תרמילאות במזרח אפריקה 19.11.2013 -; 15.5.2013


 אהלן, שמי גיל וטיילתי חצי שנה במזרח ודרום אפריקה. טיילתי באתיופיה, קניה ואוגנדה עם חברי דור והמשכתי לבדי למוזמביק, סוואזילנד ודרום אפריקה.
בכתבה זו תימצאו אינפורמציה שימושית -; יעדים, מקומות לינה, מחירים, אמצעי תחבורה, אנשי קשר, סכנות והמלצות.
כל המידע רלוונטי לשנת 2013, המחירים נכונים לטרום-עונה ולהצלחה שלי ושל החבר'ה שטיילו איתי בהתמקחויות השונות.
היעדים המפורטים בכתבה הם רק אלו בהם אני וחבריי ביקרנו. יש עוד המון אטרקציות, מפלים, כפרים, שבטים, הרים, חופים ומסיבות שלא הספקנו לבקר ובטוח שווים ביקור.
חשוב לזכור שיש מיליון דרכים לטייל באפריקה, אין דרך אחת נכונה, והכל אפשרי אם מתמקחים ומתעקשים מספיק (עם חיוך כמובן).
אז יאללה נצא לדרך -;
אתיופיה 13/6/2013 -; 15/5/2013 
·כללי -; ארץ מדהימה ובה כל כך הרבה מקומות לראות ודברים לעשות. צריך הרבה סבלנות למקומיים שהמושג "מרחב אישי" מאד זר להם. המטבע המקומי -; הביר האתיופי -; שווה בערך 25 אגורות, האוכל המקומי זול וטעים מאד (אינג'רה, פול, קפה שחור, מיצי פירות), אין מכלי גז לגזיות בשום מקום, מכולות דלות ויקרות, התחבורה הנפוצה היא המיניבוס (מונית שירות) שבו דוחסים 40 איש וזה סיוט. לגבי סלולארי -; שווה לקנות סים מקומי ולטעון אותו בכרטיס airtime לפי הצורך (עובד כמו טוק-מן, קונים כרטיס בסכום מסוים ומזינים את המספר שעל הכרטיס להטעין את הטלפון. זה עובד אותו דבר בכל המדינות באפריקה). כל מספרי הטלפון המופיעים בכתבה הם מספרים מקומיים.
·גונדר -; לגונדר הגענו בטיסת פנים שהזמנו מהארץ. הרבה יותר זול להישאר לילה באדיס אבבה ולהזמין טיסה מהמשרד של Ethiopian airlines במקום (טיסות פנים עולות בין 40-80$, ניתן גם לקנות מעין כרטיס-חבילה של מספר טיסות פנים במחירים מצוינים). ישנו לילה באכסניית Blages שעלתה 150 ביר לחדר זוגי (רוב האכסניות במזרח אפריקה לא מג'ויפות כמו במזרח, אבל כמובן לא לצפות ליותר ממיטה, שרפרף ומקלחת קרה), ושני לילות באכסניית אבו-ג'אלי שעלתה 120 ביר לחדר זוגי. בגונדר יש אזור עם פאבים שנמצא בסביבת הכיכר המרכזית (אחד מהם נקרא "אוסקר"). בפאבים האתיופים תמצאו מעט תיירים והרבה נערות ליווי. יש גם אחלה שוק. אם זקוקים לוויפיי יש בקיירו-הוטל במרכז העיר וכמובן בבית של המתנדבים הישראלים של הקהילה היהודית.
·טרק ב simien mountains - - טרק מדהים עם נופים משוגעים ומלא בבונים. אפשר לעשות עצמאית בזול או עם סוכנות. אנחנו יצאנו בדיל הכל כלול דרך בחור ששמו אבי (0918703271) שעלה 170$ לאדם לארבעה ימים והיה פינוק לא נורמלי (כשאתם מדברים עם אבי תבקשו את הטבח-מנהל סטיב).
·אוורמבה -; כפר שיתופי שוויוני וחברתי, מקום ייחודי אבל אין באמת מה לעשות שם. יש חדרים זולים ונחמדים לישון בהם ואפשר לעשות סיור מודרך בכפר. שעתיים נסיעה מגונדר במיניבוסים (לוקחים מיניבוס מהתחנה המרכזית לוואלטה ומשם אחד נוסף לאוורמבה).
·בהר-דאר -; עיר נחמדה על אגם טאנה, מזכירה את טבריה. ישנו ב-gihon hotel ב- 200 ביר לחדר זוגי (אחרי התמקחות קלה). ליד המלון יש כמה פאבים נחמדים עם הופעות של ריקודים מקומיים. מהבאר דאר יש טיסות לאדיס אבבה או ל-לליבלה (העיר עם הכנסיות החפורות). אמצעי תחבורה נוסף הוא הסקיי באס/ סאלם באס, אוטובוסים מודרניים יחסית וסבירים (סביר משמעו 11 שעות של מוזיקה אתיופית בפול ווליום בלי מזגן וחלונות סגורים, תביאו אוזניות טובות. 15$ מבהר-דאר לאדיס).
·מקלה -; אחלה עיר. מקלה היא בסיס ליציאה לטיול של מדבר דנקיל. גם במקלה יש שדה תעופה ומשרדים של האוטובוסים הגדולים. ישנו ב-seti hotel ב-120 ביר לחדר זוגי (חדר גדול, מים קרים). קרוב אליו מלון "יוהנס", יותר נחמד וכולל מים חמים אבל עולה כפול.
