אינוורנס - אטרקציות מרכזיות

העיר אינוורנס נמצאת בצפון סקוטלנד, בקצה הצפוני של אגם נס לוך נס. זוהי עיר היסטורית עתיקה, שהנהר נס חוצה אותה.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אינוורנס - אטרקציות מרכזיות
© קרן מאור

אטרקציות בתוך העיר

העיר אינוורנס (Inverness) נמצאת בצפון סקוטלנד, בקצה הצפוני של אגם נס לוך נס (Loch ness), שהאגדה מספרת שמפלצת חיה במימיו. אינוורנס היא עיר היסטורית עתיקה, שהנהר נס חוצה אותה. ככל הידוע היה כאן ישוב פיקטי כבר במאה הששית. אחד הסיורים המרתקים בעיר הוא הסיור בגבעת המצודה (Castle hill). את המצודה בעיר בנה המלך דייויד הראשון, במאה ה- 12. באתר הזה היתה לפנים המצודה של מקבת, שדנקאן הרס אותה במאה האחת-עשרה. במלחמות על עצמאות סקוטלנד נפלה אינוורנס שלוש פעמים לידי האנגלים. בנוסף על כך, סבלה העיר מן ההיילנדרס. המלכים המקומיים לא היו מסוגלים להשתלט על אנשי ההרים הפראיים וראשי השבטים שלהם. במאה ה- 16 באה מרי מלכת הסקוטים לאינוורנס, ומפקד המצודה, אלכסנדר גורדון, סירב לתת לה להכנס. המצודה הוכנעה, מרי נכנסה פנימה, וגורדון עם כמה מקציניו ניתלו על החומה.

 קרומוול העריך את חשיבותה האסטרטגית של העיר ובנה בה מצודה בשם The scone. לבניין המצודה השתמש באבנים מחורבות המנזר של קינלוס ומן הקתדרלה של פורטרוז. במרד של 1745 פוצצה המצודה. במאה ה- 19 נוקה השטח והמבנה הנוכחי נבנה מחדש. המצודה משמשת היום כבית המושל, מוזיאון ומשרדי העירייה. בין בית המושל לבין משרדי העירייה, נתגלתה הבאר העתיקה של המצודה המקורית, הקדומה. במוזיאון מוצגים הקשורים בתולדות העיר ואזור ההיילנדס, תצוגת נשק, כלי מוסיקה, מלאכת-יד ואוסף מיוחד של כלי כסף האופייניים לאיזור.

  • המצודה פתוחה: כל השנה, בימים ב` עד ו`.

הפסל של Flora Mcdonald ניצב מדרום לבניינים האלה. צ`ארלס אדוארד סטיוארט, הנצר האחרון לבית סטיוארט, פלש בשנת 1745 לאנגליה, בנסיון לכבוש את הכתר האנגלי. שבטי ההיילנדרס נחלצו לסייע לו ולאחר קומץ ניצחונות הובס הנסיך, שנודע בשם "הנסיך היפה" - The bonnie prince בקרב קולודן. הוא נמלט מפני האנגלים, ונערה בשם פלורה מקדולנלד העבירה אותו בסירתה אל האי סקאי, משם נמלט לאירופה. מעשה הגבורה של פלורה מקדולנלד הונצח בשירי עם ובלאדות רבות מהתקופה. מכאן יש תצפית טובה ויפה, על הנהר, האיים והעיר שמעבר לו. האיים שבנהר מחוברים ביניהם ועם החוף על ידי גשרים להולכי רגל. כל האזור הוא גן ציבורי יפה. במאה השבע-עשרה, נהגה מועצת העיר להזמין את השופטים ועורכי-הדין של העיר לבלות פה את זמנם הפנוי.

בפינת רחוב Cstl נמצא ה - Town house - מבנה מן המאה ה- 19, שבו התכנס הקבינט הבריטי בפעם האחת והיחידה מחוץ ללונדון. זה היה בשנת 921, כאשר ראש הממשלה דאז, לויד ג`ורג`, שהה בחופשה בסקוטלנד. הוא הזמין אליו בדחיפות את חברי הקבינט, לדון במכתב שקיבל מאימון דה ואלרה, ראש ממשלת אירלנד. בחדר המועצה אשר בבניין, מסמך ממוסגר הנושא את חתימותיהם של חברי הקבינט.

  • פתוח לפי בקשה במקום: בימים ב` עד ו`.

