זרקור על איי צפון מזרח הים האגאי

שבעת האיים הפזורים בחלקו הצפון-מזרחי של הים האגאי יוצרים למעשה מעין ארכיפלג שרירותי. למרות קרבתם הגדולה לתורכיה, האיים נושאים סימנים מעטים לשלטון והמסורת העותומנית למעט המינרטים הבולטים. האיים מרוחקים זה מזה ואדמתם הררית ופורה, שבילי ההליכה הרבים הפזורים בהרים וביערות מושכים אליהם תיירים רבים כמו גם החופים הנינוחים שלהם.
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: זרקור על איי צפון מזרח הים האגאי
Depositphotos/Maugli

סמוס

סמוס הוא האי המתוייר ביותר מבין איי הקבוצה, אך הוא גם הירוק והיפה מביניהם. הוא פורה ומפתה, ובעברו היה האי העשיר ביותר בסביבה. כיום, לאחר התדרדרות מסוימת, מסתמכת כלכלת העיר בעיקר על תיירות. חלקו המערבי של האי, הסלעי ברובו, הצליח לשמור על יופיו הטבעי והלא מפותח בעוד החלק המזרחי נכבש על ידי תעשיית הנופשונים. העיר Vathi שוכנת על מפרץ הנושא את אותו השם, וניתן למצוא בה עניין מינימלי מלבד הרובע הציורי של בתי הרעפים השוכנים כמו תלויים על גבעה, Áno Vathí, והמוזיאון הארכיאולוגי, המכיל אוסף עשיר של פריטים שנמצאו במקדשה של הרה כמו גם פסל מרשים בגובה חמישה מטרים המגלם את הנעורים האידיאליים. המוזיאון פתוח בים הימים שלישי עד ראשון בין השעות 08:30 עד 15:00.

 מקדשה של הרה, ה-Heraion, נמצא בסמוך ל-Pithagorio ועל פי האגדה, הרה, אשתו של זאוס נולדה וגודלה כאן. Pithagorio שעל החוף המזרחי של האי שימשה בעבר כבירתו העתיקה בימים עברו. ניתן למצוא בה כמה מבנים ארכיאולוגיים מעניינים הכוללים אקוודוקט מן המאה ה-6 לפני הספירה.

לתחילת הכתבה

לסבוס

האי לסבוס, מקום הולדתה של סאפפו, המשוררת היווניה המפורסמת, אולי לא ירשים בתחילה את המבקר ביופיו, אך הנוף הוולקני המקושט על ידי עצי אורן וחורשות זית מחלחל לו לאיטו. האי עשיר במיוחד ובעל חשיבות היסטורית גדולה אותה הוא חייבת לשפע האתרים הארכיאולוגיים, ביזאנטיים ומימי הביניים, בנוסף למנזרים הרבים הפזורים לכל אורכו, והחופים המבודדים שעל רצועת החוף המערבית. כמו כן, לאי גם חשיבות סוציולוגית עצומה, היות והוא נחשב למקום הולדתה של הלסביות. המשוררת היוונית סאפפו נולדה באי בשנת 620 לפני הספירה וללא ניסיון להסתיר את אהבתה והערצתה לנשים, הפכה עד מהרה לאחת הנשים הבולטות ביותר ביוון באותה התקופה.

עיר הבירה של האי, מיטיליינה, מצטיינת בעיקר במוזיאון הארכיאולוגי הטוב שלה, הפתוח בין הימים שלישי עד ראשון בין השעות 08:30 עד 15:00, ובמוזיאון הביזאנטי שלה שם ניתן ללמוד על המבנים של העיר כגון הטירה הביזאנטית המשקיפה אל העיר או התיאטרון ההלניסטי הקדום. כדאי גם לבקר בקתדרלה של Saint Athanassios ובכנסיית Agios Therapon בעודכם בעיר. בפינה הצפון מערבית של האי נמצאת מוליבוס, הנקודה המושכת ביותר בלסבוס, לכל הדעות. מדרגות של בית אדומי-רעפים ממלאות את המדרונות שבין הנמל הציורי ובין טירת Genoese. זהו מקום קטן אך מלא אווירה והוא אהוב במיוחד על אומנים המחפשים השראה.

 במרכז האי נמצא האתר הניאוליתי Klopedi , שם ניתן למצוא מקדש נדיר המוקדש לאפולו, ובמסה הסמוכה נמצא מקדש יוני עתיק. החוף הטוב ביותר של האי הוא Skála Eressoú שבחוף המערבי והוא מלא בטברנות, מלונות ואף אתרי קמפינג. האי איוס שוכן דרומית ללסבוס, גם הוא סמוך לחופיה של תורכיה, ובמשך שנים ראבות הוא נשלט על ידי הטורקים, דבר הבא לידי ביטוי בארכיטקטורת המקום. האי התפרסם במקום מושבו של המשורר והכותב היווני המפורסם, הומרוס, והא מכיל כפרים קטנים ומקסימים, מונומנטים ביזאנטיים מרשימים וחופים מפתים.

עיר הבירה של האי העונה גם היא לשם איוס, היא עיר תוססת ונמרצת בא ניכרות במיוחד ההשפעות התורכיות. כדאי לטייל ברובע השוק העתיק, בטברנות האותנטיות המצוינות או בטיילת המקסימה שלאורך החוף. שווה לבקר במסגד Medjitie Djami שהוסב למוזיאון ביזאנטי המשלב פריטים ארכיטקטוניים והיסטוריים. עוד מוזיאונים מעניינים בעיר הוא המוזיאון הארכיאולוגי העוסק בהיסטוריית האי ומוזיאון לפיסול יווני מודרני. כדאי לבקר גם ב-Néa Moní שבמרכז האי שנבנה בשנת 1042 והנו אחד מהמנזרים המרשימים ביותר מהתקופה הביזאנטית ביוון כולה. כמו כן, כדאי לבקר בחוף האקוסטי של Mávra Vólia, שנקרא כך על שם ההד שנוצר בין הצוקים וחלוקי האבן שעל החוף.

 אי נוסף הוא האי לימנוס שעדיין אינו מוכר למרבית התיירים. עיר הבירה Mirina, בנויה על העיר העתיקה ויש בה מוזיאון המציג את ההיסטוריה של האי. באזור ישנו חוף רחצה מקסים. העיר Moudros היא עיר מקסימה עם בתים יפים, כנסייה מפוארת וחופים טובים. צדפות ויין מקומי הם המומחיות של האי.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לאיי הים האגאי

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

יוצאים לטיול הגדול: בר ושני עפים על העולם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי