הרוקיס הקנדיים ואלסקה – 3 שבועות 4 זוגות כולל תמונות וטיפים

מראש החלטנו שטיול זה יהיה טיול של פעם בחיים ואותו נמצה עד תום. כלומר מרחק הטיסה הגדול וההיצע הנרחב שיש לאזור להציע הביאו אותנו להחלטה להתנסות בכל אשר ניתן, מטוסים קלים, מסוקים, שייט בכלים קטנים, קרוז, רכבת וכמובן רכב מפנק. מהצד השני ההחלטה הייתה שלא עושים V על כל האתרים כולם ולא רצים במרתון של מקומות ואטרקציות ולכן יצא טיול יקר למדי, אולם מדהים ומפנק שמשאיר רישומו לימים רבים שיבואו.

תאריכים: יולי 2018

משך הטיול: סה"כ 3 שבועות מתוכם שבוע ברוקייס הקנדיים, 3 ימים בוונקובר, שבוע שייט קרוז באלסקה, 3 ימים באנקורג'

מטיילים: 4 זוגות חברים בגילאי +60

רכב: שני רכבים וואנים מיועדים ל 7 נוסעים כ"א

שייט: שבוע ב inside passage על הספינה Coral Princess של חברת Princess Cruise.

טיסות: שני זוגות בטיסה ישירה אל-על ללוס אנג'לס ובאייר קנדה לקלגרי, שני זוגות באייר קנדה דרך אירופה לקלגרי. טיסה מקלגרי לוונקובר באייר קנדה . חזרה מאנקורג' דרך לוס אנג'לס לארץ.

שירותי קרקע: עבודה מדהימה של חברת "גלמונד מסעות גיאוגרפיים " שהכינו תיק מפואר עם תכנון מפורט של הטיול, הזמנות רכב, בתי מלון, אטרקציות, המלצות למסעדות טיולים וטראקים, הן במערב קנדה והן במהלך השייט והן באנקורג' .

כסף: אם מזומן כדאי לקחת דולרים קנדיים, אנחנו שילמנו את מרבית ההוצאות גם הקטנות בכרטיס אשראי, ההבדל לא משמעותי ולא נשארים עם מטבע מקומי שצריך שוב להמירו אולי בשער נמוך יותר. בכל מקרה כדאי להחזיק מאות בודדות של דולרים במזומן.

מערב קנדה הרוקיס הקנדיים:

את המסלול בשמורות הרוקיס עשינו ברכב מבאנף Banff לג'ספר Jasper וחזרה ועל מנת לחסוך זמן החלטנו בסיום המסלול לטוס מקלגרי Calgary לוונקובר Vancouver במקום לעשות את הדרך הארוכה ברכב.

נחתנו ביום שני אחר הצהריים בקלגרי Calgary , לאחר טיסה ארוכה רצופה ומייגעת ומיד לקחנו את הרכב שהושכר עבורנו בנסיעה נינוחה של כשעתיים לבאנף Banff עם עצירה קצרה לפני כן בעיירה Canmore לקניית כרטיסי כניסה לפארקים והצטיידות לדרך .

הרכב מסוג Dodge Caravan נמצא מתאים ונוח מאד לשני זוגות עם מטען של שני מזוודות לזוג ותיקים נוספים.

מכיוון שהיצע האתרים , המסלולים והפעילויות כה נרחב ומגוון החלטנו להשתמש ביתרון של שני רכבים לגמישות במידה ועקב העדפות ואילוצים נחליט להתפצל לאורך המסלול ולהיפגש בסוף היום בבית המלון הבא.

באנף BANFF

המלון Moose Hotel בבאנף היה מצוין . מסעדת המלון טובה מאד שם גם סעדנו את ארוחות הבוקר וגם צהריים.

יום נוסף בבאנף Banff ראינו בין היתר את האתרים הבאים : , Mount Norquay Johnston Canyon שההליכה בו לוקחת מספר שעות , Morant's curve , מלון Fairmont והרכבל Gondola Banff.

ביום רביעי התחלנו את הנסיעה הארוכה והמענגת לאורך Icefield Parkway צפונה לכיוון ג'ספר Jasper . בדרך עצרנו באתרים מקסימים שחלקם היו עצירות נוף וחלקם מסלולי הליכה רגליים : Bow Lake ו peyto lake כולל מסלול הליכה לאורך האגם המדהים -מומלץ מאד, Weeping wall ועיקול בכביש שנקרא Big Bend, שווה עצירה . חלק מאתנו עשה את מסלול ההליכה הלא קל parker ridge והמאמץ השתלם , הקרחון העצום והאיילות העושות דרכן על מפתן הקניון .

ג'ספר Jasper

מלון בג'ספר - Jasper House Bungalows ההיצע דליל והאפשרויות מעטות, החדרים שלנו בלודג' לפני הכניסה לג'ספר היו פשוטים למדי עם מיטה לא נוחה אבל הסביבה מקסימה .

מסעדות בג'ספר- ארוחת הבוקר של הלודג' מאכזבת מאד , ניסינו בהצלחה רבה ארוחת בוקר במלון Athabasca Hotel בעיירה עצמה – מומלץ.

צהריים/ ערב אכלנו פעם אחת במסעדה The Raven Bistro – מטבח קנדי עם השפעות מרוקאיות והתאכזבנו , בפעם השנייה הלכנו למסעדה הסינית Cantonese Restaurant שהייתה עממית מאד אבל עם כמויות אוכל גדולות וטעימות- מומלץ.

הדרך מג'ספר לאגם מאלין מקסימה, זכינו לראות משפחות דובים מספר פעמים בקרבה גדולה ואפילו ירדנו מהרכב (בניגוד להוראות אבל כמו כולם כולל האמריקאים והקנדים) כדי לצפות מקרוב יותר. הדובים עצמם היו אדישים למדי לראות אותנו.

ההפלגה באגם מאלין הייתה מהנה וכך גם הסיור התיירותי באי ספיריט איילנד Spirit Island . בדרך עצרנו גם לצפות באגם הנעלם Medicine ועשינו את מרבית מסלול ההליכה בקניון מאלין -Maligne Canyon- מומלץ מאד .

ביום שישי התחלנו את החזרה דרומה מג'ספר לאורך ה icefield parkway לכוון לייק לואיז lake Louise .

בדרך בקרחון Atabasca החלטנו לוותר על הסיור המאורגן התיירותי למדי על גבי הקרחון על ידי מרכז המבקרים והסתפקנו בהליכה רגלית מהחניון עד למרגלות הקרחון. הליכה מאתגרת והקרחון עצמו מעט מאכזב אבל עדיין כדאי להתנסות.

מומלץ מאד מפל מיסטייה Mistaya Canyon שהיה מרשים ומלהיב .

לפני ההגעה ללייק לואיז עצרנו בשמורת יוהו Yoho National Park ביקרנו את אגם emerald lake שהיה יפה בצבע אזמרגד מדהים ומומלץ מאד. גם הגשר הטבעי natural bridge שווה ביקור קצר.

לייק לואיז Lake Louise

המלון בין העיירה lake Louise לאגם lake Louise עצמו נקרא paradise lodge ונמצא במיקום מצויין, ולמרות שהיינו צריכים לעלות עם המזוודות לקומה שנייה ללא מעלית החדר עצמו גדול, נוח ומאובזר. קיבלנו מהמלון אישור שהייה שהיה שימושי ביותר לרכב כדי להיכנס לחניון הצמוד לאגם Moraine , חניון זה בדרך כלל מאד עמוס ונדרש להשתמש בהסעות מאורגנות ולהשאיר את הרכב בעיירה lake Louise , כאמור הודות לאישור שהונפק לנו מבעוד מועד התאפשר לנו להגיע עם הרכב עד לחניון של האגם וכך חסכנו זמן וטרחה.

מסעדת גורמה מצוינת גם אם יקרה נמצאת בעיירה lake Louise נמצאת ליד תחנת הרכבת ונקראת על כן פשוט station . חובה להזמין מקום וחובה להגיע מוקדם (המקום פתוח רק עד 21:00)

שני האגמים lake Louise ו Lake Moraine הם כלילי שלימות ומלהיבים גם לאחר ביקור בכמה וכמה אגמים מדהימים באזור.

עלינו לגבעת הבולדרים הצמודה לאגם lake Moraine שנקרא The Rockpile העלייה קצרה ותלולה אבל שווה את הנוף הנשקף מלמעלה לאגם .

באגם lake Louise לאחר סיור קצר בשבילים הצמודים לאגם החלטנו חלק מהקבוצה להעפיל בעלייה לא קלה Fairview Lookout נקודת תצפית על האגם מרהיב אבל דורש כושר .

חלק מהקבוצה עלה ברכבל של lake Louise לנקודת תצפית על האזור, נחמד אבל אפשר לבטל.

ביום ראשון נסענו מלייק לואיז חזרה לשדה התעופה בקלגרי והחזרנו את הרכבים.

Vancouver

נחתנו בוונקובר Vancouver אחר הצהריים והתארגנו בבית המלון ל- 3 לילות.

התמקמנו בבית המלון Georgian Court (מלון בוטיק) שהיה מצוין ובמקום מעולה בסמוך לאצטדיון BC Place ויצאנו רגלית עוד באותו הערב לטיול ברחוב הראשי Robson street ובצדדיים הסמוכים אליו. נכנסים לבית קפה המצוין waves על ה Robson . ארוחת ערב אכלנו במסעדה Original Joe's- מומלץ בהחלט.

את יום שני הקדשנו כולו לחלק הצפוני. לקחנו את השאטל מ canada place עד להר גראוס Grouse Mountain ממנו נשקף נוף מקסים על העיר וונקובר. לקחנו את הרכבל לראש ההר (לא היה מקום על גג הרכבל ולכן הסתפקנו בתוך קרון הרכבל עצמו. המשכנו ברכבל כיסאות עד לטורבינת הרוח ועלינו במעלית למרפסת התצפית של טורבינת הרוח eye of the wind . נחמד .

ירדנו ברכב ציבורי עד לתחנה הבאה גשר קאפילאנו כדי לעלות על הגשר ולעבור מעל הקניון מתחתיו. הגשר התלוי מזכיר מאד את הגשר התלוי מעל שמורת נשר בארץ. העלייה לגשר התלוי והסיור במתחם יקרים עד מאד ואינם מצדיקים את העלות . לדעתנו ניתן לוותר מה עוד שאתר מדגרת הסלמון היה סגור.

ויקטוריה Victoria

ליום שלישי הזמנו מראש מהארץ את הטיסה בשני מטוסים ימיים קטנים מוונקובר לוויקטוריה שכלל הסעה וכניסה לגנים הבוטניים Butchart Gardens . שווה !

לאחר הגנים הבוטניים הוחזרנו לאזור נמל ויקטוריה וסיירנו רגלית באזור רציפי נמל הדייג שם גם אכלנו ביחד עם המון אדם .

משם לקחנו מונית ל china town שהיה מאכזב ביותר ומשם ירדנו רגלית חזרה לנמל ויקטוריה לקראת הטיסה חזרה. הטיסה הלוך ושוב לוויקטוריה הייתה חוויה מהממת ומרגשת .

השייט- Cruise

ביום רביעי עלינו בנמל וונקובר על הספינה קוראל פרינסס Coral Princess של חברת Princess Cruises לשייט- קרוז בן 7 ימים מוונקובר vancouver בקנדה לוויטיאר Whittier באלסקה דרך המעבר הפנימי inside passage . במהלך השייט היה יום אחד מלא בים, 3 ימים עם עגינות וסיורים ב Ketchiken, Juneau- בירת אלסקה, Skagway ועוד יומיים ביקור ללא ירידה מהספינה ב Glacier Bay ו College Fjord.

את ההזמנה לשייט עשינו מספר חודשים לפני המועד כדי שנוכל לקבוע את חברת השייט והספינה עצמה מתוך ההמלצות של החברות הרבות וכן כדי לבחור את החדרים עם המרפסת כפי שרצינו . בחרנו בחדר עם מרפסת Ocean State Room with Balcony בסיפון 9 Dolphine Deck. מחיר החדר לשייט של שבוע ימים לזוג היה 4,500 דולר.

הספינה עצמה הייתה אכזבה במידה מסוימת, אולי בגלל שהייתה לכולנו חוויה ברמה אחרת מהשייט בטיולים הקודמים עם חברת royal Carribien בקריביים , האכזבה נבעה מרמת האוכל וההיצע המוגבל של בידור והופעות בספינה. גם העובדה שמתוך 7 הימים היו רק 3 ירידות לחוף והשאר ימים מלאים בספינה גרעו מעט מההנאה לה ציפינו אולם מצד שני מיצינו עד תום את הפעילויות והטיולים באתרים השונים כפי שמפורט בהמשך.

את הפעילויות המיוחדות בכל אחד מאתרי העגינה הזמנו בעצמנו (לא דרך טיולי הספינה) בעזרתו המקצועית והיעילה של גלמונד, הסוכן שלנו. ביקשנו פעילויות מיוחדות ואותן קיבלנו.

בקצ'יקן Ketchikan בחרנו לעשות את טיסת הנוף מעל שמורת הטבע Misty Fjords National Monumentכולל נחיתה קצרה בשמורה עצמה. הטיסה הייתה עוצרת נשימה (הנשימה עצרה לנו עוד לפני העלייה למטוס כששקלנו אותנו כדי לחלק אותנו לקבוצות לפי משקל וכשראינו את המטוס הקטן בן ה 6 מושבים שממריא ונוחת על המים) לאחר התגברות על החששות ובירור מזג האוויר המראנו לטיסה מדהימה ולנחיתה במקום מדהים לא פחות בשמורה. שווה כל דולר ויותר.

בג'ונו Juneau בירת אלסקה, בחרנו לעשות הפלגה מתויירת לצפייה בליוויתנים .

לאחר שוטטות לא קצרה במרחבי מפרץ אלסקה זכינו לראות שני ליוויתנים מרהיבים מדלגים מתוך המים ומעלים נוד של מים ואוויר מתוך גופם. כלבי הים וההרים המושלגים והפריחה היו בונוס לטיול זה.

בסקאגווי Skagway לקחנו את רכבת מחפשי הזהב White Pass & Yukon Route חוויה נחמדה בנופים יפים .

בשני הימים הבאים ביקרנו עם הספינה וצפינו מהמרפסת בחדר ומעל הסיפון בקרחון המרשים ב Glacier Bay

והפלגנו לאורך הפיורד עוצר הנשימה College Fjord

ביום רביעי הגענו ליעדנו לוויטיאר whittier שם חיכה לנו נהג/מדריך ורכב גדול שלקח את כולנו בטיול עם הסברים ואטרקציות לשדה התעופה של אנקורג' יעדנו האחרון.

אנקורג' Anchorage

לאחר התארגנות במלון המצוין והמומלץ THE HOTEL CAPTAIN COOK ANCHOREG בו בילינו את 3 הלילות האחרונים עשינו סיור היכרות רגלי במרכז אנקורג' מסבירת הפנים והיפה ועד מהרה גילינו שמרבית המסעדות כולל את אלו שבמלון יש לפקוד לפני השעה 1900 (וזאת למרות שעות האור המאוד ארוכות עד 10 בלילה) . מילא, מתרגלים.

באנקורג' וסביבתה היום לנו שני אתרים מדהימים וביקור אחד מרגש ומפתיע במיוחד.

ביום חמישי טסנו במטוס קל מאנקורג' ל סיור צפייה בדובים ב- Chinitna Bay בפארק הלאומי Lake Clark. הטיסה הייתה מעט מפחידה אולם מעניינת ומהנה עם הסברים של הטייס בדרך . לאחר הנחיתה ב chinitna bay ולאחר משקה מחמם התעטפנו בביגוד חם ועלינו על רכב שטח לחפש דובים. ואכן התמזל מזלנו לראות כמה דובים בודדים ומשפחות מתנהלות להם ומחפשות מאכלי ים לסעוד ליבם.

אחר הצהריים החלטנו ללכת למוזיאון היהודי באנקורג' ושם חיכתה לנו הפתעה מרגשת ומדהימה . בכניסה למוזיאון הקטן (שבסמוך לו בית חב"ד גדול ומרשים) שאלה אותנו האוצרת אם יש ביננו מיוצאי תימן. יעל , התימנית האישית שלי הבינה את השאלה רק לאחר שנכנסנו למוזיאון. המוזיאון הקטן היה מלא מוצגים סיפורים ותמונות מרגשים במיוחד של עליית התימנים במרבד הקסמים/ על כנפי נשרים לארץ. מסתבר שאביה של אוצרת המוזיאון היה בין טייסי Alaska Airlines שהתנדב להטיס את יהודי תימן במבצע מרבד הקסמים- על כנפי נשרים- בשנים 1948-1950 לארץ. ההורים של יעל היו בין עולי תימן שהוטסו במבצע זה ממש. הייתה זו חוויה מפתיעה ויוצאת דופן כל כך למצוא עדות מרגשת זו בקצה העולם במקום שנדמה רחוק ככל שניתן מהמבצע המדהים הזה. חובה חובה חובה לכל יהודי לבקר במקום. אתר האינטרנט של המוזיאון: http://www.alaskajewishmuseum.com/ .

ביום שישי שמנו פעמנו עם הרכב לאתר האחרון בטיול זה שהיווה את הסיומת הכי מדהימה מרגשת ומעתיקת נשמה . הגענו בשעת הצהריים לאחר נסיעה צפונה של כשעה ללודג' מבודד בעמק פאלמר Palner שנקרא Knik River Lodge בלב העמק הקרחוני. ישבנו בלודג' צופים לנוף היפה וממתינים למסוקים אותם הזמנו מבעוד מועד דרך מיודענו "גלמונד מסעות גיאוגרפיים " . התפצלנו לשתי קבוצות בשני מסוקים לטיסה המרתקת מעל נהר Knik , מפליו הגבוהים, יובליו השונים, ההרים הנישאים והמושלגים והקרחונים המרשימים. לאחר טיסה לא קצרה נחתו שני המסוקים על אחד הקרחונים ואנחנו ירדנו משתאים ונדהמים ללכת עם נעליים מסומרות על הקרחון עצמו ולצפות בתופעות ובצבעים שלא מהעולם הזה. היינו שיכורים והלומים ולא רצינו לחזור למסוקים, אלא שכמובן לא הייתה ברירה. זאת חוויה שאין לוותר עליה !!!

עד הטיסה לארץ הספקנו לבקר גם ב Anchorage Weekend Market, Ship Creek דייג הסלמונים, טיול לאורך החוף Toni Knowles Coastal Trail ו Glen Alps נקודת תצפית על העיר עדיף להגיע בשעות הבוקר.

היה מדהים !!!