צפון איטליה - 7 עיירות יפות ליד מילאנו

אזור צפון איטליה גדוש בערים קטנות ועיירות בעלות היסטוריה וארכיטקטורה בלתי רגילים, לצד נופים יפים הכוללים גם את האלפים האיטלקים. מתכננים טיול בחלק זה של המדינה, לא רחוק ממילאנו? קבלו רשימה של כמה מן הערים והעיירות, שכדאי לעצור בהן לביקור
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: צפון איטליה - 7 עיירות יפות ליד מילאנו
צילום: Depositphotos

ברגמו (Bergamo)

ברגמו ממוקמת במרחק של 40 ק"מ ממילאנו, איטליה, לא רחוק ממורדות האלפים האיטלקים, הנמצאים צפונית לה. היא נבנתה על אתריה של העיר הקדומה Bergomum, שהיתה ישוב שבטי, שרק בשנת 49 לפנה"ס הפך לעיירה רומית, שהכילה בשיאה 10,000 תושבים.

לברגמו עבר נכבד בהיסטוריה של המוזיקה. לכנסייה הרומנסקית הגדולה "כנסיית סנטה מריה מג'ורה", עוד מאז המאה ה-12 היתה מסורת רציפה של הוראת מוזיקה ושירה במשך 800 שנה. בעודה תחת שלטון ונציה, הושפע הסגנון המוזיקלי שלה מזה של ונציה. מלחינים, כמו גספרו אלברטי (Gasparo Alberti) הפיקו בה מוזיקה, שנהנתה מהאקוסטיקה המצויינת של הכנסייה.

מה לראות: בעיר ישנם שני מרכזים – העיר העליונה (Citta Alta) והעיר התחתית (Citta Bassa). העיר העליונה, המוקפת חומות, שנבנו במאה ה-17, מייצגת את ההיסטוריה ארוכת השנים של ברגמו. בחלק זה של העיר תוכלו למצוא את המצודה של העיר (Cittadella), שנבנתה במאה ה-14, את הכיכר הישנה (Piazza Vachia), את ה–Palazzo della Regione, שהיה מקום מושבו של הממשל, וכיום מכיל מבחר של ציורים מהאקדמיה של קררה (Accademia Carrara). זהו מבנה עתיק מהמאה ה-12, שנבנה מחדש במאה ה-16. מקום נוסף בעיר – Basilica di Santa Maria Maggiore, בזיליקה שנבנתה במאה ה-12, שבנייתה נמשכה עד המאה ה-15.

בעיר התחתית, שהוא חלקה המודרני והחדש יותר של העיר, תמצאו אזור קניות, אזור תוסס יותר ומלא עניין. אחת האטרקציות שבו היא ה–Galleria d'Arte Moderna e Contemporanea (הגלריה לאמנות מודרנית ועכשווית).

ברשיה (Brescia)

ברשיה, גם היא נמצאת ממש למרגלות האלפים האיטלקים וממוקמת באזור לומבריה, שבצפון איטליה. זו העיר השנייה בגודלה באזור זה, אחרי מילאנו. היא ידועה כ"לביאה של איטליה" בזכות העובדה ששרדה עשרה ימים של התקוממות נגד השלטון האוסטרי באביב 1849. העיר העתיקה של ברשיה היתה מרכז חשוב בתקופה הטרום רומית עם מספר מבנים מתקופת ימי הביניים, שנשתמרו, שבראשם הטירה שבעיר. העיר מושכת אליה מבקרים רבים ונחשבת יעד תיירותי בולט, לאור קירבתה לאזור אגם גארדה, אגם Iseo והאלפים האיטלקים.

מה לראות: Piazza della Loggia, דוגמא מצויינת לתקופת הרנסאנס, שנבנתה בשנת 1492 על ידי האדריכל פיליפו דה גראסי. Duomo Vecchio (הקתדרלה הישנה) היא כנסייה רומנסקית, שחלקה המרכזי נבנה במאה ה-11 על חורבות באזיליקה קודמת. ה – Broletto, בית העירייה הישן הוא מבנה מאסיבי גדול, שנבנה בין המאות ה-12 וה-13.

הטירה העתיקה טורה מיראבלה (Torre Mirabella) משקיפה על העיר ובה נמצא מוזיאון כלי נשק עתיקים המציג בין היתר רוגטקות ותותחים ישנים. בנוסף, תוכלו לראות בעיר לא פחות מ-72 מזרקות ציבוריות וכמובן ארכיטקטורה עשירה ועתיקה.

מודנה (Modena)

מודנה היא עיר עתיקה, שהיתה ידועה בעבר בזכות היותה מקום מושבו של הארכיבישוף, אך כיום ידועה בעיקר בזכות מפעלי מכוניות הספורט שלה, כמו פרארי, למבורגיני, מזראטי ועוד. אחת מהמכוניות של פרארי – מודנה 360 – נקראת על שמה של העיר. בנוסף, ידועה העיר בחוגים הקולינארים, בייצור החומץ הבלסאמי, האופייני למטבח האיטלקי ומוכר בעולם כולו. לוצ'יאנו פבארוטי, זמר האופרה המפורסם, נולד בעיר הזו, גם מייסד מפעל פרארי – אנזו פרארי נולד בה.

