מערב קנדה - טיול קצר בין נופים קסומים

החלק המערבי של קנדה, הכולל פסגות, הנוגעות כמעט בשמיים, קרחונים יפהפיים וטבע עוצר נשימה, הוא יעד שאסור לפספס. לפניכם מסלול טיול של שבוע וקצת, הכולל את היעדים המרכזיים באזור זה, בין היעדים היפים ביותר בקנדה.
נטע דגני - מחברת מדריכי הטיולים מסדרת 'מסלולים' על צפון אמריקה
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מערב קנדה - טיול קצר בין נופים קסומים
Thinkstock Imagebank ©

הקדמה

מעבר למישורי אלברטה, בדרך מערבה אל קולומביה הבריטית והאוקיינוס השקט, מתרומם מחסום אדיר בגובה של כ-3,000 מטרים, המהווה את קו פרשת המים של אמריקה הצפונית, ונמשך מחופי אלסקה בצפון ועד מדינת ניו-מקסיקו בדרום, מרחק של כ-5,000 קילומטרים. החלק הקנדי של ההרים, אחד המקומות הפראיים בעולם, שוכן על הגבול בין המחוזות אלברטה וקולומביה הבריטית, שבמערב קנדה.

נופי הטיול. צילום: נטע דגנינופי הטיול. צילום: נטע דגני


 זוהי ארץ של פסגות מבותרות הנוגעות בעננים, של אגמים בצבע טורקיז, המנקזים את מי הקרחונים, של יערות סבוכים, המשתפלים במדרונות עמוקים ותלולים, ובעיקר ארצם של הדובים, הזאבים והאיילים. האינדיאנים, שחיו למרגלות הרי הרוקי, כינו אותם "ההרים הנוצצים", בשל יופיים. גם האדם הלבן ראה שהם נוצצים, אך לא תמיד באותה המשמעות. אלו אחר אלו, מצאו בני האדם הלבנים את דרכם אל ההרים: הסיירים ומשרטטי המפות היו הראשונים, אחריהם הסוחרים והחוקרים, אחריהם ההרפתקנים ולבסוף אנשי היוזמה והפיתוח, שהביאו את התיירים.

היום, שנים רבות אחרי, מסילות רכבת הונחו, כבישים נסללו ושמורות טבע הוכרזו. הרי הרוקי, שעד לפני כמאה שנה היו חבל ארץ פראי ומבודד, מאוכלסים כיום ביישובים ומושכים אליהם מדי קיץ עשרות אלפי מטיילים. טיול בהרי הרוקי הקנדיים הוא חוויה נהדרת. להלן הצעה למסלול טיול בשמורות הטבע של הרים אלה. מסלול זה מתחיל ומסתיים בעיר קלגרי ועובר בנופים המשכרים של שמורות הטבע הלאומיות באנף, ג`אספר ויוהו, הפנינים של הרי הרוקי הקנדיים.

 הרים אלה ניחנים באוצרות טבע שאין דומה להם ובנופים יוצאי דופן, שהפכו אותם למוקד עלייה לרגל לרבבות מטיילים. את כל אלה חוצה מערכת מסועפת של שבילים, המסודרים בשתי וערב, ההופכים את המקום לגן עדן לכל מי שאוהב ללכת ברגל ולחוש את הטבע לא רק מבעד לחלון רכבו. מסלול טיול זה מיועד לכל מי שמחפש טיול בטבע, עם מרחקי נסיעה קצרים יחסית ועם הרבה הליכה ברגל. זהו יעד מושלם למתעדים ללון באוהל (בהנחה שמזג האוויר מאיר פנים), בקרוואן, או במלונות מפנקים, שכמותם ניתן למצוא בשפע בהרי הרוקי הקנדיים.

סך הכל מספר ימי המסלול: שמונה ימים, אורך הדרך: כ-1,000 ק"מ, חודשים מומלצים: יוני-תחילת ספטמבר. ביוני (ואף בתחילת יולי) מסלולי הליכה אחדים עלולים להיות מכוסים בשלג. בתחילת ספטמבר אמנם קר יותר, אבל המחירים זולים יותר ומספר התיירים קטן בהרבה. לקראת סוף ספטמבר יורדות הטמפרטורות באופן משמעותי, ושלג ראשון עשוי לרדת.

לתחילת הכתבה

מסלול הטיול

יום 1 -; נסיעה מקלגרי לאגם לואיז, שמורת הטבע הלאומית באנף. התחלה יפה לטיול בנופים הנהדרים של הרי הרוקי הקנדיים -; נסיעה מהעיר קלגרי אל אגם לואיז התכול בשמורת הטבע הלאומית באנף, וטיול רגלי אל קרחונים ונוף פסגות. אורך הדרך: כ-180 ק"מ, לינה: אגם לואיז.

 יום 2 -; "דרך הקרחונים" ושמורת הטבע הלאומית ג`אספר. נסיעה מאגם לואיז צפונה ב"דרך הקרחונים" אל שמורת הטבע הלאומית ג`אספר -; דרך רצופה נופים נפלאים, שלאורכה אינספור קרחונים ומסלולים רגליים נהדרים. אורך הדרך: כ-230 ק"מ, לינה: ג`אספר.

 יום 3 -; טיול ברגל אל "קרחון המלאך", שבשמורת הטבע הלאומית ג`אספר. טיול ברגל אל "קרחון המלאך" שבהר אדית` קאבל ואל נוף אפליני, שעוצב על ידי זרימת קרח שחרצה במצוקים. אורך הדרך: פחות מ-50 ק"מ, לינה: ג`אספר.

יום 4 -; טיולים ברכב וברגל בשמורת ג`אספר. יום טיול נוסף בשמורת ג`אספר, ברכב וברגל, בו תזכו לצפות בנופים נהדרים באזור אגם מליגן ולראות איילים, עזי הרים ואפילו, עם מעט מזל, דובים. אורך הדרך: 150-100 ק"מ, לינה: ג`אספר.

 יום 5 -; נסיעה לשמורת הטבע הלאומית יוהו. נסיעה דרומה ב"כביש הקרחונים" לשמורת הטבע הלאומית יוהו, היהלום שבכתר של הרי הרוקי הקנדיים. בדרך תוכלו לטייל ברגל במסלולים הסמוכים ל"כביש הקרחונים". אורך הדרך: כ-250 ק"מ, לינה: יוהו.

יום 6 -; טיולים ברגל בשמורת יוהו. יום של טיולים ברגל, בנופיה המרהיבים של שמורת הטבע הלאומית יוהו, סביב אגם א`והרה, ליד אגם אמרלד או סמוך למפלי טקקאו ומפלי וואפטה. אורך הדרך: פחות מ-50 ק"מ, לינה: יוהו.

היום השישי. צילום: נטע דגניהיום השישי. צילום: נטע דגני


 יום 7 -; טיולים ופעילויות בעיירה באנף ובסביבתה. יום של טיולים ופעילויות באזור העיירה באנף, עיירה אלפינית בעלת ניחוח אירופי, הלב התיירותי של הרי הרוקי הקנדיים. בעיר ניתן לנסוע לשדה הגולף של העיירה, לתצפית על איילי קורא, שאימצו את המקום כביתם. אורך הדרך: כ-80 ק"מ, לינה: באנף.

 יום 8 -; נסיעה חזרה לקלגרי. היום האחרון של הטיול. הבוקר מוקדש לפעילויות נוספות באזור העיירה באנף (טיול אופניים, שיט קיאקים, רכבל המוביל לגובה רב). בשעות הצהריים מומלץ להיפרד לשלום מהרי הרוקי הקנדיים ומנופם המשכר ולנסוע חזרה לקלגרי, השוכנת ממזרח לרכס. אורך הדרך: כ-130 ק"מ, לינה: קלגרי.

לתחילת הכתבה

מידע חשוב

דברים חשובים שכדאי לדעת לפני שיוצאים לדרך:

  • ניתן להאריך את המסלול ביום ולהוסיף טיול בשמורת הטבע הלאומית קוטנאי.
  • במרכזי המבקרים של השמורות ניתן להצטייד במפות של מסלולי ההליכה וכן במידע עדכני ומפורט, שמספקים פקחי השמורות.
  • מזג האוויר בהרי הרוקי משתנה בקיצוניות וימים רבים של גשם ואפילו שלג בקיץ אינם מאורע נדיר. מומלץ להצטייד גם בבגדים קצרים וגם בבגדים חמים עמידים למים.
  • ההפרש במחיר בין מקומות לינה בהרי הרוקי גדול מאוד. באזור מגוון של מלונות, החל ממלונות פאר, שעולים מאות דולרים ללילה, וכלה במלונות דרכים שעולים 100-200 דולר ללילה. המחפשים פתרון לינה זול יותר יכולים ללון באכסניות נוער בעלות של פחות ממאה דולר ללילה לחדר פרטי (מתאים גם למשפחות) או ב-B&B, שכמוהם יש רבים בעיירות באנף וג`אספר.
  • בחודשי הקיץ מומלץ להזמין מקום במלונות ובחניוני הלילה של הרי הרוקי מראש, שכן כמות המטיילים באזור בתקופה זו גדולה.
  • אם אתם מתעדים ללון בחניון לילה, בו לא ניתן להזמין מקום מראש, הקפידו להגיע לחניון בשעה מוקדמת כדי לתפוס מקום פנוי.
  • אם אתם לנים בחניון לילה הקפידו לשמור על מחנה נקי. עתיד אוכלוסיית הדובים של הרי הרוקי תלויה לא במעט במטיילים כמוכם, שכן דובים נמשכים למזון, ודוב שהתקרב לבני אדם ואיבד את הפחד מהם סופו בדרך כלל מיתה.
  • הקפידו לשמור מרחק מבעלי חיים. גם בעלי חיים עם חזות תמימה כאיילים עלולים להיות מסוכנים ביותר.
  • בקיץ מטיילים תיירים רבים בהרי הרוקי. רובם אינם מתרחקים מהכבישים הראשיים ועל כן הליכה במסלולי הטיול הרבים שיש להרים אלה להציע מאפשרת להתנתק מההמונים וליהנות בשקט מיופיו של האזור.

לתחילת הכתבה

המסלול לקוח מספרה של נטע דגני "קנדה מערב -; מסלולים" (הוצאת שטיינהרט קציר), בו ניתן למצוא מידע מפורט על מסלול טיול זה ועל מסלולים נוספים ברחבי מערב קנדה וצפון מערב ארה"ב. לרכישת הספר בהנחה גלשו לאתר: www.maslulim-america.com 

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על קנדה