מידע כללי על קנברה

בכתבה שלפניכם כל המידע הדרוש ליוצאים לקנברה, בירתה של אוסטרליה. על חיי הלילה, על התרבות ועל האטרקציות בעיר.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מידע כללי על קנברה

כללי

במחצית הדרך שבין סידני למלבורן שוכנת טריטוריית הבירה האוסטרלית, ביתה של עיר הבירה, קנברה (Canberra). קנברה, הממוקמת הרחק מהאוקיאנוס והרחק מנהרות ומקורות מינרלים כלשהם, משמשת כמרכז הפוליטיקה והבירוקרטיה של היבשת כולה ולמרות שהדבר מקנה לה תדמית אפורה במקצת, שווה לבקר בעיר הייחודית הזו. המבקרים בעיר מופתעים לגלות שקנברה היא למעשה עיר נעימה ומעניינת ולמרות שהאטרקציות המפורסמות של העיר הן המוזיאונים והמוסדות הלאומיים ובראשם הגלריה הלאומית ובית הפרלמנט הנפלא, לעיר יש עוד הרבה מה להציע. שפע של פארקים וגנים מקשטים את העיר, כשמסביב לה שולטים בנוף המרחבים והיערות של רכס הברינדאבלה Brindabella Ranges ו-הפארק הלאומי נאמאגדי Namagdi במרחק מספר שעות נסיעה מהעיר אפשר להנות מסקי ב- Snowy Mountains ומגלישת גלים ובילוי בחופים הדרומיים של ניו סאות` וויילס.

 ההחלטה להקמת העיר, נתקבלה באיחוד המושבות הנפרדות של אוסטרליה והפיכתן למדינות ב- 1901. הרקע להחלטה היה המאבק בין היריבות סידני ומלבורן, שכל אחת מהן החזיקה בטענה שהיא עיר הבירה. כפשרה הוחלט להקים עיר בירה שתמוקם בין שתיהן. מאוחר יותר, ב- 1913 נתקבלה ההחלטה לקרוא לבירה קנברה, שפירוש השם בשפת האבורג`ינים הוא מקום מפגש. קנברה היא עיר מתוכננת היטב, בהתאם לתכניות לבניית העיר שהוצעו על ידי הארכיטקט האמריקאי וולטר ברליי גריפין, שזכה במכרז הבינלאומי לתכנון העיר. כבישים מרכזיים עוקפים את המקומות המסחריים והפוליטיים וכן את אזורי המגורים המופרדים מהם. הבניינים המדיניים כמו בית המשפט העליון, הגלריה הלאומית והספרייה הלאומית מרוכזים ב"משולש הפרלמנטרי". מצפון, בסמוך לאגם ברלי גריפין (Lake Burley Griffin), שוכן המרכז העירוני - מסחרי של קנברה. 300,000 תושבי העיר מתגוררים בפרברים המבוזרים, כשלכל פרבר מרכז מסחרי משלו והוא מוקף כולו על ידי כבישים עוקפים וצמחייה טבעית. הרעיון העומד מאחורי תכנון זה, הוא שכך לא נוצרים הבדלי מעמדות ולא קיימים פרברים עשירים לעומת עניים.

לתחילת הכתבה

חיי הלילה

חיי הלילה של קנברה מפתיעים לטובה, בהתחשב בשם שיצא לעיר. הסיבה המרכזית לכך היא אוכלוסיית הסטודנטים הגדולה בעיר שמקורה בשתי האוניברסיטאות הממוקמות בעיר. מגוון עצום של מסעדות, פאבים ומועדוני לילה פזורים ברחבי העיר ורק צריך לבחור את אופי הבילוי הרצוי - בילוי צעיר ותוסס או לחילופין בילוי אקסקלוסיבי והתחככות בבכירי הצמרת הפוליטית של אוסטרליה. קנברה חוגגת את יום השנה להקמתה בפסטיבל (Canberra Festival), הנערך במרץ מדי שנה ונמשך 10 ימים. מוזיקה, תהלוכות והמון אוכל מלווים את הפסטיבל. בספטמבר חוגגת העיר את בוא האביב בפסטיבל הפרחים -Floriade הססגוני.

