אנחנו זוג בני 27 ובילינו את ירח דבש ב 3 שבועות במקסיקו אשר משלב טיולים ובטן גב! מסוף נובמבר עד אמצע דצמבר.

את הטיול התחלנו בטיסה מישראל למדריד כאשר לקחנו עצירה ארוכה של כ14 שעות. הזמנו חדר בהוסטל בשם helena 2 -פירוט מלא בבלוג נפרד.

ממדריד טסנו למקסיקו סיטי ומשם טיסת המשך לטוקסלה ליעדנו סן כריסטובל דה לה קסאס!

הנסיעה מטוקסלה לסן כריסטובל הינה כשעה ורבע עולה במונית 700 פסו. ישנה אפשרות לשאטל בעלות של 200 פסו לאדם. בסן כריסטובל ישנו בקאסה דה יגיל בצימרים - הסיבה שהגענו לקאסה הינה בגלל המלצות חמות שקיבלנו על הטיול לשמורת לאס נובס שלא אכזב! מבחינת לינה ומיקום אולי עדיף אופציה אחרת במיוחד למי שלא אוהב "ישראלייאדה".

למחרת ההגעה יצאנו לטיול לשמורת לאס נובס שכאמור מאוד מאוד מיוחד הטיול הוא בין יומיים כולל לינה בטבע הנסיעה עצמה לא קצרה או קלה לכן לא מומלץ לעשות את המסלול הזה ביום אחד. ביום הראשון טיילנו באגמי מונטבידאו אשר מדהימים ביופיים כולל קייאקים , ומשם המשכנו לשמורת לאס נובס עצמה. בשמורה לנו במתחם אוהלים מקורה שיש במקום (יש שירותים ומקלחת) , בלילה ראינו גחליליות במלוא הדרן וכוכבים צבעו את השמים תופעה שזכינו לראות רק באיזור זה! למחרת עשינו מסלול הליכה של כשעתיים טיפוס על הר לנקודת תצפית על כל האגמים והמפלים שיש בשמורה יש שאומרים שההליכה קלה נורא במקרה שלנו הדרך הייתה נורא בוצית וההליכה הייתה מאוד לא פשוטה! כדאי לבדוק טרם ההגעה. משם המשכנו לשייט באגמים -מרהיב! השהיה עצמה כללה אוכל ושתייה כולל בירות לאורך כל היומיים האלו כמויות גדולות ומגוונות של אוכל שאין סיכוי שתשארו רעבים. הטיול עלה 1600 פסו לאדם שהם קצת יותר ממאה דולר אבל כמובן שאין שום הוצאה מעבר לכך ביומיים האלו. בנוסף את הציוד משאירים בצימרים לאותו לילה ולא משלמים על החדר . חשוב- להביא פנס! אין תאורה במקלחת/שירותים. 

ביום השלישי לטיול טיילנו בעיר סן כריסטובל עצמה , ביקרנו בשוק המקומי שבו מומלץ לקנות את המזכרות כי תמצאו את אותם הדברים בדיוק באיים רק במחירים הרבה יותר גבוהים וכמובן שפה ניתן להתמקח! ניתן להמשיך משם לשוק אוכל , פירות וירקות מקומי -חוויה! ביום הרביעי ירד גשם כמעט ללא הפסקה כך שמעבר לשוטט מעט בעיר לא עשינו יותר מדי! לאוהבי הבשר חובה לטעום ארצ'רה- מטורף!

מסן כריסטובל ניתן לצאת למספר טיולים כמו מפלי הצ'יפלון , סיורי כפרים וקניון סומידרו . לא כל הטיולים יוצאים כל יום לכן צריך לקחת בחשבון סוג של גמישות אנחנו רצינו נורא לצאת לסיורי הכפרים (כי מפלים ונופים היו לנו גם בהמשך הדרך) אבל לא היה בימים שהקצבנו לסן כריסטובל היום הרביעי מבחינתנו היה מיותר והיה עדיף לנצל אותו במקום אחר.

ביום החמישי המשכנו לעיר פלנקה לעתיקות לקחנו טיול משולב הכולל עצירות במפל מיסול הא ומפלי אקווה אזול - שני אתרים יפים ומומלצים מאוד! משם המשכנו לאתר העתיקות הביקור בעתיקות הינו כשעתיים (מספיק בהחלט) ובסיומו הנהג הוריד אותו בתחנה המרכזית בהמשך ליעד הבא שלנו. עלות ההסעה וכולל ביקור באתרים הינה 400 פסו . מפלנקה המשכנו באוטובוס לילה למרידה עם חברת ADO - הנסיעה הינה כ8 שעות.

מרידה הייתה ההפתעה של הטיול - מומלץ להגיע אליה בסופ"ש כאשר היא הכי תוססת ! הגענו ביום שישי בבוקר למלון מריונטס- לא מומלץ. העיר עצמה היא שילוב של עיירה קולניאלית ומקסיקו של פעם - חוויה! ביום כיף לשוטט ברחובות הצבעוניים עם הבניה המיוחדת וההתצאות בעיר מאוד קלה היא בנויה שצורה של שתי וערב ובערב בסופי שבוע יש אירועים שונים ביום שישי היה את אירוע "corzon del merida" ואת משחק הכדור של בני המאיה . האירועים הנ"ל מתקיימים בכיכר המרכזית והינם ללא תשלום. כל הרחובות הסביבה של הכיכר נסגרים וכל המסעדות ובתי הקפה מוציאים את השולחנו והכסאות לרחוב לכל מסעדה יש להקה שמופיעה אווירה מיוחדת! מסעדה מומלצת שביקרנו בה פעמיים הינה Los Trompos‬ ברחוב 59 אוכל נהדר! ואחלה שירות.

למחרת יצאנו לטיול בשמורת סלסטון כשעתיים נסיעה ממרידה , בשמורה לקחו אותנו בסירה וראינו את כל החיות שיש באגמים-פלמינגו , תנינים,שקנאים וכ'ו . לאוהבי הטבע חוויה מומלצת מאוד ! לאחר מכן לקחו אותנו לרצועת חוף ןלארוחת צהריים - עצירה ארוכה ומיותרת מבחינתנו ניתן הלגיע לשמורה עצמאית ברכב או באוטבוס מקומי - בדיעבד היינו מעדיפים לעשות את הטיול בצורה הזאת. בנוסף ממרידה ניתן לצאת לסיור בצ'יצן איצ'ה נסיעה של כשעתיים וחצי גם כאן ניתן לעשות זאת עצמאית בנסיעה באוטובוס או ברכב אפשרי לצאת לצ'יצן איצ'ה גם מקנקון או מפלאייה אבל המשמעות היא נסיעה ארוכה יותר ומריחה של יום שלם וכן העלות היא כ100$ ליום כזה כאשר ממרידה ניתן לעשות זאת עצמאית וכי הכניסה לאתר היא ללא תשלום - תוכלו לקחת מדריך בכניסה .טיול נוסף שניתן לצאת ממרידה הוא אשומל - הריסות מאיה וכמובן סונטות.

בשבת בערב ישנו את האירוע הכיפי ביותר אשר נקרא Noche Mexicana אלו הופעות בחינם של שלל ריקודים , שירים תלבושות צבוענייות ותרבות מקסיקנית אמיתית- מומלץ בחום כי אין את זה באיים הכי קרוב לזה הינו במופע סיום בפארק אקסקרט אשר הכניסה אליו עולה 109$ - ואילו כאן ההופעות הינן ב-ח-י-נ-ם! למי שקצוב בזמן או רוצה לחסוך בטיסות/עלויות ניתן להתמקד באיזור מרידה ולהנות מהתרבות והאופי המקסיקני האמיתי ולהמשיך לאיים לחופשת"בטן גב".

ממרידה נסענו שוב באוטבוס ADO לפלאיה דל כרמן - הנסיעה ארכה כ5 שעות . בפלאייה ישנו במלון בשם קוינטה סול-מומלץ אשר נמצא על השדרה החמישית קרוב לחוף ממיטס המפורסם . התניידות באיזור הינה קלה וברורה גם כאן כמו במרידה העיר בנויה כשתי וערב על מספרים. עלות מונית מתחנת האוטובוס לשדרה החמישית אמורה לעלות מקסימום 50 פסו ! ברחוב המרכזי - השדרה החמישית תוכלו למצוא מסעדות , בתי קפה ושלל חנויות מזכרות וכמובן סוכנויות מקומיות שדרכן ניתן לצאת לטיולי יום .

נסענו במעבורת יום אחד לקוזומל אשר שמענו שמומלץ לצלילות ושנורקל לצערי באותו יום ירד גשם כבד אשר לא אפשר לעשות שום פעולה והנסיעה במעבורת באותו יום לקוזומל הייתה מיותרת ויקרה (160 פסו לאדם לכיוון)

למחרת (היום ה11) נסענו בקולטיבו (כמו מונית שירות נמצא קרוב לבית חב"ד על השדרה ה20 /2 ) לחוף אקומל עלות הנסיעה הינו 35 פסו לאדם והקולקטיבו עוצר על הכביש הראשי ישנה הליכה של כ7 דקות אולי יותר (תלוי בקצב שלכם) החוף מרהיב ביופיו והאטרקציה העיקרית שלו הינה צבי הים הנמצאים במים ניתן להשכיר ציוד שנורקל במקום או לקחת מבית חב"ד עם מסירת פיקדון בלבד- כאשר מחזירים את הציוד מקבלים את הכסף! כמו כן ניתן להשכיר מהם גם מצלמת גו פרו שמאוד מומלצת בצילום מתחת למים. ישנו צד נוסף לאקומל של הלגונה שמענו שהוא מאוד מומלץ אנחנו לא ביקרנו. שהינו באקומל כל היום חיפשנו אחר הצבים וחיות הים השונות הייתה חוויה נעימה ומומלצת.

