אטרקציות מרכזיות בסנט פטרסבורג

העיר התרבותית ביותר ברוסיה, שהייתה בירתה מאות שנים נבנתה ע"י מיטב אדריכליה של אירופה וכולה מחווה לאדריכלות הברוק והרוקוקו, הנאו קלסיציזים והמודרניות של תחילת המאה ה-20. כדי לחוות את סנט פטרסבורג צריך לחוות את האטרקציות שלה. לפניכם מדריך לאתרים המרכזיים בעיר
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אטרקציות מרכזיות בסנט פטרסבורג
Depositphotos/Yulenochekk ©

מוזיאונים

מוזיאון ההרמיטאז': אם הנבסקי פרוספקט (Nevsky Prospekt) הם השאנז` אליזה של סנט פטרסבורג, אז מוזיאון ההרמיטאז' הוא הלובר שלה. קשה לתאר את הגודל והעומק האומנותי של המוזיאון, שעומד בראש כל רשימה של אתרי החובה לביקור בעיר. בין קירותיו של ארמון החורף מחוברים להם יחדיו חמישה מבנים המכילים מעל לשלוש מיליון יצירות אומנות. יצירות של ואן גוך ופיקאסו, אמנות אסייתית ועוד עשרות תערוכות מתחלפות לוכדים את תשומת הלב. התסכול היחיד של המבקרים הוא שאין להם די זמן לבקר במרבית התצוגות. מומלץ להצטרף לסיור מודרך או לקבוע מראש את התערוכות שלא רוצים לפספס.

 • כתובת: Dvortsovaya nab. 34
 • שעות פתיחה: ג', ה', שבת וראשון בשעות 10:30-18:00, בימים ד' ו-ו' בשעות 10:30-21:00
 • הגעה: מטרו – תחנת Gostiny Dvor
 • אתר האינטרנט: www.hermitagemuseum.org

המוזיאון הרוסי (State Russian Museum): רבים חושבים שפרט להרמיטאז' די מיותר לבקר במוזיאונים לאומנות בסנט פטרסבורג, מאחר שהוא כה גדוש ביצירות מוצלחות, אולם המוזיאון הרוסי מציג את אבולוציית האומנות הרוסית באופן שמצליח לרתק מבקרים רבים שמגיעים לכאן. בשלהי המאה ה-19 בנו של הצאר אלכסנדר השלישי רכש את ארמון מיכאלבסקי, כדי להציג את אוסף יצירות האומנות המרשים של אביו. יצירות מימי הביניים, ציורים אימפרסיוניסטים, יצירות על רקע השלטון הסובייטי ואומנות מודרנית ממלאים את חלל המתחם. זהו מוזיאון שמציג בצורה בולטת את הזיקה בין האומנות להיסטוריה הרוסית. מלבד ארמון מיכאלבסקי, מועלות תצוגות של המוזיאון בהיכלים נוספים במרכז העיר.

 • כתובת: Inzhenernaya ul. 4
 • שעות פתיחה: ד', ו', שבת וראשון: 10:00-18:00, ב': 10:00-20:00, ה' 13:00-21:00, סגור בימי ג'
 • הגעה: מטרו – תחנת Gostiny Dvor
 • אתר האינטרנט: www.rusmuseum.ru

מוזיאון ביתו של פושקין: בניגוד למוזיאון דירתו הצנועה של דוסטוייבסקי בעיר, דירתו של פושקין במרכז העיר מעידה עליו שהוא היה אדם מוערך ומצליח מאוד בחייו. במרחק של שתי דקות צעידה מכיכר הארמון, אפשר לבקר במקום משכנו של המשורר. פושקין התגורר כאן בשנות השלושים של המאה ה-19, בתקופה שבסיומה הוא נהרג בדו-קרב על ידי גבר שחמד באשתו, נטליה. המקום משומר היטב והעיצוב והסדר משחזרים במדויק את התקופה שהמשורר התגורר במקום. ניתן לחזות בדירה בתצוגות אודות הביוגרפיה של פושקין ויצירותיו הרבות. ישיבה בחצר הנעימה או בבית הקפה הקטן יכולים להיות סיום הולם לביקור כאן.

 • כתובת :12 Naberezhnaya Reki Moyki
 • הגעה: מטרו - תחנת Nevsky Prospekt
 • אתר האינטרנט (ברוסית): http://www.museumpushkin.ru/

אתרים היסטוריים

מבצר פטרוס ופאולוס (Petropavlovskaya krepost): מבצר פטרוס ופאולוס הגבוה הוא גם המבנה העתיק בעיר. עוד לפני בנייתה של סנט פטרסבורג, ב-1703 בנה פטר הגדול באי זאיאצ`י (Zayachy) חומה ומבצר להגנה על האיזור מפני השוודים. בנוסף, פעל במקום בית סוהר פוליטי בו הוחזקו אסירים פוליטיים, לרבות טרוצקי ודוסטוייבקי (כיום פועל כאן מוזיאון Commandant's House). מבקרים במקום יכולים להתרשם מהמבנה, להנות מהנוף בעיר שנשקף, ולבקר הקתדרלה ובתצוגות השונות.

 • כתובת: Petropavlovskaya Krepost
 • הגעה: מטרו – תחנת Gorkovskaya

ארמון יוסופוב (Yusupov Palace): מחוץ להמולת מרכז העיר, על גדות נהר המויקה (Moika), עומד בניין צהוב מאורך, בעל משמעות גדולה בהיסטוריה של העיר. משפחת יוסופוב, אחת המשפחות העמידות והמשפיעות בעיר, התגוררה במקום בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. אירוע חשוב בהיסטוריה שהתרחש כאן הוא הרצחו של גריגורי רספוטין ב-1916 על ידי אנשי אצולה, ביניהם פליקס יוסופוב, לאחר שצבר כוח פוליטי והשפעה על החלטותיו של הצאר. הבית מקושט להפליא, כל החדרים משומרים היטב (ביניהם חדר התיאטרון המרשים) ופרטי העיצוב והארכיטקטורה מעניקים למקום זוהר והדר. ניתן להזמין במקום סיור מודרך ואפשר גם להגיע לכאן במהלך שייט בנהרות העיר.

 • כתובת: Reky Moiky 94
 • שעות פעילות: כל יום בין השעות 11:00-18:00, יש להזמין מקום מראש
 • הגעה: מטרו - תחנת Sennaya Ploschad
 • אתר האינטרנט: yusupov-palace.ru

מוזיאון משחתת אורורה (Avrora): אתר זה מציג את אוניית אורורה, אחת הגאוות הגדולות של הצי והצבא הרוסי במהלך המחצית הראשונה של המאה ה-20. בניית האוניה הושלמה בסנט פטרסבורג בשנת 1900, וכמה שנים מאוחר יותר היא כבר השתתפה במלחמת רוסיה-יפן ונטלה חלק גם במהפכה הבולשיביקית ב-1917. לאחר מלחמת העולם השנייה, התבצע פרוייקט שיחזור ושימור של האונייה, והיא החלה לשמש כמוזיאון ומתקן לימוד ואימון לבית הספר הימי הסמוך. הכניסה לאתר אינה כרוכה בתשלום.

 • כתובת: 3 Petrovskaia Naberezhnaya
 • שעות פעילות: מדי יום, בין השעות 11:00-18:00
 • הגעה: מטרו - Gorkovskaya

כיכר הארמון (Dvortsovaya Ploshchad): מרכזה ההסטורי של סנט פטרסבורג נמצא בכיכר זו. בין הבניינים המרשימים המקיפים אותה, יש לציין את ארמון החורף (Zimniy Dvorets) המהודר, ששימש כמקום משכנם של שליטי רוסיה במשך למעלה מ- 150 שנה. הבניין, המעוצב בסגנון הבארוק, הוקם במאה ה- 18 על ידי ארכיטקט איטלקי. בניינים נוספים, המקיפים את הכיכר הם משרדי ממשלה, ואלה נחצים על ידי שער נצחון עליו ניצב פסל ברזל של כרכרה עם סוסים, המציין את הנצחון במלחמה עם נפוליאון. במרכז הכיכר ניצב עמוד אלכסנדר, אנדרטה נוספת לציון המלחמה בשנת 1812.

כנסיות וקתדרלות

כנסיית הדם השפוך (Khram Spas-na-Krovi): כנסייה זו, הנקראת גם `כנסיית תחיית ישו`, היא אחד מסמליה הבולטים של סנט פטרסבורג ואתר שמככב בגלויות ותמונות של העיר. שמה של הכנסייה ניתן לה, מאחר שהיא נבנתה באתר בו נרצח השליט אלכסנדר השני ב-1881, כך שבנוסף לחשיבות הדתית יש לה גם משמעות היסטורית. הארכיטקטורה מושפעת מאוד מהסגנון הרוסי המסורתי של המאה ה-16, עם כיפות צבעוניות ואריחי חרס. השימוש הניכר במוזאיקה בחלקה הפנימי של הכנסייה גורם להשתקפות אור השמש. הכנסייה הוזנחה במהלך מהפכת התרבות הקומוניסטית וחזרה לאיתנה לאחר שחזור שהחל בשנות ה-70 של המאה ה-20. מחיר הכניסה כ-250 רובל.

 • כתובת: Naberezhnaya Kanala Griboyedova 2
 • שעות פעילות: מדי יום, למעט ימי רביעי, בין השעות 10:30-18:00
 • הגעה: מטרו – תחנת Nevsky Prospekt

קתדרלת יצחק הקדוש: מבנה זה הוא תוצאה של רצונו של הצאר אלכסנדר הראשון ליצור קתדרלה ראוותנית, שתבלוט בתוואי נוף העיר. הארכיטקט הצרפתי אוגוסט מונטפראד, תיכנן את המבנה, שבנייתו ארכה 40 שנה. סימן ההיכר של הקתדרלה היא הכיפה המוזהבת, אך גם מפנים הפסלים, המוזאיקה ומגוון הקישוטים מאפשרים למבקרים לחוש את פאר המקום. במהלך השלטון הקומוניסטי טקסים דתיים חדלו מלהתקיים כאן והמבנה הפך למוזיאון. כיום המקום פועל ככנסייה וגם כמוזיאון. מומלץ לטפס את 300 המדרגות ולהגיע לנקודת התצפית הגבוהה. משרד הכרטיסים נמצא בצד הדרומי של המבנה.

 • כתובת: Isaakievskaya Ploschad 1
 • שעות פעילות: בכל יום, בין השעות 12:00-23:59
 • הגעה: מטרו – תחנת Nevsky Prospekt

קתדרלת פטרוס ופאולוס הקדושים: קתדרלה זו היא חלק ממבצר פטרוס ופאולוס באי זאיאצ`י, אך היא ראויה להתייחסות נפרדת. הקתדרלה הגדולה נוספה כמה שנים לאחר בניית המבצר. זוהי הכנסייה הוותיקה בעיר, שסימן ההיכר שלה הוא המבנה המחודד הגבוה שבראשו עומד הצלב. כמעט כל מנהיגי רוסיה מלפני המהפכה קבורים במתחם הכנסייה. העיצוב הפנימי בסגנון הבארוק הוא מרהיב במיוחד. מוטיבים שונים כגון הבסיס המלבני של המבנה ומגדל הפעמון נלקחו מכנסיות פרוטסנטיות של מערב אירופה. המקום יפה במיוחד בתאורת אחר הצהריים.

 • כתובת: Petropavlovskaya krepost
 • הגעה: מטרו – תחנת Gorkovskaya

גנים ופארקים

גן הקיץ: גן זה הוא נוסד כבר ב-1704 כמתחם נלווה לארמון הקיץ של פטר הגדול. מצד אחד, הגן קרוב מאוד למרכז העיר, אך מצד השני מיקומו על אי קטן, היכן שנהר הפונטקה נשפך לנהר המויקה, מעניק למקום תפאורה אלגנטית ונעימה. צורות עיצוב הגן מושפעות מגני ורסאי, ועשרות הפסלים המפוזרים במקום מוסיפים להילתו כגן היפה בעיר. ניתן לשבת בצל בספסלים לאורך שדרת העצים, לנוח ליד המזרקות ולשתות משקה בבית הקפה במקום.

 • כתובת: Kutuzova Emb 2, Letny Sad
 • שעות פעילות: כל יום: 21:00-10:00
 • הגעה: מטרו – תחנת Gostiny Dvor

גן אלכסנדר: ליד כיכר הארמון במרכז סנט פטרסבורג נמצא גן אלכסנדר, מקום אותו רבים מתושבי העיר נוהגים לפקוד בקביעות בחודשי הקיץ. ב-1874 נחנך הגן במעמד אלכסנדר השני ונקרא על שמו. מי שמעוניין יכול לבקר בפלנטריום הממוקם בחלקו הצפוני של הגן, או לברר לגביי הופעות מוסיקה שמתקיימות כאן. בין לבין אפשר לשבת ליד המזרקה המרכזית, לצפות בפסלים של גוגול וגלינקה ולהמשיך רעננים יותר להמשך שיטוט במרכז העיר.

 • כתובת: Alexandrovsky Park
 • הגעה: מטרו – תחנת Nevsky Prospekt

איי קירובסקי (Kirovsky): בכיוון צפון מערב למרכז סנט פטרבורג ישנם שלושה איים: קאמני (Kamenny), ילאגין (Yelagin) וקרסטובסקי (Krestovski), המהווים יחדיו את איי קירובסקי. עבור מי שרוצה לצאת מהמולת מרכז העיר, לשוט בסירות, לנוח או לעשות פעילות גופנית בפארקים פתוחים, האיים מהווים מקום מפלט אידיאלי. חלק נכבד מעשירי העיר גרים באזור ובלילות הקיץ, גם הם נהנים מאירועי הלילות הלבנים הנערכים במקום.

באי קאמני מומלץ לטייל בסמטאות לאורך התעלות, בילאגין אפשר לשכור סירות ולבקר בארמון, הקרוי של שמו של האי, ובקרסטובסקי אפשר לבקר באיצטדיון הכדורגל הגדול של העיר, כחלק מפארק הניצחון המרשים.

 • הגעה: קאמני – מטרו – תחנת Chyornaya Rechka, קרסטובסקי וילאגין: אוטובוס 71 מתחנת המטרו Petrogradskaya

גני ארמון פטרודבורץ: התופעה של אתרים בסנט פטרסבורג שמקבילים לאתרים מפורסמים באירופה מרחיקה עד לפרבר פטרודבורץ, בפארק שמכונה”ארמון ורסאי הרוסי”. בעיירה המרוחקת כ-30 ק"מ מזרחית למרכז העיר, תמצאו פארק מרהיב עם ארמונות מפוארים ואתר בילוי מוצלח לכל המשפחה. הצאר פטר הגדול בנה כאן את ארמון מונפלזיר ואת ארמון ה-Grand Palace המקורי. המקום עבר מספר שיפוצים ושינויים במאות ה-18 וה-19, סבל מהרס במהלך מלחה"ע השנייה ושוחזר בצורה מוצלחת מיד לאחר מכן.

 הארמון הגדול הוא כיום מוזיאון גדול עם פריטי אומנות וחדרים משוחזרים של השליטים שהתגוררו במקום. `שדרת המים` כוללת כ-150 מזרקות ואת מפל המים הגדול. הילדים במיוחד אוהבים לשחק במזרקות המופעלות על ידי לחצנים (פעיל במהלך חודשי הקיץ). ארמונות ופארקים נוספים מוסיפים והופכים את ההגעה לפטרודבורץ ליום מלא, נטול רגע דל.

 • שעות פעילות: גני הארמון: כל יום: 21:00-9:00, ארמון פטרודבורץ: א', ג'-שבת: 18:00-10:00, ארמון מונפלזיר: חודשים מאי-ספטמבר, א'-ג', ה'-שבת: 16:00-10:30
 • הגעה: סמוך לתחנת הרכבת Baltiisky Vokzal בסנט פטרסבורג יוצאים אוטובוסים בתדירות גבוהה לפטרודבורץ, בנסיעה שאורכת 40-30 דקות.

פנאי ופעילויות

שייט תעלות: לא לשווא נקראת סנט פטרסבורג ונציה של הצפון. אמנם כאן לא חייבים לשוט בסירה בשביל להתנייד ממקום למקום, אך מקורות המים מעניקים לעיר חלק נכבד מיופיה וייחודה. בחודשים החמים של השנה, לרוב ממאי עד אוקטובר, מוצעים טיולי שייט לאורך נהרות ותעלות העיר. סירות קטנות ויאכטות גדולות מתמלאות תיירות ושטות בנהרות הנווה, מויקה ופונטאקה. השייט מעניק זווית חדשה לעיר ומאפשר תצפית יפה על המונומנטים שעומדים לאורך גדות הנהרות.

מעגני סירות גדולים פועלים על נהר הנווה ליד מוזיאון ההרמיטאז', ליד מבצר פטרוס ופאולוס, לאורך נהר המויקה ועל נהר הפונטאקה סמוך לשדרת נבסקי פרוספקט. המחיר לשעת שייט הוא כ-200 רובל, וכמובן שככל שהסירה קטנה יותר והשירות פרטי יותר, המחיר גבוה יותר. השייט בשעות הערב מרהיב ורומנטי במיוחד. כמו כן לא כדאי לדלג במהלך השייט על תעלת גריבדוווה (Griboedova), ממנה אפשר לצפות על כמה מהגשרים היפים של העיר.

סקי : לא כדאי לנסות להאבק בקור ובשלג שעוטף את העיר רגע לאחר שהקיץ נגמר. המנהג המקומי לשחות בנהר הנווה הקפוא הוא אולי קצת מוגזם, אבל ישנם אתרי סקי אטרקטיבים מחוץ לעיר שמציעים פעילות חורפית אטרקטיבית בין הרים מושלגים. בין האתרים המוצלחים אפשר למנות את "העמק הזהוב" בכפר קורוביטסינו (Korobitsino), כ-100 ק"מ צפונית לסנט פטרסבורג, פארק עם פסגות גבוהות וגם מסלול סנובורד מוצלח (אתר אינטרנט: www.zoldolina.spb.ru) , “האגם האדום”, גם הוא בקורביטסינו, בו שיפועים בזוויות חדות במיוחד ופארק אוחטה (Okhta) בכפר סיירגי (Syarghi), כ-15 ק"מ בלבד צפונית מהעיר, המציע שירותים מודרניים במחירים סבירים.

צפייה משחק כדורגל באיצטדיון פטרובסקי: אם בעבר רוסיה פיגרה אחר מערב אירופה מבחינת איכות הכדורגל המקומי, היום זהו אינו המצב. האוליגרכים הרוסיים הכניסו כמויות כסף עצומות בקבוצות המקומיות, וכוכבים זרים שמחים לבוא לשחק במדינה. קבוצת הדגל של סנט פטרסבורג היא זניט, שאט אט מתברגת בצמרת הכדורגל של היבשת. תושבי העיר גאים מאוד בקבוצתם וממלאים את האיצטדיון בכל משחק. משחקי הליגה נערכים בסופי השבוע ומשחקי הגביעים האירופאיים השונים מתקיימים בימי רביעי וחמישי.

 • כתובת: 2-g Petrovsky Island, רובע פטרוגראד (Petrograd)
 • הגעה: מטרו – תחנת Sportivnaya

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סנט פטרסבורג