו בהרבה), על החוף פזורות מסעדות דגים רבות ומומלצות, ארוחת דג טובה טרי מהים אם תוספות תעלה כ- 12-15$ לאדם.
העיר העתיקה
העיר מתחלקת לשניים -; החלק העתיק לעומת החלק החדש. קרטחנה הייתה אחת מערי הנמל הראשונות והמרכזיות בקולומביה, ובעקבות תקיפות שודדי - ים חוזרות ונשנות, הוחלט במאה ה-16 לבצר אותה ולהקיפה בחומות. סופות והתקפות פיראטים נוספות עיכבו את הפרויקט, ולמעשה, בניית החומה הושלמה רק שתי מאות לאחר מכן. כיום החומות תוחמות את החלק העתיק של העיר, ועל החומות פזורים בתי - קפה ומסעדות שמהם ניתן להשקיף על הים. בין החומות טמונים אוצרות של אדריכלות קולוניאלית -; כנסיות, ארמונות, כיכרות וסמטאות שייקחו אתכם אחורה בזמן, כמו גם בתים ציוריים הצבועים בצבעי פסטל וברובם מרפסת ופאטיו. כדאי להקדיש זמן לשיטוט בעיר העתיקה או לטיול רומנטי על כרכרה ולחוות את הקסם של רחובותיה הצרים, מבלי לחפש דווקא את האתרים המרכזיים. האזור שבין החומות הוא גם אחד המרכזיים בסצינת חיי הלילה, ובו מרוכזים רוב המועדונים, הפאבים והמסעדות.
מוקדי איכסון - חיי לילה
הלינה בקרטחנה מגוונת ברמת המחירים וניתן להשכיר מלונות זולים ויקרים כאחד.
ידוע שניתן להשכיר וילות ודירות פנטהאוז במחירים של כ-150$ ללילה.
שני המוקדים העיקריים לאחסון, הינם כאמור בעיר העתיקה (HISTORICO), ו"בוקה גרנדה" שהוא האזור החדש והמתפתח של קרטחנה ובו מצויים המוקדים המסחריים של העיר אך גם התיירותיים מלונות מסעדות בוטיקים וכד'.
העיר העתיקה מאופיינת ברובה במלונות בטווח מחירים של 80-120 $ ללילה לחדר (יש גם מוטלים זולים צריך לשוטט). מלון מומלץ ויפהפה בעתיקה הוא SAN PEDRO כ -; 110$ ללילה. בתוך העיר העתיקה יש שני מוקדים של חיי לילה ברים ומועדוני ריקוד מאוד נחמד. מחוץ לעיר העתיקה (יוצאים מהשער המרכזי), חוצים את הכביש בהליכה של 5 דקות לאזור הבילויים "ARSENAL" ("זונה ארסנל"), במקום מלא מסעדות ברים ומועדונים כאשר המפורסם שבהם הינו ה- MISTER BABILA, הייתי בו אחלה מקום (ענק), מעוצב להפליא ובו רחבות ריקודים סלסה ועוד סגנונות כמובן בירות ומזון מקום יוקרתי כדי להגיע עם הפתיחה אחרת קשה לתפוס מקום.
מקום מומלץ נוסף בעתיקה הינו קפה דל מאר.
קפה דל מאר (Café del Mar)
בר מקסים על חומות העיר העתיקה עם מוסיקה משמחת ונוף לים. במקום בר - משקאות אלכוהוליים לצד מבחר נשנושים, מוסיקת האוס או סלסה ונוף עוצר - נשימה. מקום בילוי פופולארי בקרב אלה השוהים בעיר תקופה ממושכת. מומלץ לבוא לקראת השקיעה, לתפוס שולחן להזמין קוקטייל וליהנות מהנוף של השקיעה בים. כתובת: Baluarte de Santo Domingo, El Centro טלפון: (4) 664 6513 (info)
האזור החדש בוקה גרנדה
בוקה גרנדה מאופיינת בבניינים גבוהים על רצועת חוף משני הצדדים (מדהים לא), תחשבו על זה משני הצדדים יש ים), לטעמי הוא המקום העדיף להתאכסן (נסיעה לעתיקה 5 דקות במונית), אפשרויות הלינה מגוונות יותר). לטעמי מומלץ להתאכסן בין CAERA 3 -; CARERA 7 , (רחובות 3-7) אני התאכסנתי בבית דירות שנקרא: PALMETO בקומה 35 (כל נהג מונית מכיר וגם המקומיים), התאכסנתי בפנטהאוז בין 3 חדרים עם מטבח מאובזר פלזמות ריהוט יפה וכל מה שצריך במחיר של 170$ ללילה (היינו שלושה), נוף מדהים מהמרפסת. בבניין יש בריכה והיתרון הוא המיקום המעולה קרוב לכל מקום מסביב לבית הדירות מסעדות ברים חנויות מלונות חוף ים 20 מטר בתי קפה ועוד. מבחינת אוכל לא להתפתות ולהיכנס למלכודות תיירים (מי שעומד בחוץ ומזמין אתכם להיכנס, זה תמיד מקום שאתם לא רוצים להיכנס), פשוט להסתובב לראות היכן המקומיים אוכלים או לקבל טיפים ממקומיים.
תעריף מוניות בתוך העיר יום: 5,000 פזו ,לילה 6,000 פזו ), למקומות רחוקים כגון הקניון יעלה לכם 4.5$ לכל כיוון שם הקניון CAREBO PLAZA.
סצינת חיי הלילה של קרטחנה דינאמית מאוד, ומועדונים רבים נפתחים ונסגרים בקצב מסחרר, לכן כדאי להתעדכן אצל המקומיים באשר לשמות הטרנדיים ביותר (המוכרות הצעירות בחנויות של העיר העתיקה בטח יידעו להגיד לכם). מה שבטוח, קרטחנה מציעה שפע אפשרויות בילוי -; החל מערב רומנטי ברחובות העיר העתיקה ועד לליל מסיבות סוער עד הבוקר. לפנות בוקר, לאחר סיבוב או שניים של משקאות, נהוג להגיע לאזור החופים, שם מתקיימות לרוב הרבה מסיבות עד אור הבוקר.
אוטובוס מסיבות (Chiva party bus)
תוכלו להתחיל את הלילה באוטובוס הפתוח המגניב הזה, שיאסוף אתכם ממספר נקודות -; איסוף ברחבי העיר וייקח אתכם לסיבוב בעיר, כשבדרך הוא עוצר למשקה או שניים במספר מוקדי בילוי. בין לבין, האוטובוס מציע בר פתוח וכולל גם מנחה ולהקות מקומיות חיות שיבדרו ויקפיצו אתכם בין התחנות שבדרך. ה- Chiva Bus הוא אוטובוס קולומביאני ישן שיצא משימוש ועבר הסבה לאוטובוס מסיבות -; דרך מעולה להכיר את העיר, לפגוש אנשים חדשים מכל העולם ולבלות ערב מוצלח ומלא חוויות.
מחיר: 10$ לאדם.
שעות פעילות: 00:00 - 20:00
נקודות איסוף: מלון אל דוראדו (El Dorado Hotel), מלון דקאמרון (Decameron Hotel) ומלון קאריב (Carib hotel). אופציה לאיסוף ממלונות אחרים במידה ואתם מגיעים בקבוצה גדולה (להזמנה אפשר לפנות לקבלה של המלון או לסוכן הנסיעות).
שעות איסוף: בין 20:00 ל- 20:30. (20:30 אם אתם מחכים במלון שלכם או 20:00 אם עליכם להגיע לנקודת איסוף).
קיבולת: 48 מושבים.
מיסטר בבילה (Mr Babillas)
אחד המועדונים הותיקים והפופולריים בעיר, ובו שני אולמות -; באחד רחבת דיסקו ובשני בר רחב - ידיים. מנגן בעיקר מוסיקת סלסה, אבל לא רק. אווירה צבעונית, אם כי מעט פורמלית.
האקשן מתחיל לרוב רק בשעות די מאוחרות.
Av del Arsenal No 8B-137, Getsemani
טלפון: (4) 664 7005
טו קאנדלה (Tu Candela)
גרסה קטנה יותר ופורמלית פחות של "מיסטר בבילה", המקושטת מסיכות שבטיות, קונכיות ימיות, טרנזיסטורים ישנים ותופי בונגוס. הבר בקומה התחתונה נוטה להיות שומם, אך הקומה העליונה היא רחבת ריקודים סוחפת.
כתובת: Portal de los Dulces No 32-35, El Centro
טלפון: (4) 664 8484
קזינו ריו (Rio Casino)
קזינו מרשים, שהוא חלק מרשת בתי - קזינו דרום אמריקאית גדולה (מה שיכול להסביר את השם המעט לא - רלוונטי). בכל סוגי המשחקים כאן מאפשרים סכום הימור מינימלי נמוך בהרבה מהרגיל, ככה שגם אם תפסידו כמה דולרים -; לא תצאו בנזק גדול. כתובת: Boca Grande Avenida San Martin, Calle 4

מזג אוויר ועונה מומלצת לביקור בעיר קרטחנה
למזג האוויר בקרטחנה יש שני מצבים: חם ועוד יותר חם. רוב ימות השנה הם חמים, כשהגורם היחיד שיכול להשתנות הוא רמת הלחות. העונה הגשומה נמשכת לרוב בין אוגוסט לנובמבר, אך גם היא לא באמת מרתיעה את התיירים, ואילו העונה היבשה נמצאת בשיאה בין ינואר למרץ, וחוזרת בגרסה קצת פחות יבשה בין יוני לאוגוסט. בשורה החתונה, קרטחנה היא תענוג צרוף בכל ימות השנה, אך עם זאת, בחודשים דצמבר-ינואר עולים מחירי הלינה בה בכ-20%.
דרכי הגעה ועזיבה -; קרטחנה
אוטובוס
מסוף האוטובוסים של קרטחנה נמצא בקצה המזרחי של העיר, וקווי - אוטובוסים לשם יוצאים ממרכז העיר כל 10 דקות, ואותו דבר גם בכיוון ההפוך. מדי יום יוצאים אוטובוסים מקרטחנה ליעדים פופולאריים אחרים בקולומביה:
בוגוטה -; 20 שעות נסיעה.
מדג'ין -; 13 שעות נסיעה
ברנקייה -; שעתיים נסיעה
סנטה מרתה -; 4 שעות נסיעה
מומפוס -; 8 שעות
(Santa Marta) סנטה מרטה, קולומביה
הדרך מקרטחנה לסנטה מרתה אורכת 4 שעות. הכרתי איש עסקים מקומי שנוסע הרבה בקו הזה והוא המליץ ואף סידר לי נסיעה בואן של חברה מסוימת שבמחיר של 50,000 פזו לאדם מסיעה מקרטחנה לסנטה מרתה וההיפך. ניתן להזמין בטלפון מקומי 6561177 או 6565486 רצוי להסתייע במישהו דובר ספרדית להגיד לו שהמספר מייצג שרות מוניות מקרטחנה לסנטה מרתה ולהיעזר בו לצורך ההזמנה. השירות יעיל מאוד ומדוייק, לאחר ההזמנה הנהג או נציג החברה יתקשר אליכם לטלפון שתשאירו ויוודא איתכם את נקודת האיסוף. ממולץ בחום.
אותו איש עסקים המליץ לי לשהות באזור הכי טוב של סנטה מרתה הוא EL RODADERO במלון 4 כוכבים מעולה בשם TAMACA BEACH RASORT HOTEL קצת יקר אבל שווה, בריכה מעולה, על הים ואוכל (בופה) מצויין. ניתן למצוא את המלון ברשת ולהתרשם
קצת על העיר
סנטה מרטה נמצאת בצפון קולומביה באזור הקריבי, מרחק של כ-4 שעות נסיעה כאמור מקטרחנה. סנטה מרטה ידועה בזכות היותה מרכז תיירותי ממנו יוצאים ללא מעט אתרים נהדרים בצפון קולומביה מאשר בזכות עצמה, על אף שיופייה והאווירה הטובה שבה אינן מוטלות בספק. בעוד מספר שנים אני צופה שהיא תהפוך למיני קרטחנה. סנטה מרתה היא אחת הערים העתיקות בקולומביה והיא נמצאת כיום בתנופת תיירות. אני אישית מאוד נהניתי בסנטה מרתה, מאזור הדאון טאון של העיר יוצאים הרבה הפלגות לאיים יפהפיים מומלץ מאוד.
(Taganga) טאגנגה, קולומביה
טאגנגה הוא כפר דייגים קטן ושקט הנמצא 10 דקות נסיעה מהעיר סנטה מרטה. סוד קסמו של כפר הדייגים הזה הוא בכך שהוא פינה שקטה ושלווה ויחד עם זאת ואולי בגלל זה מלאה קסם וייחודיות השווה את לב המטיילים השמחים להגיע למקום ולבלות בו מספר ימים.
מוטל קזה בלנקה הוא המלון שמרבית הישראלים אוהבים ללון ולו מן הסיבה שהוא נמצא ממש, אבל ממש על שפת הים. חדרים מ-2 אנשים ועד 5, מקלחות פרטיות בכל החדרים, בערך 15 אלף פזו ללילה. יש עוד 4 מלונות בכפר, צריך לבדוק, שמעתי שיש מלון לא רע שנמצא בצד השני של הכפר כל מיטה בחדר עולה 25 אלף אבל זה כבר מלון ברמה אחרת ובכל החדרים יש מזגן שעובד.
בטאגנקה יש כמובן מסעדות דגים טובות, כשהטובה ביותר ממוקמת בצמוד לקזה בלנקה. ניתן לבחור את סוג הדג ואת אופן הכנתו. בשעות הערב על ה"טיילת" 2 או 3 פיצריות טובות (עם בצק פיצה דק במיוחד). הלהיט הבלתי מעורער של הכפר הוא "מועדון הדלי" דוכן קטן שמנוהל ע"י 3 נשים צעירות שמכינות את השייקים הטבעיים הכי טובים שיש! הקטע הוא שהמיץ מגיע בדלי (כזה כמו שבונים איתו ארמונות בחול!) ב-1500 פזו בלבד! פשוט אסור לפספס!!!
את שעות היום מעבירים בעיקר על מזרן ים בתוך המים, בשעות הערב כדאי לדאוג לבידור עצמי כי אין שם יותר מידי מה לעשות אחרי שעת השקיעה (שגם היא בדרך כלל מדהימה).
העיר האבודה
מטאגאנקה ניתן לצאת לטראק הידוע "העיר האבודה". לא עשיתי אותו אבל ממה ששמעתי ממטיילים אחרים, הטראק בכלל לא קל, ההליכה היא בג'ונגל סבוך מאוד, אך לדעתי בהחלט שווה את הכסף (לא זול בכלל, בערך 250 דולר). הנופים בטראק הזה שונים לחלוטין מכל טראק אחר בדרום אמריקה, מכיוון שמדובר בהליכה בג'ונגל סבוך, תוך כדי חציית נחלים שוצפים וטיפוסים די קשים. שמעתי מטייל אחד שסיפר כי הטראק שלהם לאורך כולו נעשה בגשם שוטף, דבר שהקשה מאוד על ההליכה. מי שמחליט לצאת, מאוד רצוי לקנות תכשיר דוחה יתושים וחרקים, עם אחוזים פעילים הכי גבוהים שמוכרים שם. בכלל מי שעובר דרך פרו או בוליביה לפני ההגעה לקולומביה אז מומלץ לקנות כמה תכשירים כאלו שם.