ביום ה12 נסענו בקולקטיבו (40 פסו) לעתיקות טולום גם כאן יש הליכה של כ10 דקות , האתר של המאיה על החוף המדהים של טולום קליל וכיפי כניסה עולה 59 פסו לאדם יש הנחות לסטודנטים. מהאתר עצמו ניתן ללכת ברגל לרצועת החופים המרכזיים של טולום לדוגמא חוף פרדייז באותו היום מומלץ לשלב ביקור באחת הסונטות הנמצאות בין טולום לפלאייה אנחנו לא הספקנו .

את שאר הימים בפלאיה (סה"כ7 ) בילינו במנוחה ושוטטות בעיר עצמה , בחלק מהימים היה גשם כך שלא היה ניתן לעשות יותר מדי. בכל מקום אתם תשמעו על הפארקים של הא , אקספלור ואקסקרט הכניסה לכולם הינו 100$ וצפונה - אנחנו ויתרנו על החוויה. מבחינת חיי לילה ישנו איזור בשדרה החמישית שבו יש את כל המועדונים המוזיקה הייתה דיי מינסטרים כך שפחות אהבנו ומעבר לכביש יש את מועדון הקוקובונגו האגדי (אנחנו ביקרנו בו בקנקון - פירוט בהמשך) . בפלאיה היו מספר מסעדות נפלאות :

Carboncitos‬ הנמצא על השדרה החמישית ועל רחוב 4

‪Diente de Oso‬ - המבורגרים מיוחדים

Don Chendo‬- הפיצה הכי טובה בעיר! נמצאת על השדרה ה30 ורחוב 24 .

מפלאייה המשכנו לאיסלה מוחרס - אוטובוס לקנקון סנטרו ומשם מונית למזח (ישנם 4 מזחים) המונית עלתה 50 פסו - עדיף לצאת מהתחנה ולקחת מונית מהרחוב המעבר מקנקון לאיסלה הינו במעבורת , באופן אוטמטי במעבורת נותנים כרטיס של הלוך ושוב תזכרו זאת כדי שלא תשלמו שוב בחזרה שלכם.

החוף הכי יפה באיסלה הוא פלאיה נורטה - אנחנו ישנו במלון מדיה לונה שהוא במרחק הליכה ממנו (המחיר שלו עדיף מלון אחר). באיסלה ניתן לקחת עגלת גולף ב500 פסו ליום לטייל באי , לצאת לשנורקל או שחיה עם דוליפנים או סתם לנוח. יש את חוות הצבים שהבנו שזה די עלוב וזה כולל נסיעה - לשיקולכם.

מסעדה מומלצת הינה Q'BRAVO אוכל מקומי מעולה מסעדה במחיר מצחיק! חיי לילה אין באי .

מאיסלה הגענו לקנקון ללילות האחרונים שלנו ולמלון הכי שווה שטיול - LIVE AQUA CANCUN מלון הכל כלול עם אוכל נהדר אלכוהול בלי הגבלה חדרים גדולים ומפנקים חוויה מוטרפת! לתנועה באיזור המלונות מומלץ לנסוע בR1 או R2 עלות נסיעה של 10 פסו לעומת 120 שמונית לוקחת!

בלילה הלכנו לקוקובונגו , ישנם כרטיסים שניתן להשיג ב30$ ממועדון הקונגו שנמצא ממול לקוקו בונגו אבל לנו סירבו למכור במחיר הזה כי אנחנו ישראלים! למרות הכעס והמחאה שלנו לא הצלחנו לקבל את המחיר ושילמנו 50$ אשר כללו 6 בירות לאדם ושולחן משלנו.

ההופעות מדהימות זאת בהחלט חוויה לכל הגילאים יש מוזיקה מכל הזמנים וזאת מסיבה אחת גדולה- כיף !

את שאר ההזמן בילינו במנוחה עד הטיסה חזרה למדריד - ישנו שם לילה וזכינו להיום בקריסמס מרקט העיר יפייפיה ומהנה .