מטבע ועלויות באתיופיה

מטבע ועלויות באתיופיה - למטייל (1) מתוף הטיפ של נתי גול

13 המלצות על מטבע ועלויות באתיופיה

תמונת הפרופיל של נתי גול
נתי גול

”המרת דולרים באתיופיה-כל השיטות, גם בשוק השחור“

קרא עוד

מי שהולך לפרוט דולרים לשטרות של ביר באתיופיה דבר ראשון צריך לדעת שבאתיופיה אף אחד לא יפרוט לכם בסוף הטיול את שטרות הביר בחזרה. גם לא הבנקים וגם לא בשוק השחור. כך שבשביל לא להיתקע בסוף הטיול עם מלא שטרות של ביר אל תפרטו בהתחלה מלא שטרות של דולרים, אלא במהלך הטיול כל פעם תפרטו קצת קצת ותנסו לחשב כמה בערך תצטרכו.

תמיד במהלך הטיול תמצאו את השוק השחור, תפגשו במלא אנשים שממש ישמחו לפרוט לכם את הדולרים שלכם לשטרות של ביר. באתיופיה יש שוק שחור של פריטת דולרים. אנשים שם כל כך רוצים את השטרות של הדולרים כך שהם מוכנים לשלם הרבה יותר כסף עבור השטרות מאשר שתקבלו בבנקים.

בבנקים מקבלים 2,700 ביר על כל 100 דולר ובשוק השחור תקבלו 3,300 ‏ביר ‏ויש מקומות שתקבלו אפילו 3,700 כך שתקבלו עוד לפחות שישים שקל על כל 100 דולר - זה מלא כסף. האנשים האלה נמצאים בבתי מלון וגם ליד הבנקים. הכי קל למצוא אותם בשדה תעופה באדיס אבבה, ממש לפני היציאה החוצה מהטרמינל אחרי איסוף המזוודות. יש שם אולם עם מלא ביתנים של סוכני תיירות ובתי מלון ושם בתוך הביתנים הם יוציאו מתחת הבגדים שלהם ערימות של שטרות של ביר ובשמחה יפרטו לכם.

אני שמתי לב שמהבנות שם מקבלים שער הרבה יותר טוב על הדולרים. בחורה אחת הוציאה מתחת לחולצה שלה מלא שטרות ופרטה לי 3,400 על 100 דולר. תתמקחו איתם ותבדקו מה השער שנותנים באותו זמן בבנקים ותבקשו לפחות עוד 500 ביר יותר מהשער של הבנק על כל 100 דולר. הם מאוד אוהבים את השטרות החדשים של 100 דולר. המקום שתקבלו שער טוב גם בערים הגדולות זה בחנויות שמוכרים אלכוהול.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של DMR
DMR

”המרת דולרים לביר“

קרא עוד

חזרתי לא מזמן מאתיופיה, בבנק או בשדה התעופה 1$ = 27 Bir.

אבל אם תכנסו לחנויות של מזכרות או תשאלו נותני שירותים בבתי מלון תוכלו לקבל 29/ Bir 30 ל-$1.

מחיר ממוצע ללינה עולה בין 200 ל-400 Bir כך שההפרש יכסה כ-10 לינות.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של mcr67666
mcr67666

”המטבע המקומי והמרה מדולרים“

קרא עוד

המטבע המקומי באתיופיה הוא ביר. התשלום הוא במטבע מקומי ברוב המקומות. כדאי להחליף רק בבנקים, גם כדי להיות בטוחים שהכסף לא מזוייף וגם כי בבתי מלון השער גבוה יותר.

השער נכון לאפריל 2016, היה 21.4075 לדולר. דולר אחד שווה 20 ביר. עבור 200 דולר קיבלנו 4281.50 ביר, שזה הרבה כסף באתיופיה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של asafde
asafde

”תשלום עבור תמונות עם בני/ות השבטים בדרום אתיופיה“

קרא עוד

לגבי תשלום עבור תמונות עם בני/ות השבטים בדרום   אתיופיה  , תשלום עבור תמונה עם בן/בת שבט הוא בגדר חובה. התשלום המקובל הוא 3 ביר לילד/ה ו-5 ביר למבוגר. אם אתה מצלם כמה אנשים ביחד, כל אחד מהם מצפה לתשלום, כלומר עליך לשלם לכל אחד את מה שמגיע לו. הם מתפרנסים מזה, מצפים לזה ולמעשה זה הדבר הכמעט יחיד שאנחנו יכולים לעשות עבורם, מעבר לחיוך ולאינטראקציה יותר ארוכה ומשמעותית, שבדרך כלל לא מתרחשת. 

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של asafde
asafde

”התמקחות באתיופיה“

קרא עוד

התמקחות ב   אתיופיה מומלצת ביותר. זה חלק מהמשחק והם מצפים לכך. אפשר להגיע בקלות לחמישים ואפילו שבעים אחוז מהמחיר וזה בסדר גמור, שלא יהיו לכם רגשות אשמה. יש שבטים שממש חייבים את כל התהליך של המשא ומתן, ואם אתם מסכימים לשלם מה שביקשו הם משנים את דעתם ומעלים שוב את המחיר או פתאום לא רוצים בכלל למכור. זה רלוונטי בייחוד לקניית פרות, כבשים או עיזים, והסיבה נעוצה בכך שהם ממש קשורים אליהם, נולדו ביחד באותו בית, חיו ביחד באותו בית, יצאו למרעה, שיחקו יחד הרבה שנים וממש קשה להם למכור אותם לאדם אחר. בכל מקרה תתמקחו על הכל. 

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של asafde
asafde

”טיפים באתיופיה“

קרא עוד

לגבי מתן טיפים באתיופיה, מעבר לתשלום על השירות, המקומיים מצפים לטיפים. במסעדה בסביבות 10% ויותר, לבל בוי בסביבות 5 ביר עבור כל מזוודה שסוחב, לנער חנייה 5-10 ביר על שמירת מקום החניה והרכב החונה בו, ועוד.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של hil
hil

”כסף וצ'יינג'“

קרא עוד

המטבע באתיופיה הוא בירר (Birr). באתיופיה ישנו פיחות זוחל - אינפלציה, מה שמזמין את המקומיים לעסוק בשוק השחור. כשנסענו השער היציג היה 18.63, אבל אם הייתם ממירים בשדה התעופה (בדיוק ממול למקום שעושים שם ויזה) הייתם מקבלים 18.483 עבור כל דולר שלכם. בעוד שתעשיית החלפנים הפרטיים משגשגת, ושם ניתן לקבל 19,19.5 ואפילו 20.15 - נכון לשער זה של דולר לבירר. ככל שיהיו בידיכם יותר שטרות של 100 דולר, כך גדל הסיכוי לקבל שער גבוה יותר, כמובן תלוי בחלפן.

קרוב לוודאי שבקראכם שורות אלו, השער יהיה גבוה יותר. אז איך מגיעים לאותם חלפנים פרטיים? אופציה ראשונה: לחפש איזה מכר אתיופי, שבטח יש מכיר מישהו. אופציה שניה: כשיוצאים משדה תעופה, פשוט לשאול את המקומיים או את נהגי המוניות המקומיים, שקרוב לוודאי יוכלו למצוא לכם מישהו. אופציה שלישית: באזור של ראס הוטל, ליד משרד הנסיעות של אתיופיאן איירליינס, מסתובבים הרבה מאד חלפנים פרטיים. וכל אדם שתשאלו באזור יפנה אתכם לאיזה חלפן. 

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של sdanpo
sdanpo

”מונית משדה התעופה להילטון“

קרא עוד

עלות מונית משדה התעופה להילטון זה $8. המוניות הן לאדות במצב מתפרק מתקדם, אבל זה מה יש. נסו לבחור את זו שנראית פחות מתפרקת. בעיקרון גם כשתהיו עם מדריך שאתם בחרתם יש מצב שנהג במונית ינסה לקחת כסף מעבר למה שמקובל. זה בסדר להיות תקיפים ולומר מה המחיר המקובל על נסיעה מסוג זה. 

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של lior_ha77
lior_ha77

”המרת מטבע באתיופיה - ביר“

קרא עוד

המטבע באתיופיה נקרא "ביר". נכון לאוגוסט 2012, 1 דולר אמריקאי שווה לכ 17-18 ביר. 1 שקל שווה למעט יותר מ-4 ביר. עדיף להמיר כספים בבנקים, שם שער ההמרה טוב יותר, ולא במלונות/גסט האוסים.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של avishai19
avishai19

”להגיע עם דולרים לאפריקה“

קרא עוד

כשאתם נוסעים לאפריקה קודם כל כדאי שיהיה לכם כרטיס אשראי מסוג ויזה ולא מאסטר קארד! טראבלרס צ'ק לא מקבלים בכל מקום |(במיוחד לא באתיופיה) אז כדי לעשות את הדבר הכי בטוח ולהגיע עם כמות מספקת של דולרים. למשל אם אתם מתכננים לעשות ספארי, כך תוכלו לשלם למדריך את סכום הכסף במזומן ולא להוציא מהכספומט סכום שאי אפשר להוציא בפעם אחת שלא נדבר על העמלה המטורפת שגובים! (צריך לשלם להם בדולרים כי בשמורות מקבלים רק דולרים).

*כשאתם מחליפים דולרים עשו את החישוב קודם בעצמכם ושימו לב שמה שהסכום שאתם מקבלים הוא נכון. אל תחליפו בכל מיני חלטורות רק בבנקים או בחנויות מורשות. 

הטיפ עזר לך?

כתבות על מטבע ועלויות באתיופיה

מתוך הבלוגים - פוסטים על מטבע ועלויות באתיופיה

אין עדיין פוסטים על מטבע ועלויות באתיופיה.

שתפו את החוויות שלכם מהטיול עם קהילת המטיילים הגדולה בישראל

כתבו בלוג

תגיות

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם