אמפייר סטייט בילדינג (Empire State Building) - מדריך למבקרים

אמפייר סטייט בילדינג הוא אחד מסמליה של העיר ניו יורק. הבניין כיכב בסרטים רבים, סדרות ואחד מהאתרים הבולטים בנוף של קו החוף של ניו יורק. זהו אחד הבניינים המפורסמים של העיר ותוכלו למצוא תעוד שלו בכל סדרה או קליפ שצולם בניו יורק. בבניין יש שתי קומות שמהן ניתן לערוך תצפית, המחיר אינו זול ולכן יש לנו מספר עצות חשובות לכל מי שמתעתד לבקר בבניין.
יעל כפיר - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: אמפייר סטייט בילדינג (Empire State Building) - מדריך למבקרים
© Hackman/Depositphotos

אמפייר סטייט בילדינג – מידע כללי

אמפייר סטייט בילדינג (Empire State Building)], אחד הבניינים המפורסמים והבולטים בנוף העיר ניו יורק, נמצא בצומת השדרה החמישית ורחוב 34. הבניין מתנשא לגובה של 381 מטר עם התורן בראשו, 436 מטר ובו 102 קומות. בניין האמפייר סטייט בילדינג נחנך באופן רשמי ב־1 במאי 1931. במשך שנים רבות היה האמפייר סטייט הבניין הגבוה ביותר בעולם, אך עם בניית מגדלי התאומים, בשנת 1972, הוא הפך למגדל השני בגובהו בעיר. לאחר קריסת מגדלי התאומים בפיגועי 11 בספטמבר 2001 שוב הפך האמפייר סטייט בילדינג לבניין הגבוה ביותר בניו יורק.

בניין האמפייר סטייט הוא דוגמא לאדריכלות הארט דקו, שהתפתחה בצרפת ומאופיינת בעיטורים גיאומטריים ואנכיים. הבנין עוצב בצורת מדרגות, על מנת למנוע מחסימת אור השמש ולכן, כשליש מקומותיו התחתונות רחבות מאוד ובחלקו האמצעי והעליון, הופך המגדל למבנה דק יותר המיתמר עד לכותרתו הססגונית. גם מדרגות הבניין הן סוג של אטרקציה - הן נפתחות רק פעם בשנה לקראת המירוץ השנתי של אצני ניו יורק, שבמסגרתו עולים מאות האצנים במדרגות עד לראש האמפייר סטייט. מאז חגיגיות ה-200 לעצמאות ארה'ב, ב-1976, החלו להדליק את 30 הקומות העליונות של הבנין בשלל אורות צבעוניים, בכל פעם בדוגמה וצבע שונים, על פי האירוע שמבקשים לציין: ביום הולדתו של מרתין לותר קינג למשל, נצבעות הקומות העליונות בצבעי אדום, שחור וירוק. בחג האוהבים, ולנטיינ'ס, הן נדלקות באדום, ביום הגאווה - בצבע סגלגל-ורוד, בחנוכה - המנורות דולקות בכחול ולבן ואילו בקריסמס באדום וירוק. לאחר אסון 11 בספטמבר 2001, הואר הבנין במשך שנה שלמה בצבעי אדום-לבן-כחול.

בניין האמפייר בילדינג בולט בנוף - צילום: איתמר ברק

אמפייר סטייט בילדינג בקולנוע

הייצוג הקולנועי המפורסם ביותר של הבניין היה בשנת 1933 בסרט 'קינג קונג', בסצנה בה הוא מטפס לראש המגדל ובסופו של דבר, נופל אל מותו. חוץ מקינג קונג וטום הנקס ומג ראיין בסרט 'נדודי שינה בסיאטל', צולמו מאות, אם לא אלפי סצנות קולנועיות נוספות בבניין. בין היתר, צולמו בו קטעים מהסרטים 'ברנשים וחתיכות', 'היום השלישי', 'קרמר נגד קרמר', 'סופרמן', 'נהג מונית', 'סיפורי ניו יורק', 'הרומן שלי עם אנני' ועוד.

קצהו של אמפייר סטייט בילדינג. צילום: איתמר ברק

אמפייר סטייט בילדינג - ביקור ועליה לתצפית

שתי נקודות תצפית ציבוריות בתשלום מוצעות למבקרי אמפייר סטייט בילדינג: נקודת התצפית הראשונה נמצאת בקומה ה-86 והיא כוללת חנות מזכרות ומשקפות לתצפית, היתרון כאן הוא שמדובר במרפסת פתוחה. מעלית לוקחת את המבקרים לקומה 80 ואז יש מעלית נוספת שעולה עוד שש קומות למצפה. התצפית הבאה נמצאת בקומה ה-102. הכניסה אליה יקרה יותר והתצפית מרושתת קירות זכוכית שלעיתים עשויים להיות מלוכלכים. כמו כן, מאכלס האמפייר סטייט מגוון של חנויות כולבו, מסעדות, חברות תקשורת ואת אולם השיאים של גינס. חשוב לדעת, כי לפני ביקור במקום עליכם להתאזר בהרבה סבלנות כיוון שהתורים למעליות ארוכים, בייחוד בסופי שבוע וחגים.

מומלץ לעלות לתצפית בשעות הלילה ואז תוכלו לראות את שפע האורות המרצדים מעל העיר. בלילות, מאירים זרקורים צבעוניים את ראש המגדל. התאורה נקבעת בהתאם לתקופה או לאירועים מיוחדים. אם לא יוצא לכם להגיע בערב, מומלץ להגיע למגדל בין השעות 8 ל-9 בבוקר, כיוון שאין תורים בשעה הזו.

אטרקציה נוספת בבנין מלבד מרפסות התצפית וחנויות המזכרות, נמצאת בקומה השניה ונקראת New York Skyride. זוהי חוויה מרתקת שמתחילה בסרט וידאו על מעלותיה של ניו יורק וממשיכה בנסיעת סימולציה מעל לכמה מאתריה הידועים של העיר. התמונות מוקרנות על מסכי ענק, וטכנולוגיה חדשנית גורמת למשתתפים להרגיש כאילו הם ממש טסים מעל האתרים. מעוניינים לדעת מה עוד יש לעשות בניו יורק?

  • כתובת: Empire State Building, Suite 6308, 350 Fifth Avenue, New York, NY 10118
  • שעות פעילות: התצפית פתוחה כל ימות השנה (365 ימים), משעה 8:00 בבוקר ועד 2:00 בלילה המעלית האחרונה יוצאת בשעה 01.15.
  • מחיר כרטיס: תצפית תחתונה - 25 דולר למבוגר, תצפית עליונה - 42 דולר למבוגר
  • אתר אינטרנט: www.esbnyc.com
  • הגעה: תחתית: קווים B,D,F,N,Q,R,M, לתחנת 34th Street - Herald Sq. קווים 4,6 לתחנת 33RD Street - Lexington. קווים 1,2,3 לתחנת 34th St. - Penn Statio.


אופציה לתצפית חלופית

אם לא מתחשק לכם לעמוד בתור של האמפייר סטייט בילדינג, התצפית שנמצאת בבניין של מרכז רוקפלר במנהטן שנקראת Top of The Rock ממש יפה וכדאית. יש הטוענים, כי זו תצפית הרבה יוצר מוצלחת מהתצפית של ה-Empire State Building. קודם כל, יש בתצפית שלוש קומות שאפשר לטייל ביניהן והיא קצת שונה בכל קומה. יש מקומות ישיבה שבהם אפשר לשבת ולהביט בנוף. המבנה עצמו חדש יותר והתצפית משם יפה יותר. חשוב לדעת, כי גם העלות פחותה יותר והמקום פחות המוני.

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול בניו יורק? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

סגור
0
×