טיול לארצות הברית וקנדה - מתי לנסוע?

החלטתם על טיול לארצות הברית או קנדה? לא בטוחים לאן כדאי לנסוע, לכמה זמן, איפה להתחיל, מה מומלץ יותר? ובכן שלב ראשון הוא לתזמן את מועד הטיול למזג האוויר. מזג האוויר בתת יבשת ענקית זו מגוון במיוחד ובחלק מהמקומות גם קיצוני באופן שחלון הזמן המאפשר לטייל בו קצר ביותר. להלן מידע המסכם מתי כדאי לנסוע לאזורים השונים, הכולל גם תיאור קצר של אזורים אלה 'על רגל אחת', כדי שתוכלו להתחיל לפנטז... טיול מהנה!
נטע דגני
|
תמונה ראשית עבור: טיול לארצות הברית וקנדה - מתי לנסוע?
© נטע דגני

דרום מזרח ארה"ב על רגל אחת

דרום מזרח ארה"ב הוא יעד טיולים נהדר. חבל ארץ זה ניחן בנופים מגוונים במיוחד ובשטחו מרחבים עצומים המכוסים יערות עבותים, אלפי קילומטרים של איים וחופי ים בתוליים, מאות מעיינות מים מתוקים מרעננים, ואזורי ביצות נרחבים המאוכלסים על ידי שפע רב של בעלי חיים. זהו מקום מצוין לצפות בו בדובים, איילים, אליגטורים, פרות ים, דולפינים, עופות מים ועוד ועוד. אל היופי הטבעי הזה מצטרפות הערים הגדולות המפורסמות והאטרקציות התיירותיות של חבל ארץ זה - וושינגטון די סי, אטלנטה, מיאמי, אורלנדו והעיירות הקטנות יותר צ'רלסטון, סוואנה וסיינט אוגוסטין בעלות ניחוח הדרום. האפשרות לשלב בטיול בדרום מזרח ארה"ב בילוי בטבע ובילוי עירוני והנגישות הנוחה לאתרים הופכות את הטיול בחבל ארץ זה למוצלח במיוחד.

חובבי טיולים רגליים ימצאו כאן שפע מסלולי הליכה מסומנים המאפשרים שהייה בטבע וצפייה בנפלאותיו לא רק מבעד לחלון המכונית. מי שמחפש קצת יותר אתגר בטיול ימצא בחבל ארץ זה מקומות יוצאי דופן ביופיים לשוט בהם בקיאק או בקאנו - בנהרות, באגמים הביצתיים ובמפרצי הים שחבל ארץ זה מציע. המתעתדים ללון במלונות ימצאו בדרום מזרח ארה"ב היצע גדול מאוד של מקומות לינה, החל ממלונות פאר שנוף נהדר נשקף מהם, וכלה במוטלים זולים לאורך הכבישים המהירים. מי שירצה ללון באוהל או בקרוואן, ימצא בדרום מזרח ארה"ב שפע עצום של חניוני לילה, חלקם על חוף ים, על גדת נהר או בלב יער עבות. אחד היתרונות הגדולים בטיול אל דרום מזרח ארה"ב הוא העובדה שניתן לטייל כאן גם באביב ובסתיו (בפסח ובחגי תשרי), שלא כמו ברבים מהאזורים האחרים של מערב ארה"ב ושל צפון מזרח ארה"ב, בהם ניתן לטייל רק בקיץ.

דרום מזרח ארה"ב - מתי לנסוע?

באופן כללי, ניתן לטייל בדרום מזרח ארה"ב במשך כל חודשי השנה, כאשר לכל אזור ואזור בחבל ארץ זה, המגוון מאוד באקלים שלו, עונה מומלצת משלו. החורף באזורים הצפוניים של דרום מזרח ארה"ב, ובעיקר באלה הגבוהים טופוגרפית, בהרי האפלצ'ים, קר ומושלג. חלק ממסלולי ההליכה, דרכי הנוף ואתרי התיירות בהרים אלה סגורים בחודשים אוקטובר/נובמבר עד מרץ/אפריל. על כן מומלץ לטייל באזורים צפוניים אלה בחודשים מרץ/אפריל עד אוקטובר/נובמבר בלבד. באזורים הדרומיים ובעיקר במדינת פלורידה, חם ולח מאוד בקיץ ומומלץ לטייל בו באביב, בסתיו ובחורף בלבד, בחודשים אוקטובר-מאי.

מנגד, הקיץ בחלקים נרחבים בדרום מזרח ארה"ב גשום (בעיקר בשעות אחר הצהריים) וייתכנו בו סופות טרופיות והוריקנים, המשפיעים בעיקר (אבל לא רק) על אזורי החוף. עונת ההוריקנים מתחילה רשמית בחודש יוני ומסתיימת בנובמבר, מירב הסיכויים להתרחשות סופה הם בחודש ספטמבר. עם זאת יש לציין שסופות אלה נדירות יחסית וכנראה לא יתרחשו במהלך טיולכם, גם אם הוא יצא לפועל בחודש ספטמבר. בכל מקרה, סופת הוריקן אינה באמת מסוכנת לכם, מכיוון שגם אם תיתכן סופה בעת שהותכם באזור, תתקבל התרעה על הגעתה בכל אמצעי התקשורת כמה ימים לפני שזו תנחת על החוף ובמהלך טווח הימים הזה תוכלו לתכנן כיצד לשנות את תוואי הטיול במידת הצורך.

גורם נוסף שכדאי לקחת בחשבון בעת תכנון הטיול הוא מועדי החופשות בארה"ב, אז כל אתרי התיירות עמוסים יותר (אם כי ברוב המקרים העומס בהחלט נסבל, למעט בפארקים של אורלנדו, שאליהם מומלץ לא להגיע בעת החופשות בארה"ב). חופשת הקיץ בארה"ב מתחילה באמצע יוני ונמשכת עד אמצע אוגוסט ובמהלכה יוצאים אמריקנים רבים אל אתרי הטבע והתיירות. גם סופי השבוע של חופשת 'יום הזיכרון' החל בחודש מאי ו'יום העבודה' החל בחודש ספטמבר עלולים להיות עמוסים. בפלורידה עלול להיות עמוס גם בחופשות חג ההודיה החל בחודש נובמבר, חג המולד החל בסוף דצמבר-תחילת ינואר וחג הפסחא החל בסוף מרץ - תחילת אפריל.

ולסיום, גם מועדי הפעילות של בעלי החיים ראויים להתייחסות בעת תכנון מועד טיול אל חבל ארץ זה, ובמקרה זה הכוונה היא בעיקר לעונת הנדידה של פרות הים למעיינות של פלורידה. אמנם ניתן לצפות בפרות ים בפלורידה במשך רוב חודשי השנה, אך החודשים הטובים ביותר לפגוש אותן במעיינות צפון המדינה הם נובמבר-מרץ. על כן, אם אתם מתכננים ביקור במדינת פלורידה כדאי לקחת מידע זה לתשומת לבכם.

צפון מזרח ארה"ב על רגל אחת

צפון מזרח ארה"ב הוא יעד נהדר לטייל בו. חבל ארץ זה ניחן בנופים נהדרים ולאורך חופי המזרח ממוקמות ערים שיש בהן אטרקציות תיירותיות מהמובילות בעולם. בחבל ארץ זה מרחבים עצומים המכוסים יערות עבותים לאין-סוף ובתוכם מסתתרים אין-ספור אגמים (ההופכים את הביקור במקום לגן עדן לאוהבי המים), המנוקזים אל עבר האוקיינוס האטלנטי על ידי נהרות פראיים היוצרים בזרימתם מפלים שוצפים. לאורך חופי צפון מזרח ארה"ב מפרצים ציוריים רבים, אשר בקרבתם שוכנות עיירות צבעוניות, אל מול חופי האוקיינוס המנוקד איים רבים, שסביבם ניתן לצפות לעתים בלווייתן חולף או בכלב ים. אל היופי הטבעי הזה מצטרפות הערים המפורסמות של חבל ארץ זה - ניו יורק, בוסטון, פילדלפיה, בולטימור והיפה מכולן - וושינגטון די סי, שביקור בהן מוסיף לטיול נדבך נוסף, שונה ומרתק.

האפשרות לשלב בטיול בצפון מזרח ארה"ב בילוי בטבע ובילוי עירוני והנגישות הנוחה לאתרים הופכות את הטיול בחבל ארץ זה למוצלח במיוחד. חובבי טיולים רגליים ימצאו כאן שפע מסלולי הליכה מסומנים המאפשרים שהייה בטבע וצפייה בנפלאותיו לא רק מבעד לחלון המכונית. מי שאוהב ספורט אתגרי (שיט קיאקים, רפטינג ועוד) ימצא בנקל את מבוקשו בחבל ארץ זה. המתעתדים ללון במלונות ימצאו בצפון מזרח ארה"ב היצע גדול מאוד של מקומות לינה, החל ממלונות פאר שנוף נהדר נשקף מהם וכלה במוטלים זולים לאורך הכבישים המהירים. המתעתדים ללון בחניוני לילה, באוהל או בקרוואן, ימצאו בצפון מזרח ארה"ב שפע עצום של חניוני לילה, חלקם על שפת אגם, על גדת נהר או בלב יער עבות.

צפון מזרח ארה"ב – מתי לנסוע?

החורף בצפון מזרח ארה"ב קר ומושלג. חלק גדול ממסלולי ההליכה ואתרי התיירות, בעיקר בצפון חבל ארץ זה, סגורים בחודשים נובמבר עד מאי. על כן באזורים הצפוניים של חבל ארץ זה ניתן לטייל בחודשים מאי - סוף אוקטובר בלבד ואילו באזורים דרומיים ובמקומות הנמוכים טופוגרפית, ניתן לטייל גם בחודשים אפריל ונובמבר. חודש מאי אינו עמוס וניתן למצוא בו בנקל מקומות לינה זולים יחסית. חודש זה הוא גם קריר יחסית, יתרון כאשר מטיילים בעיר וחיסרון כאשר רוצים לשחות בנהר. חיסרון נוסף, הוא העובדה שבחודש מאי חלק ממסלולי ההליכה עשויים עדיין להיות חסומים בשלג. החודשים יוני-אוגוסט הם מעט עמוסים יותר במטיילים, אך מומלצים מאוד לטיול בטבע (בעיקר אם אתם מתעתדים לעשות קמפינג). מזג האוויר בחודשים אלה עלול להיות לעתים חם ולח, באופן שלפעמים אפילו הנאתם של ישראלים, המורגלים לטמפרטורות גבוהות, עלולה להיפגם. בעת טיול בטבע באזור כמו זה, הרווי במקורות מים ובפסגות, החום בדרך כלל נסבל ולא מורגש, אבל בעת טיול בעיר (ניו יורק, פילדלפיה, וושינגטון וכדומה) החום עלול, ללא ספק, להעיק. חודש ספטמבר, המאופיין בהתקררות, נהנה מכל היתרונות של חודש מאי, אולם המסלולים אינם מכוסים שלג. במהלך חודש זה חניוני הלילה, שרובם אינם פעילים בחורף, נסגרים אט אט.

 חודש אוקטובר הוא חודש גבולי מבחינת מזג האוויר. בחודש זה יכול לרדת שלג ראשון במדינות הצפוניות יותר. הסיבה העיקרית לטייל בצפון מזרח ארה"ב בחודש אוקטובר היא מראה צבעי השלכת, המושך רבבות ליערות של המדינות ורמונט, ניו המפשייר, ניו יורק, מיין, מסצ'וסטס וקונטיקט. בחודש זה המלונות בחלק מהמקומות ובעיקר ב'הרים הירוקים' של מדינת ורמונט ובהרי אדירונדק של מדינת ניו יורק, עלולים להיות מלאים עד אפס מקום. המראה בחודש אוקטובר הוא ללא ספק מדהים, אך מזג האוויר עלול להיות קר ולא לאפשר טיולים ארוכים ברגל ורחצה במקווי המים. כדי להתאים את מועד הטיול למאורע השלכת פנו לאתר: www.yankeefoliage.com/new-england-foliage-maps. למועדי החופשות בארה"ב אין השפעה רבה בדרך כלל על טיול לחיק הטבע של חבל ארץ זה, אם כי צפו לעומס יחסי בסופי שבוע בקיץ. בטיול לערים (ניו יורק, בוסטון, וושינגטון) צפו לעומס יחסי בכל החגים הלאומיים.

מערב ארה"ב על רגל אחת

מערב ארה"ב הוא יעד נהדר לטייל בו. מצד אחד, חבל ארץ זה ניחן בפראיות אין סופית, במרחבים עצומים ובעושר גדול של בעלי חיים החיים בים וביבשה, ומצד שני, לאורך חופי המערב ממוקמות ערים שיש בהן אטרקציות תיירותיות מהמובילות בעולם. מעט מאוד מקומות בעולם מגוונים כמערב ארה"ב. בחבל ארץ זה מדבריות אדומים, קניונים אדירים, הרי געש נישאים ומעלים עשן, יערות גשם עבותים, ומקומות שבהם גייזרים מתפרצים החוצה בעצמה מתוך האדמה. באחו של מערב ארה"ב זאבים אורבים לטרפם ודובי גריזלי אוכלים בשלווה פירות יער. מתחת למים לווייתנים אפורים נודדים צפונה ודרומה מדי שנה, ולוטרות הים משתעשעות בתוך יער האצות התת ימי. לאורך חופי מערב ארה"ב ערים ססגוניות כסיאטל, פורטלנד וסן פרנסיסקו על גשריהן, שוקיהן והנוף המרהיב הנשקף מהן, מוסיפות לטיול נדבך נוסף, בעוד אתרי התיירות הסמוכים ללוס אנג'לס ולסן דייגו הופכים את האזור לאטרקציה תיירותית שאין שנייה לה.

יתרה מכך, הטיול במערב ארה"ב נוח מאוד, ומעטים הם המקומות בעולם שכל כך נגישים לטיול. חובבי טיולים רגליים ימצאו בחבל ארץ זה שפע מסלולי הליכה מסומנים המאפשרים שהייה בטבע וצפייה בנפלאותיו שלא רק מבעד לחלון המכונית. מי שאוהב ספורט אתגרי (שיט קיאקים, רפטינג, טיפוס הרים ועוד) ימצא בנקל את מבוקשו בחבל ארץ זה. המתעתדים ללון במלונות ימצאו במערב ארה"ב היצע גדול מאוד של מקומות לינה, החל ממלונות פאר שנוף נהדר נשקף מהם, וכלה במוטלים זולים לאורך הכבישים המהירים, והמתעתדים ללון בחניוני לילה, באוהל או בקרוואן, ימצאו במערב ארה"ב שפע עצום של חניוני לילה, חלקם על שפת אגם, על גדות נהר או על שפת מצוק הצופה על מי הים.

מערב ארה"ב - מתי לנסוע?

מכיוון שמערב ארה"ב הוא חבל ארץ גדול, מגוון מאוד מבחינה טופוגרפית, התשובה לשאלה זו תלויה ביעד הטיול שבו תבחרו לבקר. מבחינת מזג אוויר, בצפון מערב ארה"ב המושלגת בחורף ניתן לטייל, אך ורק בסוף האביב, בקיץ ובתחילת הסתיו. אם מטיילים לאזור זה בעונות המעבר (סוף האביב ותחילת הסתיו) צריך לקחת בחשבון סבירות גבוהה לשלג וכבישים חסומים במקומות הגבוהים טופוגרפית. בנוסף, צריך לקחת בחשבון, שגם בקיץ כמה ימים רצופים של גשם וערפילים הם מאורע נפוץ בחבל ארץ גשום זה. לעומת זאת, בדרום מערב ארה"ב (מרכז ודרום קליפורניה, דרום יוטה, אריזונה, נוואדה) מזג האוויר הרבה פחות גשום בקיץ וכן באזור זה ניתן לטייל גם בחורף, אם כי יש לקחת בחשבון סבירות גבוהה לקור קיצוני בחודשים דצמבר-פברואר (בעיקר רכס הרי הסיירה נוואדה בקליפורניה וברמת קולורדו ביוטה).

החודשים העמוסים ביותר במטיילים במערב ארה"ב, הם אמצע יוני עד אמצע אוגוסט וכן סופי השבוע של חופשת 'יום הזיכרון' החל בחודש מאי ו'יום העבודה' החל בחודש ספטמבר. למעט עומס בשני סופי שבוע אלה - אם תצאו לטיול בסוף מאי/תחילת יוני, או לחלופין בסוף אוגוסט/תחילת ספטמבר, תוכלו ליהנות מכל העולמות – גם ממזג אוויר טוב וגם מכמות מועטה יותר של מטיילים.

מערב קנדה על רגל אחת

מערב קנדה הוא יעד טיולים נהדר. חבל ארץ זה ניחן ביופי פראי, במרחבים עצומים, בנופים שאין דומה להם, ובעושר גדול של בעלי חיים החיים בים וביבשה. לאורך החופים ממוקמות ערים יפהפיות המהוות אטרקציה תיירותית. מעט מאוד מקומות בעולם מגוונים בנופם כחבל ארץ זה, אשר יש בו פיורדים שנחצבו על ידי קרחונים, שרשראות הרים נישאות, המכוסות מעטה שלג, הרי געש המעלים עשן, יערות גשם עבותים, ומקומות שבהם גייזרים מתפרצים החוצה בעצמה מתוך האדמה. בהרים ובשמורות הטבע של מערב קנדה וצפון מערב ארה"ב איילים קנדיים מנהלים קרבות חיזור ודובי גריזלי אוכלים בשלווה פירות יער. מתחת לפני המים חיים מינים רבים של לווייתנים הנודדים בעקבות להקות של דגי סלמון והרינג, ומושבות רעשניות של אריות ים מאכלסות את האיים הקטנים, המנקדים את המפרצים הצרים.

הערים הססגוניות שעל מפת קנדה, כוונקובר, ויקטוריה וסיאטל, על גשריהן, שוקיהן והנוף המרהיב הנשקף מהן, מוסיפות נדבך נוסף לטיול. יתרה מכך, הטיול במערב קנדה ובצפון מערב ארה"ב נוח מאוד ונגיש ביותר. חובבי טיולים רגליים ימצאו בחבל ארץ זה שפע מסלולי הליכה מסומנים, המאפשרים שהייה בטבע וצפייה בנפלאותיו; מי שאוהב ספורט אתגרי (שיט קיאקים, רפטינג, טיפוס הרים ועוד) ימצא בנקל את מבוקשו כאן; המתעתדים ללון במלונות ימצאו במערב קנדה ובצפון מערב ארה"ב היצע גדול מאוד של מקומות לינה, החל ממלונות פאר המשקיפים על נוף נהדר, וכלה במוטלים זולים לאורך הכבישים המהירים, וללנים בחניוני לילה מוצע כאן שפע של חניונים - על שפת אגם, על גדות נהר, או מול נוף נפלא של מצוקים עטורי קרחונים.

מערב קנדה - מתי לנסוע?

ברוב רחבי מערב קנדה ניתן לטייל אך ורק בחודשים מאי-ספטמבר. בחלק מהאזורים חלון הזמן מצומצם אף יותר (סוף יוני-סוף אוגוסט), בשל מיקומם הצפוני, ובשל הגבהים הרבים שחלק מהכבישים מעפילים אליהם, ובחלק מהאזורים - אלה הקרובים לאוקיינוס שגובהם הטופוגרפי נמוך (למשל האי ונקובר) - חלון הזמן מעט ארוך יותר. החודשים העמוסים ביותר במטיילים במערב קנדה הם אמצע יוני עד אמצע אוגוסט. יש לציין שעומס זה הוא סביר ולא יפגום, קרוב לוודאי, בהנאתכם. מנגד - בשל עונת הטיולים הקצרה כדאי להזמין מראש מקום לינה במוקמות אהובים על מטיילים, כגון השמורות ג'אספר ובאנף וכן סביבות העיירה טופינו באי ונקובר. הנוסעים לחבל ארץ זה היכולים לתזמן את הטיול לתחילת יוני, או לסוף אוגוסט ייהנו מכל העולמות - גם ממזג אוויר טוב וגם מכמות מועטה יותר של מטיילים. במאמר מוסגר, חשוב לומר שגם אם הטמפרטורות נעימות יחסית, גשם חודשי הקיץ הם העונה הגשומה במערב קנדה וכמה ימים רצופים של גשם וערפילים בחודשים אלה הם מאורע נפוץ. על כן, מומלץ להצטייד במעילי גשם ולקוות לטוב...

לתחילת הכתבה

נטע דגני היא יוצרת וכתבת סדרת ספרי הטיולים מסדרת מסלולים (הוצאת העולם) - קליפורניה, אלסקה, פלורידה, ארה"ב מערב, ארה"ב מזרח, קנדה מערב, ארה"ב צפון מזרח, ארה"ב דרום מזרח, ארה"ב דרום מערב. למידע נוסף, ליצירת קשר, לייעוץ אישי ולרכישת הספרים בהנחה: www.maslulim-america.com.

רוצה לקרוא עוד על טיול בארצות הברית? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

אטרקציות בצפון אמריקה

מלונות ומקומות לינה בצפון אמריקה

מדריכים ונותני שירות בצפון אמריקה

נהגים בצפון אמריקה

דילים לחופשה המושלמת

כתבות מומלצות עבורך על צפון אמריקה

כתבות ומדריכים לחופשת סקי

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם