חופשה בקפריסין הצפונית: כל ההמלצות לנופש ביעד מיוחד

צפון קפריסין היא אחד היעדים החדשים והמסקרנים לחופשת בטן-גב, גם לאורך כל השנה. יצאנו לגלות מה מחכה לכם בין סמטאותיה של עיר הבירה לפקושה (ניקוסיה), איפה תקנו חלווה מעולה, מה באמת עושים בחמאם טורקי והיכן תוכלו להתנדנד על ערסל בלב ים?
לירון בונאנו שטרן
|
תמונה ראשית עבור: חופשה בקפריסין הצפונית: כל ההמלצות לנופש ביעד מיוחד
צילום: לירון בונאנו שטרן

היא כל כך קרובה אלינו, הרפובליקה של צפון קפריסין ועם זאת במשך שנים היתה רחוקה ובלתי מושגת. כיום, כששוב ישנה אופציה לצאת ולנפוש בין חופיה המוזהבים, תעשה קפריסין הצפונית את כל שביכולתה לגרום לכם להרגיש בבית, ותארח אתכם כיד המלך.

רק 45 דקות טיסה מישראל ואתם נוחתים בשדה התעופה של לרנקה בצד הקפריסאי. שאטל או מונית יקחו אתכם לאחד ממעברי הגבול, שם יסתפקו לרוב בהצצה מהירה בדרכון שלכם והנה עברתם לצד השני, אל הרפובליקה של צפון קפריסין או כפי שהיא מכונה – קפריסין הטורקית.

לטובת מי שלא מכיר את ההיסטוריה המרתקת של קפריסין, נספר בקצרה כי האי הים תיכוני והנמלים שבתחומו נחשבו תמיד ליעד אסטרטגי עבור כובשים זרים, מעין מחיצה המפרידה בין המזרח התיכון לאירופה. מה הפלא שכמעט כולם עברו פה: צרפתים, ונציאנים, עות'מאנים ואנגלים.

בשנת 1960 זכה האי לעצמאות. אבל השקט והשלווה הנכספים בוששו מלהגיע ומתח שרר בין תושביו היווניים והטורקיים של האי. תושבי קפריסין התחלקו בין רוב קפריסאי ממוצא יווני לבין מיעוט יחסי של קפריסאים ממוצא טורקי.

מלחמת האזרחים שפרצה ב-1974, הותירה את חותמה וחצתה את האי לשני חלקים: מדינת קפריסין הרשמית, שהיא חלק מהאיחוד האירופי, השוכנת בחלקו הדרומי של האי והרפובליקה של צפון קפריסין. - מדינה המוכרת רק בעיני עצמה ובעיני טורקיה, איתה היא מקיימת יחסים הדוקים.

רק בשנת 2004, בעקבות שיחות בין שני הצדדים, חלה הפשרה מסוימת ביחסים, נפתחו תשע נקודות בידוק לאורך הקו הירוק (שהוא כמשתמע משמו, קו ששורטט במפה בצבע ירוק וחוצה בין שני חלקי האי) והחלה תנועת תושבים ותיירים בין שני החלקים. אמנם המצב רחוק מלהיות אידאלי אבל הופתעתי למצוא בין סמטאות לפקושה (Lefkosia), שמה הטורקי של הבירה החצויה ניקוסיה, גם תושבים יוונים קפריסאים רבים. מה יש להם לחפש שם? נגלה בהמשך הכתבה.

שמות כפולים ומשולשים, כך גיליתי במהרה בעודי בוהה בחופים היפהפיים של צפון האי, הם עניין של מה בכך כאן. לכל עיר ומקום בקפריסין הטורקית ישנם מספר שמות (שם יווני, שם טורקי ולעתים אפילו שם בריטי, שנותר מימי השלטון של הוד מלכותה).

לפקושה (ניקוסיה): לגלות את העיר העתיקה והחצויה

עיר הבירה של צפון קפריסין נקראת לפקושה ובצדה היווני היא נקראת ניקוסיה. בעיר קיימות מספר נקודות מעבר גבול רגליות, בהן ניתן לעבור מצד לצד. בלב העיר עצמה, בלב שכונה יפה ומכובדת של בתים פרטיים, ניצבת גדר תיל המפרידה בין שני החלקים, הטורקי והיווני.

לפקושה הפתיעה אותי לטובה וכובשת את התייר בעזרת סמטאות עתיקות וסגנון בנייה מרתק, העמוס בשרידים מכל כיבוש זר שעבר אי פעם באי. האזור עצמו עובר פיתוח מואץ יחסית בימים אלו, תשתית הכבישים בתנופה והבנייה לגובה ניכרת בכל פינה, אולם הנוף עצמו נותר עדיין ראשוני, עתיק וקסום.

ממש במרכז לפקושה, ברחוב Polis sk, נגלתה לעיניי שורה של בתי אבן קטנים ולבנים מרוצפים בפרחים צבעוניים, בצמחים מטפסים וציפורי שיר מזמרות בכל פינה. כשאני שואלת את המדריכה שלנו לפשר העניין, היא מספרת שגידול ציפורי שיר בבתים פרטיים הוא נוהג נפוץ כאן, הציפור מביאה שמחה וצלילים לבית וגם צבעונית ונעימה למראה.

בתים אלו משמשים עד היום את תושבי העיר הוותיקים וצאצאיהם ומכיוון שהם כה קטנים (חדר שינה ומטבח בלבד) רוב החיים החברתיים מתקיימים ברחובות מחוץ לבתים, שם מטפחים התושבים גינות קטנות, שותים קפה עם שכניהם ובעבר גם היו מגיעים עם כדים לבאר העתיקה, שעדיין ניצבת במרכז השכונה. מאוד נעים להסתובב כאן בשקט בין הסמטאות הצרות ולגלות פינות קסומות ונחבאות.

הליכה קצרה מובילה אותנו אל רחוב Girne Cd, המזכיר במשהו את רחובות יפו או ירושלים העתיקה, שורה של מדפי ספרים צבעוניים מושכת את תשומת לבנו ואנחנו מוצאים את עצמנו בבית קפה מקסים Rüstem Kitabevi, השוכן במבנה ששימש בעבר את הספרייה העירונית וקיים כאן מ-1937. כיום עוצב המקום מחדש למתחם ייחודי הכולל גם מסעדה בקומה השנייה, גלריית אומנות וגינה פנימית נעימה. מי שיעלה לקומה השנייה, יזכה גם לנוף מקסים במיוחד של מבנה השלטון המקומי, בניין עתיק אך משומר היטב. כתובת: Girne Cd. 

מכאן בכמה צעדים אנחנו נכנסים אל סמטאות האזור העתיק של לפקושה, הבזאר המכונה Arasta, בין חנויות מזכרות התיירים לדוכני הגלידה המקומית Mardo, שמכינים מחלב עשיר במיוחד. המדריכה המנוסה שלנו מצביעה על נקודת הבידוק הקרובה, ממש כמה פסיעות מאיתנו ובצד היווני אנחנו מבחינים בתור ארוך של קפריסאים ממוצא יווני שמעוניינים להיכנס לצד הטורקי. כשאני שואלת לפשר הדבר היא מספרת שבשל המחירים הזולים בצד הטורקי (המטבע המקומי הנהוג הוא לירה טורקית) רבים מתושבי ניקוסיה עוברים לצד השני ובאים להסתפר, להתגלח ואפילו למלא דלק במכוניות. ואכן נראה שלמרות שבאופן רשמי אין באמת מגע בין שני צידי האי, התושבים שלו מספרים סיפור אחר לגמרי וחיים את חיי היומיום בשני הצדדים של העיר החצויה.

אטרקציות נוספות שאסור להחמיץ בעיר הם המסגד העתיק סלימייה (Selimyi), שאולי יזכיר לכם במבנה החיצוני קתדרלות אירופאיות גותיות ואכן היתה זו בעבר קתדרלה שצריחיה מיתמרים אל על. עם הכיבוש העות'מאני, הוסבה הכנסייה למסגד העירוני של לפקושה. בכיכר הגדולה שלצד המסגד מתקיימות הופעות מוזיקליות בשעות הצהריים והערב ועל קירות הבניינים שמסביב, תגלו אמנות רחוב צבעונית ומרתקת. זה בדיוק המקום לנשנש משהו טעים בין הדוכנים המקומיים, את הבייגלה העגול עם השומשום למשל – הסימיט והקפה הטורקי האותנטי – טורקיש קופי.

ממש במרחק של כמה דקות הליכה, שוכן מתחם Buyuk Han העתיק. מיד כשתיכנסו בשער האבן המפואר, תתגלה בפניכם חצר ענקית ריבועית ומרשימה. בקומה הראשונה שוכנים בתי קפה ומסעדה שעמוסים כמעט בכל שעה. זהו אחד המקומות המומלצים לטעום את הכיסונים הטורקיים, ה"מנטי" (הרביולי המקומי אם תרצו),שמכינים כאן בעבודת יד מיומנת לעיני הסועדיםוממלאים בבשר, בצל מטוגן או גבינה מקומית מתוקה. בקומה השנייה יחכו לכם שלל גלריות קטנות וחנויות מזכרות קצת יקרות.

אל תעזבו את העיר לפני ביקור בשתי חנויות עתיקות שממוקמות ממול למסגד סלימייה: חנות הקפה Ozerlat Turkish Coffee ובסמוך אליה, מעדנייה קטנה המוכרת את גבינת החלומי ואת החלווה המקומית הטעימה. את הקפה יטחנו לכם על המקום ואת החלומי יארזו לכם בוואקום, שתוכלו לקחת הביתה. את החלווה המדהימה אין טעם לארוז, ממילא תנשנשו את הכל בדרך. כתובת: Arasta Sk, Lefkoşa

אטרקציות נוספות בקפריסין הצפונית

האם תמיד חלמתם על ג'קט עור (לא מקורי) או חיקוי של תיק “מייקל קורס”? החנויות הקטנות של עיר הנמל העתיקה קירניה (Kyrenia) או בשמה הטורקי “גירנה”, מחכות רק לכם עם שלל “העתקים” של פריטי מעצבים ועשרות סוגים של רחת לקום.

קירניה היא עיר נמל עתיקה השוכנת לאורך החוף הצפוני של קפריסין. סמוך אליה ממוקמים רוב המלונות והריזורטים המפוארים, אליהם מגיעים תיירים מכל העולם ומישראל גם. העיירה עצמה עוברת כעת פיתוח מואץ והוקמו בשטחה מספר אוניברסיטאות ונבנים בה בתי קומות מהודרים. אבל האזור העתיק נותר בעינו, עמוס בסמטאות צרות, בתי קפה וברים שמתחבאים מאחורי בתי אבן עתיקים ומרינה שוקקת חיים ומלאה במסעדות דגים. מומלץ מאוד לשבת לדג טרי שמשו הבוקר מהים או לקפה (טורקי), לקראת שעת השקיעה המרהיבה.

טירת קירניה העתיקה (Kyrenia Castle) – מצודה עתיקה ומרשימה בת אלפי שנים, שהוקמה על ידי הצלבנים בסמוך לנמל העתיק של קירניה, במאה הרביעית לפני הספירה.

פמגוסטה – אחת מהערים המרכזיות של קפריסין הצפונית הממוקמת במזרח האי. פמגוסטה היתה בעבר לוקיישן אהוב ופופולרי לחופשות עבור תיירים מכל העולם. בשנת 1974 בזמן מלחמת האזרחים, ננטשה העיר על ידי תושביה היוונים ובתוכה שוכן עד היום מתחם מגודר וסגור של עיר רפאים הנטושה הנקראת ורושה, שאיננה פתוחה לתיירים והיא שטח צבאי סגור מאחורי גדר תיל. העיר עצמה חוזרת כיום לפעילות והתיירים אט אט חוזרים אל סמטאותיה. ותמצאו בה מרכז שוקק חיים עם בתי קפה, מסעדות, חנויות ושוק עתיקות מרשים.

איפה לנים? מה עוד עושים פה? והיכן תמצאו ערסל בלב ים?

כל מי שמתגעגע למלונות המפנקים על בסיס הכול כלול באנטליה, ימצא בקפריסין הצפונית את מבוקשו. את כל רצועת החוף שמדרום לקירניה, ממלאים בתי מלון וריזורטים מפוארים מכל הסוגים. אחד מהם הוא האלקסוס (‪Elexus Hotel & Resort & Spa‬), ריזורט שנפתח לפני כארבע שנים בסמוך לקירניה ונחשב לאחד המלונות המובילים בצפון האי, עם אולם הופעות ענק המארח אמנים מכל העולם (כמו פארוק כוכב הסדרה “הכלה מאיסטנבול”), קזינו מפואר ורצועת חוף שקטה ומבודדת.

במהלך חופשה במלון, תוכלו לעשות את כל הדברים הכייפים שאין לכם זמן לעשות בחיי היום יום. הריזורט גם מאוד מתאים למשפחות עם ילדים קטנים וגדולים. תוכלו לגלוש במגלשות בפארק המים הצבעוני שהוא חלק ממתקני המלון או אפילו להשאיר את הילדים לכמה שעות במועדון ילדים ייחודי, עם מדריכים מנוסים ושלל פעילויות מגוונות במיוחד עבורם. בערב תוכלו לשחק באולינג בחדרי המשחקים המיועדים למבוגרים ואפילו לצפות באחד מהסרטים המוצגים מדי יום באולם הקולנוע הקטן של המלון.

שטחו של המלון הוא עצום והוא יכול לאכלס אלפי נופשים. תשמחו לגלות שגם כאשר המקום בתפוסה מלאה, מסביבכם תמצאו בעיקר שקט ושלווה. המתחמים הציבוריים ירוקים ומטופחים וביניהם פזורות חמש בריכות שחייה, שלושה חופי ים פרטיים (אחד מיועד למבוגרים בלבד) וגולת הכותרת – מזח פרטי עם מיטות שיזוף וערסלים מיוחדים התלויים מעל מי הים הצלולים. (הגישה לקאבנות הפרטיות היא בתשלום נוסף).

ועוד לא דיברנו על החמאם הטורקי והספא. כאן יקרצפו אתכם מכל עמל היום ויירחצו אתכם ביסודיות בחדרי החמאם המפואר העשויים שיש אפור. יש גם אינספור טיפולים בעלי אופי מערבי יותר כמו עיסויים וטיפולי פנים, במחירים זולים יותר מאשר בישראל לדוגמה.

ומה אוכלים כאן? מה לא! עשרות סוגי קבב, סלטי חצילים בכל הצבעים ואין ספור מיני מאפים ולחמג'ון חמים מהטאבון, ירקות טריים, סלטים וזאת רק ההתחלה. המלצה אישית – אל תחמיצו את הבקלוואה הביתית בטעם שוקולד, מדובר בקינוח אלוהי.

אל האטרקציות השונות בקפריסין הצפונית תוכלו להגיע באמצעות יום טיול מאורגן עם או בלי הדרכה (מומלץ מאוד עם) או במונית ישירה מהמלון. כ-10 דקות נסיעה למרכז העתיק של קירניה, 40 דקות נסיעה ללפקושה וכשעה ורבע נסיעה ללרנקה לשדה התעופה, כולל נקודת הביקורת במעבר. התחבורה הציבורית באזור הזה של האי עדיין לא מספיק ממוסדת ונוחה, וזמני הנסיעה בין עיר לכפר עלולים להיות ארוכים.

והעיקר? פשוט לשבת מול חוף הים ולתפוס שלווה, הזדמנות נהדרת לעשות איתחול מחדש לגוף לנפש, לקחת נשימה עמוקה ולגלות שאפשר, ולו רק לזמן קצר - לחיות קצת אחרת.

הכתבת היתה אורחת ‪Elexus Hotel & Resort & Spa‬ 

יעדי הכתבה

אטרקציות בקפריסין

מלונות ומקומות לינה בקפריסין

מדריכים ונותני שירות בקפריסין

נהגים בקפריסין

הזמנת חופשה לקפריסין

כתבות מומלצות עבורך על קפריסין

כתבות ומדריכים לחופשת סקי

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע