יצאנו שתי נשים מעל גיל 50 להגשים חלום ילדות של אחת הנשים לבקר בסיביר אחת דתייה ולא יודעת רוסית והשנייה דוברת רוסית. .

16.7.2019

יצאנו מישראל ב 6:00 בטיסה מישראל למוסקבה. נחיתה ב-10:00 בשדה תעופה בדומודדובו, נסיעה ברכבת איירואקספרס , שתחנתה צמודה לשדה התעופה, לתחנת רכבת פבלצקי. משך זמן הנסיעה 45 דקות. משם נסענו במטרו לתחנת תאטרליינה. לקראת 12:00 היינו בכיכר האדומה. חזרנו ברכבת של השעה 15:00 לשדה התעופה.

טיסה לאירקוטסק (Иркутскב 18:00 זמן מוסקבה והארץ.

17.7 היינו אמורות לנחות ב 6:00 בבוקר5.שעות טיסה אך עקב ערפל נחתנו באולואודה (Улан Удеוחיכינו שעות במטוס הגענו באיחור של 6 שעותהגענו לאירקוטסק לקראת 12:00 בצהרייםלקחנו מונית ללילליסטביינקה (Листвянкаב1800רובל ( מיותראפשר קצת לחסוךולקראת 13:30 הגענו ליעדבית מלון מאייק (Маякלפי בוקינג מדורג כוכביםאך קיבלנו חדרון מחוץ למלון והתאכזבנו כי החדר היה קטן,לא נעיםעלינו בערך קומות ללא מעליתאחריהתארגנות קצרצרה יצאנו למודיעין תיירים שנמצא ממול למלון מייאקמתוך מגוון האפשרויות שנתנו לנו שם בחרנו בשתייםהבנו שניתן להגיע למסלול של רכבת סביב בייקל (КБЖДעם מעבורת לפורט בייקאל (Порт Байкалולמחרת לקחת הפלגה לפסצנקה-Бухта Песчаная. (התכנון היה הפוך וגם הזמנו הדרכה למסלול ומוזאון אך בגלל העיכוב שינינו תוכניות).בסופו של דבר לקחנו אוטובוס עד המעבורת ועשינו מסלול הליכה של קמ (לשני הכיווניםעד המערה הראשונה-פלא הנדסי שנבנה לפני יותר ממאה שנה . המסלול היה מדהיםהלכנו לאורך המסילהעל יד האגםירדנו לחוףבגלל טעות בתרגום לאנגלית בדף של מודיעין התיירים שקיבלנו  בדרך חזרה חזרנו למעבורת לפני הזמן (לכן מומלץ לצלם את הזמנים של המעבורת במעבורת עצמה) .  מבחינת הזמן מעבורת הלוך ב 14:00 וחזור ב 15:45 זה מספיק זמן לעשות את המסלול המהמם הזה.

כבר לא היה לנו כוח להליכה של עוד כשעה עד בית מלון ולקחנו טרמפ עם איש מוזר וקצת מפחיד שסיפר על כך שהוא ישב בכלאהיה מכור לסמים ועכשיו נקי וכותב שירים וחי בשלום עם אלוהים ועם עצמו. הוא נסע לאסוף חברה שנתקעה בליסטביינקה בגלל חוסר מקום באוטובוס חזרה.

לכן ישר שהגענו למקום (בתחנה מול מלון מייאק) נכנסנו מייד וקנינו כרטיסים לאוטובוס חזרה שבו ניסע בערב שלמחרת אותו יום כדי לא להיות במצב הלא נעים שאין מקום באוטובוס.

18.7 ישנו מצוין אחרי כמה לילות ללא שינה וגם התעוררנו מוקדםיצאנו להליכת בוקר בכפר,

לאורך האגם. בקצה הכפר עלינו ליער ושם גילינו ששם הכפר קשור לשם העץ ליסטבניצה (лиственницаשגודל שם והוא נדירהייתה הליכה מאוד נעימה

חזרנואכלנו (חגית רק שתתה קפהויצאנו להפלגה לפישנקה בסירה מהירה (מאוד). היו איתנו ביחד אנשים צעירים ומדריך צעיר מקומי שאוהב את מה שהוא עושהלאורך הפלגה עברנו כפר שנקרא "חתולות הגדולות" (Большие Котыאך בעצם הכוונה לנעלי אסירים שהיו במקום. "קוטיישם של נעלי אסירים במקום מצאו זהב והביאו אסירים לצורך כריית הזהב . אין כביש למקוםניתן להגיע רק דרך המיים.

בהמשך עברנו עוד כפר גדול שנקרא "גולואוסטנוי בכפר יש נחל שנשפך לבייקל ובאביב השפך מתרחב מאוד ואין צמחיה במקוםניסו לבנות שם כפר נופש גדול אך הרוחות החזקות במקום לא איפשרו זאת.

אגם בייקל יפה מאוד. לאורך השייטהנוף על החוף הררי ברובוהרים שמגיעים עד למיםהמדריך מספר שכאן העומק של המים מגיע ליותר מקילומטר.

אחרי כשעתיים הגענועשינו מסלול הליכה למפרץ שנקרא "באבושקה" (Бабушка). יש עוד אחד שנקרא "דאדושקה" (Дедушка). המסלול היה מדהיםהנופים מרהיביםהים ירוקכחולהעצים והיער מדהימים ביופיים. כל הזמן חשבנו על העוצמה והיופי של הטבעבדרך ראינו עצים "נודדים" (ходульные деревья). תופעה מעניינת המתרחשת בגלל הרוחות שמזיזות את החול וחושפות את שורשי העץ ולכן הוא משריש שורשים חדשים בקירבת מקום שבו נשאר החולתופעה זו גורמת לתזוזת העץאחרי המסלול נפשנו בחוף חולי יפה שעל שמו נקרא המקום.

לקראת חמש יצאנו בחזרהעקב הרוח, הגלים היו גבוהים יחסית והפלגה הייתה הרפתקנית קצת אך מקסימה. כשהגענו חזרה לקחנו מזוודות ונסענו לאירקוטסק למלון "Ocharofשהיה מקסיםחדרים נוחיםחדשיםשרות טוב ואדיב.

באירקוטסק השתמשנו במוניותמחיר המונית בתוך העיר עד 200 רובל.

טלפון להזמנת מונית הוא: 500600 (מומלץ שדובר רוסית יתקשר) מונייות פרטיות יכולות להיות יקרות פי כמה. הזמנו מקום לאוטובוס (מינבוס) לאולחון (Ольхонלמחרת בבוקר.

19.7 יום שישייצאנו מאירקוטסק ב 8:00 לכיוון אולחוןתחנת האוטובוס(מיניבוסנמצאת ליד השוק המרכזיהנסיעה הייתה לא פשוטהארוכה מאודשרותים בדרך היו שרותיי 'בול פגיעה'המתנה למעבורת נמשכה בערך שעההנהג היה מקסים אך מאוד זהיר והנסיעה באי לקחה המון זמןיש לזכור שבאי אין כבישים סלוליםבסוף הביאו אותנו עד הכניסה למיניי מלון "שאמנקה" (Шаманкаעל יד החוף בשם סאראיסקי" (Сарайскийבקבלה פגשה אותנו בחורה מתוקה ומייד הסבירה מה אפשר לעשות באילובה הזמינה הפלגה לאיים הקרובים בשבת וביחד הזמנו טיול פרטי ביום ראשון בשש בבוקר לנקודה הצפונית הנקראת כובוי (Хобой) .

המלון היה נעים רק השערים עם נעילה חשמליתלא מתאים לשומרי שבת.

יצאנו להליכה במקום עד כניסת השבת.

20.7 שבת בבוקר עשינו הליכה לאורך החוףראינו את הסלע השמאני (Скала Шаманка). מזג  האויר היה מקסיםנהננו מאוד מהליכהארוחת בוקר לא הייתה מוצלחת.

לובה יצאה להפלגה באוניה גדולה יחסיתבאוניה היו כ- 50 אישהיה יום מקסיםירדנו באי אחד ושם עלינו להר לראות את העמוד הבודהיסטיהמדריכה הסבירה שהגיעו בודהיסטים מכל העולם להתנדב בבנייתו. בהתחלה רצו לבנות באולחון אך השאמנים התנגדו ומזג האויר היה מאד גשום

המון זמן וזה היה סימן לאי הסכמה ואז בא לאמה והצביע על המקום המדויק. כיום במקום יש את העמוד ועכשיו מגיעים המון תיירים לראות אותו.

המשכנו לעוד עצירההפעם ביבשת. עשינו מסלול למעיין מים מיוחדהמים יוצאים מאותו מקורמתפצלים לשני ערוצים ויש להם טעם שונה .כשלובה חזרה מההפלגה הלכנו לכפריש בו הרבה חנויות לתיירים וגם בתי קפהבערב הלכנו לראות את השקיעה ולשחותהמים קרים כמו בנחל דן בצפון.

21.7 יום ראשוןבשש בבוקר הנהג המקומי חיכה לנו לטיול ג'יפים לצפון האי - לכובוי .הדרך עבירה רק לג'יפיםבדרך עצרנו במפרץ חולי ליד שרידי גולג ומפעל דגים שהיום יש בו רק מוזיאון המספר על חיי הדייגים . משם המשכנו לסלעים מיוחדים יפהיפיים שנקראים שלוש האחיםקיימת אגדה מקומית המספרת את סיפורםמשם נסענו לנקודה הצפונית הנקראת בעברית שן הדרקוןהשם המקומי - כובוי . עשינו מסלול הליכה בגשם המלווה בכמויות גדולות של יתושיםאך המקום מדהים ביופיו והוא המקום היחידי על האי שממנו רואים את הימה הגדולההמדריך חיכה לנו עם מרק דגים חם וטעים שבישל בזמן שטיילנו המרק וכוס תה חיממו אותנו ויצאנו לדרך חזרה במסלול אחרעברנו סלע אהבה ותחנה מטרולוגית שעל ידה יש אוהל מונגולי.

חזרנו לכפר בסביבות שעה 12:00מאוד מרוצות מהטיולכעבור חצי שעה הגיע מיניבוס לאירקוטסק. הנסיעה שוב הייתה לא פשוטהשעתיים המתנה למעבורת ופקקים בכניסה לאירקוטסקאך למרות העייפות מייד בהגיענו לעיר לקחנו סיור מודרך פרטי באירקוטסק וזו הייתה ממש חוויהלהפתעתנו גילינו עיר יפהמעניינת ושווה ביקור של יומייםלנו באותו בית מלון Ochagof ולמחרת בבוקר טסנו למוסקבה. כך עבר שבוע מדהים באיזור בייקל הדרומיהרגשנו שבכל מקום שהיינו היה חסר לנו זמן כדי לעשות את הטיול מושלם. לדעתנו היינו צריכות לשהות בליסבינקה שלושה ימים להוסיף סיור במוזיאון ,רכבל ונסיעה ברכבת סביב בייקלבאולחון גם צריך להשהות ימים ולעשות דברים בצורה נינוחה יותר. (יום הגעה ויום עזיבה הם לא ימים לטיול).

באירקוטסק כדאי להיות יומיים ולמי ששומר שבת כדאי לתכנן את הטיול כך ששבת תהיה באירקוטסקמי שלא דובר רוסית צריך לתכנן את הטיול במדויוקמדריכים מקומיים יכולים לדעת אנגלית במלונות יודעים אנגלית אך אנשים מקומיים לרוב לא יודעים אנגלית וכל השלטים כתובים בשפה רוסית.