אתנה - הר הגעש הגבוה באירופה

אתנה הוא ההר הגבוה ביותר באירופה והינו הר געש פעיל בסיציליה. כבר במאה ה-16 לפני הספירה תועדה ההתפרצות הראשונה וגם בשנים האחרונות נרשמו מספר התפרצויות. בעת ביקור באי סיציליה, אל תחמיצו טיול להר אתנה וסביבתו
ליאור כהן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אתנה - הר הגעש הגבוה באירופה
צילום: Depositphotos

רקע - הר אתנה

אתנה (Etna) הוא הר געש פעיל השוכן באיטליה, במזרח האי סיציליה. גובה ההר הוא 3,330 מטר והוא ההר הגבוה ביותר באירופה. רדיוס החרוט כולו של הר אתנה הוא כ-40 קילומטר. באתנה מתרחשות התפרצויות מעת לעת, לכן לא ניתן לטפס ללוע ההר עצמו, אבל בהחלט ניתן לצאת לטיולים סביבו.

תחילת הפעילות הוולקנית של הר הגעש אתנה, אשר באזור דרום איטליה, מתועדת כבר במאה ה-16 לפני הספירה. ההתפרצות בשנת 1169 גרמה להרס של העיר קטניה (Catania) ולמותם של כ-15,000 איש. בהתפרצות בשנת 1669, נהרגו יותר מ-20,000 איש. מאז התרחשו עוד מספר התפרצויות בולטות: ביוני 2000 הייתה התפרצות, למשך 23 דקות, כאשר אבני בזלת נורו למרחק של שני קילומטר. בהמשך, בשנת 2001 התפרץ ההר שוב. בנובמבר 2007 התפרץ ההר פעם נוספת ומאז התרחשו עוד התפרצויות קטנות.

טיול בהר אתנה

ניתן להגיע להר מדרום, דרך הכפר ניקולוסי (Nicolosi) או דרך זפרנה (Zafferana). רצוי לברר לפני ההגעה אודות מזג האוויר, מאחר שהערפל יפגום בראות בפסגה. אתר ההר נקרא Rifugio Sapienza וכאן מתחיל לו הטיול באתנה. באתר תוכלו למצוא מסעדות, בתי קפה, בתי מלון וכדומה. אורך הביקור בהר אתנה הוא כחצי יום, שכולל נופים מרהיבים של מדרונות לבה, לצד עצים ירוקים והרבה חוויות מרגשות.

להר אתנה עולים באמצעות רכבל, אשר מתחיל לפעול החל מהשעה 09:00 בבוקר. ניתן לעלות ולרדת באמצעות הרכבל או לקחת רק לכיוון אחד. מגיעים לרכבל באמצעות רכב ועולים ברכבל, כאשר מטיבי לכם יכולים לטפס מהרכבל ברגל. מדובר בעליה של שעה וחצי, עד אשר מגיעים ללוע המעושן. הירידה עצמה היא סבירה יחסית והנוף לאורך הדרך מרהיב. קחו בחשבון כי פסגת האתנה מכוסה שלג לאורך כל השנה, לכן הצטיידו בלבוש חם ובציוד מתאים. ברכישת חבילת טיול, תוכלו לעלות עם הרכבל, לנסוע ברכב שטח וליהנות מסיור רגלי מודרך, אשר מלווה בהסברים על ההתפרצות של הר הגעש.

הכביש אשר מקיף את הר אתנה מקסים וכדאי להקיף אותו בנסיעה ברכב. ניתן להמשיך בנסיעה לעבר הפסגה, עד שמגיעים לנקודה של תחנת העלייה. העלייה להר כרוכה בתשלום. הנסיעה לכיוון אתנה מהצד הדרומי, היא דרך העיירה ניקולוסי וההגעה עם הרכב היא לגובה 1,900 מטר, עד לאזור הרכבל. עם הרכבל עולים לגובה 2,500 מטר ומשם ממשיכים עם רכב שטח, לכיוון הלוע של ההר. מלבד הטיפוס להר, ניתן לבקר בעיר קטניה, אשר למרגלות הר אתנה. מדובר בעיר יחסית תוססת ותוכלו ליהנות כאן מהופעות, גלריות, כנסיות, שווקים וכדומה. בנוסף, קטניה מהווה יעד יציאה עיקרי לטיול על הר אתנה.

ככה נראה הר הגעש הפעיל ביום ובלילה:


רוצים לקרוא עוד על טיול בסיציליה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

הזמנת חופשה לסיציליה

כתבות מומלצות עבורך על סיציליה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם