טיול במקסיקו וגוואטמלה - לא רק לתרמילאים!

מרכז אמריקה לא נועדה לצעירים בלבד ואחרי ביקור בעץ הגדול בעולם, בכפרי אינדיאנים, אגמים ומפלים במקסיקו ומעבר לגוואטמלה הופך הטיול מטיול מבוגרים לטיול משפחתי. שם כולם משתאים לנוכח הר געש קרוב ולבה רותחת, משלבים גם חוויות לילדים כמו רפטינג ואומגה ומגיעים למקדשים ופירמידות מפורסמים ומרשימים. הצטרפו לטיול משפחתי חוצה דורות.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיול במקסיקו וגוואטמלה - לא רק לתרמילאים!
Depositphotos/Soma Tuscani ©

הקדמה

הטיול תוכנן להתחיל במקסיקו ולהסתיים בגואטמלה אולם שינינו את התוכנית מאחר ובני כלתי ונכדי החליטו להצטרף אלינו בחופשת פסח בגואטמלה. כתוצאה מכך שילבנו בגואטמלה מספר פעילויות לטובת הילדים כמו: הר הגעש פאקאיה, אומגה, הליכה מעל צמרות העצים, רפטינג ומעיינות מים חמים. הכתבה הזאת מיועדת למטייל המבוגר, לטיולי משפחות בגואטמלה, וגם צעירים יוכלו לאמץ מספר טיפים. אנחנו, מלכה - בת 70 ואני - בן 76 רוצים להעביר מסר לבני גילנו שאפשר להמשיך לטייל למרות שמדי פעם כואב פה ושם. במקסיקו נעזרנו בשתי טיסות פנים אשר הזמנו מהארץ מאחר והחלטנו לטייל גם באזור שהוא מחוץ למסלול הרגיל כמו Copper Canyon, הטיסות אינן זולות ועלו כ-600 $ לאדם (אגב, אפשר גם להזמין במקסיקו ואולי להוזיל את הטיסות מאחר והמחירים משתנים). הטיול התקיים בחודשים מרץ-אפריל 2007.

לתחילת הכתבה

מקסיקו סיטי

המראנו בבוקר בטיסת אל-על למדריד ולאחר שעה עלינו על טיסת איבריה למקסיקו סיטי. הגענו אחר הצהריים לאחר 12 שעות. קנינו כרטיס למונית העירה בעלות של 127 P (כבר במקום ניסו לתת לי פחות עודף ממה שהגיע לי אבל עליתי על העניין ונתנו לי את המגיע, שימו לב). הגענו העירה למלון Monte-real. המלון נמצא בטווח הליכה של 10 דקות מה-Zocalo, מקום מתאים ומחיר סביר, כולל ארוחת בוקר קונטיננטלית.

פרטי המלון:
כתובת: Revillagigedo no.23
טלפון: tel 55-18-11-49
פקס: fax 55-12-64=19
 כתובת מייל: hmreal@prodigy.net.mx

 למחרת, צעדנו ב-AV. Juarez לכיוון ה-Zocalo, עברנו ליד פסל השיש של הנשיא לשעבר Benito Juarez, בהמשך נמצא אולם התיאטרון והקונצרטים המקסים Palacio De Bellas Artes וה- Torre Latinoaercana ובחצרו גן פסלים. המשכנו ברחוב Francisco I Madero עד לכיכר Zocalo הגדולה והמרשימה (באותו זמן היו הכנות לביקור של נשיא המדינה ולכן אי אפשר היה לבקר ב- Palacio Nacional). בדלפק של משרד התיירות קיבלנו מפה של המרכז, הסבר על הנקודות המעניינות בעיר וכן כיצד אפשר להגיע לאתר הפירמידות, אבל צריך להגיע לבד לנקודות איסוף. לאחר מכן ביקרנו בהריסות Templo Mayor ובקתדרלה. לאחר שמיצינו את אזור הכיכר המרכזית צעדנו ברחוב 5 De mayo. הלכנו די הרבה עד שהגענו לרחוב Reforma. כאן עלינו על מיניבוס ירוק (3 פזו), נסענו בו עד לתחנת המוזיאון האנתרופולוגי. הכניסה עולה 45 פזו. זהו מוזיאון מאד מרשים המראה את כל התרבויות של מקסיקו וכן הרבה מאד פריטים אוריגינליים. ביקור כאן הוא חובה ומקבלים כאן תמונה על התרבויות השונות של האינדיאנים תושבי מקסיקו. לדעתי, צריך למוזיאון זה לפחות 3 שעות. חזרנו למלון במונית מתחנת המוניות לתיירים ליד המוזיאון. במלון קנינו כרטיסים למחר לטיול בפירמידות. עלות - 32 $ לאדם.

 המקום הראשון שביקרנו בו היה הריסות של 3 תרבויות שנקרא The Plaza of three cultures והיה בירת האצטקים. הכול היום הרוס ומה שנשאר זה החלק העליון של המקדש האצטקי. לאחר מכן נסענו לבקר ב- Basilica of Guadalupe. המקום מאד מרשים, יש כאן כנסייה ישנה יפה וכנסייה חדשה ענקית. לאחר מכן נסענו למקום שבו יש אגבות וקקטוסים והראו לנו כיצד עושים מאגבות טקילה ו-פולקה וכן חבלים וכיצד יוצרים תכשיטים מהאבנים באזור.

לתחילת הכתבה

טאוטיהואקאן

המשכנו לאזור הפירמידות. המקום מאד מרשים, בעיקר פירמידת השמש, אסור לפספס! טיפסנו על אחת מהן, הסתובבנו באתר וחזרנו למלון שם הזמנו מונית למחר בבוקר לשדה התעופה.

Coper Canyon
 בבוקר נסענו לשדה התעופה הפנים - ארצי ממנו טסנו לעיר בשם Los Mochis, משך הטיסה כשעתיים. נחתנו בשדה תעופה קטן ומשם נסענו העירה במונית ( 18 $) למלון Las Fuentes שהזמנתי מהארץ באינטרנט. העיר עצמה היא לא משהו מיוחד ומאד חם כאן. הערה: כדאי לזכור שהשעון מקדים כאן בשעה, כלומר אם השעה במקסיקו סיטי 09:00 השעה כאן היא 08:00.

 בבוקר נסענו לתחנת הרכבת שם קניתי שני כרטיסים ל- Creel ברכבת התיירים (790 p לכרטיס [79 $]). ביקשתי מקומות בצד ימין כדי לראות את הנוף. למעשה, ב- 4 השעות הראשונות הדרך אינה מעניינת במיוחד ולא חשוב באיזה צד יושבים, לאחר מכן מתחיל הנוף וכאן החשיבות לשבת בצד ימין, מאחר שהצד השמאלי הוא ברובו מצוק שאינו מאפשר תצפית. ברכבת יש קרון מסעדה אשר נפתח בסביבות השעה 0730 לארוחת בוקר אשר עולה כ-130 P (יחסית יקר). קפה עולה 20 p. כמו כן, יש קרון בר לחטיפים ושתייה שנפתח בסביבות השעה 1000 ואפשר לאכול שם את הסנדוויצ`ם אם הכנתם, יחד עם שתייה קלה שקונים (מאחר ובכניסה לרכבת יש שלט האוסר לאכול בקרונות הרכבת). עלות הנסיעה ברכבת רמה ב` היא כ- 40 $. הרכבת המהירה עוצרת במספר תחנות בהן: El-Fuerte, Bahuichivo,san Rafael,Divisadero, Creel, Chihuahua. ב-El Divisadero הרכבת עוצרת ל-15 דקות, בתחנה יש שוק אוכל ולידו שוק לעבודות יד ותכשיטים. בדרך עברו מולנו רכבות משא שעליהן רכבים בגדלים שונים, כולל נגררים של רכב לטיולים ובהם אנשים אשר בשלב מסוים יורדים עם הרכב מהרכבת וממשיכים לטייל.

 לאחר כ-10 שעות הגענו ל- creel. בתחנת הרכבת קראו בשמות המלונות כדי להסיע את מי שהזמין מלון או כדי לדוג אורחים נוספים (אגב, מגיעים נציגים של חלק מהמלונות בלבד). נציג המלון שהזמנו אסף אותנו והביא אותנו למלון Margarita Plaza Mexicana. המלון מאד יפה, עם חצר פנימית. יש להם עוד מלון פחות מהודר הנקרא Casa Margarita בו יש גם חדרים עם שירותים בחדר בעלות של 350 P, כולל שתי ארוחות. שני המקומות מומלצים.

פרטי מלון מרגריטה:
טלפון: 635-456-02-45, 456-01-08
טלפון של המלון קאזה מרגריטה: 01635-456-0045
 כתובת מייל: hotelesmargaritas@hotmail.com
Rodrigo Hevia אחראי במקום
מחיר: עלות המלון - 550 P ללילה, כולל ארוחת בוקר ועוד ארוחה עיקרית.
 נרשמנו במלון לטיול למחר בעלות של 220 p לאדם.

לגבי הרכבת: בהתאם למידע שקיבלתי אפשר לקנות כרטיס עד לתחנה האחרונה שאליה רוצים להגיע ולרדת בתחנות ביניים, אבל כשקונים את הכרטיס צריך להגיד באיזה תחנות ביניים רוצים לרדת והם מציינים זאת בכרטיס.

לתחילת הכתבה

אגם אררקו

בבוקר הצטרפנו לקבוצה ויצאנו מקריל. המקום הראשון שעצרנו בו היה סלע הפיל. המשכנו לאגם Arareko, אגם זה נוצר לאחר שבנו סכר פשוט מאדמה ואבנים והוא מרכז את מי הגשמים. דמי כניסה - 15 P. לאחר מכן נסענו ל-Cusarare Waterfall במרחק של כ-17 קמ` מהאגם. ההגעה למפלים תלויה בעונות השנה ובחודשים הגשומים - יולי, אוגוסט וספטמבר אפשר להגיע רק עד למלון הנמצא על הכביש הראשי ליד הפניה לכיוון המפלים ומכאן להמשיך ברגל במשך 3 ק"מ. זאת מאחר והנהר עולה על גדותיו ואין אפשרות לנסוע ברכב.

 אנחנו היינו בעונה היבשה והרכב מגיע קרוב למפלים. במקום יש חניה, מקום לקמפינג וכן שירותים. מכאן צועדים כ-25 דקות עד המפלים. צעדנו מהחניה על שביל שלאורכו אינדיאנים שמציעים את עבודותיהם למכירה, בדרך יש נקודת תצפית על המפלים ולאחר מכן יורדים ב-220 מדרגות עד למפלים. המקום יפה אבל בעונה זאת המפלים אינם במלוא עוצמתם. חזרנו עם הרכב לכביש הראשי ומשם נסענו לכנסיית San Ignacio (בסביבות 15 P). זאת כנסיה אוריגינלית אשר עליה מסומנות האמונות הקדומות של האינדיאנים: שמש, מים ורוח. המשכנו לעמק הצפרדעים שם יש סלעים דמויי צפרדע, לעמק הפטריות שבו סלעים דמויי פטריות ולאחר מכן הגענו למערות אשר בהן חיים אנשים. למעשה, לו היה לי זמן מוגבל הייתי מוותר על הסיור הזה, למעט הביקור במפלים. על מנת לצאת לסיור דרושים מינימום 6 איש ואם אין ביניהם דובר ספרדית מצטרף מתרגם.

לתחילת הכתבה

אל דיביסדרו

אנחנו יוצאים לטיול ל- EL Divisadero [עלות 120 P]. יצאנו בכביש לכיוון דווידרו הנמצאת במרחק 44 קמ` מכאן. הדרך הררית והכביש הוא כביש אספלט טוב ומסומן. לאחר מספר קילומטרים פנינו ימינה לדרך עפר, נסענו כ- 10 קמ` עד נקודת תצפית על נהר בתחתית קניון. חזרנו לכביש עברנו את דווידרו והגענו למספר נקודות תצפית על קניון הנחושת. המקום מסודר ויפה ורואים היטב את הקניון, כולל מקומות תצפית מעל מראות שאפשר לראות דרכן את הקניון. לאחר מכן נכנסנו לדווידרו אשר אינה מתפקדת ככפר או עיר אלא מקום מקבץ של מספר בתי מלון אשר מהם ולידם אפשר לצפות על הקניון וכן בסיס לסיורים באזור. כמובן שראינו את שוק האוכל ושוק עבודות היד ליד תחנת הרכבת. אחה"צ שבנו ל-קריל. הלכנו לתחנת האוטובוס של חברת North מול תחנת הרכבת וקנינו כרטיסים לאוטובוס של מחר בבוקר ל-Chihuahua (עלות כרטיס 190 P). כמו כן הזמנו מלון ב-Chihuahua.

הערות וטיפים לגבי הטיול בקניון הנחושת וסביבתו:

  1. כל סיור מותנה בקבוצה של 6 איש, לכן לא תוכלו לטייל תמיד היכן שתרצו.
  2. עדיף, אם אפשר, להגיע לאזור לתקופה של שבוע ימים נטו ואז לבנות מסלול טיולים בהתאם לרצון שלכם, כאשר אתם עוברים ברכבת ממקום למקום או ברכב שכור.
  3. אם זמנכם מוגבל מומלץ לשכור ב-קריל רכב עם נהג ולבצע את התוכנית במקום.
  4. כאשר אתם מגיעים ל-Los Mochos אפשר להמשיך באוטובוס עד El Fuerte ושם לעלות על הרכבת.

יש שתי חברות אוטובוסים שעוברות מספר פעמים ביום דרך קריל ל- Chihuahua אנחנו יצאנו באוטובוס של North, זהו אוטובוס נוח ויש בו שירותים. נסענו בכביש טוב העובר בדרך הררית ויפה. לאחר כשעה הגענו לעמק רחב שמשני צידיו הרים לא גבוהים במיוחד והנסיעה בשטח ישר. בדרך עוברים מספר חוות חקלאיות, רוב השטח מעובד וחלקו מיועד למרעה. הגענו ל-Chihuahua לאחר ארבע שעות וחצי, ירדנו בתחנת האוטובוס הסופית ולקחנו מונית למלון בשם El Campanario שנמצא במרכז ( 500 P ללא ארוחת בוקר) המלון היה בסדר ויש בו מסעדה. במלון קיבלנו מפה של האתרים המרכזיים שכדאי לבקר בהם, המלון עצמו נמצא 4 רחובות מהקתדרלה. התארגנו ויצאנו לטייל (נאמר לנו שיש אוטובוס תיירים שעובר במקומות העיקריים פעם בשעה ועולה 3 פזו לאדם)הלכנו לקתדרלה היפה, ביקרנו בתיאטרון Teatro De Los Heroes היפה ושכדאי לבקר, הסתובבנו במדרחוב ולאחר מכן חזרנו למלון.

לתחילת הכתבה

אואחקה

אחרי נסיעה של 20 דקות בכבישים ריקים הגענו לשדה התעופה וטסנו עד מקסיקו סיטי (אין טיסה ישירה לאואחקה). משך הטיסה כשעתיים ומשם טסנו כחמישים דקות נוספות עד אואחקה. הזמנו מקום במונית משותפת בדלפק להזמנת מוניות ( 70 P לאדם - ישנה גם אפשרות לנסוע במונית מיוחדת ובעלות היא 270 P). המונית הורידה אותנו ב- B&B שהזמנו מראש בשם Casa Gigi (עלות של 300 P כולל ארוחת בוקר). המקום סביר, ארוחת הבוקר טובה אך המלון מרוחק כ- 25 דקות הליכה מהמרכז וזה מעט רחוק. בדיעבד, הייתי מזמין מקום שהו ליד המרכז ההיסטורי. לאחר שהתארגנו הלכנו ברגל למרכז הכיכר המרכזית המקסימה. בכיכר יש תזמורות שמנגנות ומסעדות. התחלנו לחזור ברגל ובדרך נכנסנו לתחנת האוטובוסים וקנינו כרטיסים לאוטובוס תיירים ל- San Cristobal (עלות כרטיס 420 P). משם חזרנו למלון, אכלנו במסעדה איטלקית הסמוכה ארוחה טעימה ובעלות סבירה והזמנו דרך מנהלת המלון טיול ליום המחר.

לתחילת הכתבה

מסלול עתיקות

הטיול כלל את עתיקות Monte Alban, הכפר San Antonio Arrazola ,Cuilapan De Guerrero וכן כפר שבו עושים עבודות קרמיקה. עלות הטיול - 300 P 
 בבוקר אסף אותנו רכב מהמלון, אספנו עוד זוג קנדים והצטרף אלינו מדריך דובר אנגלית. יצאנו מהעיר לכיוון העתיקות. המרחק הוא כ-8 ק"מ והנסיעה היא בכביש טוב. בכניסה שילמנו 45 P. יש באתר כתוביות הסבר בכל מקום, כולל באנגלית. המקום יפה ושווה לבקר בו, משך הזמן הנדרש לדעתי הוא עד שעתיים למי שאינו יסודי מאוד. במקום גם מוזיאון קטן וקבר מגודר בו מצאו זהב ופריטים בעלי ערך שהאינדיאנים נהגו להטמין עם המת. לאחר מכן חזרנו העירה, הורדנו את הקנדים והמשכנו לכפר San Antonio Arrazola. נכנסנו כאן לעסק משפחתי שעושה עבודות יד מעץ מיוחד שנקרא Copal Tree, עץ שגדל בסביבה ומתאים לעבודות יד. הם עושים דברים יוצאים מהכלל - חיות ועוד כיד הדמיון, הם מתכננים הכול לבד בתוך המשפחה ומבצעים. מקום שכדאי לבקר בו. לאחר מכן נסענו לכנסייה עתיקה בשם Cuilapan De Guerrero - מקום עתיק ובהחלט מרשים. מכאן נסענו למפעל קרמיקה שחורה בה שורפים את החומר בתנור במשך 10 שעות עד שהוא הופך לשחור. חזרנו למלון ולאחר מכן עלינו על אוטובוס שנוסע למרכז ברחוב Juarez. ירדנו במרכז וצעדנו ל-Zocalo. המקום מאד יפה. מצאנו לשכה קטנה של משרד התיירות בתוך המוזיאון של ציירי אואחקה. קיבלנו שם מפה והסברים ולאחר שמיצינו את האזור חזרנו באוטובוס למלון והזמנו טיול למחר.

המלצותיי לגבי הסיור של היום:
 אני ממליץ להגיע באופן עצמאי לעתיקות של Monte Alban. יש אוטובוס שיוצא לשם מהעיר כל שעה עד השעה 17:00 ואפשר לחזור מתי שרוצים. את התוצר של עבודות היד שעושה המשפחה בכפר San Antonio אפשר לראות גם בעיר באזור המרכז אבל לא את התהליך, יתר האתרים שבסיור אינם חיוניים.

ביום שלמחרת הטיול כלל את: El Tule ,Teotitlan Del Valle, כפר אורגים, Mitla - אתר עתיקות. עלות הטיול - 180 p לאדם. 
 ביציאה מהעיר עברנו ליד האנדרטה של אחד מנשיאי מקסיקו לשעבר - Beneto juarez אשר גדולתו היתה בכך שהפריד את הדת מהמדינה. לאחר מכן המשכנו עד לכפר Santa Maria בו נמצא העץ הגדול בעולם הנקרא El Tule. העץ מאד מרשים, השורשים שלו, באורך של כ-100 מטר, אינם חודרים לאדמה ומושקים על ידי מי הגשמים ובני אדם. הכניסה למקום עולה 3 P לאדם וניתנת כתרומה לכך שמשקים את העץ. העץ נמצא ליד כנסייה ולידו עץ גדול נוסף, קטן יותר ששמו Sabino . לאחר מכן המשכנו לכפר האורגים Teotitlan Del Valle שם הראו לנו כיצד יוצרים חוטי אריגה, צובעים אותם ועושים אריגים יפים. נסענו לאתר הארכיאולוגי mitla (פרוש השם - מקום המתים). האתר ששוחזר אינו גדול במיוחד, יש בו מקדשים וקברים שיורדים אליהם ואילו למקדש יש לעלות במדרגות לא גבוהות במיוחד. האתר מעניין ונמצא כשעה וחצי נסיעה מ-אואחקה (הכניסה עולה 34 P). בערב נסענו לתחנת האוטובוס שם עברנו בדיקה ביטחונית לא רצינית ויצאנו
 לכיוון סן קריסטובל.

הערות ליום טיול זה
 אסור לפספס את העץ El Tule! אפשר להגיע אליו גם באוטובוס (כ-20 דקות נסיעה), אולם חשוב לבדוק מראש את הביטחון האישי כאשר נוסעים לשם באופן לא מאורגן. כפר האורגים לדעתי מיותר, בעיקר למי שראה בעבר אורגים בעבודתם. באתר העתיקות רצוי בהחלט לבקר אבל כדאי במאורגן. לגבי הנסיעה לסן קריסטובל - בדקתי את האפשרות לטוס ל- Tuxtla מ-אואחקה ומשם כשעתיים באוטובוס לסן קריסטובל במקום נסיעה של 11 שעות באוטובוס. עלות טיסה כזאת היא בין 190 $ ל- 240 $ וזה לשיקולו האישי של כל אחד.

לתחילת הכתבה

סן קריסטובל 

בשעה 0700 הגענו לסן קריסטובל ובמקום חיכה לנו כבר דני עם שלט על שמנו וסידר לנו מונית בעלות של 20 P ל- B&B שלו. לאחר שהתארגנו בחדר הלכנו עם עוד מספר ישראלים צעירים לכנסייה אשר ב-Zocalo ושם התארגנו לטיול בכפרי האינדיאנים בעלות של 170 P לאדם. הסיעו אותנו לכפר Chamula שם חילקו אותנו לשתי קבוצות, אחת לדוברי אנגלית והשנייה לדוברי ספרדית. הלכנו עם המדריך בכפר והוא הסביר על חיי האינדיאנים, האמונות שלהם, מה הם מגדלים ובמה הם עובדים. ראינו שם צלבים ירוקים על עץ שנקרא Sayba, שהיו כאן עוד לפני שהספרדים הגיעו, אבל צלבים אלה לא קשורים לנצרות. הוסבר לנו שמי שרוצה להירשם לתואר בעל סמכות דתית צריך לחכות שנים ולהשקיע בזה את מיטב כספו. היה ממש סיור מעניין. לאחר מכן ביקרנו בשוק יום א` ובכנסייה, שלא היו מיוחדים. בהמשך נסענו לבית הקברות, קיבלנו הסבר מעניין על הקבורה ומנהגיה והמשכנו לכפר Zinacanto`n. נכנסנו למפעל משפחתי של אריגה וביקרנו במטבח שבו מבשלים אוכל מאד טעים מתירס שחור.

 במלון נרשמנו אצל דני לטיול מחר לאגמים (עלות 190 P) לאדם ומחרתיים לטיול לקניון Sumidero (עלות - 170 p). כמו כן הזמנו שאטל (הסעה במיניבוס) ל-אנטיגואה בעלות של 370 p לאדם. קנינו מצרכים וחלק מהאורחים הישראלים בישלו ארוחת ערב במטבח. הזמנו לארוחה שהייתה טעימה גם את דני ו-אדריאנה בעלי המקום. בסך הכל היה ערב מהנה ומלא סיפורים.

פרטי ה- B&B
Le Gite Del Sol
כתובת: Francisco i. Madero 82
טלפון: Tel:01[967]631 60 12
 כתובת מייל: legitedeisol@hotmail.com

 עלות חדר זוגי לילה, כולל ארוחת בוקר וקפה חופשי - 220 P. החדרים בסיסיים אבל מספקים. במטבח יש מיכלי מי שתייה שאפשר למלא מהם בקבוקים, את המקום הזמנתי מהארץ דרך האינטרנט, בהתאם לטיפ שקראתי באתר של המטייל. יחסם של בעלי המקום הוא חם ויש הנחות קלות במחירי טיולים. אפשר לאכסן חפצים, אפשר להשתמש במקרר, אפשר לבשל במטבח במצרכים של האורחים ולהשתמש בגז ובכלים של המקום. שימוש באינטרנט - 15 דקות חופשי ובהמשך 7 p לשעה.

לתחילת הכתבה

מערות הסטלקטיטים והמפלים

נסענו למערות הקרובות לעיר. נכנסנו למערות היבשות, בתוכן יש שביל שהולכים לאורכו כ-15 דקות, די חשוך שם והתאורה מצומצמת. חוזרים באותה דרך. המערות אינן מיוחדות, במקום שירותים בתשלום. לאחר מכן המשכנו לנסוע על כביש 190 שמשני צידיו עצי מחט יפים. בדרך עצרנו לראות עבודות יד ולאחר מכן המשכנו לנסוע באותו כביש עד אחרי העיר Comitan, שם בסביבות ה- קמ` ה- 187 פנינו מהכביש הראשי מזרחה ונסענו עוד 40 קמ` עד הפארק הלאומי Lagunas De Montebello. הנסיעה עד כאן ארכה כשעתיים וחצי שלוש.

 עצרנו מעל האגם הראשון אליו הגענו, ישנו שביל שאפשר לרדת בו עד לאגם בהליכה של כ-10 דקות. לאחר מכן נסענו עד אגם Pojojo, ירדנו אליו ואפשר תמורת תשלום לשוט בו ברפסודה או בקיאק. משם המשכנו עד לחמשת האגמים ( Sinco Lagos). במקום תצפית ממנה רואים את 5 האגמים. התברר לנו שברפסודה אפשר להגיע מהאגם הקודם לאגם שלרגלי התצפית. הסבירו לנו שבאזור 56 אגמים אשר מחוברים ביניהם באגם או נהר תת קרקעיים, אבל רק לחלק קטן מהם אפשר להגיע קרקעית ואחרים אפשר לראות רק ממטוס. האגמים בהחלט יפים מקסימים, יש להם צבע נהדר - ירוק חלק, כחול וצלול והם שווים ביקור.

 משם נסענו למפלי Chiflo`n - חוזרים לכביש הראשי, פונים צפונה לכיוון Comitan ושם פונים מערבה, חוצים את ההרים ומגיעים לעמק רחב. נוסעים צפונה, מגיעים לשילוט של המפלים, פונים ימינה ולאחר כ-5 דקות נסיעה מגיעים. נתנו לנו כאן קרוב לשעתיים כדי לבקר במפלים ולטפס לחלק העליון. במקום שירותים, מסעדה וקיוסקים המפוזרים בחלקם לאורך השביל המטפס. מטפסים כ-900 מטר לאורך הנהר בשביל טוב, בחלקו מדרגות והנוף מרהיב. בסוף העלייה מגיעים עד לתצפית העיקרית על המפל שהוא באמת מרשים (אפשר גם לטפס יותר גבוה אבל כבר לא היה לנו זמן). משך ההליכה הלוך - וחזור כשעה וחצי ללא לחץ, אתר זה שווה ביקור. חזרנו לסן קריסטובל דרך ההרים ודרך העיר Teopisca .

 למחרת אספו אותנו בבוקר לטיול של קניון Sumidero. נסענו צפונה לכיוון בירת המחוז כ-45 דקות עד לכניסה לקניון. המקום מסודר עם שירותים בכניסה ומפת קיר גדולה של הקניון. בדלפק אפשר לקבל פרסום כתוב של הנקודות המעניינות לתצפית בזמן השייט וכן מפה של הקניון עם הנקודות הנ"ל, עלינו על סירת מנוע ולבשנו חגורות הצלה. הקניון עצמו מדהים ויש בו מצוקים אדירים וזקופים ומתרוממים עד 1000 מטר. לאחר שהתחלנו לשוט ראינו עופר צעיר שוחה במים לגדה שממול, קרוקודילים, ציפורים, אנפות ועוד.

 מהארוזיה של הגשמים והרוח יש מדי פעם צורות שונות כמו עץ חג המולד ופרצוף אדם. הגענו בשייט עד לסכר ולידו פסל של מי שבנה אותו. אורך השייט עד הסכר הוא 35 קמ`. למעשה, יש 4 סכרים ומייצרים שם חשמל. חזרנו באותה דרך ששטנו. משך השייט הוא כשעה וחצי ונותנים תשר למדריך. הקניון בהחלט שווה ביקור. מכאן נסענו לעיירה קרובה בשם Chiapa De Crozo שבה מבנים קולוניאלים והסתובבנו שעה במקום. לאחר מכן חזרנו לסן קריסטובל.

המלצות ל-4 ימים ו-4 לילות בסן קריסטובל 
אני מביע את דעתי הפרטית יתכן ולאחרים דעות שונות:
1. יום להכרת העיר
2. יום לאגמי מונטביו ומפלי Chiflon
3. חצי יום לכפרי האינדיאנים
 4. חצי יום לקניון סומידרו

במידה ויש רק 3 ימים
1. חצי יום כפרים אינדיאנים והחצי השני הכרת העיר
2. יום אגמי מונטביו ומפלי Chiflon
 3. חצי יום קניון סומידרו והחצי השני - השלמות להכרת העיר.

המלצות ליומיים
1. יום אגמי מונטביו ומפלי Chiflon
 2. קניון סומידרו חצי יום והכרת העיר.

לתחילת הכתבה

אנטיגואה ואגם אטיטלן

אחרי ארוחת הבוקר אספו אותנו. יצאנו מהעיר ונסענו על כביש פאן אמריקה (כביש 190 במקסיקו). הגענו לעיר Comitan שם עצרנו לארוחת בוקר. המשכנו לנסוע עוד שעה ושלושת רבעי, עברנו את ביקורת הגבולות של מקסיקו ולאחר מכן המשכנו לנסוע מספר קילומטרים עד מעבר הגבול לגואטמלה. בביקורת הגבולות של גואטמלה מילאנו טופס כניסה (בניגוד למה שנאמר לנו לא ביקשו מאיתנו כסף) וחיכינו למיניבוס הגואטמלי. תוך זמן קצר הוא הגיע ועלינו עליו עם הציוד. יש במקום חלפנים המציעים להחליף פזות בקצאלים, אבל בשער נמוך - 7 קצאל לדולר. בצהרים הגענו לעיר Huehuetenango (וואואטנאנגו) שם עשינו הפסקה לאוכל. המשכנו לכיוון פנחצ`ל (Panajachel), ירדנו אליה דרך העיירה סולולה בנוף מדהים. הגענו בסביבות חמש למשרדי החברה שם החליפו נהג ויצאנו לכיוון אנטיגואה, אליה הגענו ב-1930. נכנסנו למלון קסא Florencia שהזמנו מהארץ.

פרטי המלון:
כתובת: Casa Florencia
טלפון: 7832-0261
פקס: 7832-7291
 כתובת מייל: casaflorencia@earthlink.net
מחיר: עלות חדר זוגי - 45 $ ללילה, המלון בסדר.

 ברחוב Avenida Norte ליד המלון שלנו נמצאת מסעדת פרננדו. זאת מסעדה מצוינת לארוחות בוקר מאד מגוונות במחירים סבירים. אנחנו אכלנו בה ומאד נהנינו. הלכנו לכיכר המרכזית שבה יש משרד של Tourist Information. קיבלנו מפה וסימנו לנו נתיב טיולים בעיר. בכיכר המרכזית יש בנקים, בחלקם אפשר להחליף המחאות נוסעים ולא מאפשרים לפרוט יותר מ-300 $ דולר בפעם אחת. בגואטמלה טיילנו יחד עם בני, כלתי ושלושת נכדינו. לצורך הטיול שכרתי עוד בארץ רכב עם נהג מחברת Tabarini באנטיגואה.

 ביום שלמחרת, לאחר ארוחת הבוקר במסעדת פרננדו טיילנו במרכז העיר. רצינו לעלות ברגל לנקודת התצפית על העיר שנעשית בליווי משטרתי אולם היום הליווי בוטל עקב ביקורו של מלך ספרד בעיר ולא יכולנו ללכת. נכנסנו לחברה שמארגנת טיולים להר הגעש פאקאיה שמתנשא לגובה 2552 מטר. הטיולים להר הגעש מתקיימים פעמיים ביום: בבוקר ב-06:00 ובשעה 14:30. אספו אותנו מהמלון בשעה 14:30 במיניבוס שהיה מלא. בדרך ירד גשם. הגענו לנקודת היציאה בשעה 16:30 והגשם פסק. במקום יש שירותים, קיוסק לשתיה קלה וחטיפים וכן ילדים המציעים מקלות הליכה תמורת 5 קצאל למקל קניתי. מקל, כי מניסיון העבר זה עוזר בהליכה. כמו כן מציעים לטפס להר ברכיבה על סוס (עלות ממוצעת לרכיבה על סוס כ-15 $). בכניסה משלמים 25 קצאל לאדם. אחד הנכדים וכלתי עלו על סוסים, לכל סוס מוביל מקומי. אורך הדרך למעלה 3 ק"מ. בסביבות השעה 17:00 התחלנו לטפס. הנוף מלמעלה מדהים. הלכנו כשעה וחצי, כולל אשתי והילדים (מבחינתי זו עלייה פחות קשה מהטיפוס שלי על הר הגעש ויאריקה בצ`ילה). הגענו לסוף השביל הברור וכאן רוכבי הסוסים נאלצו לרדת מהסוסים ולצעוד עוד כ-600 מטרים עד ללבה. התחלנו לטפס את השלב הסופי, בתחילה על שביל אבק לבה לא ברור שנפסק לאחר כ- 50 מטרים. אז מתחילים לצעוד על סלעי לבה ונעזרים בסימוני סיד לבן. הקטע הזה הוא בהחלט קשה. אני החלקתי ונשרטתי ובני עזר לי להמשיך. ככל שמתקדמים מתחיל להיות חם ודורכים גם על סלעים חמים מהלבה למטה. הגענו למקום שנמצא כ-5 מטר מהלבה האדומה והזורמת. המראה מדהים. אחרי שירדה חשיכה היה מאד קשה לרדת על גבי הסלעים. בסופו של דבר הגענו למקום שבו המתינו הסוסים, אני עליתי על סוס והתחלנו לרדת בחושך, כמובן זה גם יותר קשה. הגענו לנקודת היציאה ועלינו על הרכב.

מספר הערות: 
 למטייל המבוגר אני ממליץ לטפס על ההר בבוקר כדי להימנע מלהיכנס לחושך, גם צעירים שדיברתי איתם אמרו לי שגם הם נכנסו לחושך נפלו והחליקו והיה להם קשה.

 Lake Atitlan
 לאחר ארוחת הבוקר בפרננדו הגיע הנהג עם הרכב Toyota Hi ace, רכב חדש עם 100 ק"מ. הסברתי לנהג את תוכנית הטיול בעזרת מפה, העמסנו את עצמנו ואת הציוד על הרכב, קנינו מצרכים בסופר ובשעה 10:00 התחלנו לנסוע לכיוון אגם Atitlan. ירדנו מכביש אינטר אמריקנה לכפר סולולה. ביציאה מהכפר עצרנו לתצפית על האגם והסביבה אשר נראים מגבוה כמו על כף היד. המראה מאוד יפה. ירדנו לפנחצ`ל, הגענו בסביבות השעה 12:30. מכיוון שהחדרים במלון לא היו מוכנים עדיין, נסענו למשרד ה- Tourist Information, קיבלנו מפה והסבר על מקומות באזור הכפרים סן פדרו, לה לגונה, סנטה קלרה לה לגונה והוראות להתחבר משם לכביש אינטר אמריקנה שכן אי אפשר לעבור דרכם ברכב בגלל שודדים. אחרי שהתארגנו במלון נסענו לראות את הכפרים המזרחיים של האגם הראשון - Santa Catarina Palopo והשני - San Antonio Palopo.

למעוניינים - עלות השכרת הרכב ל-10 ימים: 1200 $ +35 $ ללינה וכלכלה עבור הנהג, לא כולל דלק (אנחנו היינו 4 מבוגרים ושלושה ילדים).

שם המלון: Hotel Cacique Inn
טלפון: 77621205
פקס: 77622053
 עלות: 60 $ לחדר זוגי. במקום בריכת שחיה.

לתחילת הכתבה

צ'יצ'יקסטנטנגו

אכלנו ארוחת בוקר בקפה יסמין שהיא בהחלט טובה ומתאימה גם לילדים. הנהג הגיע והתחלנו לנסוע צפונה לכיוון העיר צ`יצ`יקסטנאנגו (Chichicastenango ) הנמצאת במרחק כ- 40 ק"מ במטרה לבקר בשוק של יום א`. עברנו את סולולה והגענו עד הכביש הראשי לגואטמלה סיטי. נסענו עליו עד הפניה שמאלה לצ`יצ`י. פנינו ולאחר זמן קצר נתקלנו במחסום הבודק האם מכניסים פירות ברמה מסחרית לאזור. לאחר מכן נסענו בדרך יפה והגענו ל-צ`יצ`י. עצרנו ליד תחנת הדלק ומלון סן מרתין, נכנסנו לשוק המגוון, התיירותי והצפוף, הלכנו בו בין תיירים ומקומיים והגענו עד לכנסייה. ליד הכנסייה ראינו תהלוכה מאד מעניינת לרגל החג סמנה סנטה. השוק מעניין ושווה ביקור.

 חזרנו לרכב ונסענו עד הכביש המרכזי. פנינו בו שמאלה לכיוון גואטמלה סיטי עד שהגענו לשלט המורה על העיר Godinez. פנינו ונסענו בכביש הררי טוב עם נופים מרהיבים. עברנו את העיירה ולאחריה היה שלט לכיוון Panajachel. פנינו בו ונסענו בו עד הכביש אשר מחבר את פנחצ`ל עם הכפרים סביב האגם. פנינו שמאלה והתחלנו לנסוע לכיוון העיירה Santiago Atitlan. הכביש עובר בנופים מרהיבים מעל האגם, בעליות וירידות כאשר האגם מימיננו. בשעה 13:30 הגענו לעיירה Santiago Atitlan. בתוכנית המקורית תכננתי להמשיך ולהקיף את האגם דרך סן חואן לה לגונה, סנטה קלרה לה לגונה, Santa Lucia עד הכביש אינטר אמריקנה, אולם בלשכת התיירות אמרו לנו שהאזור הזה מסוכן בגלל שודדים. לאחר שטיילנו בעיירה החלטנו לחזור ל- פנחצ`ל בסירה מהירה שעושה שאטלים לציבור הרחב. משך השייט 25 דקות ועלותו לאדם 25 קצאל. הנהג חזר ברכב.

לתחילת הכתבה

וואואטנאנגו וקובאן

בסביבות 09:00 יצאנו מפנחצ`ל בדרך לסולולה. המשכנו עד כביש אינטר אמריקנה ובו פנינו שמאלה. למזלנו, היה עדיין החג Semana Santa ולא עבדו בהרחבת הכביש. הנסיעה הייתה די חלקה והנוף יפה. הגענו עד לצומת דרכים חשובה בשם Cutro Caminos. כאן פנינו שמאלה לכיוון שלה. לא נכנסנו והמשכנו בכביש עד הכפר Zunil. לא התעכבנו, העיר לא נראתה לנו מיוחדת כפי שמתאר הלונלי פלנט. המשכנו בכביש עד הפניה שמאלה למעיינות החמים. זאת דרך יפה מאוד, הררית, מטפסת וצרה העוברת בתוך יער ושטחים מעובדים. הגענו למעיינות ששמם הוא Fuentes Georginas. במקום יש כ-10 ביתנים להשכרה וכן מתקנים למנגל. מהכניסה עולים עד הבריכות כשמסביב הרים עם צמחיה מדהימה, יער גשם והרבה ערפל אשר מקשה על הצילום. מדי פעם הוא מתפזר ואז מצלמים. במקום מספר בריכות ולא כולן ממש חמות. לקראת הצהרים התחלנו לחזור לכיוון שלה. עברנו דרכה והמשכנו עד לצומת הדרכים Cutro Caminos. בצומת פנינו צפונה לכיוון וואואטנאנגו. הגענו לכניסה לעיר אבל המשכנו על כביש CA1 לכיוון מקסיקו עד ה -ק"מ 263. כאן פנינו שמאלה למוזיאון הדינוזאורים. פותחים את השער ונוסעים כ-10 דקות על דרך עפר עד שמגיעים. במקום בור רחב ומתחתיו, בעומק של 4 מטרים נתגלו מאובנים וקרן של דינוזאורים. הדבר התגלה כאשר חפרו באר למים. במקום גם מוזיאון ותמונות המתארות את מה שמצאו. לפי התיעוד גובה הדינוזאור היה 5 מ` ואורך הקרן 3 מ`. משם נסענו למרכז העיר והתארגנו במלון Zaculeu ליד הכיכר המרכזית, בעלות של 30 $ לחדר זוגי עם שירותים וכן חניה סגורה של המלון ללא תשלום.
ארוחת ערב אכלנו במסעדה מומלצת בשם Mi tierra.

כתובת המסעדה: 4ta.calle 6-46 zona 1.
 טלפון: 7764-1473

הדרך לקובאן, לאנקין, סמוק צ`אמפיי
 יצאנו בבוקר לכיוון קובאן בכביש טוב - W 7. נסענו בדרך הררית, מהממת וחלקה לאורך הנהר Rio Blanco - ו - Rio Negro ועברנו אדמות מעובדות וישובים כמו Chichanue Sacapulas [סאקאפולאס] היושבת בעמק בנוף נפלא. המשכנו עד שלט שבו הסתעפות ופניה שמאלה לכיוון הכפרים Chajul ו - Nebaj לא פנינו אלא המשכנו ישר דרך הכפר Cuen עד Uspantan ובהמשך לעיירה Chicaman אשר בה אכלנו גלידה. מכאן נפסק כביש האספלט ועלינו על דרך עפר שהתחילה לא רע אך בהמשך היתה גרועה מאד אך עם נופים מדהימים של יערות, הרים, שטחים חקלאיים, נהר וכפרים. עברנו את הכפר El-Palacio, ולאחר שעתיים ועשר דקות הגענו לעיירה San Cristobel. כאן עלינו על כביש ולאחר 20 דקות הגענו לקובאן. המשכנו צפונה ללנקין (Lanquin ) הנמצאת במרחק 59 ק"מ. התחיל לרדת גשם והנסיעה ברובה הייתה בערפל. ב-11 הק"מ האחרונים הם על חצץ. הגענו ללנקין, נכנסנו למלון El Recreo שהזמנתי מהארץ באינטרנט. במלון מסעדה לכל הארוחות אך יחסית יקרה למסעדות אחרות במקום.

פרטי המלון:
טלפון: 7983-0057
פקס: 7983-0056
 אתר אינטרנט: www.hoteleselrecreo.com
 כתובת מייל: elrecreolanquin-champey@hotmail.com
 מחיר: 36 $ לחדר זוגי. מלון זה הוא מהטובים במקום אשר בו מעט מקומות לינה.

טיפ - כיצד לנסוע מוואואטנאנגו לקובאן ללא רכב צמוד
 בעיקרון, בכביש זה התחבורה מבוססת על מיניבוסים שמסיעים את האוכלוסייה המקומית. תבררו היכן המיניבוסים מ-וואואטנאנגו יוצאים לכפרים הנמצאים לאורך הכביש. עלו על אחד מהם עד לעיירה Uspantan. אפשר לישון כאן ולקחת מיניבוס לקובאן. בלחץ אפשר לעשות את זה ביום אחד.

 ביום שלמחרת יצאנו לכיוון סמוק צ`אמפיי על דרך עפר לאורך 10 ק"מ. לאחר 25 דקות הגענו למקום. חנייה לרכב עולה 10 קצאל. הכניסה לאתר עצמו עולה 30 קצאל למבוגר ו- 10 קצאל לילד. יש כאן מסלול מעגלי להליכה רגלית. הלכנו כ-7 דקות עד שילוט אחד לבריכות ושני לתצפית. הדרך לתצפית בעליה יחסית די קשה, הולכים על שביל חלק, על מדרגות ובמספר מקומות בסולמות. עשינו את הסיבוב בשעה ו-40 דקות. התצפית נמצאת בחצי הדרך וממנה מראה יפה של האזור והבריכות. המשכנו בירידה עד הבריכות, הילדים נכנסו להתרחץ ולאחר מכן חזרנו ל -לאנקין לפני שיתחיל הגשם והדרך תהיה קשה לרכב ללא הנעה קדמית. הלכנו ברגל ל-Tianda (זה מקום קטן ממסעדה שאפשר לאכול בו) בשם Cafeteria Champey שאספרנסה מבשלת בו שניצלים ושקשוקה מאד טעימים וזולים. אנחנו והילדים נהנינו מאד מהארוחה. מכאן הלכנו למלון El Retiro והזמנו מקום לארוחת ברביקיו שהם מגישים בערב בעלות של 50 קצאל למנת בשר ו-40 קצאל לצמחוני (ברבקיו כזה הם עושים פעמיים בשבוע). לאחר מכן נסענו למערות (כניסה למבוגר - 30 קצאל).לאחר מכן הלכנו למקום שאפשר לעשות בו אומגה המורכבת ממסלול של 4 קטעי אומגה. תנאי הבטיחות טובים והמדריכים מיומנים, הילדים מאד נהנו. בערב הלכנו לארוחה ב- El Retiro, מלון שנמצא על גדת נהר מאד יפה וגם הארוחה הייתה טעימה.

רפטינג 
 בני והנכדים יצאו לרפטינג ברמה 3-4 ליום שלם. קיבלנו הסבר מהאחראי על הרפטינג היכן נוכל לפגוש אותם בזמן ארוחת הצהריים, ליד הכפר Skucja (סקיחה). נסענו מלאנקין עד מלון El Retiro ושם עלינו על דרך עפר יפה מאד ונסענו לאורך נהר. בשלב מסוים פנינו ימינה בדרך היורדת לכפר Skucja. בדרך ראינו עצי בננה, תירס, קפה וקקאו. כ-10 דקות לפני ההגעה למקום הדרך עולה עם סיבובים מסוכנים (הנהג כפי הנראה לא היה מיומן בנסיעת שטח). לאחר מספר ניסיונות הוא הצליח לעלות והגענו. המקום מסודר לפיקניק. יש בו שולחנות ומספר מבנים המכוסים בגגות קש כמחסה בפני גשם ואפשר להתרחץ כאן בנהר ה- Rio Cahabo`n. הסתבר שהמקום שהגענו אליו היה התחנה הסופית של הרפטינג. לא נשארנו וחזרנו ללאנקין. החבר`ה חזרו בערב מהרפטינג מאד מרוצים.

לתחילת הכתבה

פלורס וטיקאל 

אחרי ארוחת בוקר טובה במלון El Retiro יצאנו לכיוון פלורס. 11 הק"מ הראשונים הם בנסיעה על חצץ. בגלל החג Semana Santa חלק מהרחובות היו סגורים וזה האט את הנסיעה. יצאנו מקובאן ונסענו צפונה על כביש אספלט טוב לכיוון העיירה Chisec, הנמצאת במרחק 78 ק"מ. לאחר מכן המשכנו צפונה, עברנו באזור אגמים, אזורי פיקניק ומערות ובשלב מסוים פנינו שמאלה ונסענו עד העיר Sxyaxche. עלינו עם הרכב על רפסודה עם מספר רכבים וחצינו את הנהר (כ-7 דקות). מכאן המשכנו שוב צפונה עד הסתעפות ובה שלט המורה שמאלה לפלורס וימינה לכיוון San Francisco. פנינו ימינה ונסענו עד העיירה San Juan. כאן פנינו שמאלה עד לעיר San Benito והמשכנו על הכביש המוביל ל- Tikal עד שהגענו לעיירה El –Remate.

 נכנסנו למלון La Casa De Don David שהזמנתי מהארץ. במלון זה טווח מחירים שונה בהתאם לסוג החדר. אנחנו בחרנו בחדר הטוב שלהם בעלות של 48 $ללילה, כולל ארוחה אחת. המלון עצמו נמצא על שפת האגם ובמרחק של 15 ק"מ מטיקאל. המקום מתאים גם לילדים. אכלנו ארוחת ערב במלון אבל החלטנו להבא לאכול את הארוחה שמגיעה לנו בבוקר, מאחר שבערב צריך לשלם מה שמזמינים מעבר ל-35 קצאל. ב-Reception של המלון יש הנחיות מאד מועילות לאורחים כמו: לשלם ב-קצאלים ולא במטבע זר כי עשויים לרמות אתכם, לאלה שרוצים לצאת מוקדם לזריחה בטיקאל הם מכינים סנדוויצ`ים וקפה תמורת תשלום ואפשר להכין ארוחות לדרך. כמו כן, אפשר להוריד אצלם תמונות מהמצלמה לדיסק. ניתן לקבל מידע על טיולים באזור באמצעות סוכן הנמצא מול המלון.

כיצד להתקשר: 
Tel.[502]7928 8469or [502] 5306 2190
 כתובת מייל: info@lacasadesondavid.com
 אתר אינטרנט: www.lacasadedondavid.com

בבוקר נסענו לטיקאל. מחיר הכניסה הוא 50 קצאל לילדים, הכניסה עד גיל 10 חינם. קניתי מפה והתחלנו ללכת לפי המסלול המצוין. בדרך יש עצים יפים, גבוהים ורחבים וקופים. מהכניסה הלכנו ישר עד הפניה ימינה. עברנו מקדש אחד ולאחר מכן המשכנו עד מקדש 4 שהוא הגבוה ביותר באתר - 67 מטרים. אפשר לטפס בסולם לראש הפירמידה. משם הלכנו למקדש נוסף ולאחר מכן לכיכר המרכזית שהיא ומקדשיה מדהימים. לדעתי, מספיק להקדיש לטיקאל בין 3 ל-4 שעות. חזרנו למלון ואחה"צ נסענו לפלורס שהיא למעשה אי ויושבת לרגלי האגם. המקום מאד יפה, אבל יחסית הלינה והמסעדות כאן מעט יותר יקרות.

 לאחר ארוחת הבוקר נסענו לכיוון סנטה אלנה. הגענו עד שלט לכיוון גואטמלה סיטי, פנינו בו שמאלה ונסענו בו מעט עד הפניה ימינה לפארק הלאומי Ixpanpajul. קנינו כרטיסים למסלול הליכה של כשעה וחצי. עלות למבוגר - 25 $ ולילד עד גיל 12 - 15 $ (המקומיים משלמים כשליש פחות). אגב, יש כאן מגוון רחב של פעילויות כמו רכיבה על סוסים, טרקים, צפייה בציפורים, טרקטורונים, רכיבה על אופניים, אומגה ועוד. התחלנו ללכת בשביל מסודר שעולה בשיפוע מתון, לא קשה, בחלקו מדרגות, כאשר עוברים על מספר גשרים תלויים, חלקם מעל צמרות העצים. לאחר 45 דקות הגענו לתצפית (Mirador) ממנה נשקף נוף נהדר. במקום מבנה מקורה עם ערסלים וחדרי נוחיות. יצאנו מהפארק ונסענו חזרה לכיוון El Remate. לפני הכניסה לכפר פנינו ימינה לכיוון אתר עתיקות בשם Yaxia הנמצא על גדות אגם בעל אותו שם. הדרך עצמה הייתה יפה, עם מספר אגמים בצידה הצפוני ונהר. לאחר 38 ק"מ פנינו שמאלה ונסענו 11 ק"מ על דרך עפר עד לאתר (עלות הכניסה - 80 קצאל לאדם, יותר מאשר לטיקאל), לא נכנסנו. במקום יש אגם יפה מאד. חזרנו למלון וקנינו כרטיסים לאוטובוס לפאלנקה אשר במקסיקו בעלות של 40 $ לכרטיס.

לתחילת הכתבה

פאלנקה

לפנות בוקר אספו אותנו לסנטה אלנה. יצאנו על הכביש דרך העיירה Juan Benito לכיוון הכביש של San Francisco. נסענו לכיוון בתל הנמצאת במרחק כ-78 ק"מ. רוב הדרך נוסעים על דרך חצץ. הגענו לבתל כעבור 3 שעות עברנו ביקורת גבולות. דרשו מאיתנו 5 $ לאדם ולא היו מוכנים לתת קבלה, ברור שזה לא חוקי אבל שילמנו כמו כולם כדי לא להסתבך. הרכב המשיך עד הנהר Rio usuMacinta וכאן ירדנו עם המזוודות, עלינו על סירת מנוע (8 איש בסירה) ושטנו כ-20 דקות עד שהגענו לצד המקסיקני. ירדנו, העמסנו את המזוודות על קולקטיבו וצעדנו כ-10 דקות לביקורת גבולות. מילאנו טפסים, החתמנו את הדרכון ונסענו ברכב עד פאלנקה. משך הנסיעה - כשעתיים וחצי. התארגנו במלון בעיר ולא שמנו לב שלפני יומיים עברו שם לשעון קיץ. חשבנו שיש לנו עדיין זמן לבקר באתר העתיקות אבל כשהגענו התברר לנו שכבר לא נספיק היום. חזרנו עד אל פאנצ`אן והלכנו למלון Margarita & Ed. המנהלת הראתה לנו חדר טוב במחיר של 250 P והזמנו חדר למחר לשני לילות. במקום יש מספר סוכני נסיעות והזמנו טיול למפלי אסול למחר בצהרים, בעלות של 100 P לאדם. בשלב זה החלטנו לשנות את מסלול הטיול, לוותר על טולום ולהמשיך מכאן לקאמפצ`ה, מרידה, צ`יצ`ין איצה ו- Valladolid.

פאלנקה, העתיקות והמפלים 
 בבוקר לקחנו מונית לאל פאנצ`אן. השארנו במלון את המזוודות ועלינו על קולקטיבו עד לכניסה העליונה של אתר העתיקות. עלות הכניסה - 45 P. האתר מסומן וכמו כן אפשר להיעזר בספר לונלי פלאנט. האתר מאד מעניין ומרשים ובסופו של דבר יצאנו ליד המוזיאון. האתר נסגר בשעה 17:00. הסיור לקח לנו 3 שעות. לדעתי, למטייל הממוצע מספיקות בין 3 ל- 4 שעות. לאחר מכן חזרנו למלון ברגל, כ-20 דקות הליכה ועלינו על הרכב שנוסע למפלים. המפל הראשון שהגענו אליו הוא Misol-Ha (מיסול-אה) המרוחק כ- 20 ק"מ מפאלנקה. נסענו על הכביש לכיוון סן קריסטובל. בשלב מסוים ירדנו מהכביש הראשי ונסענו עוד 2 ק"מ עד המפל. סה"כ משך הנסיעה - כחצי שעה. המפל עצמו גבוה ומרשים ולרגליו בריכה. קיבלנו 40 דקות לשהות במקום. לאחר מכן נסענו למפלי אסול. משך הנסיעה - כ-45 דקות והוא נמצא במרחק כ-65 ק"מ מפאלנקה ולא 50 כפי שמופיע בספר. המפל והבריכות שהוא יוצר מקסימים ואפשר להתרחץ בהם. אנחנו צעדנו ברגל עד החלק העליון. לכל האורך יש דוכני אוכל ועבודות יד שונות למכירה. קבלנו כשעתיים כדי לשהות במקום, כולל שחייה. לדעתי, זה בהחלט אתר חובה. חזרנו למלון בערב ואחרי שקבלנו את החדר הלכנו לאכול באחת המסעדות. האוכל היה טעים ובמקום היתה גם במה שעליה הופיעו אומנים אשר בידרו את הסועדים אווירה ממש טובה גם למבוגרים כמונו.

 היום שלמחרת הוקדש בעיקר למנוחה והתארגנויות שונות. נסענו לפאלנקה וקנינו כרטיסים ל- Campeche (עלות כרטיס - 252 P). יצא לנו לשוחח עם בעלת המלון שלנו שסיפרה לנו שאת הרעיון לבנות כאן מלון קיבלה מישראלים שביקרו כאן ואמרו לה שיש עתיד למלון במקום זה. הדבר הבשיל במוחה ולאט לאט היא הקימה אותו, כיום יש לה ביקוש גדול ולעיתים קרובות אין חדרים פנויים. אם ברצונכם להתאכסן במלון זה, כשאתם מגיעים לפאלנקה עלו על קולקטיבו אשר נוסע כל 10 דקות בין השעות 06:00 ל- 18:00 או קחו מונית למקום בעלות של 40 P. אנחנו מאד נהנינו כאן. הערה: באל פאנצ`אן יש רק מקום אחד עם אינטרנט והוא איטי, יש גם בעיית טלפונים.

Campeche 
 בבוקר נסענו במונית לתחנת האוטובוסים. עלינו על אוטובוס של חברת R D O ונסענו צפונה על כביש 186. בדרך היו בדיקות של הצבא, הוציאו את כל המזוודות מתא המטען וחיפשו בהן. בצהרים הגענו לעיר Francisco Esca`rcega שם עצרנו לעשר דקות והמשכנו על כביש261. בשלב מסוים חתכנו לכיוון מערב לכביש החוף מספר 180. עברנו את העיר Seyba Playa כשבחלק מהדרך רואים חופי רחצה ובשעה 14:00 הגענו ל-Campeche. לקחנו מונית למרכז ונכנסנו למלון America.

פרטי המלון:
כתובת: Calla 10 # 252 Centro Historico
טלפון: 981816-45-88 או 816-45-76
 כתובת מייל: info@hotelamericacaampeche.com
מחיר: 480 P, כולל ארוחת בוקר. המלון בהחלט סביר

הלכנו לאכול במסעדה מאד מומלצת בשם: Marganzo הנמצאת מול ה- Sea Gate.
כתובת: 8th street #267
 טלפון: 8113898/99

 לאחר מכן הלכנו לטייל בעיר הנחמדה שמערבת ישן עם חדש. במקום יש גם טיילת יפה לאורך החוף ומשרד של Tourist Information בו מקבלים מידע ומפת אתרים בעיר. קנינו כרטיסים למחר לאוטובוס ל- Merida. בבוקר לקחנו מונית לתחנת האוטובוס והגענו למרידה אחרי כשעתיים וחצי נסיעה. להפתעתי מצאתי בתחנה נציגים של ה- Tourist Information שנותנים מידע לגבי מלונות בעיר, מפה ומידע לגביה. הזמנו דרך שתי בנות אדיבות ודוברות אנגלית את מלון Meridano בעלות של 285 P, כולל ארוחת בוקר עם מאווררים. יש במלון גם חדרים עם מיזוג אוויר. לקחנו מונית למלון ולאחר שהתארגנו הלכנו לכיוון הכיכר המרכזית שבה בתים קולוניאליים מרשימים ויפים. הלכנו גם לרחוב המסחרי ורחב הידיים Paseo De Montejo שבו חנויות ומספר מוזיאונים. אותנו זה לא עניין במיוחד וחזרנו למלון עליו איני ממליץ במיוחד.

Valladolid Chichen Itza
 קנינו כרטיסים ל-Valladolid בחברת A D O (עלות כרטיס 128 P) והגענו אחרי שלוש שעות נסיעה בקירוב. בדרך עברנו בעיירות Piste ו-צ`יצ`ין איצה שבהן הוא עצר. לקחנו מונית למרכז (מאד קרוב) ונכנסנו למלון Maria De La Luz בעלות של 40 $ ללילה עם מזגן, מסעדה ובריכת שחיה הממוקם מול הכיכר המרכזית והקתדראלה. לאחר מכן הלכנו למשרד tourist Information בכיכר, קיבלנו הסבר ומפה ונאמר לנו שכדי להגיע ל-צ`יצ`ין איצה עלינו לעלות על האוטובוס ל- Piste שעובר דרך צ`יצ`ין איצה מאותו טרמינל ממנו הגענו. כרטיס כניסה לאתר עולה 45 P ואם רוצים גם למופע האור קולי בערב צריך לשלם עוד 100 P. בסוף ההופעה צועדים שני ק"מ לעיירה פיסטה ומשם לוקחים אוטובוס ל-valladolid. האוטובוסים נוסעים עד השעה 03:00 (התברר לנו שהמידע בחלקו היה שגוי). לאחר מכן הלכנו לתחנת האוטובוסים וקנינו כרטיסים לקנקון (עלות כרטיס 112 P).

 בסביבות השעה 14:00 נסענו לאתר העתיקות ב-צ`יצ`ין איצה. קנינו כרטיסי כניסה בעלות של 95 P שכללה גם את ההופעה בערב (זה שונה ממה שנאמר לנו ב-Tourist Information`), כלומר הכרטיס זול יותר למי שהולך להופעה באותו היום שבו קנה את הכרטיס. לדעתי מספיק לסייר באתר כשעתיים, הוא פחות מיוחד מפאלנקה וטיקאל. בסביבות השעה 17:00 יצאנו והאתר נסגר עד השעה 19:30 שבה הוא נפתח לקראת המופע האורקולי שמתחיל ב- 20:00. בכניסה לאתר יש מרכז מנהלי שבו מסעדות, קיוסקים, שירותים וכן שוק קטן של עבודות יד. בערב צפינו בהופעה, שהיתה די יפה ובסיומה לקחנו מונית לתחנת האוטובוס בפיסטה, במקום ללכת ברגל 2 ק"מ. משם עלינו על אוטובוס ל- Valladolid. בבוקר שלמחרת, ארוחת הבוקר במלון בשיטת המזנון "אכול כפי יכולתך" היתה מאד טובה וטעימה והעלות - 50 P. הלכנו לטייל בעיר והגענו למקום בשם Cenote Zaci (פירוש השם - נהר תת קרקעי). למעשה זאת מערת נטיפים ובתחתיתה נהר תת-קרקעי שנראה כמו בריכה. הכניסה לאתר היא 15 P ובהחלט שווה לבקר כאן. המשכנו לטייל בעיר הנחמדה ואני ממליץ לשהות בה כאשר מבקרים באתר העתיקות צ`יצ`ין איצה. למחרת נסענו לקנקון וממנה טסנו לארה"ב.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על מרכז אמריקה