·מדבר דנקיל -; מקום מדהים! אגם לבה פעיל, גייזרים צבעוניים, מרחבי מלח. מדהים. אבל(!) הטיול הוא ברובו נסיעה מייגעת בחום כבד והקטעים המרשימים באמת קצרים יחסית. בעיני זה שווה את זה. אנחנו סגרנו דיל עם ETT -; ethio travel tours אצל בחורה ששמה אבבה. הם מכירים היטב את התיירים הישראלים ויש להם מדריך ששמו נגסי שמדבר עברית לא רעה. כמו כולם הם שוחטים במחיר, מומלץ להתמקח עם כמה סוכנויות במקביל וככה לדרבן אותם להוריד מחירים. אנחנו שילמנו 450$ לאדם (הכל כלול) לטיול של ארבעה ימים. לא לוותר בשום אופן על רכב עם מזגן! www.ethiotraveltours.com 09-23228181. מי שממש רוצה, יכול לעשות מעין טיול גמלים של שבועיים, כמובן שזה הרבה יותר מורכב.
·אדיס אבבה -; עיר אפריקאית גדולה עמוסה ומזוהמת. יקרה יותר מהצפון. להישמר מכל הרמאים ש"ששים לעזור". הרבה אנשים מתאהבים באדיס, אני אישית לא. יש קפה מעולה שנקרא Tamago ברחוב אלג'יר. אנחנו ישנו בטייטו הוטל (מגוון מחירים, יש וייפי) ובווטמה הוטל (210 ביר לחדר זוגי, וויפי ומקלחת בחדר). שניהם אחלה, קרובים לכל משרדי האוטובוסים והטיסות ומלאים בתיירים. בווטמה גם אחלה לשבת לשתות בירה ולראות משחקים וכו'. מעל לווטמה יש משרד טיולים שבו עובד בחור ישראלי ששמו ניתי (0910698937), אם אתם מתכננים טיול לדרום אתיופיה צאו איתם, ובכלל שווה לפגוש את ניתי שהוא גבר על ולקחת ממנו טיפים.
·דודולה -; עיירה קטנה שמשמשת בסיס לטרק בבאלה מאונטיין או בשמורת באלה. נסענו לשם במיניבוסים דרך שאשאמנה, משהו כמו 6 שעות נסיעה מאדיס. יש מוטל אחד (150 ביר לחדר זוגי). מהמוטל יחברו אתכם למדריכים של הטרקים, תבקשו את שיברו, הוא אחלה גבר ויסגור אתכם על הכל. האנשים באזור הזה ממש נחמדים.
·טרק באלה מאונטיין -; טרק יפה באיזורים הירוקים והמיוערים של אתיופיה. הכפרים המקומיים מעניינים ולבביים, נסו לברר אם מתרחש איזה טקס דתי במהלך הטרק -; הם יזמינו אתכם בשמחה. מבנה הטרק תלוי במה שתסגרו עם המדריך ואפשר גם לשנות תוך כדי, זה מאד גמיש. אפשר לעשות חלק מהימים או את כולם ברכיבה על סוסים, אפשר לישון במעין דורמים שהכפריים מספקים, אפשר לקנות כבשים או תרנגולות ולהכין מהם ארוחת ערב, אפשר לספק לכפריים פולי קפה והם יכינו לכם קפה במקום, אפשר הכל. ולמרות שאני יודע שהמחירים עלו לאחרונה, זה עדיין טרק מאד זול. המחירים סמליים. יש גם את שמורת באלה שהיא יקרה יותר אבל צריכה להיות נהדרת, לצערי לא הספקתי לבקר בה.
·שאשאמנה + וונדוגנט -; אוקי, אז פה זה נהיה מעניין. שאשאמנה נחשבת לבירת הראסטפרים הבינלאומית. בתכלס זו עיר מגעילה עם מלא פשע. אז למה כן שווה להגיע? בגלל ראס למומבה דיוויד. ראס למומבה דייויד הוא סוג של ברון ראסטפרי מקומי, הוא חי 20 שנה בישראל והוא מדבר עברית (+ 8 שפות נוספות, והוא מערבב הכל ביחד). למומבה בונה בבית שלו מעין היכל תיירות בצורת מגן דוד שיהיה מוקד למטיילים ישראלים. הוא מאמץ ישראלים כאילו הם הילדים שלו, ומספק לינה ואוכל ועוד דברים ללא תמורה. יש עוד המון מה לספר על הבנאדם, אבל כבר תשמעו את הסיפור שלו כשתפגשו אותו. בכל אופן וונדוגנט זה כפר קרוב לשאשאמנה ושם יש לו בית הארחה ממש בקצה הכפר, דקה מכל המעיינות החמים שבתוך יערות הגשם. אחלה מקום! אנחנו בנינו לו שם קצת ספסלים ושטויות כאלו, זה המעט שיכולנו לעשות בתמורה לכל הנדיבות שלמומבה הרעיף עלינו. הוא מחפש אנשים שיחיו אצלו תקופה ויעזרו לו לבנות את היכל התיירות שלו, אז אם אתם מחפשים להישאר קצת באתיופיה זו אופציה מגניבה וזולה.
·הדרך לגבול קניה -; בשלב הזה, בהמלצת ישראלים שפגשנו בוואנדוגנט, גילינו מה הדרך הטובה ביותר להתנייד באפריקה -; טרמפים. כנגד כל הציפיות נדיר שחיכינו יותר מ-10 דקות לטרמפ. ולא שילמנו על אף אחד מהם. משאיות, טנדרים, פרייבטים, מה שבא. לקח לנו יום וחצי להגיע משאשאמנה למויאלה (עיירת הגבול), שם ישנו במלון kotet (מגוון מחירים, מלא יתושים!).
קניה 30/06/2013 -; 13/06/2013
·כללי -; ארץ סופר מגניבה, שקל שווה כ-25 שילינג קנייתים, האוכל גרוע, אנשים נחמדים ולרוב יודעים אנגלית טובה, יש מכלי גז (תביאו מתאם) בסופרים הגדולים (Nakumat), קל לתפוס טרמפים, התחבורה הנפוצה היא המטאטו (בדיוק כמו המיניבוסים באתיופה) אבל יש גם אוטובוסים מודרניים שכמובן עולים יותר.
·מעבר גבול מאתיופיה -; מציק ומנג'ס, 50$ ויזה לקניה -; מקבלים רק דולרים. האפשרויות להתקדם אל תוך קניה זה או אוטובוס מוקדם בבוקר, או לשלם למשאית להיזרק בה (טרמפים לא כל כך הולך שם, אבל זה כבר עניין של מזל.. המשאית גובה 2000 שילינג קנייתי לאדם וזו נסיעה לא פשוטה של איזה 12 שעות).
·איסיולו -; תחנת מעבר. המשאית מהגבול מגיעה או לאיסיולו או לניירובי. אנחנו הגענו לאיסיולו כי רצינו להתחיל מהר קניה וזה מסתדר יותר טוב גיאוגרפית. עשינו שם לילה אחד והמשכנו בטרמפים לנאניוקי.
·נאניוקי -; בסיס יציאה להר קניה. מיד עם נחיתתכם בנאניוקי יקפצו עליכם כל המדריכים המקומיים שישדלו אתכם לשכור את שירותיהם כמדריכים להר קניה. הם יגידו לכם שחייבים מדריך כדי להיכנס להר וינסו לסגור איתכם סוג של דיל הכל כלול -; בולשיט. דיל כזה יכול להיות על הכיפק אבל זה ממש לא חובה ואין בעיה לטרק לבד. אנחנו ישנו במלון batian ב- 1500 שילינג לחדר זוגי. במלון יש וויפיי, ולידו יש מרכז קניות עם אינטרנט קפה וכלבו שנקרא Nakumat , בו תמצאו את כל מה שאתם צריכים לטרק (אוכל, גז, כלים). כיוון שלא הצלחנו למצוא מפה מסודרת של ההר, עברנו על הציר בגוגל ארט' וצילמנו בטלפון את כל המסלול (אם אין סמארטפון אפשר להדפיס באינטרנט קפה).
·הר קניה -; טרק יפה, במיוחד הפסגה, אבל יש טרקים מרשימים יותר. יצאנו ב- 6 בבוקר עם מטאטו לתחילת דרך העפר של מסלול סירימון (להר קניה מגוון מסלולים אפשריים, זה המסלול הפשוט והקצר יותר, מגיע לפסגה שנקראת לנאנה, והוא מסומן כולו בגוגל ארט'). בדרך העפר שילמנו 300 שילינג לאופנוע שיקפיץ אותנו לשער השמורה (חוסך 9 ק"מ מישוריים ומשעממים). בשער השמורה ניתן לשלם ללילה אחד (55$) או לשלושה (220$), אין אופציות ביניים. כמו כן הם גובים תשלום נוסף על שינה במתחמים אפילו אם אתם עם אוהל. פתרון למטייל הישראלי הקמצן -; לשלם ליום אחד, להרביץ הליכה של איזה 25 ק"מ ביום, לישון סתם בשטח ולא במתחמים ולשחד את השומר בדרך החוצה (תשלום יומי הוא ל -24 שעות, מה שלא סביר שתצליחו לעשות, אנחנו איחרנו בכמה שעות ואחרי ויכוחים ארוכים שיחדנו את השומר ב- 1000 שיליניג). אזהרה -; לעשות את הטרק בלילה אחד זה סיכון ואחד החבר'ה אכן חטף מחלת גבהים. גם לגבי השוחד תעשו את השיקולים שלכם. יש גם איזה קטע בשמורות בקניה שאם מתאמים שבועיים מראש ניתן לקבל הנחת סטודנט משמעותית אבל לא ניסינו את זה. דבר נוסף -; גז עובד יופי בגבהים האלה אז לא לדאוג, ויש מים בשפע מהנחלים אז לא צריך לסחוב הרבה. אחרי הטרק חזרנו לנאניוקי ולמחרת יצאנו בטרמפים לניירובי.
·ניירובי -; עיר מגניבה! המנהטן של מזרח אפריקה! רוב האנשים שונאים את ניירובי אבל אני ממש אהבתי אותה. אפשר לצאת למסיבות, פאבים (בירה עולה בערך 200 שילינג), לתצפת מגגות של בניינים או סתם להסתובב בעיר ולראות את כל הטיפוסים השונים. ניירובי יקרה ויש בה המון פשע (בכמה ימים שהיינו שם כייסו אותנו במסיבה, היינו עדים לנסיון גניבת טלפון ולקרב שוטרים -; כנופיות שנגמר בתשע גופות על הכביש), אבל בכל זאת יש בה קסם שאני לא יודע להסביר. אנחנו ניסינו שם לראשונה את הקאוצ'-סרפינג וזה היה מעולה. ישנו אצל שני אנשים שונים שהיו סופר לבביים ומאמצים. בהמשך עברנו למלון Greton שברחוב tsavo (1600 שילינג לשלושה). את חברות האוטובוסים המודרניים תמצאו ברחוב Accra. ניירובי היא גם בסיס טוב ליציאה לספארי במאסי מארה ולפארקים השונים בסביבתה.
·Hell's Gate - הל'ס גייט היא שמורה קטנה ויפה ליד אגם נאיוושה. אפשר לטייל בה ברכב, ברגל, או לשכור אופניים (סביבות ה-400 שילינג, מומלץ!). בפארק הרבה זברות וחזירי בר, יש שם אפשרות לקיר טיפוס ויש מסלול רגלי יפה מאד. ממש פארק כיפי חוץ מהמחיר -; 25$ כניסה, גם אם תבטיח שאתה בחוץ תוך שעה. כדי להגיע לקחנו מטאטו מניירובי לנאיוושה ב-200 שילניג (שעה וחצי בערך) ומשם מטאטו נוסף (60 שיליניג בערך) לשמורה. אפשר גם להישאר לילה באגם, מומלץ ב fisherman's camp.
·ספארי במאסי מארה -; בניירובי יש המון סוכנויות שונות של טיולי ספארי וכולן מציעות אותו דבר בפחות או יותר אותו מחיר. הדיל הסטנדרטי למאסי מארה כולל טיול של יומיים וחצי (שני לילות) כולל אוכל תחבורה לינה ונהג-מדריך. אנחנו יצאנו עם Right Time Safaries ב320$ לאדם. בספארי רואים כמעט את כל חיות הפרא שיש לאפריקה להציע, אבל חשוב לבחור את הנהג-מדריך בקפידה. אנחנו נפלנו על נהג-מדריך אנטיפת שממש הרס לנו את החוויה ולכן אני לא ממליץ על הסוכנות הספציפית הזאת. לעומת זאת המחנה שבו ישנו, rhino camp, היה מעולה והאוכל מצוין.
·הגעה לאי לאמו -; אנחנו יצאנו באוטובוס לילה למומבסה עם modern coast שברחוב accra, עלה 1700 שיליניג (יש כל מיני אופציות לרמות שונות של אוטובוסים או מושבים באוטובוסים). כדאי להזמין מקום זמן קצר מראש, לפחות בבוקר של אותו יום, אפשר גם דרך האתר שלהם. ממומבסה לנמל לאמו נסענו באוטובוס איום שנקרא ג'מיל -; לא לעשות את אותה טעות! סעו עם tawakal שעולה 800 שילניג. מהנמל אפשר לקחת מעבורת (סירת עץ) ב 100 שילניג ללאמו טאון או סירת מנוע ב150 לטאון או ב 350 לחוף שילה. כל הפרוצדורה, מניירובי עד הנחיתה באי, נמשך כ-20 שעות. אפשר גם לטוס.
·האי לאמו -; אי מדהים! נופש אמיתי! האי סגור לכלי רכב פרט לרכב ביטחון אחד לכן מתניידים על חמורים או בסירות, השילוב של הבנייה המוסלמית עם אוירת הביצ' בויז זה משהו שלי היה חדש לגמרי ויש במקום הזה המון קסם. האיזור הבנוי והזול יותר נקרא לאמו טאון והחוף המרוחק יותר (והיפיפה!) Shela, מולו אי נוסף שנקרא manda והוא גם שווה ביקור יומי. יש בלאמו טאון כמה הוסטלים ביניהם bahari שעלה לנו 1300 לשלושה אנשים. אפשרות לינה יותר טובה היא לשכור דירה לכמה ימים בחוף שילה מהחברה המקומיים שמשכירים את בתי הקיץ שלהם, אנחנו שילמנו 1500 ללילה לשלושה, לדירה חלומית עם מרפסת לים (דברו עם עבדול 0727549168 או עם לוקמן 0722668981). Seafront cafe זו מסעדה טובה וזולה עם אחלה מיצי פירות (לוקח מלא זמן אבל זה שווה את זה). מבחינת מסיבות יש את ה floating bar שכשמו כן הוא וצריך להגיע אליו בסירה -; לא לצפות למשהו מפואר אבל האווירה אדירה. בנוסף שווה להתחבר קצת עם החברה המקומיים/מתנדבים, הם מארגנים מסיבות גג מגניבות ובכללי יש להם אחלה סצנה. מנמל לאמו למומבסה חזרנו עם אוטובוס שלtawakal , יש להם סניף על האי וצריך להזמין יום לפני העזיבה.
·הדרך לאוגנדה -; ממובסה לקחנו אוטובוס ישיר(בערך, עצירה של 4 שעות בניירובי) לקאמפלה (בירת אוגנדה) ב 3500 שילינג. האוטובוס סבבה והנסיעה לוקחת איזה 20 שעות. המעבר גבול מנג'ס כרגיל, אבל לפחות מחכה לך האוטובוס בצד השני.
אוגנדה 30/7/2013 -; 30/6/2013 
·כללי -; שקל שווה כ- 700 שילינג אוגנדי, גם פה האוכל גרוע פרט ל"רולקס" שמוכרים ברחוב (חביתה מגולגלת בצ'אפטי), אנשים נחמדים מאד -; יודעים אנגלית באיזורים המתויירים, תחבורה על מטאטואים או על בודה-בודה (אופנועים), גם פה קל לתפוס טרמפים, מלא בקפקרס וכמעט בכולם אפשר להקים אוהל, יש מיכלי גז (להביא מתאם) ובכלל אוגנדה מאד נוחה למטיילים. אזהרה חשובה -; בילהרציה! זה קיים בכל מאגרי המים המתוקים, כולנו חזרנו מאוגנדה עם בילהרציה (רובנו עם בילהרציה שאפילו לא יודעים עליה, אבל חלקינו עם כזאת שמשביתה אותך לשבועיים ומחזירה אותך לארץ), אז תחשבו טוב טוב לפני שרוחצים במים!
·קאמפלה -; עיר נחמדה, לא מרשימה במיוחד. הרבה מרכזי קניות יקרים מאד שנועדו ללבנים. כדי להסתדר שם בזול פשוט צריך להיכנס טיפה לאזורים הפשוטים היותר. אנחנו ישנו ב red chili, הוסטל שהוא היכל התיירים של אוגנדה, לטוב ולרע (חדר -; 10$ לאדם, דורם- 8$, באוהל שלך -; 5$, וויי-פי חינם, ביליארד, ספרים גם בעברית). אם רוצים לצאת לכו ל mish mash, פאב מגניב ובו בית-עץ לשבת ולהתעופף. לא רחוק מהרד צ'ילי יש שכונה פשוטה ועממית מאד ובה גם אוכל זול וגם כנסייה ששווה לבקר בה ביום ראשון, לשמוע את הגוספל ולראות את הריקודים!
·מפלי סיפי -; מקום יפיפה! איזור ירוק וקסום עם ארבעה מפלים מרשימים. אנחנו הגענו בטרמפים וישנו בcrow's nest (6$ לדורם, 3 לאוהל, כולל ארוחת בוקר). לאכול בכפר כמובן יותר זול בהרבה מאשר לאכול בגסטהאוס (משהו כמו 2500 לארוחה) אפשר לעשות טיול יומי נהדר למפלים עם מדריך שאמור לעלות 25,000 שיל' לאדם, בשנייה הורדנו את זה ל-15,000 והצטערנו שלא זרקנו מחיר יותר נמוך. בתכלס אם יש לכם כוח לנפנף את כל המציקים אפשר גם לעשות את הטיול בלי מדריך, אבל האמת שהם ממש נחמדים ובאמת לוקחים אתכם לנקודות שלא בטוח תגיעו אחרת (אנחנו הזמנו מדריך דרך הגסטהאוס). מעל הגסטהאוס יש נקודת תצפית יפיפה, אבל בשעות מסוימות יושבים שם כמה חבר'ה חוצפנים ודורשים תשלום על התצפית. עוד אופציה מעולה זה קיר טיפוס -; ספוט יפיפה ואחלה מסלולים, מגיע איתכם "מדריך" שיפתח בשבילכם את המסלולים וילמד אתכם אם אתם חדשים בתחום. אמור לעלות 40$ לאדם (עשינו ב 30$). למי שאחראי על הטיפוס קוראים רוברט ותבקשו את המספר שלו מהגסטהואס.
·ג'ינג'ה -; עיר נחמדה, משמשת בסיס לראפטינג בנילוס הלבן. ממרכז העיר לקחנו בודה-בודה ל Adrift, אחת החברות שמוציאות את הראפטינג. הדיל המקובל הוא לילה אצלם בהוסטל, א.ב, א.צ, חצי יום של ראפטינג בנילוס והסעות הלוך חזור לאן שתרצו בקאמפלה או בג'ינג'ה ב- 125$. לא זול, אבל זה באמת ממש כיף, האוכל מעולה והחברה סופר רצינית ובטיחותית.
·איי ססה, קלאנגלה -; קלאנגלה הוא האי הגדול והזול יותר מבין איי ססה, אבל הוא ממש אחלה. הכל ירוק, מלא ציפורים, שקיעות מדהימות. כדי להגיע לקחנו מטאטו מקאמפלה לאנטבה (כן כן צה"ל היה פה...) ומשם מעבורת שעולה 10,000 שיל'. ישנו בגסטהאוס שנקרא hornbill שיושב ממש על המים ועולה 15,000 ללילה בדורם. הגסטהאוס שייך לזוג פאנקיסטים גרמנים מזדקנים, שהכימיקלים השונים לא הותירו להם יותר מדי תאי מוח תקינים, והם חוויה בפני עצמה. רק להקפיד לנעול את הדלתות (לי גנבו שם כסף מהארנק שנותר בכיס של המכנסיים בחדר). אפשר לשכור אופנוע מאחד מנהגי הבודה-בודה ולהסתובב קצת באי, לראות את חלקיו השונים. אזהרה -; חייב לציין זאת שוב, בילהרציה! אגם ויקטוריה זה המוקד המרכזי!
·מברארה -; נטו עיר מעבר, יש בה סופר nakumat ובכללי כל מה שצריך כדי להתארגן הלאה. מהגסטהאוס בקלאנגלה הזמנו מטאטו + מעבורת שמגיעה עד מאסאקה ב 15,000 שיל'. ומשם לקחנו אוטובוס גדול למברארה ב10,000. ישנו שם במלון שנקרא baguma hotel, 6$ לחדר זוגי.
·פארק מבורו -; סוג של ספארי בלי טורפים שמסתובבים בו ברגל. לא מרשים במיוחד ולא כל כך שווה את הכסף. ממברארה סגרנו עם נהג שיקח ויחזיר אותנו ב80,000 לכל כיוון (היינו ארבעה). כניסה לפארק עולה 35$ והמדריך עוד 10$ (בהנחה שסחטנו).
·קאבלה -; עיר מעבר בדרך לאגם בנייוני. הגענו ממברארה בטרמפים וישנו ב"קאבלה בקפקרס" ב 15,000 לדורם. יש גם מלא מלונות צדדיים וזולים יותר כמו ה Modern lodge שעולה 15,000 לחדר זוגי. מקאבלה לקחנו בודה לאגם בנייוני ב- 3,000 לאדם (לרוב יעלה 5,000) לנקודה שנקראת ruthinda market.
·אגם בנייוני -; אגם יפה מאד ובו איים קטנים מלאים בציפורים וצמחייה. בין האיים השונים אמור להיות שם גם איזו מושבה של ננסים אם מישהו מעוניין (לא היינו). בנוסף בניינוי אמור להיות בין האגמים היחידים שנקיים מבילהרציה. לא חותם על זה. אנחנו ישנו באכסנייה שנקראת bayoona amagara והיא ממוקמת על אי בפני עצמו, הם גם לוקחים אותך בקאנו מ ruthinda market ללא תשלום (רק הלוך). הספוט יפיפה אבל האמת שלא היתה לנו חוויה טובה מהמקום. המנהלים שם רודפי בצע והכי פחות בקפקרס-פרנדלי שנתקלנו בטיול. דורם עולה 20,000 ללילה והוא שום דבר מיוחד, המסעדה עולה הון ואין שום מטבח או משהו לבשל. אין גם שום מקום לקנות בו מזון כי כאמור זהו אי מבודד (אז אם מגיעים לשם להצטייד בגז ואוכל מראש), לוקחים כסף על טעינת מכשירים, אי אפשר להחליף את ספרי הספרייה בספרים משלך וכדומה. בנוסף לכל זה יצא שהפקידה לא הבינה את כוונתנו להישאר ליותר משני לילות והם כבר נתנו את המיטות שלנו ללקוחות חדשים (כאלו שיאכלו במסעדה), והציעו כפתרון שנעבור לבקתה משל עצמנו ב 70,000 שילינג ללילה. באותו יום עזבנו חזרה לקאבלה (4,000 לאדם בקנו שאתה חותר בו, עוד 5,000 לבודה-בודה).
·פורט פורטל -; עיר חמודה לאללה באחד האזורים היותר נחמדים של אוגנדה ונעים לשהות בה כמה ימים. בנוסף, היא משמשת בסיס טוב לכל מיני אגמים ופארקים בסביבה. הגענו במטאטו ממברארה (25,000 שיל') וישנו ב yes hostel שזה אחלה מקום! 15,000 ללילה בדורם, וויפי, פינג פונג, מטבח מאובזר, ובעיקר אנשים מדהימים שממש הופכים אותך לחלק מהמשפחה (לאחת הבחורות שעובדות שם קוראים פיונה והיא מתה על ישראלים. תגידו לה שאתם חברים של dog ו garlic -; ככה היא קראה לנו במקום דור וגיל). לצאת לשתות/לרקוד -; "אקסטזי" או "קומפורט זון" (או גם וגם).
·אגם סאקה -; אחד מאלף האגמים שיש באזור פורט פורטל, קצת צפונית להוסטל. אנחנו שכרנו אופנוע ונסענו לאחת הגבעות שמתצפתות על האגם וסביבתו -; ממש יפה! אני בטוח שיש מיליון נקודות תצפית כאלה בסביבה, רק צריך לחפש קצת.
·אגם נאקרובה -; נסענו ל nakruba community camp (16,000 לדורם) עם נהג שסידרה לנו הגברת מההוסטל. האגם יפה מאד מתוחם ביער מכל הכיוונים ואמור להיות נקי מבילהרציה. שוב, לא חותם על זה. אפשר לעשות טיולון קטן ונחמד ביער של האכסנייה.
מוזמביק 28/10/2013 -; 31/7/2013
·כללי -; אותי הזהירו שעניין הויזה למוזמביק די מורכב, לכן הוריי הנהדרים נסעו לקונסול כבוד של מוזמביק (036992516) בשכונת כוכב הצפון בתל אביב, הוציאו לי ויזה ושלחו לי אותה לאוגנדה בדואר שליחים (ויזה עולה כ-300 ש"ח ומספיקה לחודש בלבד, אלא אם כן קימבנתם משהו אחר). שקל שווה בערך 8 מטיקל מוזמביקי (מוזמביק יקרה), האוכל מעולה, החופים מדהימים אבל החלקים היותר פנימיים שאני ראיתי די חד-גוניים ולא מאד מרשימים, תחבורה בצ'אפס (שוב, אותו דבר כמו המיניבוס והמטאטו רק בשם אחר), השפה הרשמית היא פורטוגזית אבל באזורים התיירותיים הם לרוב מדברים אנגלית טובה (באזורים הלא תיירותיים הם כנראה גם לא ידברו פורטוגזית).
·הגעה -; אני טסתי מאוגנדה לדרום אפריקה ולקחתי אוטובוס משם (יותר זול מלטוס למוזמביק, למרות שבדיעבד אני מצטער שלא עברתי יבשתית דרך מלאווי). מיוהנסבורג נסעתי עם חברת אוטובוסים שנקראת city to city (22$), אפשר להזמין מראש באתר שלהם או להגיע לתחנה המרכזית (city park) מוקדם בבוקר ולקנות כרטיס בדלפק. נסיעה של משהו כמו 10 שעות למפוטו (בירת מוזמביק) כולל מעבר גבול מנג'ס כרגיל.
·מפוטו -; מבחינתי שימשה כתחנת מעבר בלבד, ממה שאני ראיתי רובה נראית כמו התחנה המרכזית בתל אביב באישון לילה, השוטרים מושחתים והאנשים לא נחמדים. אני ישנתי בבקפקרס שנקרא fatima's nest שהיו מגעילים ולקחו 500 מטס' לדורם בסיסי, אבל אין הרבה אלטרנטיבות. בנוסף הם מוציאים שאטל לטופו כל בוקר שעולה 700 מטס' -; יקר ולא מתגמל, צפוף ואיטי, אבל שוב -; אין הרבה אלטרנטיבות.
·טופו -; עיירת הצלילה-גלישה-דיג-תיירים הפופולרית במוזמביק. החופים אחלה, האוכל טוב ואם לא נפלתם על שבוע מת אז יש גם מלא תיירים. הצלילות מדהימות וגם אם אתם לא צוללים שווה לעשות ocean safari שזה טיול בסירה לחפש ליוויתנים וכרישי ליוויתן ודולפינים וכו' ולשנרקל איתם. טיפה דרומית לטופו יושבת טופיניו (tofinho) שהיא בגדול חלק מאותו קומפלקס אבל קצת יותר שקט ורגוע. לגולשים -; ניתן לשכור גלשנים אצל Liquid או אצל tofo scuba ונקודות הגלישה המקובלות הן טופיניו וה back door. קייט-סרף שוכרים מ- tofo scuba. אפשר גם לעשות טיול לאיים בסביבה בסירת מפרש (dowh), יש כמה מפעילים של הטיולים האלו וכולם עולים בסביבות ה 1500 מטס לחצי יום כולל ארוחות והסעות, תבררו במועדוני צלילה או בבקפקרס.
מועדוני צלילה:
- Diversity Scuba (מנהל-סטיב, עוזרת מנהל -;ג'ואן, תכלס דברו עם ג'יימי שהוא דייבמאסטר שם והכי גבר שיש).
-Tofo Scuba (מנהל -; דניס).
-Peri Peri (מנהל -; סטיב).
-Liquid Adventures (בעלים -; סינדי, מנהלת -; נדיה), המועדון הזה קצת פחות מומלץ.
כל המועדונים מציעים את אותם מחירים ונותנים הנחה של עד 15%, אם אתם מחליטים לצלול עם דייברסיטי אתם מוזמנים לשלוח לי מייל ואנסה לארגן הנחה גדולה יותר.
לינה :
-Fatima's -; יקר אבל תמיד תמצאו שם אנשים. 500 לדורם.
-Tofo backpackers - 270 לדורם, מקום סבבה אבל המנהל הוא גנגסטר עם נטייה למצבי רוח, אז לשיקולכם.
-John's place -; 250 לדרום, אחלה מקום! ג'ון הוא אדון מבוגר עם חיבה מיוחדת לכל מה שקשור לרוקנרול משנות ה-60,70 והוא מאד אוהב לנצח מזרח-תיכוניים בשש-בש.
-Mozambeat -; 400 לדורם, מאד יפה ואחלה אוירה אבל מרוחק יחסית, משהו כמו רבע שעה הליכה מטופו עצמה.
-Casa na praia - יותר "מלון", לא ממש לתקציב תרמילאות, אבל מקום יפה.
* אם נשארים לשבוע או יותר שווה לברר עם מדריכי הצלילה אם יש להם איזה חדר פנוי בדירה שאפשר לשכור. זה יוצא יותר זול והרבה יותר נחמד מהוסטל.
לצאת/ לאכול:
בכל המסעדות במוזמביק לוקח בערך שעה עד שמגיע האוכל -; יש להתאזר בסבלנות.
-Black 'n' white -; קצת רחוק אבל יחסית זול ומנות גדולות.
-Tofo Tofo -; הכי טעים! ולא מאד יקר (סביבות ה 200 מטס לארוחה).
-John's place -; אחלה אוירה ומוזיקה פצצה.
-Mozambeat -; מקרינים סרטים כל רביעי בערב (פופקורן חינם, ייאי!)
-Fatima's - נחמד לבירה וביליארד.
-Dino's -; מסיבות ביום שישי, החומוס שלהם גרוע.
-Liquid -; לפעמים מסיבות ביום שישי, יש ווייפיי
-What u want -; מסעדה איטלקית -; טעים ויקר.
-Casa de comer -; מסעדה עם וויפי
-Xima's place (שימא'ס פלייס) -; זה לא השם הרשמי אבל ככה החבר'ה קוראים למקום. תרמילאים -; זו המסעדה בשבילכם. 50 מטס למנת פועלים ענקית. 40 לבירה.
-השוק בטופו יקר. לקניית מצרכים שווה לנסוע לעיר הקרובה inhambane (איניימבאן) בצ'אפה (20 מטס) וללכת לסופר-מרקט הסיני הגדול. משמעותית יותר זול שם.
-
·Vilankulu - עוד עיירת חוף- צלילות- תיירים. פה הדגש הוא על הטיולים לאיים המדהימים שמפוזרים מול החוף.
הגעה מטופו: צ'אפה לאיניימבאן (20 מטס), "מעבורת" למאשיש (maxix)(10 מטס), צ'אפה לוילנקולו (230).
לינה:
אני ישנתי ב dolphin dowh ב250 לדורם. כמו בכל דבר אפשר להתמקח ולהוזיל יותר. מקום נחמד עם אחלה חצר לים, הדורם פיצי אבל נקי. הם גם מוציאים טיולים לאיים. הוסטלים נוספים בסביבה -; baobab, muhav, zombie cucamber.
לצאת:
אפשר לצאת לזומבי קיוקמבר (יותר לשתות) או לאפרו בר (יותר לרקוד).
טיול לאיים:
אני עשיתי טיול לאיים Bazarutu ו Benguera והיה מדהים! יצאתי עם חברה שנקראת mapapaia, זה אמור לעלות 2,700 לטיול יומי + אוכל והכל אבל כרגיל תתמקחו ותורידו למשהו בין 1,500 ל 2,000. דברו עם מרינה ( 842579008).
לצוללים:
Odyssea dive, טיול איים מלווה בשתי צלילות. סביבות ה 4,700 מטס. למנהל קוראים דני.
·זאבורה -; עוד עיירת חוף-צלילה-תיירים, פה תוכלו ליהנות מחופים אינסופיים בלי נפש חיה מלבדכם.
הגעה מטופו עם צ'אפה מאיניימבאן ל sisal (80 מטס) ומשם צ'פאת-טנדר לחוף.
לינה ב zavora lodge, יש להם את כל מגוון המחירים וזה צמוד למועדון הצלילה -; moz divers. זה המקום לראות מנטה רייס -; יש המון! בנוסף יש טיולי סוסים, שנורקל, צפיית ליוויתנים וכו'.
* לחובבי הצלילה -; אני עשיתי קורס דייבמאסטר בטופו במשך שלושה חודשים במועדון Diversity Scuba . היה מדהים ובאמת יש שם את רוב ענקי האוקיינוס. אפשר גם לעשות את זה בפחות זמן, תלוי מה סוגרים עם הבוס. מאד מאד מומלץ!
סוואזילנד 1/11/2013 -; 28/10/2013
·כללי -; ממלכה קטנה בין מוזמביק לדרום אפריקה. המטבע נקרא לילנגיני והוא שווה ערך לרנד הדרום אפריקאי -; דולר אמריקאי שווה 10 לילנגילי. האנשים מאד ידידותיים ונחמדים ולפחות כלפי חוץ מאד אוהבים את מלכם. פה המיניבוסים נקראים "קומבי". הסופרים מאד זולים ויש בהם הכל. האנגלית טובה באזורים התיירותיים.
·Ezulwini Valley -; אזור ירוק ונחמד נורא, ליבת התיירות של סוואזילנד. יש הרבה אפשרויות לטיולים באזור והרבה קהילות של מתנדבים/עובדים חברתיים שיש להם אחלה סצנה. אפשר לעשות טיול חד יומי לפסגה שנקראת sheba's breast (50 רנד כניסה), טיול יפיפה! אפשר לצאת לבירה ב house of fire, שזה "ה-מקום" של קהילת המתנדבים ושם גם נערך פסטיבל ה bushfire כל שנה. אני ישנתי בהוסטל שנקרא Legends ב-130 רנד לדורם והיה אחלה. לגברת שמנהלת את העניינים קוראים בודלה והיא ממש נחמדה ואינפורמטיבית. מול ההוסטל יש סוכנות טיולים שנקראת swazi trails, http://www.swazitrails.co.sz/, ודרכם מתאמים את האטרקציות השונות (טיול מערות, טיול אומגות, ראפטינג וכו', רוב האטרקציות דורשות יותר מלקוח אחד), קרוב להוסטל יש סופר שנקרא pick 'n' pay ויש בו הכל.
·שמורת מאלולוג'ה -; שמורה יפיפה ובה אפשר לעשות טיול אומגות. הגעה בקומבי לאומבאבן (הבירה) ומשם קומבי נוסף לשמורה, בערך שעתיים נסיעה. בשמורה עשיתי את הטיול אומגות שנקרא canopy tour (450 רנד כולל ארוחת צהריים, דרך swazi trails), נחמד מאד אבל לא חובה.
·הדרך לדרא"פ -; קומבי למנזיני, ממנזיני למאנקאינה, ממאמקאניה לסיקורול (הגבול).
* בסוואזילנד הייתי 4 ימים בלבד כי כבר הייתי מוגבל בזמן, אבל זו ארץ סופר מגניבה ואם אפשר תישארו יותר! הרבה אומרים שאין מה לעשות שם וזה ממש לא נכון, לי ממש חבל שלא הייתי עוד.
דרום אפריקה 18/11/2013 -; 1/11/2013
·כללי -; מדינה מדהימה ביופייה עם מיליון דברים לעשות. דולר שווה 10 רנד, האוכל מדהים, האלכוהול טוב וזול, הדלק די זול, האנשים או נחמדים ממש או ממש לא נחמדים, הלבנים מדברים אנגלית או אפריקאנס והשחורים זולו או סוטו (או משהו אחר)+ אנגלית (חלקם). המיניבוס נקרא טקסי ויש אוטובוס תיירים שעובר בכל האכסניות ונקרא באז באס. משמעותית הרבה יותר נוח עם רכב פרטי.
·הגעה מסוואזילנד -; אני רציתי להגיע דבר ראשון להרי הדרקנסברג. מהגבול טרמפ לפיט רטיף, משם טקסי לניו-קאסל ומשם טקסי לליידיסמית'. בליידיסמית' ישנתי במלונית שנקראת Hlalanathi והיא הזולה ביותר בעיר (250 לחדר זוגי, יקר וג'יפה). כל הנסיעה מאזולוויני שבסוואזילנד לליידי סמית' עלתה בערך 210 רנד. למחרת מיניבוס לברגוויל ומשם טרמפ ל amphitheater lodge שנמצא כבר בשטח הדרקסנברג. כל האזור הזה שבין סוואזילנד לדרקנסברג לא ממש ידידותי למטיילים, המקומיים מדברים רק זולו ואין עם מי לדבר. גם טרמפים קשה לתפוס שם -; השחורים לא עוצרים לך כי אתה לבן והלבנים לא עוצרים לך כי הם פרנואידים.
·הרי הדרקנסברג -; רכס הרים מדהים. מדובר בחבל ארץ שלם שמחולק בגסות לאזור הצפוני, המרכזי והדרומי.
האזור הצפוני:
אני ישנתי ב amphitheater lodge ב 125 רנד לדורם (אחד הבקפקרס הכי יפים שראיתי -; מטבח מאובזר, קיר טיפוס, ג'קוזי, בריכה, בירה זולה ובעיקר נוף משגע). ההוסטל מוציא טיולים מאורגנים שונים להר, טיולים ללסוטו (מדינה המהווה מובלעת בשטחה של דרא"פ), קיר טיפוס וכדומה. הם לוקחים על זה הרבה כסף ועושים חיים קשים למי שרוצה לטייל בלי מדריך ליותר מיום אחד. אני עשיתי מסלול חד יומי שנקרא thugela gorge (כניסה לשמורה 30 רנד) והיה פשוט יפיפה.
האזור המרכזי:
הגעה מהאזור הצפוני עם טרמפ, כולל עצירה בדרך לקניות (כשמתקרבים להר אין יותר חנויות). ישנתי בהוסטל שנקרא inkosana lodge ויושב בספוט מדהים בChampaign valley (150 רנד ללילה, גם זה בקפקרס מדהים). כאן מפרגנים יותר למטיילים עצמאיים, אז אם אתם רוצים לצאת לטרק של יומיים או יותר -; דברו עם אד המנהל, קנו ממנו מפה 1:50,000 ותכננו בעזרתו את המסלול (שידע לאן אתם הולכים למקרה שקורה משהו). אני יצאתי לבדי למסלול שמוביל לפסגת ה dragon's back וישנתי במערה שנקראת inkosazana. השביל מתחיל מאד ברור והולך ומטשטש ככל שמתקדמים, אז צריך יכולת ניווט בסיסית (אני לא הנווט הכי מוכשר במערב והסתדרתי). לא צריך יותר מבקבוק מים אחד כי יש מים זורמים כל כמה קילומטרים ואם ישנים במערה גם לא צריך אוהל (אין בה מקום ליותר משניים-שלושה אנשים, בדוחק).
אם תקציב מאפשר אפשר גם לישון בצימר של לילי -; אישה מדהימה וסופר אימהית, עושה מחירים טובים לסטודנטים ( +277943310, lilyfurniss@gmail.com).
·סוף דבר -; את המשך הטיול בדרא"פ עשיתי עם המשפחה שהצטרפה, אז כמובן שזה כבר לא היה טיול תרמילאים. אבל כל מה שאתם צריכים בשביל הטיול מדרבן לקייפטאון זה את הספר coast to coast (התנ"ך של התרמילאים בדרא"פ) שמצוי בחינם בכל הוסטל במדינה והוא כולל את שמות כל ההוסטלים וכל מה שיש לעשות בכל מקום. בקיצור, אין לי מה לומר שהספר לא יגיד לכם.
אז זה היה הטיול שלי, מקווה שהמידע יעזור לכם לתכנן את שלכם. אם יש שאלות תשלחו לי מייל ל gilgover11@yahoo.com ואענה בשמחה. תעשו חיים והקונה מטאטאה!