מה לראות: הקתדרלה של מודנה ומגדל הפעמונים שבעיר נחשבים שניהם כאתרי מורשת של אונסק"ו. בנייתה של הקתדרלה נבע מתוך צורך עמוק לחדש את העיר והיה ביטוי לאדיקות הנוצרית המתחדשת ומסע הצלב. מגדל הפעמונים הגותי פעל בין השנים 1224 ועד 1319 והוא כולו עשוי ברונזה.

Ducal Palace of Modena – ארמון הדוכס, בנייתו החלה בשנת 1634 והסתיימה במאה ה-17, אז הפך לבית מושבו של בית המשפט. כיום אפשר למצוא בבית הארמון את האקדמיה הצבאית של מודנה, המוזיאון הצבאי וכן ספריות, המכילות פריטים יקרי ערך. חזיתו של הארמון מעוצבת בסגנון בארוקי, באולם המרכזי ציורי קיר מהמאה ה-17 ותפאורות נהדרות נוספות.

בעיר אפשר למצוא גם בית כנסת, הממוקם בסמוך ל - Palazzo Comunale, שנבנה על ידי הקהילה היהודית של מודנה ונחנך בשנת 1873 ובסמוך לכיכר השוק את השוק המקורה – שוק אלביני (Mercato Albinelli) בו תוכלו לקנות אוכל ולראות גם צמחים.

מונזה (Monza)

מונזה נמצאת במרחק של 15 ק"מ צפונית למילאנו. היא ידועה בשל תחרות מירוצי המכוניות הידוע, ה"גראנד פרי". יש בה את אחד מהפארקים העירוניים הגדולים ביותר באירופה – Monza Park. בתקופת האימפריה הרומית העיר היתה ידועה בשם Modicia. פלישתם של הלומברדים לאיטליה היתה אירוע חשוב בהיסטוריה של העיר. המלכה החדשה הורתה על בנייה מחודשת בסמוך לנהר לומברו, שכללה כנסייה קטנה, שכיום היא חלק מבזיליקת סנט ג'ון.

לעיר קשורים כמה אירועים חשובים: הדרך הראשית הראשונה שנבנתה בצפון איטליה היתה דרך מילאנו ומונזה והיא נפתחה למעבר ב-17 באוגוסט 1840. ב-29 ביולי 1900 נרצח מלך איטליה - אומברטו הראשון במונזה על ידי האנרכיסט גאטנו ברסקי.

מה לראות: מונזה מפורסמת בקתדרלה הרומנסקית-גותית על שם סנט ג'ון.

טורינו (Torino)

טורינו אחת הערים המרכזיות בצפון איטליה, ממוקמת על הגדה השמאלית של נהר הפו, מוקפת ברשת של האלפים האיטלקים. היא בין הערים הפורחות באירופה, קוסמופוליטית ומפותחת הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינת האדריכלות שבה. היא בעלת היסטוריה עתיקה ועשירה מאד, הבאה לידי ביטוי בשפע גלריות לאמנות שבה, המוזיאונים, הכנסיות, הארמונות, הכיכרות ועוד. היא ידועה בסגנון הרוקוקו, הנאו קלאסי והארט-נובו, אותם תוכלו לראות בכיכרות שבה, בטירות, בארמונות ובגנים האלגנטים.

מה לראות: ה–Mole Antonelliana הנקרא כך על שמו של האדריכל שבנה אותו – אלסנדרו אנטונלי. בנייתו החלה בשנת 1863 כבית כנסת. כיום משמש כמוזיאון הלאומי לקולנוע ונחשב כמוזיאון הגבוה ביותר בעולם (גובהו מגיע לכ–167 מטרים).

מגדלי הפלטין הינם מבנה רומי עתיק, ששימש עוד מתקופת ימי הביניים אחד מתוך ארבעת השערים הרומים בעיר. אלה נחשבו בין השערים השמורים ביותר בצפון איטליה. מקום נוסף לביקור הוא המוזיאון המצרי בטורינו, המתמחה בארכיאולוגיה ואנתרופולוגיה, בדגש על מצרים העתיקה. זהו ביתו של אחד האוספים הגדולים והחשובים ביותר של עתיקות מצרים, מחוץ למצרים. מוזיאון נוסף, הוא המוזיאון לאמנות מזרח, המחזיק את אחד האוספים החשובים ביותר באמנות אסיה באיטליה.

עוד בעיר כמה קתדרלות, ביניהן הקתדרלה העירונית (Duomo di San Giovanni), כנסיית Chiesa di Santa del Monte ממנה ניתן להשקיף על העיר ואפילו על הרי האלפים הסמוכים וכנסיית הפנים הקדושים (Santa Volto) הבנויה בצורה גיאומטרית מעניינת.

מחפשים לראות קצת ירוק בעיניים? יש כאן כמה פארקים, כמו למשל פארק קרלו פליס (Piazza Carlo Felice) ופארק ולנטינו (Parco del Valentino).

ורונה (Verona)

ורונה היא אחד ממוקדי התיירות בצפון איטליה, בזכות המורשת האמנותית שלה, הירידים, המתקיימים בה מדי שנה, המופעים, האופרות, המתקיימות באמפי העתיק שבעיר ועוד. העיר נחשבת כאתר מורשת של אונסק"ו בזכות המבנה האורבני שלה והארכיטקטורה שבה.

ורונה הפכה לקולוניה רומית בשנת 89 לפנה"ס וב–49 לרשות מוניציפלית. הרבה עבר עליה במרוצת השנים. בשנת 1797 נכבשה על ידי נפוליאון, שנה לאחר מכן השתלטו עליה האוסטרים. בשנת 1805 הפכה שוב להיות חלק ממלכותו של נפוליאון, במסגרת חוזה פרסבורג, אך בעקבות תבוסתו של נפוליאון לאוסטרים, הוחזרה לממלכה האוסטרית. רק בשנת 1866, במסגרת מלחמת שש השבועות, הפכה ורונה חזרה להיות חלק מאיטליה.

מה לראות: בעקבות רעידת אדמה חזקה בשנת 117 בוורונה, ניזוקו מבנים רבים, מה שהביא לבנייה מחודשת של מבנים רומנסקים. ההתיישבות הרומית הצבאית היתה בעיקר באזור שנחשב כיום למרכז העיר. ניתן לראות זאת על ידי המבנים, שחלקם נשתמרו עד היום. למשל, כיכר דלה ארבה (Piazza delle erbe) ליד הפורום הרומאי, נבנתה מחדש על ידי הלורדים של ורונה, תוך שימוש בשיש.

אחד המבנים המפורסמים בעיר הוא האמפיתאטרון, הארנה, שבנייתו הושלמה בסביבות 30 לספירה. הוא השלישי בגודלו באיטליה, אחרי הקולוסאום שברומא והארנה שבקפואה (Capua). אורכו 130 מטרים ורוחבו 110 מטרים והוא יכול להכיל 25,000 איש. הוא פתוח לאירועים כמו ירידים שונים, תיאטרון והופעות אופרה פתוחות במהלך לילות הקיץ החמים. ישנו מגוון נוסף של מבנים כמו התיאטרון הרומי של ורונה, שנבנה במאה ה-1 לפני הספירה, אך הפך במהלך השנים כמקור דיור.

גנואה (Genoa)

גנואה היא עיר נמל חשובה בצפון איטליה, בירתה של פרובינציית גנואה. חלק מהעיר העתיקה שלה נחשב כאתר מורשת של אונסק"ו. העיר עשירה באמנות, מוסיקה, גסטרונומיה, ארכיטקטורה והיסטוריה ובשנת 2004 קיבלה את התואר "בירת האמנות" על ידי האיחוד האירופי.

מה לראות: קתדרלת סנט לורנס (Cattedrale di San Lorenzo) היא הקתדרלה של העיר, הבנויה בסגנון רומנסקי-רנסנס. המבנים המרכזיים של גנואה כוללים את פיאצה דה פרארי (Piazza De Ferrari) שסביבה האופרה וארמון דוגס. במקום גם מבנה, שנטען כי בו נולד כריסטופר קולומבוס.

Strada Nuova, הנקראת כיום Via Garibaldi שבעיר העתיקה, היא אתר מורשת של אונסק"ו. אתרים אחרים הם הנמל הישן (פורטו אנטיקו), שהפך לקניות על ידי האדריכל רנצו פיאנו וכן בית הקברות המפורסם של Staglieno הנודע בזכות המונומנטים והפסלים המיוחדים שבו.

המוזיאון לאמנות המזרח של Edoardo Chiossone כולל את אחד האוספים הגדולים ביותר של אמנות המזרח באירופה. בגנואה ישנו גם אקוואריום גדול, הממוקם בנמל הישן. נמל גנואה כולל גם מגדלאור עתיק שנקרא La Lanterna ואם אתם מחפשים קצת ירוק, בגנואה 82,000 מטרים רבועים של פארקים ציבוריים, ממש במרכז העיר, כמו למשל Villetta Di Nego הממוקם בלב העיר ומשקיף על המרכז ההיסטורי. גם מחוץ למרכז העיר תוכלו למצוא שטחים נרחבים ירוקים, וילות וארמונות וגנים יפהפיים, כמו וילה דוריה, וילה קרוצ'ה, וילה בומבריני ועוד.

לתחילת הכתבה

רוצה לקרוא עוד על מילאנו והסביבה, הנה כמה קישורים שיעניינו אותך: 

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לאיטליה

כתבות מומלצות עבורך על איטליה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם