הקסם האפריקאי - מסלול טיול מומלץ באוגנדה

אוגנדה היא אחת המדינות היפות ביותר באפריקה. יש בה קצת מכל מרכיב של הקסם האפריקאי - סוואנות רחבות ידיים, אפשרויות שונות לספארי, שפע של ימות ועוד. לפניכם מסלול טיול בן 14 יום באוגנדה, כדי שלא תחמיצו דבר!
גילי חסקין
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הקסם האפריקאי - מסלול טיול מומלץ באוגנדה
© muha04/depositphotos.com

באוגנדה יש שפע של אפשרויות נהדרות לטיולים ואין ספק כי מדובר במדינה יפהפייה ומגוונת. באוגנדה עוברים שני ענפים של השבר המזרח אפריקאי ויש בה הרי געש מרהיבים, שהידועים שבהם, הם הרי רוונזורי, המוכרים גם כ"הרי הירח". יש בה מפלי מים מדהימים, יערות גשם טרופיים, שדות תה ציוריים ושפע של בעלי חיים ייחודיים. אז נצא לדרך?

לפני הכל - עונות וטיסות

  • משך הזמן המומלץ לטיול באוגנדה הוא 14 ימים.
  • עונות השנה – באוגנדה ישנן שתי עונות גשומות ושתי עונות יבשות יחסית. אמצע דצמבר-אמצע מרץ: יבש. אמצע מרץ-סוף יוני: גשום. יולי-ספטמבר: יבש. אוקטובר-דצמבר: גשום.
  • טיסות – הטיסות היעילות ביותר הן של חברת התעופה "אתיופיאן איירליינס". מומלץ לבחור בטיסת הבוקר היוצאת מהארץ בשעה 01:00 לפנות בוקר ומגיעה לאנטבה בשעה 12:00 בצהריים, וכך מאפשרת חצי יום טיול. בחזרה, כדאי לבחור את טיסת הערב, היוצאת בשעה 18:00 ומגיעה ארצה ביום למחרת, לפנות בוקר.

היום הראשון - התחלה באנטבה

הפעילות האידיאלית ליום הראשון בטיול היא שייט בתעלות מבמבה (Mabamba Wetland). זהו אזור של ביצה העשיר בבעלי כנף, ביניהם חסידת הנעלן (Shoe bill Stock) הנדירה. ניתן ללון באנטבה ולחסוך את הפקקים בדרך לבירה קמפלה (Kampala).

"אנטבה" מזכירה לרוב הישראלים את המבצע המפורסם לחילוץ בני הערובה, בפיקודו של דן שומרון. כך שמבט מבחוץ על מגדל הפיקוח ועל המבנים שמסביבו הוא בהחלט חוויה מרגשת. במרחק נסיעה משם (באמצעות מונית), נמצאים הגנים הבוטניים של אנטבה.

היום השני - ג'ינגה הסימפטית

בשעות הבוקר כדאי לצאת לעבר ג'ינגה (Jinja), נסיעה בת שלוש-ארבע שעות, תלוי בפקקים. עיירה זו הצופה אל ימת ויקטוריה, נחשבת למקור הנילוס הלבן. מדובר בעיירה סימפטית ובה בתים נמוכים ורחובות שקטים. כאן מיוצרת בירת Nile Special, הפופולארית מאוד בקרב התיירים. האטרקציה המרכזית של המקום הוא הנילוס כמובן. ניתן לצאת כאן לרפטינג מעולה (עם אשדות בדרגה מספר חמש). מכיוון שהנילוס מהווה את מרכז הספורט האתגרי של המדינה, אז בנוסף לרפטינג, ניתן לצאת מכאן לסיורים בטרקטורונים, לטיולי רכיבה על סוסים, אופניים, בנג'י ושייט קייקים.

כדאי לבקר גם בעיירה הסמוכה Bujagali, שידועה בזכות המפלים שלה. המקומיים המשתכשכים במימי המפלים מאמינים ששוכנת בהם רוח מסוימת, המכונה “Spirit of Bujabald", ומקיימים במקום טקסים שנועדו לרצות אותה.

היום השלישי - סיפי

ביום השלישי מומלץ לצאת בנסיעה של כשלוש שעות אל מפלי סיפי (Sipi Falls), שמימיהם מגיעים מהר אלגון (Elgon). באזור זה ניתן לצאת לטיול רגלי אל המפלים. על פי הרצון והכוח אפשר לבקר במפלים נוספים באזור.

היום הרביעי - שבט ה"אבאיודע"

ביום הרביעי תוכלו לצאת בנסיעה לכפרי שבט ה"אבאיודע" (Abayudaya), המחשיב את עצמו לשבט יהודי, ונמצא לא הרחק מ-Mbale. משמעות שם השבט היא "שבט יהודה". תושבי הכפר מקפידים על שמירת השבת ועל דיני כשרות. מכאן ניתן להמשיך לנסיעה בת ארבע שעות מערבה, לשמורת מפלי מורצ'יסון (Murchison), כאשר בשעות האור האחרונות ניתן לראות חיות בר שונות.

לחילופין, אפשרות לצאת לסיור ושייט באגם קיוגה (Kyoga), דרכו זורם הנילוס הלבן ובו שוכנים עופות רבים, שמהגרים לכאן מאירופה, בעוד עונת החורף שם. זהו יעד מפורסם לחובבי צפרות בינלאומיים.

היום החמישי - מורצ'יסון

פארק מורצ'יסון (Murchison), מפורסם בזכות מפליו הגדולים. זהו הפארק הראשון שהוכרז באוגנדה, כאשר הבריטים עשו זאת בשנת 1952. זהו גם הפארק הגדול ביותר, בעוד שטחו משתרע על פני 3,840 קמ"ר. את חצי היום הראשון מומלץ להקדיש לשמורת Game Drive. וינסטון צ'רצ'יל הגדיר את שמורה זו כ”גן עדן”. מאז פרצו שלל מלחמות שדיללו את אוכלוסיית בעלי החיים בשמורה, אך זהו עדיין ספארי רב עוצמה. כדאי לצאת כאן לטיול מוקדם ככל האפשר, ממש עם אור ראשון ולסיים בשעה 11:00 לערך, בארוחה בלודג' הסמוך לנילוס הלבן. מקום לינה מומלץ במיוחד - Chobe Safari Lodge.

בשעות אחר הצהרים תוכלו לצאת לשייט בן שעתיים בנילוס הלבן. שימו לב, המקום האידיאלי לצפייה בבעלי החיים הוא בצד שמאל למטה של הספינה. זהו שייט מרהיב שנמשך כשעה וחצי לכל כיוון וניתן לשוב עם הסירה. שימו לב, עדיף לרדת סמוך למפלים ולעלות במדרגות (בליווי מדריך), עד לראש המפל. זהו שביל תלול מעט, אך נוח, עם מדרגות ומעקה בחלקו הגדול.

היום השישי - הנילוס הלבן

את שעות הבוקר כדאי לנצל לשייט בדלתא של הנילוס הלבן, במקום שבו הוא נשפך לאגם אלברט. כאן מחכה לכם עולם חי עשיר, ואפילו סיכוי טוב לצפות בחסידת הנעלן. את שעות אחר הצהריים אפשר להקדיש לספארי נוסף ולביקור במפלי Ayago, ואולי אפילו במפלי Karund.

היום השביעי - שמורת סמליקי

התכוננו ליום ארוך של נסיעה בדרכים משובשות לאורך אגם אלברט, שסביב השבר המזרח אפריקאי, אל העיר הוימה (Hoima), שם אפשר להתבונן בקברים של מלכי בוגנדה. לאורך הדרך, מומלץ לעשות עצירה בשווקים ובתצפיות הנוף השונות. כדאי לסיים את היום בשמורת סמליקי (Semliki), הנמצאת בקצהו המזרחי של יער הגשם של קונגו. ברקע תוכלו לראות את הרי רוונזורי. צפויה לכם הליכה רגלית של כשלוש שעות אל המעיינות החמים, שלמרגלות הרוונזורי ובין אגמי הלוע. מומלץ לצפות בעופות המגיעים ממרכז אפריקה.

היום השמיני - מערבה

בקטוקה (Katoke) פונים מערבה. במקום זה מתקיים שוק שבועי מדי יום שבת. הדרך מטפסת לגובה, ותוכלו לראות שבמדרונות נטועים מטעי תה רחבי ידיים, המעובדים בקפידה. שורות-שורות של עצים גזומים בגובה נמוך, כאשר עם העלייה לגובה, מתחלפים שדות התה בעצים גבוהים. זהו יער קגורה (Kagora), וכאן מומלץ לרדת מהרכב וללכת לאורך דרך העפר שעוברת ביער עבות, כדי לחלץ עצמות, לספוג את השקט וליהנות משפע הירק. לצד הדרך ניתן לראות קופי קולובוס, שצבעם שחור-לבן וזנבם משתלשל מגופם מטה. לקראת הצהריים מגיעים לפורט פורטאל (Fort Port Portal). זוהי עיירה הנמצאת בצומת מרכזי, בלב שדות התה, המשווים לסביבתה מראה של שטיח ירוק. באזור זרועים אגמים שנקוו בלועות געשיים.

בשעות אחר הצהריים כדאי לצאת לטיול ביער קיבלה (Kibale), המפורסם בזכות משפחות השימפנזים החיים בו, ואין ספק כי מדובר ביער גשם מרשים וחוויתי. לאחר השהות במחיצת השימפנזים (סיור של חצי יום, במחיר של 150 דולר), אפשר להמשיך בנסיעה בין אגמים געשיים, אל אגם נקרובה (Nkuruba) שנקווה בקלדרה (Caldera) ומעליו מסעדה קטנה וכמה נדנדות. מקום יפהפה, שבו מוצעים סיורים שונים בליווי מדריך. מומלץ הסיור בן השעתיים במסגרתו תזכו לתצפית על האגם מלמעלה וצפייה בבעלי החיים. זהו בהחלט מקום אידיאלי למנוחה וגם ללינה באחת מהבקתות ביער. אגב, המשפחה המתפעלת את המסעדה הקטנה, מתחזקת ביער מספר בקתות מסורתיות, המכונות כאן "בנדה". זוהי בקתה עגולה על פי רוב, אך לעתים גם מרובעת, עשויה טיט ובוץ יבש ולה גג קש, המשמשת גם כיום כבית קבע לרבים מתושביה הכפריים של אוגנדה. להזמנת לינה בבקתות: lake_nkuruba@yahoo.com

היום התשיעי - הרי הירח

ביום התשיעי כדאי לצאת לנסיעה אל אגם הלוע האטרקטיבי ביותר - אגם קסנדרה (Kasendra), אף הוא בקלדרה והוא מוקף עצים גבוהים. משם חולפים על פני העיירה רימי (Rimi), שבה מתקיים שוק שבועי מדי שבת. הדרך בהחלט קסומה. באופק אפשר לראות את הרי רוונזורי (Rowenzori), ששיאם בהר סטנלי (Mount Stanley), בגובה של 5,109 מטרים. אלו הם "הרי הירח" מושלגי הפסגות, המוכרים ממסעם של ריצ'רד ברטון וספייק, לגילוי מקורות הנילוס הלבן. משם יורדים בגובה טופוגרפי, היער העבות נעלם כמעט והטמפרטורה עולה באופן משמעותי. ממשיכים בנסיעה לאורך אגם ג'ורג' שבפארק קווין אליזבת. חוצים את כפר הדייגים קטונגורה (Katungura) ואפשר ליהנות מהפסקת צהריים בלודג' מפואר, מעל תעלת קזינגה. לודג' מומלץ - Mweya Safari Lodge.

אחר הצהרים ניתן לצאת לשייט בן שעתיים בתעלת קזינגה (Kazinga Channel), המחברת בין אגם ג'ורג' לאגם אדוארד, שאורכה 32 ק"מ. זהו אחד משיאי הטיול באוגנדה. בשייט פוגשים כמות גדולה מאוד של עופות, תאואים והיפופוטמים.

היום העשירי - דרמטי ומסעיר יותר

אחרי הכפר Kanyatorogo, הדרך מתחילה להיות דרמטית יותר. למעשה, מגיעים לתצפית על נהר אישאשה (Ishasha), שזורם בפיתולים מרהיבים בעמק מוריק. שם ניתן לראות את האריות המטפסים על העצים וכן אנטילופות טופי. ככל שעולים בגובה, הדרך הופכת למרהיבה ומסעירה. תוכלו ליהנות כאן מנוף של הרים גבוהים, מדרונות תלולים, יער עבות ושטחים חקלאיים מעובדים. בדרך חולפים באזור Bohoma, יעד נוסף למחפשי גורילות, וגם פה יש היצע נהדר של בתי מלון טובים. העיירה האחרונה באזור היא בוטוגוטה (Butogota) ומשם ממשיכים לעבר יער בווינדי (Bwindi), בנוף שהולך ונהיה דרמטי יותר.

מסלולי הליכה רבים מחברים בין הכפרים ומזמנים מפגש עם המקומיים. ילדי בית הספר החוזרים לבתיהם, לעיתים גומעים מרחק הליכה רב, שמחים לשוחח באנגלית עילגת, ובמידה לא פחותה ישמחו לקבל שוקולד, עט וכמובן כסף.

מכאן ממשיכים לפארק בווינדי (Bwindi), שם מקבלים את התדריך הקלאסי, המזהיר מפני קרבת יתר לגורילות, כדי שלא להדביקם במחלה אנושית כלשהי. מותר לנוע ביער בקבוצות המונות שישה מטיילים בלבד, על מנת שלא להפריע לגורילות בשגרת חייהן. עלות הפרמיט: 600 דולר. משך הצפייה בגורילות הוא לאורך שעה אחת. לעיתים, עם הרבה מזל, ניתן לצפות בגורילות, תוך כעבור חצי שעה של הליכה, ולעיתים כעבור שעה וחצי של הליכה מאומצת. המתקשים יכולים לשכור אפיריון (אלונקה) במחיר של 200-300 דולר. אפשרות אחרת היא לראות את הגורילות ביער מגהינגה (Maghinga).

היום ה-11 - שוויץ של אפריקה

הדרך בין קיבאלה לקיסורו מתפתלת בינות להרים תלולים למדי, המשובצים בנחלות מעובדות קטנות. בעונה הרטובה הנסיעה עלולה להיות מפחידה, כאשר הדרך נחסמת על ידי משאית או אוטובוס, ששקעו בבוץ. נהגי האוטובוסים, לעומת זאת, לא מתרגשים ועוקפים את המכשול מצדו החיצוני, באמצעות נסיעה בשולי הדרך הקרובים לתהום (דמיינו סיטואציה זו בבקרים כאשר הערפל כבד). אגב, יש המכנים אותה "שוויץ של אפריקה" ורבים טוענים כי דרך זו היא היפה ביותר באפריקה.

בעיירה קיסורו (Kissoro) מתקיים שוק שבועי מדי יום שני. עיירה זו הומה מקומיים וזרים, העוברים כאן בדרכם לרואנדה ולקונגו הסמוכות. השוק עמוס לעייפה. הגודש האפריקאי המוכר של רוכלים, קונים, טובין, אדם וצבע. מלון חביב ומומלץ באזור עם חדרים נעימים, המסודרים סביב חצר מוריקה הוא Travelers Rest Camp. לא רק האווירה כאן נהדרת, אלא גם השירות ובעיקר האוכל.

היום ה-12 - בעקבות הקופים המוזהבים

ביום ה-12 כדאי להגיע לפארק מהינגה (Mgahinga). לכאן גם מגיעים מטיילים לסיור בעקבות גורילות ההרים, ובהחלט מומלץ לצאת לסיור בעקבות הקופים המוזהבים (Cercopithecus Kandti).

באזור זה הנוף שונה לחלוטין. הרי געש סביב, שדות תפוחי אדמה, בצל ותירס. גדרות אבן תוחמים את הדרך הצרה ובכניסה לכפר עיקול למניעת כניסתן של פרות. ניתן לצאת ליום טיול שלם, ארוך וקשה, ולטפס על הר הגעש מהוורה (Muhavura), שמחציתו נמצא ברואנדה והלוע שלו משותף לשתי הארצות.

אם יוצאים לסיור בעקבות הקופים המוזהבים, שבים למלון בסביבות שעות הצהריים ואפשר לצאת לאחר מכן לארוחת צהריים, לכיוון אגם בוניוני (Bunyoni). מדובר באגם נהדר, השולח זרועות לחמוקי הגבעות שמסביבו וכולו מנוקד באיונים ירוקים. המפרצים הרבים, שמתחברים לגבעות המעובדות והאיים הפזורים במימיו, הופכים את האגם לאתר נופש לעשירי המדינה ולתייריה.

בפאבים של העיירה הסמוכה Kabale, ניתן לשתות "אורג'ה", משקה אלכוהולי העשוי מבננות. למעשה, בתפריט של המקום מוצעים כתריסר מאכלים שמרכיבם העיקרי הוא בננה.

היום ה-13 - האגם העמוק באוגנדה

השייט במי האגם מתבצע באמצעות סירות קאנו שגולפו מגזע עץ. מכיוון שהסירה צרה וארוכה, משתמשים החותרים בה במשוט אחורי. זהו האגם העמוק באוגנדה והשני במזרח אפריקה, אחרי אגם טנגניקה. שטחו של האגם הוא 61 קמ"ר (אורכו 25 ק"מ ורוחבו 7). באגם 29 איים שעל חלקם הוקמו בתי מלון. ואכן, אזור זה הוא בגובה של 2,000 מטר והינו מקום אידיאלי לנופש. במהלך השייט ניתן להבחין באיון קטן שבו גדל עץ גבוה, עליו ישבו עשרות קורמורנים. מתברר שלמרות מראהו המרגיע, לאי זה היה תפקיד לא מלבב, שבא לידי ביטוי בשמו - "אי העונשין" (Punishment Island). לכאן הביאו נערות רווקות שהרו והיו מוגלות אל מותן.

באזור זה קיימות מספר אפשרויות לטיולים רגליים, כמו הליכה של שעתיים לערך למערת Buvumo, שבה חיו בעבר פיגמאים, או טיול בן ארבע שעות לכפר הנפחים Nyamwari ועוד. בני שבט הבטווה (Batwa), המוכרים גם כ"פיגמאים" (Pygmies), הגיעו לאזור זה מהיערות. מדובר באחד השבטים הקדומים באפריקה, החיים חיי נוודים למחצה, מתקיימים על צייד ולקט ובולטים בקומתם הנמוכה (1.50 מטר לגבר בממוצע).

אפשר גם לחצות את האגם בשייט בקאנו, כפי שעושים המקומיים. בדרך אפשר לחלוף על פני שוק Koievu, הנפתח בשעה 14:00. הטיפוס לכפר שבו חיים בני הבטווה הוא קצר, אך תלול מאוד. לסיום, ניתן לטפס לעבר מלון שנבנה על אחד ההרים, המאפשר מבט על האגם ממעוף הציפור.

משם נסיעה של כארבע שעות נוספות בכיוון צפון-מזרח עד לפארק מבורו (Lake Mburo) - שמורה של סוואנה. במקום ניתן לראות אנטילופות טופי, זברות, ג'ירפות ועוד. ניתן לצאת גם לספארי על גבי סוסים. המלצה על לינה באזור - לודג' Eagles Nest, החל מהמיקום המרהיב הצופה על הסוואנה, דרך איכות האוהלים וחדרי השירותים הצמודים להם, הניקיון והאוכל.

היום ה-14 ותוספות - ארכיפלג של 84 איים

בבוקר של היום האחרון מומלץ לצאת לסיור ספארי בפארק מבורו ומשם נסיעה לאנטבה. מי שעתותיו בידו, יכול להישאר ליום נוסף ולשוט אל איי ססה (Ssese Islands). זהו ארכיפלג של 84 איים בצפון-מערב אגם ויקטוריה. מרביתם אינם מיושבים וניתן לטייל בחיק הטבע ולצפות במגוון הרב של הציפורים. בנוסף, אפשר לשוט אל מרכז הרבייה של השימפנזים באי נגמבה (Ngamba Island Chimpanzee Sanctuary). זוהי אינה שמורת טבע, אלא כאן מרוכזים עשרות שימפנזים, שניצלו מאנשים שצדו והחזיקו בהם באופן בלתי חוקי. מומלץ להישאר ללון באי בוגאלה (Buggala Island).

אפשרויות נוספות למעוניינים להאריך את שהותם באוגנדה: ניתן לצאת לטיול בפארק הלאומי הר אלגון (Mount Elgon National Park). זהו הר געש מרהיב שבו נופים וולקניים, מפלי מים ובעלי חיים מזדמנים. ההר מתנשא לגובה של 4,321 מטרים ומשותף לאוגנדה ולקניה.

מדובר באחת הפסגות הגבוהות באפריקה, כאשר את הטיפוס לפסגה יש לתאם מול משרדי השמורה במבאלה (Mbale), הדואגים למדריכים, סבלים ושומר. כמו כן, הם מתאמים מקום לינה בבקתות שלאורך הדרך. זהו מסלול הדורש כחמישה ימי הליכה, אם כי ממליצים להוסיף יום נוסף למנוחה בגובה של כ-3,000 מטר, כדי לאפשר לגוף להסתגל לגובה הרב.

הרחק משם, בפינה הצפון-מזרחית של המדינה, נמצאת שמורת Kidepo, שבה סוואנות קלאסיות של עצי שיטה ומישורים עשבוניים, עם שפע של בעלי חיים, שחלקם לא נצפים בשמורות האחרות, כגון זברות, איילנדים, יענים וצ'יטות. ניתן להגיע לשם בנסיעה בת יום שלם לכל כיוון או בטיסה.

כמו כן, אפשר כמובן לצאת לטרק של שבוע בהרי רוונזורי. רכס רוונזורי (בסוואהילית: Safu ya Ruwenzori) הוא רכס הרים קטן, אך מרהיב עין, הממוקם על הגבול בין אוגנדה לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ומתנשא עד לגובה של 5,109 מטרים. ייתכן שאלו הם הרי הירח, שהוזכרו על ידי הגיאוגרף תטולומיאוס, כמקורו של הנילוס הלבן. הגשמים הרבים היורדים עליהם והשלג המומס בפסגותיהם מזינים את האגמים באזור ומספקים מים לחצי מיליון מתושבי אוגנדה. ברכס זה ישנם שישה הרים, שהגבוה שבהם, הר סטנלי, הוא השלישי בגובהו באפריקה.

שימו לב, זהו טרק לא קל וגם בעונה המתאימה (בין סוף דצמבר לפברואר, או בין אמצע יוני לאמצע אוגוסט) יורדים גשמים, המחייבים הליכה בבוץ. כל המסלול אורך כשבוע ימים ואף יותר.

כותב הכתבה הוא גילי חסקין – מדריך ומומחה לטיולים.

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על אוגנדה? הנה עוד כתבות שיעניינו אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אוגנדה