יום 6 יום 7 יום 8 יום 9 יום 10 יום 11 יום 12

יום 6 – הדרך ל- Swakopmund

קמנו שוב מוקדם כדי לצאת לדרך בחשיכה בסביבות 06:00. היעד הסופי שלנו היום הוא מלון prost Hotel במרכז העיר Swakopmund שלחוף האוקיאנוס האטלנטי. מכיוון שערב קודם חזרנו לאחור ללינה בלודג' המרשטיין, יהיה עלינו לנסוע היום הרבה. היעד נמצא במרחק של כ- 390 ק"מ והוא ברובו נסיעה רצופה בדרכי עפר. התחנה הראשונה היא תחנת הדלק של Solitaier - סוליטייר (מרחק של 128 ק"מ) להתרעננות, מילוי דלק וטעימת פאי התפוחים הנודע ב- Moose McGregor's Desert Bakery‏‏. בדרך עוברים את הפניה לססריאם ומתעצבנים שוב על התכנון הלקוי והצורך לנסוע לפחות 150 ק"מ מיותרים. בסוליטייר, לאחר מילוי הדלק נכנסים לבית המאפה והקפה בו אנחנו מזמינים את פאי התפוחים המפורסם. השעה 08:30 והעוגה חמה וטריה ואכן אנחנו לא מתאכזבים, העוגה טעימה להפליא.

מצלמים קצת בכניסה את הרכבים הישנים ומתחילים בנסיעה לכיוון התחנה השניה ביום זה, kuisab canyon בו נעצור לתצפיות על הסביבה השונה מהדרך המשעממת והחד גונית עד אליו. לפני הירידה לתוואי הנהר היבש נכנסים לדרך צדדית לתצפית Eastern Carpcliff Viewpoint ובהמשך לפני החציה של הגשר שעל הנהר אנחנו צופים במספר קופי באבון בערוץ הנהר הרחב (והיבש כמובן).

ממשיכים עוד 10 ק"מ ופונים שמאלה לדרך עפר טובה לתצפית Viewpoint Kuiseb Canyon ומשם חוזרים להתפצלות ופונים ימינה לאתר Henno Martin Shelter. מייד לאחר מכן יוצאים לדרך לשמורת פני הירח Moon Landscape והצמח הייחודי האנדמי לאיזור – Welwitschia. מרחק נסיעה של כ-140 ק"מ לכניסה (יש לנו ואוצ'ר שקיבלנו מראש מהמארגן, למרות שאין מי שיבדוק בכניסה). נקודות העניין במסלול מסומנות בשטח (1-13) ואנחנו נהנינו למדי.

התחלנו מהנקודה האחרונה לכיוון ההתחלה והמסלול נמשך כשלוש וחצי שעות כולל ארוחת צהריים קצרה בנקודת עצירה 12 ומתאים למי שקצת אוהב גיאולוגיה ובוטניקה, אחרת מיותר להיכנס.

בתצפיות משמורת Moon Landscape לכיוון החוף מבחינים שכל האזור מעונן. זה הערפל הקבוע לאורך חוף האוקיינוס שנכנס עד כ- 30 ק"מ לתוך היבשת. מהשמורה אנחנו נוסעים על כביש אספלט ל-Swakoppmund (כ-25 דקות נסיעה). היום יום ראשון והעיר דוממת בשעת ההגעה שלנו אחה"צ. החנויות סגורות.

אנחנו מבקשים מפקיד הקבלה במלון להזמין (חובה) עבורנו מקום למסעדת jeety שנמצאת על המזח בחוף בקצה גשר עץ שנכנס לים. למסעדה צעדנו ברגל והגענו לחוף בדיוק לקראת השקיעה היפה. המסעדה מעולה ומתמחה במאכלי ים, המחירים גבוהים למדי ומתקרבים למחירים בארץ.

סיכום: למי שיש זמן, רצוי לסייר בעיר. יש בה: אקוואריום, פארק נחשים, מוזיאון, מרכז אומנות, גלריית קריסטלים, חנויות יפות ובכלל נעים להסתובב בה.

יום 7 - Walvis Bay ו- Sandwich Harbor

יש לנו הזמנה לשייט במפרץ + טיול ג'יפים בSandwich Harbor . נסיעה של כחצי שעה מהמלון ב Swakoppmund מביאה אותנו למשרדי חברת מולה מולה ליד המזח בעיר Walvis Bay. הגענו קצת לפני השעה 8:00, ביצענו הרשמה, ועד שעת העליה לספינה (8:50) הסתובבנו בחנויות ודוכני המזכרות שמסביב. בדוכנים מצאנו דמויות עץ איכותיות של חיות במחיר סביר ולאחר התמקחות קלה והורדת המחיר רכשנו מספר דמויות.

עלינו לספינה עם עוד כ- 20 תיירים ומדריך והשייט נמשך כ 3 שעות, במהלכו קפצו על הספינה שקנאים וכלב ים חביב והמדריך האכיל אותם בדגים. שני השקנאים הם אורחים קבועים בספינה וליוו אותנו כל השייט.

בדרך, לאורך כשעה ראינו רק מדוזות אדמדמות במים וחוות גידול של צדפות ואז הגענו למושבת כלבי ים על לשון יבשה ארוכה המקיפה את המפרץ. התקרבנו לחוף לצילומים ועברנו לעוד כמה ריכוזים של כלבי הים. לאחר מכן התחלנו את השייט חזרה ובמהלכו קיבלנו כיבוד עשיר כולל צדפות, יין וגם קינוח.

השייט נחמד אבל לא מחייב. ניתן להגיע עם רכב 4*4 דרך לשון היבשה או לחכות ליום הבא לסיור במושבת כלבי הים הענקית Cape Cross Seal Colony. בדיעבד, היינו מוותרים על השייט ומסיירים חצי יום בעיירה הנחמדה Swakoppmund.

לאחר הפוגה קצרה התחלקה הקבוצה למספר ג'יפים ויצאנו לכיוון Sandwich Harbor. עצירה ראשונה סמוך ליציאה הדרומית מהעיר Walvis Bay ליד להקות פלמינגו ענקיות משני סוגים - האחת ורודה לחלוטין והשניה לבנה עם ורוד בקצות הכנפיים. הצבע הוורוד מקורו במזון שונה של שני המינים שניזונים מפלנקטון.

המשכנו בטיפוס עם הג'יפ לדיונות המשקיפות על משטחי המלח של המפעל המקומי. גוון החול של הדיונה הם צהוב ושחור וכשהנחנו מגנט על החול התברר שהגוון השחור מקורו בתכולת ברזל גבוהה. גרגירי הגרניט כבדים ונשארים בסמוך לרצועת החוף ויוצרים פס רחב ואדמדם לאורך החוף. החול עדין מאוד ומגיע עם זרמי המים והרוחות מדרום מהדלתא של נהר אורנג' שעל גבול דרום אפריקה (הנהר מתחיל בצפון מזרח דרום אפריקה ונשפך לאוקיאנוס האטלנטי במערב).

ממשיכים בנסיעה קצרה בין בריכות המלח שחלקן בגוון ורוד (פלנקטון) וממשיכים בנסיעה בתוך דלתת הנהר היבש Kuiseb (מזה 4 שנים לא ירד בנמיביה גשם משמעותי). באיזור הדלתא נוצר אגם תת קרקעי והודות לו הצמחים יכולים להתקיים. כאן הצמחיה צפופה וירוקה יותר ורוב בעלי החיים מתרכזים באיזור זה. פגשנו ליד שלוליות מים במספר צביים מסוג ספרינגבוק.

ככל שהתקדמנו דרומה הדיונות נצמדו יותר ויותר לקו המים, רצועת החוף הצרה הפכה לורודה והדיונות הלכו וגבהו (כ-150 מ' ויותר). שמורת הדיונות היא בשטח של 400 ק"מ על 200 ק"מ לאורך החוף של נמיביה עם האוקיאנוס מהגבול הדרומי עם דרום אפריקה.

המשכנו דרומה לדיונה די גבוהה, כ 150 מ', וטיפסנו עליה ברגליים יחפות (יותר קל). בהחלט כיף. המשכנו לנסוע ממש צמוד לאוקיינוס כשרוחב החוף בין הדיונות לים היה בשעת הנסיעה 3-4 מ'. הדרך לעיתים אינה עבירה בזמן הגיאות. הגענו לקצה הדרך, מול Sandwich Harbor, שם פרשו עבורנו ארוחה טעימה וטיפסנו על הדיונות הסמוכות שהן הכי גבוהות לתצפית על המפרץ.