בחזית הבניין, בצמוד לבסיס הצלב Mercat cross, נמצאת אבן המכונה Clach-na-cudainn, או Stone of tubs. על אבן זו הניחו הנשים את סלי הכביסה שלהן, בדרכן חזרה מן הנהר. מקורה של האבן אינו ידוע, ולפי הסיפורים המקומיים היתה אבן הכתרה ורווחתה של העיר תלויה בכך שהאבן תשאר במקומה. מזרחה מן ה - Town house (בכיוון הפוך לנהר) נמצא הרחוב הראשי ואזור החנויות של העיר. ב - Abertafrr house מן המאה ה- 16 נמצא מגדל ישן ונדיר. כיום הוא מאכסן את ה-Highlank association, ויש בו תצוגה של הגאלים הסקוטים (cottish gaels). אתר היסטורי נוסף המאפיין את העיר הוא ה-Old talbooth, בפינת רחוב Bridge.

למגיעים לעיר עם רכב, היא ממוקמת:
561 מייל מצפון ללונדון.
 159 מייל מצפון לאדינבורו, על כביש מס` 9A ו-171 מייל מצפון לגלאזגו, על כביש מס` 82A

לתחילת הכתבה

מחוץ לעיר

10 מייל צפון-מזרחית לאינוורנס, בדרך הים נמצאת עיר המצודה פורת ג`ורג` (Fort george) בצפון סקוטלנד, לחוף הים הצפוני. אפשר להגיע אליה מאינוורנס בכביש A96 או B9039. מצודה זו יוצאת דופן בארכיטקטורה הצבאית שלה, בסגנון שושלת הנובר: מצולע שצלעותיו אינן שוות, ובו שש סוללות מגן, היכול להכיל אלפיים וחמש מאות איש. המצודה מאכסנת את המוזיאון של רג`ימנט המשמר הסקוטי של המלכה (Regimental Museum of the Queen`s Own Highlanders). ליד המצודה אפשר לראות אסדת קידוח נפט גדולה בלב ים.

 טיול נוסף מחוץ לעיר אפשר לעשות לקלווה קיירנס (Clava cairns), אתרי קבורה פרהיסטוריים. 5 מייל ממזרח לאינוורנס. על כביש מס` 9006B, ליד כפר קטן בשם Urchal. באתר שלושה אתרי קבורה גדולים, שכל אחד מהם מוקף בעמודי אבן ובמעגל אבנים קטן משלו. שניים מן הקברים - האחד קרוב והשני הרחוק מן הכניסה ובשניהם מחילות מסובכות. לחדר הקבורה מחילות כניסה צרות וארוכות, העוברות דרך מבני הקברים. הקבר האמצעי הוא מהסוג המוקף במעגל אבנים, ואין בו כניסה. כמו כן יש באתר מדרכת אבן בלתי-מוסברת, היוצאת מן המרכז. רבים מעמודי האבן נושאים סימנים מיסתוריים. אלה נראים היטב באבן המדרכה שבצדו הצפוני של הקבר הרחוק ביותר. בתוך המעגל שקע, כנראה קבר. שווה ביקור.

 14 מייל מצפון לאינוורנס, על כבישים מס` 835A או 9A נמצאת דינגוול (Dingwall). עיר קטנה על שפת הנהר Canon, מקום הולדתו של מקבת. היא ממוקמת בהיילנדס, לחוף Cromarty firth, הפונה לים הצפוני. תושביה הראשונים היו פולשים נורדים, שקראו למקום Thing volle, שפירושו מקום המועצה. במשך השנים השתבש השם ל - Dingwall. במגרש החנייה שליד הכנסיה ניצב אובליסק מוזר. הכתובת שעליו מזהירה שהוא מציין את קברו של ג`ורג` הראשון, שנפטר ב- 1714. ג`ורג`, שהיה רוזן, נקבר במרחק שלושה רגל וששה אינטש (מאה ואחד-עשר סנטימטרים) מדרום לאובליסק. הרוזן בחר בסידורי קבורה מוזרים שכאלה על-מנת לסכל את כוונותיה של אשתו, שהצהירה כי ברצונה לרקוד על קברו. האובליסק הנוכחי הוא למעשה רפליקה קטנה של האובליסק המקורי שהתנשא לגובה שישה-עשר מטרים. את בסיס האובליסק בנתה אישה מקומית, לאות הוקרה לבעל-הבית המת שלה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לאינוורנס

כתבות מומלצות עבורך על אינוורנס

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם