לאחר ביקור של 10 ימים בקובה, כותב קצת חוויות, מסקנות וטיפים מהטיול. כדאי לציין שכל הטיפים והמסקנות הן סובייקטיביות והן לפי הדעה שלי.
 הטיול הוא טיול של 3 תרמילאים אחרי צבא לעשרה ימים, התמקדנו במערב קובה (הוואנה, ויניאלס, טרינידד) מהסיבה שרק רצינו לטעום ממנה ולהמשיך ליעד הבא.

 ‏15.12 - יום ראשון - נחיתה בהוואנה

טיסה מנמל התעופה בן גוריון בשעה 7:30 דרך אייר פרנס ועצירה בפריז לכשלוש שעות, ולאחר מכן המשך טיסה להוואנה באותה חברה (אייר פרנס) ונחיתה בשדה התעופה jose marti בשעה 18:30 (שעון קובה) - 7 שעות קדימה משעון ישראל.

ביציאה משדה התעופה חיכה לנו נהג מונית שבעלי הקאסה בהוואנה הזמין לנו מראש מהארץ (עלות של 30 קוק לשלושה אנשים).
 לאחר נסיעה של כחצי שעה הגענו לקאסה של יואל וידליס. נכנסנו לחדר, התארגנו ויצאנו לאכול ולשתות מוחיטו במסעדה בקרבת הקאסה.

16.12 - יום שני - נסיעה לויניאלס
מונית שהזמנו לילה לפני הסיעה אותנו בבוקר לתחנת האוטובוס של viazul ומשם לקחנו אוטובוס לויניאלס (נסיעה של כ-4 שעות).
הגענו לויניאלס בצהריים, ומשם הלכנו ברגל לקאסה של רידל (דובר אנגלית). החלטנו ללכת ברגל לקאסה, ובטעות הגענו לקאסה השנייה שלו ולא לזאת שהיינו אמורים לישון בה. ישבנו עם רידל והוא נתן לנו להשתמש באינטרנט שלו, ולאחר כחצי שעה הגיעה מונית שרידל שילם עליה ולקחה אותנו לקאסה שלנו, שנמצאת בסוף הרחוב הראש של ויניאלס (רחוב סלבדור).
 בקאסה השנייה פגשנו את האח של אשתו של רידל יואקינוס, קיבלנו את החדר, ישבנו איתו ועם רידל והם הסבירו לנו קצת על העיירה ועל מה שיש לעשות בה, והזמנו טיול סוסים לחוות דרך רידל. לאחר מכל יצאנו לסיבוב בעיירה שבנויה מרחוב ראשי אחד ומרחובות משניים.

17.12 - יום שלישי - טיול סוסים לחוות הטבק והרום ושכירת אופניים
בבוקר אסף אותנו נהג מונית מהקאסה ולקח אותנו למקום ממנו יוצאים לטיול הסוסים. במקום חיכו לנו הסוסים ומדריך בשם אנטוניו, אל הטיול הצטרפו אלינו 2 תיירות מאוסטריה. עלות הטיול הייתה 20 קוק לכל אחד.
‏טיילנו עם הסוסים בעמק הירוק ועצרנו בחוות הטבק, הרום והקפה. בכל חווה היה מדריך מקומי דובר אנגלית שהסביר על תהליך הייצור. בחוות הטבק יושבים ומקבליך כל אחד סיגר לעשן בחינם, קיימת אפשרות לקנות סיגרים מסוגים שונים ושתייה.
‏הטיול ערך כ4 שעות.
‏לאחר שחזרנו עם הסוסים הלכנו ברגל לכיוון הרחוב הראשי ועצרנו לאכול צהריים במסעדה.
‏ ‏הגענו לקאסה ואז לקחנו אופניים שחיכו לנו בקאסה, שביקשנו להשכיר יום לפני (10 קוק לכל אחד ללא הגבלת זמן).
‏נסענו עם האופניים לציור הפרהיסטורי (מרחק של 3 ק"מ) - בדרך ניתן לראות מסביב את העמק ואת כל הירוק שמקיף את ויניאלס, מי שרוצה יכול להכנס ולהתקרב עוד קצת לציור תמורת תשלום.
לאחר מכן רצינו ליסוע למערת האינדיאנים( מרחק של 6-8 ק"מ), התחלנו בנסיעה אך לקחנו פנייה לא נכונה למערת פולנקה (לשים לב לא לפנות בפנייה שמאלה אליה משום שמערת האינדיאנים נמצאת אחריה) שגם הייתה רחוקה (מערה שאמורה להציג את החיים בעבר במערות, לא כל כך התרשמתי). המרחק בין מרכז העיר למערת האינדיאנים שנמצאת אחרי מערת פולנקה הוא גדול לדעתי וצריך כושר כדי להגיע לשם ברכיבה על אופניים.
 לאחר הביקור במערת פולנקה חזרנו חזרה לקאסה שלנו. שוב סיבוב בעיר בלילה וארוחת ערב וחזרה לקאסה.

18.12 - יום רביעי - ביקור במערת האינדיאנים ומערת סן תומס
הזמנו מונית יום לפני שחיכתה לנו בבוקר. התכנון היה לבקר בחוף juitas ובמערת סן תומס שהדרך עוברת לידה. מפאת מזג האוויר הגשום וויתרנו על ביקור בחוף הים. ביקרנו במערת סן תומס, נסיעה של כ20 דק מויניאלס. משלמים ומקבלים קסדה ופנס. הסיור במערה הוא עם מדריך, עולים עלייה תלולה קצרה לפתח המערה , ואז נכנסים אליה.
המערה היא השלישית בגודלה באמריקה, יש בה נטיפים מרשימים, והיא בנוייה משבע קומות. קומות 5-7 פתוחות לתיירים והשאר סגור. הסיור במערה עורך כשעה עד שעה וחצי.
 לאחר הביקור במערה המשכנו עם נהג המונית למערה השנייה- מערת האינדיאנים. מערה קטנה ולא כל כך מרשימה, הולכים קצת במערה ואז עולים על סירת מנוע ששטה בנהר שעובר בתוך המערה, המדריך מראה קצת צורות שונות של נטיפים וזהו. ביקור לא מרשים של כחצי שעה, לדעתי אפשר לוותר אם יש דברים אחרים לעשות מהסיבה שסן תומס הרבה יותר מרשימה.

19.12 - יום חמישי - נסיעה לטרינידד
קמנו בבוקר והלכנו חזרה ברגל לתחנת האוטובוס, משם לקחנו אוטובוס לטרינידד (נסיעה ארוכה של כ10 שעות).
הגענו לטרינידד בסביבות 16:30 ובעלת הקאסה שלנו (קאסה סלובניה) מרגריטה חיכתה לנו עם שלט, לאחר שקבענו איתה מהארץ שתחכה לנו בתחנה. משם הלכנו ברגל אל הקאסה שלה (הציעה גם לקחת מונית אבל העדפנו ברגל).
 הגענו לקאסה ישבנו איתה והיא המליצה לנו על אטרקציות. התקלחנו ויצאנו להכיר את רחובות העיר ברגליים.

20.12 - יום שישי - פארק גואניירה
 מסביב לטרינידד יש הרבה מקומות של טבע, השמורה הגדולה היא טופס דה קולונטס שנמצאת כארבעים דק נסיעה מהעיר מורכבת מפארקים שונים ומגוונים

יום קודם לכן סגרנו בחברת קובה טור סיור למשורת טופס זה קולונטס וביקור בפארק גואניירה - 47 קוק לאדם עלה הסיור (כולל ארוחת צהריים).

יצאנו בשעה תשע וחצי בבוקר על רכב עם 10 כיסאות יחד עם מדריך, נהג ו - 2 תיירות נוספות, אחת מקוריאה הדרומית, ואחת מצרפת.
נסענו בדרך נוף יפה לכיוון השמורה טופס דה קולונטס ובדרך עצרנו במוזיאון קפה, שם המדריך הסביר לנו על תהליך ייצור הקפה בקובה.
לאחר עצירה ושתיית קפה, המשכנו לשמורת גואניירה.
הטיול השמורה כלל הסברים של המדריך, מסלול של כ3 קמ - הליכה מישורית וקלה כולל עצירה במפל אל רסיו ושחייה בבריכה עד הגעה למסעדה לארוחת צהריים (נכללה בתשלום) שם חיכה לנו הרכב.
מהמסעדה חזרנו לכיוון טרינידד תוך עצירה בתצפית ממנה משקיפים על כל האזור (טרינידד, הכפרים הסמוכים והים).
 לאחר הגעה חזרה לקאסה התארגנו ויצאנו למועדון נחמד שנמצא בתוך מערה בשם דיסקו איילה.

21.12 - יום שבת - נסיעה לחוף הים אנקון
נסיעה לחוף הים אהרון במונית, נסיעה של כחצי שעה.
חוף יפה שלידו בונים הרבה מלונות, שהינו בחוף הים עד אחר הצהריים ואז חזרנו לקאסה.
ניתן להגיע לחוף הים גם באוטובוס.
לאחר שהגענו לעיר עלינו למגדל השעון ממנו יש תצפית על כל קובה.
 בערב יצאנו לקאסה דה לה מוזיקה בטרינידד.

22.12 - יום ראשון - נסיעה להוואנה 
נסיעה של כ 5 שעות להוואנה באוטובוס viazu.
הענו לתחנת האוטובוס ולקחנו מונית לקאסה של ידליס (הקאסה שישנו בה בלילה הראשון בהוואנה).
 לאחר התארגנות יצאנו לסיבוב בעיר (הקאסה נמצאת במרחק הליכה מרוב הדברים), עברנו ברחוב obsipo וראינו את הקפיטול.

23.12 - יום שני - הוואנה 
לקחנו סיור במכונית ישנה יפה לשעה, הסיור כלל עצירה ברחוב caijon de hamel (המרכז הקהילתי של העם הקובני), המקום כולל כל מיני יצירות מדברים ממוחזרים. לאחר מכן המשכנו במכונית לכיכר המהפכה דרך שכונת ודאדו, שם נכנסנו לבניין גבוה שהוא גם מוזיאון, ועלינו לקומה הכי גבוהה שנמצאת בגובה של כ112.75 מטרים ממנו רואים את כל הוואנה.
פחות התחברתי לזיור, סיור של שעה ב40 קוק, מה גם שהמדריך לא ידע כל כך הרבה ,והייתה תחושה שכל הסיור הוא מחפש איך להרוויח עוד כסף.
לדוגמא : כל הסיור הוא ניסה לשכנע אותנו להאריך את הסיור בעוד שעה וגם בסוף הסיור הוא אמר שהסיור עולה 50 ולא 40 כי 40 זה המחיר ללא השירות שלו אלא רק על המכונית. לדעתי ניתן לקחת פשוט מונית למקומות האלה שקצת מרוחקים מהוואנה הישנה.
ירדנו מהמכונית בפלאזה דה ארמס והמשכנו להסתובב ברחובות העיר תוך ביקור במקומות המוכרים.
אחר הצהריים החזרנו לקאסה ובשעה שמונה לקחנו מונית למבצרים (לא ניתן להגיע ברגל), כל יום בשעה תשע ישנו טקס שבסופו יורה תותח לכיוון הים כדאי להקדים כדי לתפוס מקום טוב.
 חזרנו במונית וירדנו בבר km0.

24.12 - יום שלישי - הוואנה
ביקרנו בקתדרלה, וטיול בטיילת המלכון ואכלנו במסעדת paladar.
 את היום הזה ניצלנו יותר למנוחה.


טיפים ומסקנות
• מומלץ לשקול את האופציה של נסיעה במונית קולקטיב בין הערים במקום באוטובוס viazul, אמנם קצת יותר יקר (לפעמים ניתן למצוא גם באותו מחיר) אבל יותר מהיר ונוח. האוטובוסים מאוד מסורבלים ועוצרים פעמים רבות בדרך.
• ‏לדעתי שווה להוסיף עוד יום בטרינידד משום שיש מסביבה הרבה אתרי טבע נוספים כמו : מפלי אל קובנו, מפלי קבורני, פארקים נוספים בטופס של קולנטס.
• ‏מומלץ להביא מתנות קטנות לבעלי הקאסות כמו שוקולדים וכו' לסוף השהייה בקאסה.
• ‏מבחינת מזכרות ניתן למצוא בשלושת הערים, בטרינידד יש המון חנויות מזכרות. המזכרות הכי זולות שראיתי היו דווקא בהוואנה בשוק קטן שיש במבצרים.
• ‏שווה להגיע עם ספרדית ברמה בסיסית כדי להקל על התקשורת עם המקומיים.
• ‏להיות סבלניים במסעדות, האוכל מגיע אחרי הרבה זמן ביחס לארץ.
• ‏מבחינת אוכל לדעתי אין בעיה בקובה לתיירים אלא רק למקומיים. במסעדות יש הכל מהכל מפיצה ועד סטייק, וגם ארוחות הבוקר בקאסות מספיקות (חביתה, פירות, לחם, מיץ , קפה וכו כל קאסה והסגנון שלה).
• ‏וויפי - בויניאלס יש כמעט בכל מסעדה חיבור בחינם ברחוב הראשי.
בטרינידד קצת יותר קשה למצוא אינטרנט במסעדות, צריך לקנות כרטיס שמתחברים בעזרתו לוויפי esteca שקולטים על המדרגות שמתחת לקאסה דה לה מוזיקה. 1-2 קוק לכרטיס. מוכרים גם באזור המדרגות וגם במשרדים של קובה טור.
 ‏בהוואנה יש כרטיסי וויפי שניתן לקנות במלון פלאזה (ניתן להתחבר באמצעותם לרשת esteca( או כרטיס שאפשר לקנות במלון סביליה ב2 קוק, אך אפשר להשתמש בו רק במלון.

• לשים לב להבדל בין קוק לקופ ( 1 קוק =25 קופ), קוק זה המטבע שתיירים משתמשים בו וקופ זה המטבע שהמקומיים מקבלים איתו משכורת ואז ממירים אותו לקוק.
• לאחר שעוברים את ביקורת הדרכונים ביציאה מקובה לא ניתן לשלם בקוק בחנויות שבשדה.
 • להשתמש בבעלי הקאסות כדי להזמין מוניות.
קאסות
קאסה יואל וידיליס (הוואנה)

ישנו בה 4 לילות סה"כ. הקאסה קיימת 20 שנה ויש בה כשמונה חדרים לתיירים.
יואל ואשתו גרים למטה ובקאסה יש עובדים נחמדים.
ארוחת בוקר עולה 5 קוק ויש שירותי כביסה, לילה אחד עולה 40 קוק. בחדר יש כספת ומזגן. ידליס, אשתו של יואל דוברת אנגלית מצוין. שניהם אנשים מאוד נחמדים והם יידאגו לכל דבר שתבקשו מהם.
 הקאסה ממוקמת מרחק הליכה מרחוב obsipo.

הקאסה של רידל
 קאסה נחמדה, נמצאת בסוף הרחוב הראשי של ויניאלס (רחוב סלבדור), החדר נקי ויש בו כספת ומזגן. רידל ויואקינוס נחמדים ודואגים לך, עוזרים לך בכל דבר שאתה מבקש וצריך. רידל יודע אנגלית מצוין. 30 קוק ללילה, ארוחת בוקר ב5 קוק.

הקאסה של מרגריטה 
 החדר נמצא מעל הדירה של מרגריטה (דוברת אנגלית ברמה גבוהה) ובעלה פידל, וכל הגעה לחדר דורשת מעבר בתוך הבית שלהם. בחדר יש מזגן וכספת. ארוחת בוקר טובה מאוד שמרגריטה מבשלת , את הפירות פידל מביא מהשדה. 20 קוק ללילה, ארוחת בוקר ב5 קוק.

מכיוון שאין לי כרטיס מצרף את כתובת המייל של מרגריטה : ‏‪margarita.simon@nauta.cu‬‏


לדעתי קובה היא מדינה מיוחדת מבחינה תרבותית ואנושית, לא יצא לי להיות עדיין במדינה כזאת, הנופים יפים אך יש מקומות בעולם הרבה יותר מרשימים מבחינת הנופים.
 מומלץ בטיול לנסות לדבר עם האוכלוסיה המקומות ובעלי הקאסות כדי להכיר יותר את התרבות המקומית וההיסטוריה.