פארק Tayrona
איך להגיע לפארק Tayrona
פארק טיירונה הוא ללא ספק אחת האטרקציות הטבעיות המרכזיות שקיימות בקולומביה אשר רוב המטיילים המבקרים בקולומביה לא מחמיצים! מדובר בפארק ענק השוכן בלב אזור הג'ונגלים הסבוכים של קולומביה בצפון מערב המדינה.


איך להגיע
הדרך הפשוטה ביותר לנסוע לפארק Tayrona היא במונית -; מסנטה מרתה או Taganga, העלות היא כ-60,000 פזו עד הכביש המוליך לפטרק משם צתטרכו לצעוד עוד כ -; 3 שעות ברגל עד הגעה לשביל המוביל לפארק. לכן לפי דעתי (ולמרות שזו האופציה היקרה יותר), רצוי להתארגן או במונית שתכניס אתכם פנימה עד לפתח הפארק עצמו או לקחת טיול של יום שבו ייקחו אתכם לפאק ויחזירו אתכם בערב.
לחלופין, אוטובוס ישיר יוצא כל יום בשעה 10:00 מ- Canaveral מלון מיראמר בסנטה מרטה.
יש רק מלון אחד באיכות גבוהה בפארק Tayrona ( Eco-habs), אם כי יש מקומות שונים של מחנאות, ואתרים רבים מציעים ערסלים להשכרה. לרוב אתרי קמפינג יש צימרים כפריים קטנים שאולי תוכלו להשאר אם יש חדר בזמן שתגיעו.
פארק מזרח (Arrecifes Tayrona)
הגיעו במונית, או Collectivo, מקנוורל, אל Arrecifes, שהוא הבסיס הטוב ביותר לחקור את פארק Tayrona. אשר גם מציע קמפינג מקומות בערסל על 16,000 פסוס ושם המקום הוא "פינקה אל פראיסו" יש שם גם מסעדה והאתר קרוב לחוף. עשר דקות הליכה מערבה הוא Bukaru, אתר מחנאות ידי אותם אנשים (פינקה אל פראיסו).
פינקה אל פראיסו ו- Bukaru ניתן להזמין מראש דרך המשרד שלהם סנטה מרתה (טל': 0057 431 3130 5, הכתובת היא B7 קררה לא 28 א- 130, סנטה מרתה). אם כל האחרים מלאים, ניתן לנסות את "פינקה דון פדרו", המהווה את האפשרות הבסיסית ביותר, עם מסעדה, ומצאתי קצת לפני שאתם מגיעים Arrecifes (200 מטר עיקוף את השביל הראשי).
Cabo San קאבו סן חואן אתר קמפינג (Tayrona פארק מזרח)
הליכה של 45 דקות מייגעת מ - Arrecifes בו אתם סוחבים את התיקים שלכם בעצמכם אלא אם כן יש לכם עזרה מחמור או סוס, ומגיעים לאתר הקמפניג קאבו סן חואן). האתר לא מומלץ, (לא הייתי רק שמעתי שהמחנה לא מתוחזק והאוכל במסעדה מפוקפק.
,Medellin -; מדג'ין
מדג'ין היא אחת הערים המפותחות והגדולות ביותר בקולומביה אומנם בגודלה היא שנייה לבוגוטה הבירה, אך במובנים רבים אחרים היא מהמובילות בקולומביה. היא מפותחת מאוד סואנת מאוד ויש בה את המילה האחרונה באופנה המקומית והבינלאומית, נשים יפות והמון מה לראות. מדאין שוכנת בלב אזור עמק טבעי מקסים, מוקפת בהרים נישאים לגובה של מעל 200 מ'. הניגודים ניכרים מאוד במדאין שמחד מכילה לא מעט עוני ואנשים קשיי יום ומצד שני מכילה רבי קומות גבוהים ובנייני פאר.
מדגין העיר המושקעת ביותר בקולומביה פשוט עיר מדהימה עם אנשים מדהימים. העיר נהיית אף יותר מדהימה בתקופת הקריסמס כשלאורך הנהר ניתן לראות תצוגה מרהיבה של מטריות בורקות שהופכות לברבורים. כך זה נראה במהלך היום.
מדג'ין עיר האופנה הקולומביאנית. הנשים הן הדבר הכי יפה בעיר, כל בחורה שניה היא דוגמנית והן מאוד מחבבות תיירים.
שווה להגיע לעיר בעיקר בסופי שבוע, זמן המסיבות הטובות ביותר ואם כבר סוף שבוע אז תנסו שזה יצא בסופ"ש האחרון של החודש.
במועדון ה"מונגוס" מתקיימת מסיבת סוף חודש בכל סופ"ש אחרון -; כניסה עולה 20 אלף פזו.
כל בחורה מקבלת בכניסה שקית מתנות (חוטיני, צלליות לעיניים, אודם וכו'), הבנים מקבלים כוס לשוט -; לשכר את הבחורות, אלא מה?! -; המוזיקה היא בעיקר מקומית, האלכוהול לא יקר מידי אך גם לא ברמה גבוהה בהתאם. גם אחרי ניסיונות רבים לא נמצאו בנות מכוערות! פשוט לא קיים שם דבר כזה! ראו הוזהרתם -; יתפסו לכם השרירים בעיניים.
במרחק שעה וחצי נסיעה מהעיר ישנה תופעת טבע מוזרה -; "צוק מנרה" -; אגם ענקי שבמרכזו גוש בזלת שמתנשא לגובה של 700 מטר. בראש הצוק יש תצפית יפה על כל האזור. שווה את הטיפוס (בערך 600 מדרגות) ואת הביקור במקום.
טיול יומי באזור מדג'ין
יש המון כפרים יפים ונופים מרהיבים בחבל ארץ זה. אל פאניול וסנטה פה הם כמובן שני המקומות הראשונים שתרצו לבקר בהם. לשניהם ניתן להגיע בטיול יומי כאשר יוצאים בבוקר ממדג'ין וחוזרים אחה"צ, וניתן כמובן להישאר ללילה.
אל-פאניול הוא אזור הררי שהוצף לצורך בניית תחנה הידרו אלקטרית והתוצאה היא אגם מסועף בגבעות, ובמרכזו ישנו סלע ענק שמראשו יש נוף מדהים לכל הכיוונים. העליה במדרגות אורכת כרבע שעה עד שעה, תלוי בכושר. האזור עצמו מאוד מתוייר. בכפר גואטאפה ישנן מסעדות, חנויות ובתי מלון. כמו כן ספורט ימי והשכרת סירות.
סנטה פה דה אנטיוקייה הוא כפר באזור צחיח בסגנון קולוניאלי ולידו גשר בסגנון עתיק שחוצה את נהר הקאוקה המפורסם. כמו כן, הכפר ידוע בטבעות ותכשיטי הזהב שלו שיחסית זולים. האזור חם ומלא בבתי מלון והוסטלים עם בריכות שמתמלאות בסופי שבוע באנשי מדג'ין. אם יש לכם יותר זמן, ובעיקר רצון להכיר יותר, ישנם עוד מקומות מומלצים:
1. ביקור בכפרים ממזרח למדג'ין: פארק "פיידראס בלאנקאס", טוטוקאן, סאן אנתוניו דה פריירה, לה סחה והמפלים בדרך. אם יוצאים מוקדם בבוקר ניתן לבקר בשלושת המקומות ביום אחד, על פי הסדר.
2. מדרום למדג'ין: חרדין, ג'ריחו וסיודאד בוליבר. הכפרים נמצאים כשעתיים דרומית למדג'ין, באזור חוות קפה למתעניינים, אך לא מאורגן למבקרים כמו במרכז חבל הקפה. אם יוצאים מוקדם בבוקר ניתן להספיק את כולם או שניים באזור ארמנייה, פריירה. חשוב לשאול לפני היציאה אליהם אם אין בעיות בכביש מאחר ולעיתים מפולות בוץ הופכות את הנסיעה לכפרים לארוכה במיוחד ואז ניתן לבחור ביעד אחר.
מומלץ לתכנן את הזמן כך שבסוף השבוע תהיו במדג'ין ותהנו מחיי הלילה ובימי השבוע תכירו את סביבתה.
החוות: מעבר לאתרי התיירות והכפרים מה שבאמת מיוחד באנטיוקייה ובקולומביה בכלל זה החוות, בד"כ לגידול בקר. כמובן שהחוות בד"כ פרטיות (פרט לחוות-מלון באזור מרכז חבל הקפה בעיקר), כך שלמי ביניכם שיוצא להכיר אנשים מקומיים ולקבל הזמנה לסוף שבוע בחווה, אל תוותרו. כמובן שבמידה וקיבלת הזמנה כזו אל תבואו בידיים ריקות, בקבוק רום או אגוארדיינטה הם אופציה טובה.
המקום הכי טוב לשהות בו במדג'ין הוא ללא ספק שכונת EL POPLADO בסמוך לפארק יירס (PARQUE ILERAS). מסבבי לפארק יירס מלונות רבים בתי קפה דיסקוטקים וחיי לילה רבים מרוכזים באזור זה. בתי המלון לא זולים שם אם כי מצאתי גם כמה מוטלים במחיר שווה לכל כיס. אני "השקעתי" ויחד עם חברי לטיול שכרנו חדר במלון בוטיק בשם ART HOTEL (מעולה), במחיר כ -; 130$ ללילה לזוג כולל א. בוקר מצוינת. ממול למלון ישנו אחד הדיסקוטקים הטובים בעיר מומלץ לצעירים עד גיל 27.
ומרחק של כ- 300 מטר לכל כיוון פשוט מוצאים הכל, מסעדות בוטיקים וחנויות בנקים חיי מסחר, ובערב ברים רבים ומקומות בילוי מגוונים.
מקומות בילוי מומלצים:
1. קניון LA ESTRADA מלבד קניות שיש בכל קניון, בערב הופך המקום למפגש מטורף של צעירים וצעירות מקומיות וחיי לילה ענפים, מלא דיסקוטקים ומקומות בילוי מומלץ מאוד (לקחת מונית 5-6 דקות מפארק יירס).
2. אזור BARRIO COLOMBIA 10 דק' במונית מפארק יירס ואתם באזור אחר שמשתרע על כ 1 ק"מ ובו פזורים אחד ליד השני עשרות דיסקוטקים ובארים מסוגים שונים, כל אחד יכול למצוא את הטעם שלו באחד המקומות.
3. ברים מומלצים ונחשבים ע"י מקומיים הם SINHO BAR ו RIO SUR
4. MONGOS כבר תיארתי לעיל ובכל זאת זה המקום הראשון אליו תרצו לצאת (שווה את ה- 10$ כניסה) פשוט מקום ענק ומהמם עם צוות רקדניות ורקדנים שמלהיבים את השוהים בקצב מסחרר של מוסיקה וריקודים והבחורות כבר אמרנו...
5. FACE 2 מועדון סטריפטיז מדהים (כניסה עולה כ- 10 $), ויש חובה להזמין שתיה (הבירה הזולה שם עולה בין 5-7$ לבקבוק), המופע עצמו של הרקדניות והחשפניות הוא באמת מדהים תיחשפו שם לבחורות היפות בתבל בלבוש מינימאלי. אפשר לשתות ולהינות מהריקודים ומי שרוצנ להתנסות... יש גם אפשרות כזאת.
מסעדות
מסעדות פזורות לרוב בכל מקום, בכל זאת אם צריך להמליץ על שתי מסעדות טובו באזור POBLADO הייתי ממליץ לכן לשבת בשלוש המסעדות הבאות:
LA BACILICA, אוכל מגוון ואווירה פנטסטית, LOMOS , מסעדת בשרים מעולה מול הבזיליקה,
IL FORNO פסטות פיצות מחירים נוחים. (כל המסעדות הללו קרובות אחת לשניה.
ROYAL TAI מסעדה תאילנדית מעולה ממש איכותית ומצוינת, למעשה היא היחידה בכל קולומביה. הבעלים הינו מריו אדם נחמד מאוד, שסיפר לי שבכוונתו לפתוח מסעדה דומה בבוגוטה כי הקולומביאניים מתרגלים לטעם והאיכות של האוכל האסייתי מומלץ בחום.
כתובת המסעדה: CALLE 8A # 37A-05 PARQUE ILERAS MEDELLIN -; COLOMBIA
תחבורה
במדיג'ין יש מטרו מומלץ מאוד להסתייע בו. למעשה ניתן לעשות טיול מעולה באמצעות המטרו, לרדת בתחנות שונות ולהכיר אזורים שונים של העיר. אחד הטיולים המעולים הוא לקחת את המטרו לתחנה האחרונה, לרדת ומשם להמשיך ברכבל (שהיא חלק מתחנות הרכבת), למעלה, להר שמקיף את מדג'ין, שבו גרים המקומיים (העניים יותר), ניתן לרדת בתחנת הרכבל האחרונה, לעשות טיול רגלי של 30 דקות או יותר (יש שם עליות מטורפות), ולרדת בחזרה מדהים ויפה.
(Leticia) לטיסיה, קולומביה
אני אישית לא טיילתי בעיירה זו, אך היא תחנת מעבר חובה למי שבכוונתו לעבור את הגבול. למעשה לטיסיה היא עיר קטנה בדרום קולומביה הממוקמת ממש ב"משולש הגבולות" (אזור המכונה גם איקיטוס), בה גובלת קולומביה האזור נהר האמזונס עם ברזיל ופרו. האזור בו מצויה לטיסיה הוא ג'ונגל טרופי מרהיב השוכן בלב אגן האמזונס הקסום של קולומביה העמוס בבעלי חיים וצמחייה טרופית מרהיבה. לטיסיה היא למעשה שער הכניסה והיציאה של דרום קולומביה, דרכה מגיעים תיירים החוצים את הגבול באמזונס מפרו וברזיל .
נהלים הקשורים במעבר הגבולות
הנהלים הקשורים במעבר הגבולות משתנים לעיתים תכופות ומומלץ לברר מה ההליך העכשווי כשאתם באיקיטוס. ניתן לעשות זאת במשרד ההגירה שבעיר (מפורט תחת ספקי שירותים) או עם קפטן הספינה. צריך להחתים את הדרכון רק במדינה אותה אתם עוזבים ובזאת אליה אתם נכנסים. קברניט הספינה יצטרך לעצור בעמדת המשמר שבסנטה רוזה (בחלק הפרואני) כדי שתוכלו לבצע את תהליכי הכניסה או היציאה שלכם. אל תפספסו את השלב הזה בהפלגה. אתם לא רוצים להיכנס למדינה בלי חותמת עזיבה של המדינה ממנה יצאתם.
המשך לברזיל ולקולומביה
מלטיסיה או טאבטטינגה (כפר ברזילאי) יש טיסות ליעדים פנימיים בברזיל או קולומביה, מי מכם שמתכנן להמשיך את טיולו בחוויית האמזונס עד מנאוס שבברזיל יוכל לצאת לדרכו מהנמל שבטאבאטינגה.
סיכום
 מקווה שהטיול האישי שעשיתי ופירוט המקומות וההמלצות שבחוברת זו יהוו סיוע לכל מי שמתכנן טיול בקולומביה, שבאמת מדובר בארץ נפלאה לטייל בה.

P1040004.JPGהרכP1040132.JPGP1040168.JPGP1040263.JPGP1040300.JPGP1040390.JPGP1040387.JPGארק P1040510.JPGP1030804.JPGP1030876.JPGP1030938.JPGP1030903.JPG