מכאן החלה הדרך חזרה שהיתה הרפתקנית ביותר - חזרנו עם הג'יפים דרך הדיונות לאחר שטיפסנו אליהן מקו החוף, כשהנהגים של החברה מבצעים עליות וירידות תלולות שבדרך כלל רואים רק בסרטים. הסיור ארך כ 4.5 שעות והיה מוצלח ומהנה. במהלך הנסיעה בדיונות פוגשים בצמח עם פרי כמו מלון קטן (נארהפרויט) שהחיות ניזונות ממנו ויש לו שורשים עמוקים עד 40 מ' המגיעים למי התהום. כל איזור החוף נמצא תחת ערפל מתמיד. ככל שהתקרבנו לשקיעה כך הערפל נהיה קל יותר ומידי פעם הנוף נפתח.

סיכום: השייט אינו מחייב. טיול הג'יפים היה חוויה מיוחדת במינה.

יום 8 - Cape Cross Seal Colony ו- White Lady Felszeichnungen

ארוחת בוקר בשעה 07:00, מילוי דלק ונסיעה של כשעה וחצי ללגונת Cape Cross Seal Colony. מחצית ראשונה של הדרך היא על כביש אספלט ואח"כ דרך עפר מצוינת שלאורכה פזורות עמדות בהן מוצגים גבישי מלח יפים ולידן קופות פח. שיטת שלח לחמך על המים. כלומר ניתן לקחת ולהשאיר תשלום לפי הבנתך ואין כמובן איש ליד עמדות המלח. כל הדרך מלווה בערפל, לעיתים סמיך, המצריך הפעלת מגבים ברכב, אבל הטמפ' נעימה ואין קרינת שמש. בכניסה לאתר יש לשלם 80 דולר נמיבי לאדם ו-10 דולר נמיבי לרכב (נספח 3-עלויות). לאחר נסיעה של כקילומטר מתחילים לשמוע יללות וצווחות של כלבי ים ואז רואים אלפים מהם ששוכבים על החול.

לאורך החוף ישנו מסלול גשרון מעץ ממנו ניתן להשקיף על כלבי הים מבלי לדרוך עליהם ולהרגיז אותם. הריח בסביבה לא נעים במיוחד אבל נסבל. בין כלבי הים ראינו פתאום 2 תנים מסתובבים להם בנחת. ניתן לזהות שאלו כלבי ים לפי האוזניים המנוונות/הקטנות שלהם (לעומת אריות הים שלהם אוזניים גדולות).

לאחר כחצי שעה חוזרים עם הרכב כ-50 ק"מ דרומה לצומת ופונים שמאלה לתוך היבשה לכיוון העיירה uis בדרך עפר חד גונית כשהערפל ממשיך ללוות אותנו עוד כ-40 ק"מ לפחות. לאורך הדרך במרחקים מצד ימין (דרום) ניתן להבחין בהר Spitzkoppe ומצד שמאל (צפון) בהתרוממות של Brandberg (מתנשא לגובה של מעל 2,400 מטר). בהמשך הבנו כמה נעים היה תחת הערפל לאחר שעברנו אותו וקיבלנו שמש חזקה ומעל 30 מעלות חום. לאורך הדרך היו עמדות דוכנים של אבני מינרלים מהאזור. גם כאן הדוכנים היו לא מאוישים למעט אחד שבו היו שני ילדים- בן 9 לערך וילדה חמודה בת 6 לערך. הילד התגלה כסוחר ממולח ובסוף קנינו ממנו כמה אבנים במחיר קצת גבוה אבל שילמנו בשמחה, במיוחד אחרי שצילמנו את הילדונת המתוקה (הילדים נמצאים בתקופה זו בחופשת לימודים).

בעיירה Uis (לאחר 300 ק"מ מנקודת היציאה בבוקר בעיר Swakoppmund) ערכנו קניה קצרה להשלמת הצטיידות לשני הלילות הקרובים בהם נלון בקמפינג, מילאנו דלק והמשכנו במשך חצי שעה עד החניון של White Lady Felszeichnungen ("הגברת הלבנה") למרגלות הר Brandberg. שם הופקדנו, לאחר התשלום (100$N לאדם), יחד עם זוג תיירים גרמנים, בידיו של המדריך יורגן שהוליך אותנו (כשעה לכל כיוון) בעמק עם עצירות רבות בצל העצים והסלעים, תוך סיפורים, שירים ואיורים על הקרקע החולית, אל ציורי הקיר העתיקים של הגברת הלבנה.

התחלנו את הסיור בשיא החום, סביב 34° כשהדרך במגמת עליה. הדרך בחזרה היתה כבר נעימה ומהירה יותר. הסיור נמשך כשעתיים.

באתר עצמו ישנם ציורים על סלע אחד בלבד והאטרקציה היא הצייד הצבוע בלבן במרכז הציור ואשר בעבר חשבו שמדובר בדמות של אישה, מכאן הכינוי "הגברת הלבנה". מדובר בציורי קיר של הבושמנים מלפני כ 5,000 שנה.

מיד בסיום הסיור יצאנו לדרך (עוד כ-140 ק"מ) כדי להגיע בשעות האור לקמפינג aba huab ליד Twyfelfontein, שם אנו מתוכננים ללון בשני הלילות הקרובים.

הגענו לקמפינג כחצי שעה לפני החשיכה ולאחר רישום קצר פתחנו את האוהל על גג המכונית, העלינו שמיכות וכריות והכנו ארוחת ערב עצמאית. התיישבנו לאכול כשמסביבנו מרחפים עטלפים. טיפסנו לאוהל שהותקן על הגג והצלחנו לישון בסה"כ לא רע – בהחלט חוויה.

הקמפינג מורכב ממבנה מרכזי בו משרד רישום ושירותים וממבנה קטן נוסף המכיל מקלחת תחת עץ וכיפת השמיים הסגורה מסביב בגדר אטומה. נקודות החניה הן ליד עצים ובכל נקודה ברז מים, פח אשפה, נורת תאורה ושקע חשמל. הכל נקי מאוד ומסודר.

סיכום: שני הלילות בקמפינג באוהל על גג המכונית היו חוויה נחמדה שכדאי היה לחוות אותה.

יום 9 - Damara Living MuseumTwyfelfontein Ruta petroglifosופילי המדבר

לאחר ארוחת בוקר עצמאית קיפלנו בחזרה את האוהל שעל גג הרכב ונסענו מספר דקות לDamara Living Museum (המוזיאון הפתוח של שבט דאמארה) כדי להגיע מיד עם הפתיחה בשעה 08:00. המוזיאון ממוקם בין סלעי ענק האופייניים לאיזור. במקום קיבלה את פנינו מדריכה חייכנית מהשבט, בשם שריל, כמובן בבגד המסורתי שמגלה יותר משמסתיר. אומנם מדובר בהצגה פתוחה ובני השבט לא חיים במקום ולא באופן מסורתי אלא בכפר סמוך אבל החוויה אמיתית לחלוטין ומרתקת.

שריל עברה איתנו ביחד עם אישה מבוגרת יותר ליד כמה עצים באיזור ותרגמה את הסברי האישה (בשפת דאמארה עם קליקים) לגבי השימוש שעושים בני הדאמארה בכל עץ. רוקחים חליטות מכל סוג של עלים והמשקה שנוצר מרפא מכאובים שונים. בחור מהשבט הדגים לנו כיצד היו הציידים מטילים כידון לכיוון החיה שרצו לצוד.

לאחר מכן חזרנו לביקתות העץ והקש של ה"כפר" לדוגמה. שם הדגימה לנו המדריכה כיצד משחקים במשחק שמזכיר קצת את ה"מנקלה". לדבריה, הצ'יפים של הכפרים היו מיישבים סכסוכים באמצעות המשחק, שיכול היה להימשך לעיתים כמה ימים והמפסיד היה צריך לתת למנצח חלק מרכושו/נשותיו. ראינו איך מגרדים עור של עז כאשר החלק שמגורד - מיועד למילוי כריות והעור עצמו לביגוד. קבוצת נשים הכינה תכשיטים שונים וקיבלנו עוד הסברים על צמחים נוספים והדגמה להכנת ראש חנית באש. אחד הבחורים הדגים איך הם מדליקים אש באמצעות קיסם עץ שמסובבים אותו בטכניקה מיוחדת (הישרדות) עד שעולה עשן ואחריו האש.

לקינוח פצחו כל בני השבט בסדרת מחולות ושירה, כששני זאטוטים מצטרפים אליהם בשמחה. היה סיור בהחלט מהנה ומחכים. בסיום (לאחר כשעה וחצי) כמו בכל אתר עוברים בסככת מזכרות לקניה. רק ביציאה שילמנו את עלות הביקור - 150 דולר נמיבי לאדם בתוספת טיפ של 40 למדריכה.

חזרנו דרומה כ-10 ק"מ לאתר ציור הקיר הבושמנים מלפני אלפי שנים Twyfelfontein Ruta petroglifos. הסיור נערך גם כאן בליווי מדריך צמוד והוא נמשך קצת יותר משעה.

בסמוך לאתר נמצא לודג' איכותי Twyfelfontein Country Lodge המארגן סיורים לצפיה בפילי המדבר שבאיזור. נסענו אליו כדי להירשם לסיור של אחה"צ שיוצא בשעה 16:00 ומסתיים לאחר רדת החשיכה בסביבות 19:30. משאיות הספארי שעמדו בחוץ לא נראו הכי טוב ולא בישרו טובות.

חזרנו לאכול צהריים בקמפינג "שלנו" ולאחר מנוחה קצרה נסענו בחזרה ללודג' ובשעה 16:00 עלינו לאחת המשאיות יחד עם קבוצת תיירים מצרפת.

הנסיעה במשאית הספארי היתה לא ממש נעימה, ומכיוון שהמדריך- נהג אמר שהסיכויים לראות פילים הם "פיפטי-פיפטי", התעוררו בנו חששות כבדים שנצא מאוכזבים מהסיור (שהובטח שימשך 3 עד 4 שעות). לאחר יותר משעה של נסיעה קופצנית בשבילי המדבר ובלי שנראה דבר הגענו לכפר די עלוב שלא ראינו בו בהתחלה איש מסתובב בחוץ ובקצהו בריכת מים שלידה ראינו עקבות צואת פילים. לאחר כמה דקות ששהינו במקום ראינו שיש קצת תנועה בכפר ושני ילדים משחקים. המשכנו לנסוע עוד קצת ואז ראינו מרחוק את הפיל הראשון. אחריו הופתענו כשראינו עדר שלם שכלל כ-30 פילים (הפילים הראשונים שלנו בנמיביה) צועדים בזוגות או שלשות לכיוון בריכת המים בכפר, כולל פילים צעירים. כמה מהם צעדו ממש סמוך למשאית, במרחק נגיעה. הפילים נראים בהירים – אבל צבעם זהה לכל פילי נמיביה ורק אבק וחול המדבר גורמים להם להיראות בהירים יותר.

אחרי אינסוף צילומים התחלנו את הדרך חזרה ואז המשאית שלנו נתקעה ולא הניעה. למזלנו נסענו שתי משאיות ביחד והמשאית השניה דחפה ועזרה להניע את הרכב שלנו. לקראת שקיעה עצרו המשאיות בנקודת תצפית לשקיעה והוגש לנו כיבוד קל. לאחר השקיעה המשכנו בנסיעה המקרטעת בחזרה ללודג' ומשם בחזרה לקמפינג ללילה חוויתי נוסף באוהל שמעל למכונית.

יום 10 - Petrified Forest ושבט הימבה 

היום לפנינו נסיעה של כ-220 ק"מ. יצאנו כמובן מוקדם בבוקר מהקמפינג ונסענו לאתרPetrified Forest (היער המאובן) - עצי ענק שנסחפו מארצות רחוקות במרכז אפריקה לפני כשלוש מאות מליון שנים והיו קבורים במשך מליוני שנים מתחת לאדמה עד שהתגלו במקרה ע"י המקומיים. זהו אתר מורשת בינלאומי - סיור קצר מעניין וחביב בהחלט.

בסיום ביקשה המדריכה שליוותה אותנו באתר שנסיע עובד ועובדת מהמקום לעיירה הסמוכה, ,Khorixas הנמצאת כ-44 ק"מ מהמקום. הסכמנו והשניים הצטרפו אלינו לטנדר. בדרך הבנו שהם יצאו לחופשה של שבוע ולנסוע במונית (האופציה היחידה חוץ מטרמפים) יקר להם מידי ושבכלל השכר של המקומיים נמוך מאוד ואלה שעובדים עם תיירים מתבססים לרוב על הטיפים הם מקבלים. עצרנו בעיירה לתדלוק ולקניית מספר מצרכים והמשכנו למקום הלינה של היום. הגענו בשעת צהריים ללודג' מיוחד במינו kamanjab Onjowewe Lodge.

בלודג' 3 חדרים בלבד, ממוקמים בינות לגושי סלעי ענק. המבנה הוקם לצורך צילום סרט ועבר לאחר מכן הסבה. אין במקום חשמל אלא תאורת נרות וקצת תאורת לד המוזנת מסוללות. המקום נמצא באיזור מתחם של כפר בני שבט ההימבה.

התברר שאנחנו האורחים היחידים שלהם לאותו לילה. קבענו לשעה 16:00 עם מדריך מקומי סיור לכפר אותנטי של שבט ההימבה הסמוך.

הציעו לנו לבחור בין שני חדרים. בחרנו בגדול יותר, הכולל מקלחת ואמבטיה (בשני היתה אמבטיה בלבד) אך פתוח לחלוטין - חדר הרחצה והשירותים הוא מעין מרפסת בראש גבעת הסלעים, פתוחה לכיוון הסלעים והמדבר, ואין דלת בינו לבין חדר השינה. בקיצור - מקום מעולה לכבס ידנית קצת בגדים ולתלות ליבוש.

ירדנו להשתכשך קצת בבריכה הקטנה והציורית שבין הסלעים ולאחר מנוחה קצרה פגשנו את המדריך ויצאנו לדרך בהליכה.

באיזור יש כפר גדול וכ-5 דקות הליכה מהלודג' נמצא כפר קטן של כ-10 בקתות עץ וקש. כשהגענו אליו היו בו רק נשים וילדים. הגברים שוהים מחוץ לכפר כדי לרעות את הצאן וחוזרים מדי כמה ימים.

הכפר נראה אותנטי ופעיל אבל בסופו של דבר מדובר כמובן בסיור מאורגן (רק אנחנו והמדריך היינו בכפר. עלות 150 $N לאדם בתוספת טיפ למדריך - כולל אפשרות לצילום חופשי).

בנות הכפר הראו לנו כיצד הן קולעות ופורמות צמות בשיער, מאבקות אותו באפר גחלים ומורחות עליו שכבת בוץ אדמדמה, פעולה שיכולה להימשך כמה ימים. הן חוזרות על התהליך מדי חודש.

הנשים מורחות עצמן מגיל 14 ומאז הן אינן מתרחצות יותר כל חייהן. כמו כן ראינו את תהליך יצירת הצבע האדום מכתישת אבן המגיעה מצפון נמיביה, ערבוב עם שומן ומריחת כל הגוף מדי בוקר. כדי להעניק לגוף ריח נעים ומתקתק הן מעשנות (מקרבות גחל מעשן) לבית השחי ולשיער – פעולות שהן חוזרות עליהן מידי בוקר במשך כשעה. ראינו גם את הכנת דייסת התירס עם חלב.

כיום הילדים, בנים ובנות, לומדים בבית ספר וחלקם חוזר לכפר המסורתי וממשיך לשמור על אורח חיים מסורתי, וחלקם פונים לקידמה.

הכפר בנוי כך שפתח בקתת הצ'יף פונה לכיוון שקיעת השמש, מולו נמצא פתח הכניסה לדיר העיזים שמהווה את מרכז הכפר וביניהם דולקת מדורה בה יש אש קבועה.

לסיום, הוצעו לנו למכירה צמידים, שרשראות ועוד מזכרות. קנינו פריט אחד ונתנו עוד תרומה לנשות השבט. חזרנו ללודג' ונתנו למדריך טיפ של 150 $N ושקית של חולצות טריקו שהבאנו מהארץ כדי שיחלק לילדי השבט בכפר המרכזי הגדול. כפי שצוין היינו האורחים היחידים במקום הלינה ואכלנו ארוחת ערב רומנטית לאור נרות מעל הבריכה תוך תיקווה שבלילה לא יכנסו זוחלים ומעופפים לחדר הפתוח שבחרנו. אבל להפתעתנו לא היו יתושים, מעופפים או חיות אחרות והלילה היה נעים ועבר בשקט.

יום11- אטושה יום ראשון

ביקשנו מראש שיכינו לנו ארוחת בוקר ארוזה כדי שנוכל לצאת בסביבות 06:00 ולהגיע מוקדם בבוקר לשמורת אטושה (נסיעה של כ-180 ק"מ שנמשכת כשעה ו-45 דקות). משום מה לא אמרו לנו ששער הכניסה הראשי של הכפרים נפתח רק בשעה 07:00 וכך הגענו לשער נעול. ניצלנו את הזמן וחיממנו מים לתה על הגזיה ולארוחת הבוקר הארוזה. בדיוק בשעה 07:00 הגיע השומר ופתח את השער ונסענו ישירות לשער Andersson Gate של Etosha National Park (שמורת אטושה – נספח 4). נרשמנו והמשכנו למחנה okaukuejo בו נלון בלילה, ביצענו צ'ק אין ואמרו לנו שהחדר יהיה מוכן בשעה 13:00. ניגשנו לחנות הסמוכה וקנינו חוברת צבעונית יפה ב-140 $N המכילה מפות, הסברים ותמונות של כל בע"ח בפארק )נספח 5) עם אפשרות סימון לחיות שנפגוש. הפארק ענק, בגודל מדינת ישראל, ואנחנו נבקר ביומיים הקרובים בחלקו. יצאנו לכיוון צפון, על החלק המערבי של האגם היבש. בדרך ראינו עדרים של צבי springbok, זברות, יענים ואנטילופות וקצת oryx.

הגענו לבור המים האחרון (Okondeka) ועצרנו שם להתבונן. מרחוק ראינו על דרך הגישה רכב שעוצר ואז הופיעה להפתעתנו על השביל לפניו לביאה גדולה שהלכה בנחת לבור המים. כל הרכבים בסביבה דוממו מנוע וכולם השתתקו. כל החיות שבאיזור שנעו גם הן לכיוון בור המים, זברות ואנטילופות, קפאו על מקומן ולא נעו תוך שהן צופות ממרחק של כ-100 מ' בלביאה. לאחר ששתתה, הלכה הלביאה שוב בנחת בחזרה לכיוון עץ עם צל רחב שמעבר לדרך הגישה ואנחנו עברנו בסמוך אליה. לאחר שנעלמה שבו שאר החיות בסביבה לנוע, מחזה מפתיע ומרתק.

חזרנו למנוחת צהריים בלודג' שבמחנה וקיבלנו מפתחות לחדר. בשעה 16:00 יצאנו למסלול מעגלי נוסף מזרחה כדי לחזור עד שעת סגירת שער המחנה ב-18:30. עברנו בין בורות המים המסומנים במפה כשאנו חולפים על פני עדרים גדולים של אנטילופות, זברות ו-springbok.

באחד הבורות האחרונים פגשנו קרנף יחיד ולא רחוק ממנו מספר צבועים וחזירי יבלות.

התחלנו לנסוע בחזרה כדי להגיע בזמן אך התבלבלנו בדרך והטעות הביאה לאיחור בהגעה של 20 דקות והשערים היו סגורים. המתנו דקה והגיע השומר ולאחר שהסברנו מה קרה הוא התרצה ופתח לנו את השער. התארגנו מהר בחדר ויצאנו לבריכה הצמודה להתרעננות קלה לפני ארוחת הערב במסעדה שבמחנה. לאחר הארוחה ניגשנו לבור המים הצמוד למחנה, אבל לא ראינו כלום במשך חצי שעה ונטשנו את המקום.

סיכום: כפי שקראנו לא מעט, מתברר שאכן הנמיבים ירשו מהגרמנים את נושא הדיוק בזמנים ויש להתייחס ברצינות לשעות פתיחה וסגירה.

יום 12- אטושה יום שני

השכמנו ואכלנו ארוחת בוקר בשש. מיד לאחר מכן, הלכנו שוב לבור המים שצמוד למחנה. ראינו בחשיכה רק 2 גורי תנים משחקים, המתנו עוד כעשר דקות אך דבר לא השתנה.

חזרנו לחדר והתארגנו ליציאה מיד עם פתיחת שער המחנה בשעה 7:15. היעד הראשון שתכננו היה בור המים הסמוך Nebrownii שביקרנו בו ביום הקודם והיו בו די הרבה חיות. ראינו מרחוק שיש לידו מספר מכוניות, אבל עוד לפני הפניה לבור ראינו לביאה עם שני גורים צועדת ומתקרבת לקראתנו. עצרנו את הרכב כדי לצפות בהם ואז הצטרף אליהם גור נוסף. הם חצו את הדרך בנחת במרחק כמה מטרים לפנינו כשהם אינם מתייחסים אלינו כלל. מדי כמה מטרים הלביאה עוצרת, מביטה לאחור אל הגורים וממשיכה ללכת.

פנינו לבור המים ופתאום משמאלנו מגיח פיל שמתקדם לאיטו לכיוון בור המים ובדרך חוכך את גופו בעץ.

בבור המים ראינו 2 גורי אריות שותים מים ובמרחק של כעשרים מטרים מהבור מונח פגר של קרנף ומאחוריו ראינו לביאה. הפיל התקרב לבור המים והבחין בגורי האריות, המתין קצת ואחר כך עקף את בור המים, המשיך בדרכו ולא ניגש לשתות. בינתיים מתברר לנו שליד פגר הקרנף נמצא אריה בנוסף ללביאה. לאחר כעשר דקות שניהם ירדו אחד אחר השני לבור המים לשתות ואל הפגר ניגש תן להינות מהשלל.

לאחר ששתו עלו האריה והלביאה לקראת החניה של הרכבים כדי לנוח בצל העץ הסמוך והגיעו למרחק של כחמישה מטרים מהרכבים.

לאחר צילומי תקריב מעולים וחווית ההצלחה בצפייה באריה (חיה אדירה) המשכנו לתוך הפארק כשאנחנו עוברים מבור לבור וגם במחנה Halalie ומגלים מבחר רב וכמות עצומה של חיות: זברות צבאים, אנטילופות, ג'ירפות מספר פילים, יענים ועוד.

לקראת הצהריים הגענו למחנה namutoni (בו נלון הלילה) שבצד המזרחי של השמורה וניגשנו לחדר למנוחה תוך ניצול הזמן לכיבוס בגדים. החדר בלודג'namutoni היה ברמה גבוה בהרבה מהחדר ערב קודם. לקראת השעה 15:30 יצאנו לסיור נוסף בשמורה לאיזור המזרחי שלא היה מרשים וחזרנו בסיום לבור המים הקרוב למחנה, Chudob, בו ראינו בסיום סיור הבוקר מספר צבועים. הגענו לסצינה מרתקת- שתי זברות, ג'ירפה ובהמשך מספר oryx ממתינים מסביב לבור במרחק כ-20 עד 30 מטרים. הן חששו לגשת לשתות מכיוון שבבור שהו צבועה וגור שלה וכל כמה דקות הגיע צבוע נוסף להצטנן במי הבור ולשתות. היחיד שלא חשש ולא חושש מהטורפים הוא התן שמסתובב לו חופשי. המחזה נמשך כ-45 דקות ובשלב מסוים חשבנו שהצבועים מנסים לתקוף את הזברות ואת הג'ירפה, אבל הן נשארו בעמדת תצפית בלבד כשמידי כמה דקות מצטרפים צבועים חדשים ואחרים נוטשים לסבך. הזברות התקרבו מידי פעם לבור ונסוגו וכך גם הג'ירפה. לאחר כשעה נאלצנו לפרוש ולחזור למחנה טרם סגירת השערים.

בלילה לאחר ארוחת הערב ניגשנו לבור המים הצמוד למחנה, אבל כמו במחנה הקודם, גם כאן לא היו חיות.

סיכום: הצפייה במשפחת האריה, הלביאות והגורים היתה מרתקת במיוחד, חוויה מיוחדת בהחלט.