לתחילת הכתבה

אקלים

האקלים בקנברה משתנה. עונת הסתיו (מרץ עד מאי) היא תקופה מצוינת לשהייה בעיר - הרבה שמש ועצים שמשנים את צבעם מעניקים לעיר מראה יפהפה. בעונת החורף (יוני עד אוגוסט) הקור העז חודר לעצמות, למרות שבדרך כלל השמיים כחולים בעונה זו. תקופת האביב (ספטמבר עד נובמבר) גשומה יותר וימי הקיץ (דצמבר עד פברואר) יכולים להיות מעיקים למדי, עקב החום הכבד.

לתחילת הכתבה

אטרקציות

על מנת להתרשם מהעיר והאתרים שמסביב לה, מומלץ להצטייד ברכב כלשהו (ניתן להשכיר אופניים) מכיוון שהאתרים מפוזרים ובסופי שבוע, כשרבים מתושבי העיר נוהרים אל ביתם שמחוץ לעיר, התחבורה הציבורית מוגבלת ביותר. מרבית המבקרים בעיר, פותחים את סיורם באזור "המשולש הפרלמנטרי" (Parliamentary Triangle) התחום על ידי Commonwealth Ave, Parkes Way ו- Kings Ave, בביקור בבית הפרלמנט (Parliament House) המדהים - פסגת המשולש והעיר כולה. לאחר שמונה שנים של בנייה והשקעה של כמילארד דולר אמריקאי (!) בפרוייקט החשוב ביותר של הארכיטקט ברלי גריפין, נפתח בית הפרלמנט בשנת 1988.

הבניין הייחודי יושב על הקפיטל היל כשמחציתו מתחת לאדמה וגגו מכוסה בדשא כדי שיתמזג עם הסביבה. התכנון והעיצוב הפנימיים של הבניין מרהיבים, כשכל אחד מהאזורים המרכזיים שלו עשוי מעצים אוסטרליים והוא מקושט בכ- 3000 עבודות אמנות של אמנים אוסטרליים. שטיח קיר רקום באורך 20 מטר, פסיפס המתאר שבטים אבורג`ינים, גלריה ואחד מארבעת העותקים המקוריים של המגנה קרטה הם רק חלק מהמוצגים המרתקים בבניין. המבקרים יכולים לשוטט באזורים הפתוחים לקהל הרחב, כולל בבית הנבחרים והסנאט, אך לעתים יש צורך להזמין מקומות מראש אם נושא הדיון הוא עסיסי במיוחד. את הכרטיסים ניתן להשיג ב- Members Hall (טלפון: 06-277-4889).

 בימים בהם לא מתקיימות ישיבות, ניתן להצטרף לסיורים הנערכים במקום מדי שעה בין 9:00 ל- 17:00, ללא תשלום. מתחת לקפיטל היל, ב- King George Terrace, ממוקם בית הפרלמנט הישן. בעבר, בין השנים 1927 ל- 1988, שימש הבניין כמושב הממשלה האוסטרלית וכיום הוא משכנה של גלריית הדיוקנאות הלאומית. הגלריה פתוחה מדי יום בין השעות 9:00 עד 16:00, הכניסה כרוכה בתשלום, מספר הטלפון: 06-273-4723.

הספרייה הלאומית, הנמצאת בסמוך לאגם ברלי גריפין, שוכנת בבניין מרשים ביותר ומכילה למעלה מחמישה מיליון ספרים, כמו גם עיתונים, מפות, תמונות, כתבי עת עתיקים וקטעי וידאו. הספרייה גם מארחת תערוכות מיוחדות. המקום פתוח בימים ב`- ה` בין 9:00 ל- 21:00 ובימים ו`- א` מ- 9:00 עד 6:45. סיורים מודרכים מתקיימים במהלך סוף השבוע. מספר הטלפון: 06-262-1111. ב - King Edward Terrace, בין הספרייה הלאומית לבית המשפט העליון, ממוקם מרכז קווסטאקון הלאומי למדע וטכנולוגיה. בשש הגלריות פזורות 200 תערוכות ומוצגים אינטראקטיביים, שמטרתם להקנות למבקרים מושג בסיסי על עקרונות המדע. המקום נועד בעיקר ללימוד, אך הביקור בו עשוי להיות מהנה ביותר. המרכז פתוח מדי יום בין 10:00 - 17:00 והכניסה בתשלום. טלפון: 06-270-2800.

