טיול קמפינג (מאורגן) מניירובי ליוהנסבורג 25/8-24/9/2014

כמשתמשת ותיקה באתר "למטייל", וכמי שחוותה לאחרונה חוויה קצת אחרת, אני רוצה לכתוב לכם על טיול שעשיתי:

חברת Africa Travel Co (ATC) מארגנת טיולים בתנאי קמפינג במסלולים שונים באפריקה. ניתן לשלב בין מסלולים שונים.

ראו http://www.africatravelco.com/ אני עשיתי טיול שמכונה JN32.

הגעתי לחברה ע"פ אתר www.eco.co.il.

הטיולים לא זולים, מיועדים לקהל שאין לו זמן לתרמילאות, שמוכן להרפתקאה:

חיינו 32 יום באוהלים, שהיו נוחים (לעיתים שידרגתי לבונגלו/חדרון בעלות אפסית), אכלנו יחד בחוץ, נסענו 8,000 ק"מ: היו ימים שקמנו ב-4:30 כדי להתחיל לנסוע ב-6 ולהגיע לפני חשיכה. כמעט כל יום פרקנו אוהל בבוקר הקמנו אוהל (ששוקל מעל 20 ק"ג) בערב.

בתמורה קבלנו זריחות ושקיעות, אוירה טובה, אין ויכוחים על המסלול, השעות, הארוחות וכו', הרבה טבע והרבה כיף.

אוכלוסית המטיילים: הרוב בני 25-35, מארצות "אנגלו-סקסיות": אוסטרליה, ניו-זילנד, קנדה וארה"ב ובודדים מארצות אחרות, הרוב בנות, אקדמאים. הם קבלו ישראלית פנסיונרית בזרועות פתוחות.

תקופה: יולי-ספטמבר היא התקופה היבשה, מה שאומר שאין יתושים! ביולי עדיין ירוק – כשאני טיילתי העצים היו ללא עלים, גם לזה יש יופי מיוחד, העשב נמוך – קל לראות חיות., מה עוד שהן מתרכזות היכן שיש מים. היו לילות ובקרים קרים, ביחוד בסרנגטי, שפליז היה נחוץ בהם.

ספארי בוקר בד"כ 6-10, ספארי ערב 16-19. שעות אור: 6-18:30. לקחת 2 פנסים, למקרה שיתקלקל (לי זה קרה – באפריקה מוכרים פנסים באיכות ירודה).

המקומיים מדברים אנגלית.

ברוב הקמפינגים היה באר והיה WIFI. היו לנו גם לינות ב-Bush.

ניתן לראות תמונות מהטיול שעשיתי בפייסבוק, RIVKA PINKAS.

הערות לגבי המסלול:

---התחלה בניירובי: מומלץ לשלב טיולים בקניה. לא עשיתי זאת כי בקרתי בעבר בקניה. היו שהגיעו לניירובי אחרי טיול באוגנדה (ג"כ הרבה נסיעות) או אחרי טיפוס לקלימנג'רו.

---ניירובי – ארושה - מכתש נגורונגורו – סרנגטי - דר-א-סלאאם, 6 ימים

נתחיל בסיכום: לא ממליצה לעשות קטע זה בתקופה שעשיתי, כי רוב החיות אינן בסרנגטי אלא בקניה. במכתש יש הרבה חיות, אך גם בהמשך הטיול יש הרבה חיות. עדיף להאריך שהות בקרוגר – ראו בהמשך.

יומיים נסיעה מארושה לדר-א-סלאאם: מייגע. לא ראו את הקלימנג'רו. שתי הערים לא מעניינות. הקמפינג בדר-א-סלאאם מצויין: מדרום לעיר, לחוף האוקינוס ההודי. ממליצה להגיע לשם ולעבור עם הקבוצה לזנזיבר.

---זנזיבר 3.5 מים, טיול עצמאי:

הוסטל KARIBO INN (סטון-טאון): זול, במרכז, ארוחת-בוקר טובה. הקבוצה לנה שם לילה ונסעה לצפון. אני נשארתי שם 3 לילות.

סטון-טאון עיר מעניינת: ארכיטקטורה, רחובות צרים, חוף יפהפה, הסטוריה וגלריות.

טיול Spices (חובה!): 15$ - מלבד התבלינים, אכלנו צהריים, נסענו למערת עבדים ואח"כ לחוף ים להתרחץ. יש סלעים, אך אין אלמוגים. 6 שעות טיול.

טיול ל-Prison Island 25$: חוות צבים מרשימה. הצעירים קפצו מהספינה לים ושינרקלו – אני ראיתי שהאלמוגים לא-משהו, ורוב הזמן שטתי. אחה"צ קניתי ציורים אומנותיים בסטון-טאון.

בזנזיבר אפשר לבלות זמן רב: מקום נעים, אפשר לישון אצל המקומיים. הצעירים חזרו מהצפון מרוצים. האלמוגים בחופים המזרחיים ובצפון. ממליצה להישאר כשבוע בזנזיבר.

---מלאווי:

יומיים נסיעה עד לקמפינג היפה הראשון לחוף האגם.

חצי יום נסיעה בהרי-מלאווי (כולל ביקור בעיר יפה) ל-2 לילות בקמפינג שני Kanda Beach לחוף האגם. בערב עשינו מסיבה ולמחרת היה חצי יום טיול בכפרי הסביבה – מלאווי נעימה. האגם היה סוער מעט – כולם השתזפו והתרחצו.

---זמביה 4 ימים:

אחרי יום נסיעה הגענו ל-South Luangwa. ספארי בוקר יפה.

ביום הרביעי בצהריים הגענו לליוינגסטון – עד אז כל הזמן נסענו. עצרנו בצהריים לכשעה, הכננו סלטים ואכלנו צהריים.

שכנתי לאוהל (אוסטרלית בת 55) חייתה 4 שנים באפריקה, רובם בזמביה. היא התקשרה למדריך מקומי מקסים בשם פיליפ, והוא לקח אותנו לספארי מקומי (הלכנו ליד קרנפים לא מאולפים!), ובערב למסעדה של המקומיים ולרקוד – המדריך נשאר עם אחת המטיילות עד 3:30. יש לו חברת ספארי http://www.africanjointtours.com/

[email protected] cell. +260979573764

לסיכום: עם הידע שיש לי עכשו, הייתי בודקת נסיעה עם פיליפ בזמביה, אולי גם במלאווי – אלה ארצות שעדיין מזכירות את אפריקה המקורית.

---אזור מפלי ויקטוריה: Zambia-Livingston, Botswana-Chobe, Zimbabwe-Vic.Falls: הכל מומלץ!

---בוטסואנה - שמורת Chobe: 100 ק"מ מהמפלים - אזור עם הרבה מים וחיות. ספארי ערב, שינה בטבע (אין מקלחות... בלילה שומעים חיות), ספארי בוקר. בהמשך חזרנו לשמורה ועשינו ספארי בשייט – הכל נהדר.

---זימבאואה, מפלי ויקטוריה:

ליד המפלים גרים רק תיירים. הצעירים הוציאו מעל 500$ על כל מיני Adventures אני הלכתי לסוכנות לברר מחיר של שייט ערב, והם ירדו מ-50$ ל-25$... לידיעתכם. לא שטתי, כי היו לי פעילויות יותר טובות:

יום אחד טיילתי בשמורה ובעיר. קראתי ספר טוב ליד הבריכה – גם זה מבורך.

ביום השני לקחנו "מדריך" שלקח אותנו לרחצה בזמבזי. אח"הצ לקח אותנו לעיר של המקומיים, כולל לשוק ולבית שלו.

---Botswana-Okavango delta: מדהים-פסגת הטיול:

יום נסיעה ל-Maun. קניתי מטריה להרפתקאה הזו, ובעקבותי הלכו רבות.

שייט בספינה מהירה לאזור הביצות, משם ב-Makuru (דומה לקיאק)-כל 2 תיירים עם משיט. התמקמנו על אי, עליו בילינו 2 ימים ולילות. מייד הלכנו לטבילה ב"בריכה". בערב, כמובן, ספארי, הפעם שטנו לאי אחר והלכנו.

למחרת-ספארי בוקר, בריכה, ספארי ערב. בלילה: "מופע" של המקומיים שנילוו אלינו.

ביום הבא-ספארי בוקר וחזרה ל-Maun

---יומיים נסיעה לדרום-אפריקה. בלילה השני ישננו בשמורה של ה-Blyde Canion, אחרי שהלכנו לנקודות תצפית על הקניון המדהים, השלישי בגודלו בעולם (אחרי הקניון הגדול בארה"ב וקניון במערב דרא"פ).

---South Africa, Kruger Park

נסיעה לאורל הקניון, בערב-ספארי ערב, שנמשך ללילה.

למחרת – כל היום ספארי, אם כי אחרי 11 החיות מסתתרות.

למחרת נסענו ליוהנסבורג ונגמר הטיול.

הצעה שלי: 2 הספארים בקרוגר עלו לנו הרבה. היו מטיילים שעשו דילים עם חברות אחרות (למשל: bazהחברה של האוטובוס התיירותי בדרא"פ). שילמו פחות עבור כמה ימים בקרוגר. השמורה גדולה ועשירה

---Joburg (Johannsburg)

נשארתי יומיים בהוסטל Brown Sugar – מומלץ! בעיר מתנייעים במוניות!

ביום הראשון לקחתי "טיול מאורגן" (מונית עם תרמילאי נוסף) לסוואיטו ולמוזיאון האפרטהייד. סוואיטו נהייה מקום מהוגן, פרוור רגיל. בית נלסון מנדלה מרגש. המוזיאון מעניין – היינו שם 4 שעות. מספיק לקחת מונית למוזיאון, ואפששר לוותר על סוואיטו.

ביום השני נסעתי למוזיאון אומנות – מה אומר לכם, מתאים לעיר בינונית אצלינו. משם נסעתי למוזיאון אפריקה – המעניין היה איך יוהנסבורג נוסדה. לידו מפתחים את האזור: יש Mall חדש עם מופעי רחוב. חזרתי במונית דרך בית-הסוהר הבריטי: בנוי בתוך הר מלאכותי. מזעזע.

נסיעה נעימה!