את הטיול התחלתי לארגן 4 חודשים לפני מועד הנסיעה ע”י חיפוש סוכן מקומי שיתן לי מענה לשירותי קרקע. אחרי בירורים והצעות מחיר מצאתי את חוסיין: הוא סוכן מקומי שנותן שירותי קרקע מנהג+ רכב דרך נהג+ מדריך ורכב ועד תוספת של מקומות לינה.

טלפון: 00-212-668-045140
 אימייל: [email protected]

אני לא רציתי אלא נהג דובר אנגלית. לא אוהבת הסברים יותר מדי. לא רציתי יותר מדי בתי כנסת/ קברי צדיקים וכאלה. אני לא ממוצא מרוקאי כך שאין לי שום בית סבתא לחפש. אוהבת מאד את העיצוב המרוקאי, בדים, קרמיקות, פסיפסים ונסעתי עם הבת שלי שמצלמת.

קיבלנו נהג, מוסטפה, שעל היום הראשון היה לנו חיבור כיפי איתו. בדיעבד הבנתי שזה ממש מזל. היו צחוקים. שמנו מוזיקה שלנו. השמיע לנו מוזיקה שלו. היו שיחות עומק והכי חשוב: היו הרבה רגעי שקט. לא כל הזמן דיבורים. זה חשוב (לנו) מאד כי זה שעות ומאות של קילומטרים.

אחרי קונקשן עצמאי שכלל כמה ימים בפאריז (חוויות כאן) התחלנו בטיול

המסלול:

נחתנו בקזבלנקה בערב.

למחרת מוסטפה הגיע בבוקר. בקזבלנקה עשינו רק סיבוב קצר לצלם ולראות את המסגד הגדול וישר יצאנו. עיר לא מעניינת. עמוסה נורא. חבל על הזמן לבזבז עליה.

משם נסענו לשפשואן.

מקום יפהפה. עיר כחולה שבנויה על הר. הגענו בערב. למחרת טיילנו חצי יום במדינה (=העיר העתיקה) והמשכנו לפז.

לילה הבא היה בפז. היה לנו ריאד (=בית ישן שהוסב למלון/צימר שיטת לינה מומלצת מאד. זה תמיד בתוך המדינה ויש כאלה ברמות ומסוגים שונים). הריאד בפז היה יפה בצורה יוצאת דופן.

קיבלנו חדר שהוא כמעט דירה קטנה ומשגעת. בערב יצאנו לאכול (במסעדה משובחת: Medina Cafe, מרחק הליכה) ולמחרת בבוקר לקחנו מדריך (הנהג סידר לנו את המדריך ואף הוריד לו המחיר עבורנו) לסיור במדינה המאד גדולה וסבוכה. היה ממש נחמד למשך 3 שעות. כשנמאס לנו אמרתי למדריך שאני רוצה לסיים וזהו. ראינו שם את הקואופרטיב לעיבוד עורות, על מיני בעלי מלאכה: עושי תמרוקים משמן אראגן, טוויה ידנית, אריגת שטיחים, מסגד גדול ויפהפה, מדרסה עתיקה, וכל מיני כאלה. היה מעניין. אחרי הצהריים הנהג אסף אותנו ונסענו למקום שנקרא מידלט. בדרך עברנו בעיירה שמכונה שוויץ של מרוקו- איפראן. מידלט מקום חביב שמהווה פשוט עצירה ללילה בדרך הארוכה מפז למדבר סהרה. היה לנו שם מלון קטן מקסים עם מסעדה לארוחת ערב.

היום הבא התחיל בנחת. לא מוקדם מדי. נסענו לכיוון הסהרה. הזמנתי שם מחנה ללינה במדבר. לגבי זה: יש במחירים נמוכים מחנות פשוטים ויש במחירים גבוהים מחנות יוקרה. אין אמצע. חפרתי וחיפשתי המון וכשהבנתי שככה הלכתי על היוקרתי. החוויה כל כך חזקה שהיה שווה לי כל יורו. הגענו בשקיעה למקום במרזוגה שמשם לקחו אותנו (בג'יפ אבל אפשר גם על גמלים) יש לתוך הדיונות המדהימות של הסהרה. מראה שאין לתאר. יופי עוצר נשימה. שקט ואוויר נקי. הגענו למחנה היוקרתי: 8 אוהלי שינה (ברמת מלון: מיטה, רצפה משטיחים בלי טיפת חול, שירותים, מקלחת, חשמל, מים חמים) אוהל חדר אוכל ומאחוריו אוהל מטבח. באמצע פינת זולה גדולה שבמרכזה מקום למדורה.

קיבלו אותנו בתה ועוגיות. ראינו את השקיעה. שכבנו על הגב מול שמיים מלאי כוכבים. ריכלנו בעברית על כל שאר האורחים מכל מיני מקומות בעולם.

אחר כך ארוחת ערב של 4 מנות. ואז בחוץ מדורה וצוות של מתופפים. אחלה ערב. ישנו מצויין וקמנו בשעה 7:00 לראות את הזריחה מאחת הגבעות שמסביבנו. מרהיב. מושלם.

[**הערה חשובה (עריכה. נכתב ב- 15.5.2019):
 לאחרונה נודע לי שממשלת מרוקו הורתה על הוצאת המחנות מתוך הדיונות לשולי הדיונות. נשאר אותו קונספט של לינה וטיולי גמלים בדיונות רק שזה לא להתעורר בבוקר בתוך המדבר עצמו.]

כשחזרנו היה רק 9:00 בבוקר. המשכנו עם הנהג שלנו לכיוון וורזאזאת. בעיקר כדי לא לנסוע מרחק מטורף למרקש.

חייבת לציין שהדרכים ארוכות אבל הנופים יפהפיים. כל איזור מאד שונה ממשנהו. העצירות האקראיות בדרך יפהפיות. אהבנו לעצור לאכול במקומות עממיים לפי המלצות הנהג שלנו. אהבנו לראות את הצד הלא תיירותי של הארץ הענקית הזאת.

בדרך לוורזאזאת עצרנו אצל ברברים שחיים באוהל. שתינו תה (איך לא) ועשינו סיבוב קצת במשק הנודד של המשפחה.

משם למלון בוורזאזאת.

בבוקר היה ממש גשום בכל זאת נכנסנו לאולפני הסרטה שיש בעיר. בהתחלה היינו מאד ציניות בכל הקשור לתפאורות ולפייק הכללי של עולם הסרטים- אבל אז ראינו כפרים ל ימי הביניים, תפאורת ארמון מצרי פנים וחוץ, תפאורות לסטים של יוון העתיקה והמזרח הרחוק, וזה היה מדהים ואיכותי ומטריף.. למרות הגשם השוטף עשינו סיבוב גדול במקום.

בהמשך היינו אמורות לראות את עית בן-אדו אבל בגלל הגשם הנהג חשש שיהיה בלתי עביר לשם ולכן רק צילמנו מרחוק.

המשכנו למרקש. הגענו לריאד נחמד ממש ממש בתוך המדינה במיקום מצויין. הם עשו לי פדיחה רצינית בהזמנת החדר אז אני לא יודעת אם להמליץ עליהם, אבל המיקום היה מעולה (הזמנתי חדר בקומת קרקע. שלחו לי אישור ושאין בעיה. כשהגענו קיבלנו חדר בקומה הכי הכי עליונה, ולא הצליחו להחליף לנו במשך 3 לילות שהיינו שם וגם לא פיצו במחיר).

יום אחד במרקש פשוט הסתובבנו בשוק העצום. קנינו המון דברים. התמקחנו והורדנו מחירים לפעמים עד כדי חצי מחיר.

בערב (היה יום גשום וקר) יצאנו לאכול במסעדה תיירותית עם נגנים ורקדנית בטן (Ksar El Hamra). מקום יפהפה. נפלנו עליו במקרה (ממש קרוב לריאד שלנו) אבל היה ערב ארוך ומושלם עם אוכל מצויין ותוכנית כיפית. אומנם תיירותי אבל איכותי.

ביום השני במרקש הנהג לקח אותנו לסיור במקומות טיפה רחוקים יותר:

גן קקטוסים משגע בעיצוב איב סן-לורן, מסגד גדול ועתיק, גני הארמון של המלך, שער עתיק בחומת המדינה, נסענו בכל מיני חלקים של המדינה, ראינו עוד ארמון שלא בא לנו להכנס אליו אז פשוט הלכנו לאכול בכיכר שליד. סיימנו ברובע היהודי (המלאח) בארמון הבאהיה המקסים מקסים מקסים. שם נפרדנו מהנהג כי כל השאר פשוט היה במרחק הליכה. אחרי הארמון הלכנו לראות את בית הכנסת- היחיד שראינו בכל הטיול והאמת שהיה מאד יפה ומרגש.

היום האחרון לטיול במרוקו היה נסיעה ממרקש לקזבלנקה. מאחר והיה שוב יום גשום טיילנו בעמק האאוריקה שליד מרקש. ביקרנו בבית של משפחה ברברית וזכינו לאירוח כיפי של הכנת תה מסורתית פלוס לחם פרנה עשוי במקום, חמאה ביתית, שמן זית ודבש ופיצוחים לקינוח.

בקזבלנקה ישנו במלון איביס הנפלא שקצת החזיר אותנו לאווירה מערבית ולמחרת טסנו לצרפת לעוד יום שופינג בפאריס ושם הביתה.

לגבי חוסיין ושירותיו:

יצא לנו במזל שהנהג שליווה אותנו ברוב המסע, מוסטפה, היה חיבור מדהים. לקח אותנו לארוחת צהריים אצל המשפחה לו בבית שלו בהרי האטלס. היו איתו באמת צחוקים ושיחות מעניינות והכל במידה.

היחס היה אדיב, דואג. תמיד עזר להכנס ולצאת מהאוטו. היה קשוב לכל בקשה ורצון. ראינו בדך עמקים יפהפייה (עמק הזיז, עמק הטונדרה) ונופי הרים מושלגים. עצרנו פה ליד נהר ושם ל יד אגם.

אחרי שבוע מוסטפה הודיע לנו בעצב שהוא נאלץ להפרד מאיתנו כי הוא חייב לקחת קבוצה אחרת במרקש. היה איזה אילוץ. חוסיין דיבר איתי גם, והבטיח שידאג לי לנהג בכל זמן ומקום שאצטרך.

זה קרה כשהגענו למרקש. הם וידאו איתנו כמה וכמה פעמים שביום הראשון בעיר אנחנו לא זקוקות לנהג. ביום השני דאגו לנו לנהג אחר שהיה באמת מקצועי, אדיב ומקסים. ביום השלישי בדרך ממרקש לקזבלנקה חוסיין עצמו לקח אותנו. וביום של הטיסה בא נהג אחר לקחת אותנו לשדה התעופה.

כל הנהגים היו לפני הזמן ובדיוק במקום שקבנו. כולם דוברי אנגלית טובה.. מצויידים בטלפונים ניידים ואפשר ליצור איתם קשר בווצאפ. הכל מאד מאד נח.

הרגשנו ממש כמו מלכות.

תמיד היה למי לפנות בכל שאלה ובקשה.

הייתי בקשר עם חוסיין החל מ-4 חודשים לפני בטיול. כשסגרנו הוא לא בקש מקדמה. את הכסף נתתי לו כשנפגשנו רק במרקש אחרי 7 ימי טיול מלאים.

ועוד דבר חשוב:

מרוקו נעימה מאד, אנשים חמים ומסבירי פנים. אין שום חשש להגיד שאת מישראל בכל מקום. תמיד התגובה היא חיוך ומילות הזמנה, והרבה פעמים, בעיקר עם אנשים ממוצא ברברי, יש איזה סיפור על שכנים יהודיים של הסבא שהיו חברים טובים של המשפחה.

אין חשש להסתובב במדינות. אין חשש להסתובב בלילה. כמובן שרצוי להתלבש צנוע ולא חושפני ולהיות אדיבים ולא אגרסיביים. נכון לגבי רוב המקומות בעולם ובכלל…

חשוב לדעת: רשמית אפשר לשלם בכרטיס אשראי בריאדים ובמקומות רבים, אך מעשית יעקמו לכם פנים ואף יגבו כמה אחוזים יותר כי זה מה שהם משלמים. כדאי להמנע מתשלום בכרטיס אשראי.