שלג לגולשי סקי וסנובורד

פציעות סקי במהלך הגלישה והדרכים לטפל בהן

חופשת סקי היא תענוג ספורטיבי לכל חובבי השלג, אך כמו בכל ספורט, יש לקחת בחשבון אפשרות לפציעה על המסלולים. על פציעות אפשריות ודרכים לטפל בהן, בכתבה הבאה.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: פציעות סקי במהלך הגלישה והדרכים לטפל בהן
Depositphotos/Photogearch ©

סוגי תאונות הגלישה

רוב התאונות, שמתרחשות במהלך חופשות סקי, מתרחשות על מסלולי הגלישה, למרות שמספר הפציעות שנגרמות שלא כתוצאה מסקי גדל. הסיבות השכיחות הן דרכים מכוסות קרח, תאונות החלקה על קרח, רכיבה על טובוגאן ואפילו התנגשות עם עגלות המזוודות של שדה התעופה... טבען של הפציעות הפוטנציאליות מגוון - 50% מהן הן קלות וכוללות התכווצויות שרירים וחבלות. השאר כוללות קרעים ברצועות הברכיים, שברים ונקעים באצבעות ובכתפיים ופציעות בפרקי הידיים.

צילום: חובב אוזרדצילום: חובב אוזרד


לתחילת הכתבה

פציעות קלות

הטיפול ברוב הפציעות הקלות (התכווצויות שרירים וחבלות, כאבי מפרקים ומתיחת רצועות) כולל ארבעה שלבים: מנוחה, קרח, דחיסה והרמה. האזור הפגוע צריך להיות במנוחה במשך 24 שעות. יש למרוח קרח על האזור תוך 30 דקות, על מנת להפחית את ההתנפחות ולהשאירו עד שהעור באזור זה הופך ורוד. יש ללחוץ על המקום עם תחבושת אלסטית ולהרים את האיבר הפגוע בין שעתיים ל- 24 שעות, דבר שיסייע אף הוא בהפחתת התנפחות המקום. טיפול זה יפחית את הסיכוי לדלקת ויאפשר לגולש לשוב לסקי בהקדם האפשרי. כאשר חוזרים לגלוש אחרי פציעה, יש לעשות זאת בעדינות ולשים לב לאזור שנפגע. אם נמשכים הכאב או הנפיחות, יש להוועץ ברופא, אשר יציע, ככל הנראה, טיפול אנטי-דלקתי.

יש להקדיש תשומת לב מיוחדת לאיזור הברכיים - אם מתחילה התנפחות מהירה, גם אם מדובר בפציעה טריביאלית, יתכן ופגעתם ברצועה וזקוקים לטיפול דחוף. ברך שנפגעה נוטה להיות פחות יציבה וגולשים רבים מוצאים שמגני ברכיים יעילים עבורם. הטווח נע בין תחבושות גומי פשוטות למגני טיטאניום רציניים. אם אתם מודאגים או סובלים מפגיעה רצינית במפרקים, פנו לרופא.

הגשת עזרה ראשונה

בכל מקרה של תאונה רצינית, יש להבטיח ראשית את בטיחותו של הגולש שנפגע. יש לתקוע את זוג המגלשיים בהצלב בשלג, על מנת להזהיר גולשים אחרים ולסמן את מקום התאונה. לאחר מכן, יש ליצור קשר עם שירותי החילוץ. אין להשאיר את הפצוע לבד, יש לשמור על חום גופו, להסיר את המגלשיים שלו, אך לא את המגפיים ולא לתת לו לשתות אלכוהול. אם קיים חשש לפציעה באזור עמוד השדרה או הצוואר, אין לנסות להזיז אותו. דימום יש להפסיק על ידי לחיצה על הפצע והרמת האזור הפצוע, אם ניתן. אם הגולש איבד את הכרתו, יש לסובבו על הצד בזהירות ולוודא שפיו נקי משלג או קיא. אם אין לפצוע דופק או שאינו נושם, יש לבצע בו פעולות החייאה.

 פציעות קלות על מסלולי הגלישה שכיחות הרבה יותר. פציעות רגליים, גם אם טריביאליות, כוללות בדרך כלל נסיעה במזחלת החילוץ וכך גם פציעות של פריקת כתפיים וזרועות שבורות. זרוע שנפגעת יש לעטוף בצעיף או מעיל, כדי להפחית למינימום את תנועתה עד לקבלת טיפול רפואי. רגליים שנפצעו יש להניח בסד, ולצורך זה ניתן להשתמש במקלות הסקי.

לתחילת הכתבה

 נבחר ותורגם על מערכת אתר למטייל מהאתר
www.ifyouski.com

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה