מסלול עד שבוע בהר אלגון ”טיול בהר אלגון“

על גבול קניה ואוגנדה נמצא הר אלגון- הר געש לא פעיל, שבעברו היה הגבוה ביותר באפריקה. כיום מתנשא ההר לגובה של 4321 מטרים. הטיפוס להר לא קשה, ובגבהים האלה בדרך-כלל לא תתקלו בבעיה של מחלת גבהים. מספר מסלולים חוצים את ההר. 

בעבר, הטיפוס הפופולרי לפיסגה היה דרך המסלול המתחיל ב-Budadiri אל הפסגה וחזרה, ונמשך ארבעה ימים. היום יש מספר מסלולים נוספים המאפשרים לא לחזור על עקבותיך ולסיים את המסלול בנקודה אחרת כגון Sipi Falls או Kapchorwa. מסלולים אלה נמשכים כשישה ימים. התיקים שלכם יועברו וימתינו לכם בסיום המסלול.

אני טיפסתי מ-Budadiri וחזרה בארבעה ימים: היום הראשון הוא הקשה ביותר. הטיפוס מתחיל במשרדי UWA (שזה- Uganda Wildlife Authority) בגובה 1250. משם מטפסים במעלה הכפר עד ההגעה לגבולות הפארק. אם אתם יכולים - תסתדרו עם טרמפ או רכב שיקח אתכם לתחילת המסלול. ההליכה דרך הכפר מתישה ולא יפה במיוחד. עם רכב תוכלו להגיע לגובה 1750. לאחר הליכה בין מטעי בננות וקפה, נכנסים לשטח הפארק. טיפוס תלול בקטע שנקרא ``קיר המוות`` (באמת שאין סיבה לפחד) יביא אתכם ליער גשם. ביער תוכלו לראות קופים ולהנשך על-ידי נמלים. את הלילה מבלים ב-Sasa, מחנה בסיסי ביותר בו יש שירותים ונחל למלא מים. 

לטעמי, היום השני קצר וקל מדי, כשלוש שעות הליכה רגועה עד לגובה קו העצים בערך, ובו מגיעים למחנה הבא (Muda Caves אם זכרוני אינו מטעני). תדאגו להביא ספר כי אחרת תמותו משעמום. ביום למחרת מטפסים לפסגה וחזרה למחנה. גם היום הזה קצר וקל למדי (אם לא היה קשה הגובה). ביום הרביעי יורדים את כל הדרך חזרה ל-Budadiri.

לטעמי, הר אלגון לא מדהים, אבל הטיפוס אליו די קל. המראה מהפיסגה לא עוצר נשימה כמו זה שבהר קניה, כיוון שהפיסגה היא על לוע הר הגעש, ולכן אין תחושה של פסגת העולם. הנופים בדרך לא יוצאים מן הכלל. אין לראות בכך המלצה לוותר על הטרק, אבל הייתי שם אותו בעדיפות נמוכה על פני פעילויות אחרות באוגנדה. אם זמנכם בידכם - לכו על זה. פגשתי אנשים שעשו את הטרק כ``חימום`` ל-Ruwenzori או להר קניה. זה רעיון בכלל לא רע שיעזור לכם להתרגל לגבהים. 

אישור השהות בפארק הלאומי Mt. Elgon עולה $30 ליום. התשלום כולל מדריך צמוד שילווה אתכם לאורך כל המסלול. התשלום אינו עבור המדריך, כך שגודל הקבוצה לא יוזיל עלות זו. המדריכים הם מדריכים של UWA, ולכן התעריף גם לא ניתן למיקוח. סבל יעלה 8000 שילינג ליום ($5). לא חובה לקחת סבל, ולדעתי אפשר לעשות את הטרק גם ללא סבל. זה לא יהיה קל, אבל אז הזמנים ביום השני והשלישי יהיו הגיוניים יותר. היום הראשון יהיה קשה. מצד שני - קחו סבל שיוכל לסחוב לכם גם ספר קריאה, ואתם מסודרים.

לקח לי קצת זמן להבין איך מארגנים את הטרק הזה. הספרים אמרו לפנות למשרד של UWA ב-Mbale, אבל זה לא ממש נכון. לאחר מאמצים השגתי את הטלפונים של האחראים להוצאת הטרקים מטעם UWA, האחד ב-Budadiri והשני ב-Kapkwai ידאגו לכם למדריך וסבלים, וידעו לענות לכם על שאלותיכם: Michael (Budadiri) - 075-367578 Edward (Kapkwai) - 075-313885

הגעה ל-Budadiri היא מ-Mbale, עיר לא קטנה עם הסמוסה הכי טעים שאכלתי. אפשר לישון שם, ואפשר לישון ב-Budadiri.

מים על ההר - מנחלים, דרושות גלולות טיהור.

הצטיידות למסלול - Mbale. יש שם הרבה סופרמרקטים עם מזון מתאים לטרקים (נודלס, אגוזים, ביסקוויטים וכו`).

עוד הערה - השארתי את התיק שלי במשרד ב-Budadiri. כששבתי התברר לי ששלחו אותו לנקודת סיום אחרת. הם שכחו איזה מסלול אני עושה. כדאי לכתוב את נקודת הסיום שלכם על תווית על גבי התיק כדי להמנע מאי-נעימות.

לכל המידע על הר אלגון אוגנדה
הטיפ עזר לך?
שמור לעצמי

תגובות ושאלות