בית המשפט העליון, שנפתח ב- 1980, הוא בניין מפואר, הניצב על חוף האגם ליד הגלריה הלאומית. המקום נראה כארמון ענק המתהדר במפלי מים לאורך שביל הכניסה. המבקרים יכולים לצפות בקטעי וידאו קצרים המתארים את תפקידי בית המשפט ואף מציגים את ציוני הדרך וההכרעות החשובות שנתקבלו במקום. הבניין פתוח מדי יום מ- 10:00 עד 16:00. מספר הטלפון: 06-270-6811. מבנה נוסף במשולש הפרלמנטרי, המחייב ביקור, הוא הגלריה האוסטרלית הלאומית, הממוקמת ב- Parkes Place על הגדה הדרומית של האגם. הגלריה מציגה אוסף ענק של אמנות אוסטרלית וכן תערוכות קבועות ומשתנות של אמנות מכל העולם. האוסף האוסטרלי כולל עבודות אמנות אבורג`יניות מסורתיות וכן יצירות אמנות מהמאה ה- 20 . כמו כן, ניתן למצוא בגלריה עבודות פיסול, הדפסים, תמונות, כלי חרס ומוצרי טקסטיל שונים. הגלריה פתוחה מדי יום מ- 10:00 עד 17:00, וסיורים מודרכים נערכים ב -11:00- וב- 14:00. הכניסה בתשלום.

אגם ברלי גריפין (Lake Burley Griffin), הנקרא על שמו של מתכנן העיר, נמצא מאחורי Commonwealth Avenue Bridge. רוחבו 11 ק"מ והוא משמש נקודת זיהוי של מרכז העיר. סביבו אין ספור מקומות מעניינים. בקצה המערבי של האגם, על Lady Denman Drive, שוכן האקווריום הענק (National Aquarium), המכיל כרישים, נחשי ים, צבים, תנינים ומיני דגים החיים בשונית המחסום הגדולה. האקווריום פתוח מדי יום בין 9:00 ל- 17:30, הכניסה בתשלום. ברגאטה פוינט
 (Regatta Point) נמצאת National Capital Exhibition, הפתוחה מדי יום בין השעות 09:00 עד 17:00 ומציגה תערוכות שונות המתארות את התפתחותה של העיר.

 בסמוך, תוכלו להתרענן במימיה של המזרקה לזכרו של קפטן קוק המשפריצה סילון מים לגובה של 140 מטר. המזרקה פועלת מדי יום בין השעות 10:00 ל- 12:00 ומ- 14:00 עד 16:00. ממזרח, נמצא בית החווה של בלונדל (Blundells Farmhouse), הממוקם ב- Wendouree Drive שב- Kings Park. הבית הוקם ב-1858 ומשמש כיום כמוזיאון, המתעד את החקלאות ששגשגה באזור לפני הפיכתה של קנברה לבירה. המקום פתוח מדי יום בין 10:00 ל- 16:00, הכניסה בתשלום. צפונית לאגם, במרחק של שני קילומטרים ממרכז העיר, נמצא "המרכז האזרחי" שבו ריכוז גדול של חנויות, מסעדות, בתי קפה, פאבים, בתי קולנוע, תאטראות וכמובן מרכז הירידים והתערוכות, שפתוח בימים שלישי עד ראשון מ- 10:00 עד 17:30. מזרחית למרכז העיר, בצד הצפוני של אגם ברלי גריפין ולמרגלות הר איינסלי (Mt. Ainslie), תוכלו לבקר ביד הזיכרון לחללי המלחמה. יד הזיכרון מציגה אוסף עצום ומרשים ביותר של תמונות ותערוכות העוסקות במלחמות בהן אוסטרליה היתה מעורבת. כמו כן, ניתן למצוא במקום גם אוסף מצוין של פריטי אמנות. המקום פתוח מדי יום מ- 10:00 עד 17:00, הכניסה חופשית ונערכים סיורים מודרכים ללא תשלום.

 על מורדותיו של ההר השחור (Black Mountain), שוכנים הגנים הבוטניים הלאומיים, המאפשרים הצצה נעימה לעולם הצומח של אוסטרליה. הגנים מכילים כ-6,000 סוגים שונים של צמחים ומדשאה מיוחדת שבה צומחים 600 מינים של אקליפטוסים. הכניסה המרכזית לגנים היא דרך רחוב Clunies Ross, מאחורי האוניברסיטה. הגנים פתוחים מדי יום מ- 09:00 עד 17:00, סיורים מודרכים ללא תשלום מתקיימים בימים ד`, א` ו- ו` בשעה 11:00 ובשבת ב- 14:00. הביקור בגנים הוא גם הזדמנות נהדרת לעלות (ברכב) לפסגת ההר השחור, המתנשא לגובה של 200 מטר. ביום בהיר נשקפת מהפסגה תצפית יפה על העיר והאזור כולו.

לתחילת הכתבה

מחוץ לעיר

מסביב לעיר מתפרשת טריטוריית הבירה הטומנת בחובה מספר מוקדי עניין. הפארק הלאומי נאמאג`די (Namagdi National Park) מתפרש כמעט על מחצית שטחה של טריטוריית הבירה. רכסי הרים ורמות, המגיעים לגובה של 1900 מטרים וכן נחלים מכסים את שטחו של הפארק. מדרום הוא גובל בפארק הלאומי Kosciuszko, שבו נמצאים ההרים המושלגים. ניתן למצוא בפארק הלאומי נאמאג`די שטחי פיקניק ומחנאות וכן מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות. טיפוס על ה- Booroomba Rocks, סלעי הגרניט הענקיים, הוא אחת מהאטרקציות המרכזיות בפארק ולעתים, כשנערמת כמות שלג מספקת, ניתן אף לעשות סקי. מרכז מבקרים, הנמצא כ- 3 ק"מ דרומה ל- Tharwa שעל Naas Road, פתוח מדי יום בין 09:00 ל- 16:00. המרכז מציג קטעי וידאו על המקום ומספק מידע על טרקים ופרטים נוספים על הפארק. הגישה לפארק היא דרך הכביש שמדרום ל- Tharwa לכיוון Adaminaby. מספר הטלפון: 02-6237-5222. ניתן גם להצטרף לאחד מהסיורים המודרכים, שמארגנים משרדי התיירות בקנברה.

 כ- 45 ק"מ מדרום - מערב לעיר, על Paddys River Road ב- Tidbinbilla ACT 2620 נמצאת שמורת הטבע Tidbinbilla. זוהי פנינת חמד עבור חובבי בעלי חיים ובילוי חובה עבור משפחות עם ילדים. במקום ניתן לערוך פיקניקים ולצעוד במסלולים הקצרים והיפים שמציעה השמורה, אך מוקד העניין המרכזי הוא ללא ספק הקנגרואים המבוייתים למחצה המשוטטים בשמורה וניתן ללטפם ואף להאכילם. מרכז המבקרים של השמורה מציג סרטים בנושא הצמחייה ועולם החי המאפיינים את השמורה. השמורה פתוחה מדי יום משעה 09:00 עד 18:00. טלפון: 0262051233 פקס: 0262051232. דואר אלקטרוני: [email protected]

 על Barton Highway כ- 11ק"מ צפונית-מערבית לעיר, שוכן הכפר Ginninderra, המהווה מוקד עניין ומשיכה למטיילים רבים. הכפר התיירותי מציע אוסף של בניינים קולוניאלים, חנויות אמנות ועבודות יד רבות וכן מסעדות. בסמוך לכפר, על Gold Creek Road, ממוקם המוזיאון הלאומי לדינוזאורים, הכולל אוסף שלדים, עצמות ומאובנים. המוזיאון פתוח מדי יום בין השעות 10:00 עד 17:00, הכניסה בתשלום.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לקנברה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם