פסטיבלים, חגים ופולקלור מקומי באתיופיה

פסטיבלים, חגים ופולקלור מקומי באתיופיה - למטייל (1) מתוף הטיפ של Gil317
פסטיבלים, חגים ופולקלור מקומי באתיופיה מתוך הטיפ של Gil317 - למטייל (2) מתוך הטיפ של Gil317
פסטיבלים, חגים ופולקלור מקומי באתיופיה מתוך הטיפ של Gil317 - למטייל (3) מתוך הטיפ של Gil317
פסטיבלים, חגים ופולקלור מקומי באתיופיה מתוך הטיפ של Gil317 - למטייל (4) מתוך הטיפ של Gil317

4 המלצות על פסטיבלים, חגים ופולקלור מקומי באתיופיה

תמונת הפרופיל של Gil317
Gil317

”חג המסקל (meskel holiday)“

קרא עוד

חג ששייך לנצרות האורתודוכסית האתיופית והאריתריאית (למרות שהוא נחגג על ידי כל הפלגים הנוצרים באתיופיה). מסקל בעברית "צלב". השנה החג יערך ב-26-27/9. החג בא לסמל את התגלותו של הצלב האמיתי (דהיינו, הצלב עליו נצלב ישו) על ידי הלנה, קיסרית רומא במאה ה-4. על פי המסורת הנוצרית, על מנת לחשוף את מיקומו של הצלב האמיתי, הלנה הקימה מדורה והעשן שיצא מהאש עצמה, התעופף לכיוון המדויק בו הצלב היה קבור וכך הלנה מצאה את הצלב.

בחג עצמו מקובל לעשות מדורה גדולה. האש והעשן באים לסמל את אותו טקס שהלנה ביצעה, על מנת למצוא את הצלב עצמו. את שלד המדורה (שמורכב מענפים ששזורים להם יחדיו) מכינים במהלך היום, את הערימה מדליקים בשעות הערב, כאשר מתחיל להחשיך. המדורה והטקס עצמו מכונים גם "דמרה" Demera. ערב החג מלווה בשירים וריקודים, מאות המדורות שברחבי הערים מאוד מזכירים את אווירת ל"ג בעומר.

ישנם כמה מקומות לראות את חגיגות המסקל(בערב החג): בכיכר מסקל (אדיס אבבה) יש חגיגה מאוד גדולה וצבעונית שמלווה במדורת ענק. הטקס עצמו משודר באופן קבוע בטלוויזיה הממלכתית. כמו כן בערים נוצריות אחרות: אקסום, גונדר ולליבלה. אזור וולקיט (Welkite) דרום מערב לאדיס הוא גם מקום מפורסם על ידי המקומיים. במידה ואין אפשרות להיות נוכח במקומות אילו, תמיד אפשר לקפוץ לכנסייה אורתודוכסית מקומית ולהסתכל בטקס מקרוב.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של hil
hil

”שבט המורסי“

קרא עוד

לשבט המורסי כ-20 כפרים. מדריך למורסי לוקחים בג’ינקה, עולה 200 בירר. הנסיעה למורסי לוקחת כשעתיים, לפחות לכפר מרגה Meregge, הכפר שאליו נסענו. רוב הדרך על שביל כורכר. כשמתחילים את העליה לכיוון הכפר, כבר ניתן לראות אנשי ונשות מורסי הולכים בצידי הדרך.

הכניסה לפארק מאגו, עולה 180 לאדם, וכמובן מחייבים אתכם על "חניה": עוד 36, ובכניסה לפארק לוקחים סקאוט שעולה 110. סיכוי סביר שתראו בבונים בכניסה לפארק מאגו ואם יהיה לכם מזל, אז תוכלו לראות אריות, באפלו ועוד.

בכניסה לכפר שילמנו 100 לאדם (אני חושב שזה אמור להיות 110). ברגע שתתחילו לצלם, תשלמו עוד 5 בירר, עבור כל אדם שתצלמו. אם זה אם ובנה, תשלמו 7 בירר. ממליץ לדבר קודם עם המדריכים ולעשות תיאום ציפיות לפני שתגיעו לכפר. כך תהיו פחות בהלם, מזה שממש מושכים אתכם בשביל שתצלמו אותם.

המלצתי היא דבר ראשון להסתובב בלי לצלם, ורק אח”כ, לפני שהולכים להתחיל לצלם. אנחנו פרטנו קודם כסף והבאנו למדריך, והוא בעצם נתן להם כל פעם שצלמנו והכסף שנשאר בסוף הוא החזיר לנו. כך לא היינו צריכים להתחיל להתעסק איתם ועם הכסף. בכפר היינו כשעה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של בומשק
בומשק

”כיצד ניתן לראות את טקס קפיצת השוורים“

קרא עוד

טקס קפיצת השוורים או טקס האוקולי בפי המקומיים, הוא טקס התבגרות של שבט האמר, אשר שוכן בעמק אומו, בדרום אתיופיה. בטקס נערות ההאמר מתגרות בנערים על מנת, שיצליפו בהן ויעשו בגבן צלקות אשר מעידות על כך שהאישה חזקה וטובה עבור הגבר. לאחר מכן, הנער, שרוצה להתחתן, צריך לקפוץ עירום מעל בין 5 ל - 10 שוורים המוצמדים זה לזה, פעמיים לכל כיוון. רק עם הוא מצליח לעשות זאת מבלי ליפול, הוא רשאי לשאת את אחת הנשים. הטקס מתרחש לאורך יולי, בדרך כלל כשיש למשפחות מספיק כסף עבור הטקס. בכדי לא לפספס אותו, כדאי לברר עם מדריך מקומי, כבר מהארץ, על תאריך מדוייק בו הוא יודע, שצריך ליות טקס. מומלץ להתעדכן שוב בזמן הנחיתה ולפי זה לתכנן את הטיול.

מצורפות תמונות להמחשה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של ili
ili

”צפיה בטקסים שבטיים באתיופיה“

קרא עוד

בטורמי צפינו ב-Jumping bulls Ceremony – לא לפספס . תדירות גבוה בין ספטמבר לדצמבר. השתתפות בטקס: 150 ביר לאדם, ניתן לצלם חופשי ללא תשלום נוסף, למרות זאת חלקם לא אוהבים שמצלמים אותם, ויגיבו קצת בזעם אם תצלמו ללא רשות. על הטקס כבר הורחב בטיפים אחרים, לכן לא ארחיב בתיאור הטקס עצמו. הטקס מתחיל בסביבות השעה 11:00-12:00 – שירה, ריקודים, הלקאת נשים - קשה לצפייה, בסופו של הטקס הגבר צריך לקפוץ על פרים – פשוט צבעוני ומדהים – רצוי מסרטת וידאו או מכשיר הקלטה של השירה! הטקס מסתיים בסביבות השעה 17:30 . הוא מתקיים בשבט ההמר ויכול להיות שתוכלו לראות אותו באזורים אחרים בהם שבט ההמר שוהה. 

Dimeka – בגלל הטקס בטורמי רק עברנו. אם אתם מגיעים בתאריך 26/09 מתקיים טקס נוצרי, מאוד יפה של חג ה masakal – חג דתי והוא מתקיים שם לקראת השקיעה , אנא צלמו כמה שפחות עם פלשים – על-מנת לא לפגוע בקדושת החג ובכבוד המתפללים (וגם בחגים אחרים). 

הטיפ עזר לך?

כתבות על פסטיבלים, חגים ופולקלור מקומי באתיופיה

מתוך הבלוגים - פוסטים על פסטיבלים, חגים ופולקלור מקומי באתיופיה

אין עדיין פוסטים על פסטיבלים, חגים ופולקלור מקומי באתיופיה.

שתפו את החוויות שלכם מהטיול עם קהילת המטיילים הגדולה בישראל

כתבו בלוג

תגיות

הזמנת חופשה לאתיופיה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם