שמורת פליטביצה - מחול הצבעים בטבע

שמורת פליטביצה היא אחת משמורות הטבע היפות בעולם ואטרקציה תיירותית פופולארית בקרואטיה. בשטחי הפארק אגמים מרהיבים, מפלים אדירים והמון ירוק. אז התכוננו למראות מופלאים, מרשימים ובלתי נשכחים!
ליאור כהן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: שמורת פליטביצה - מחול הצבעים בטבע
© הילה פלמנבאום

מידע כללי על השמורה

שמורת פליטביצה (Plitvička jezera) היא שמורת טבע מיוחדת ויפהפייה הממוקמת בין זגרב (Zagreb), בירת קרואטיה לזאדאר (Zadar), ורבים מגדירים אותה כגן עדן לאוהבי הטבע ונופים, ולא בכדי. השמורה הפכה לפארק הלאומי אגמי פליטביצה (Nacionalni Park Plitvicka Jezera) בשנת 1949 ובשנת 1979 הוכרזה כאתר מורשת עולמית, על ידי ארגון אונסק"ו.

בשטחי השמורה שוכנים 16 אגמים עיקריים, הממוקמים ברמת פליטביצה, בין הר ליצ'קה פליישביצה (Lička Plješevica), הר מלה קפלה (Mala Kapela) והר מדוודג'ק (Medveđak).

האגמים בשמורה מתחלקים לשתי קבוצות: עילית ותחתית, כאשר בחלק העליון נמצאים 12 אגמים ובחלק התחתון ארבעה אגמים. כולם מחוברים ביניהם במפלים יפהפיים ומרהיבים. השטח הכולל של 16 האגמים הוא כשני קילומטרים.

האגם הראשון הוא אגם פרושצ'ה (Prosce), אשר נוצר מניקוז של נהר מטיקה (Matica), הנשפך אליו מדרום. המים נשפכים מכאן במפל של 13 מטרים, לסדרה של ארבעה אגמים קטנים, שמתחברים במפלים, עד שהם מתנקזים לאגם גלובץ (Galovac). יש האומרים כי אגם זה הוא הכחול ואף היפה ביותר מכל האגמים בשמורה. סדרה נוספת של אגמים ומפלים מגיעה לאגם קוז'אק (Koziac), האגם הגדול בשמורה. אגם קאלודירובאץ (Kaludjerovac) הוא האגם האחרון.

הפארק הלאומי מיוער בצפיפות רבה ורק עצי האשוח שבשטחו תופסים מעל 70% מהשטח. הוא משתרע על פני כ-295 אלף דונמים, כאשר מתוכם 220 אלף דונמים של יער ו-2,170 דונמים של אגמים. בנוסף, בפארק מגוון בעלי חיים, כגון: ציפורים, דגים, דובים, זאבים, שועלים, חמוסים, חתולי הבר ועוד.

בשמורה מעל 90 מפלים הנמצאים בגבהים שונים ובעוצמות שונות. האגמים בשמורה נוצרו בתהליכים קרסטיים איטיים, במהלך עשרות אלפי שנים. הם נפרדים זה מזה באמצעות סכרים של סלעי משקע, אשר נוצרו כתוצאה מפעולת אצות, חיידקים וטחב. לאגמים בשמורה שלל צבעים, החל מירוק, טורקיז, כחול ואפור, זאת בהתאם להרכב המים ושבירת אור השמש. שימו לב, בחודש יוני כמות המים בשיאה והמקום שוצף במים.

הכניסות והמסלולים בפליטביצה

לשמורה שתי כניסות ואין מעבר של כלי רכב. בפארק קיימת תחבורה פנימית באמצעות קרוניות חשמליות ו/או שייט במעבורות על האגמים, וזה כלול במחיר הכניסה לפארק. בכניסה לפארק תוכלו לראות מפה גדולה עם כל סוגי המסלולים, אשר מסומנים באותיות וגם על גבי הכרטיסים קיימת מפה קטנה. מכל כניסה יוצאים שלושה מסלולים, וכל מסלול מסומן בצבע אחר, כך שקל לעקוב אחר השילוט בשבילים. מומלץ להגיע מוקדם לשמורה ולהיות בין ראשוני המבקרים, לפני שמתחילים להגיע המוני התיירים והקבוצות.

ניתן לבלות בפארק יום שלם, אך לרוב, מסלולי ההליכה בשמורה אורכים כארבע-חמש שעות ואף יותר, תלוי בקצב ההליכה ובכמות ההפסקות במהלך הדרך. הצטיידו בתיק גב קטן, נעליים נוחות, מים וניתן להביא אוכל למהלך היום, למרות שבשטחי השמורה מסעדה או שתיים.

אם תבחרו להתחיל את המסלול מהכניסה הראשונה, הצפונית, אתם תהיו עם הפנים לכיוון מפלים. רבים ממליצים על מסלול C. קחו בחשבון כי רוב ההליכה היא בצל, אך גם יש קטעי הליכה בשמש. אם אתם נכנסים מהכניסה השנייה, מסלול H הארוך מומלץ על פי רוב, כאשר רובו בירידה, מהמפלים העליונים ועד לתחתונים. מסלול זה אורך כשש-שבע שעות. קחו בחשבון כי הנגישות לשירותים ציבוריים נמוכה בשמורה, מאחר שקיימים שירותים רק בכניסה, ביציאה ובתחנת המעבורת של המפלים התחתונים (תחנה P3). בשאר השמורה אין שירותים בכלל. נקודות העצירה של המעבורות מסומנות כך: P1, P2, P3. נקודות העצירה של האוטובוסים מסומנות כך: ST1, ST2, ST3, ST4.

שעות פעילות ומחירים

השמורה ממוקמת כ-30 דקות נסיעה מהעיירה סלון (Slunj) וכשעתיים נסיעה מזאגרב (Zagreb). ליד כל כניסה קיימת חנייה בתשלום של שבעה קונות לשעה. הפארק פתוח בכל ימות השנה מהשעה שמונה בבוקר ועד השעה שש בערב (ניתן לקנות כרטיסים עד השעה 15:30).

מחיר הכניסה לשמורה מתחלק על פי חודשי השנה: מחודש ינואר ועד סוף מרץ ומנובמבר עד סוף דצמבר המחיר הוא 55 קונות למבוגר, 45 קונות לסטודנטים, ילדים בגילאי 7-18 העלות 35 קונות וילדים עד גיל שבע הכניסה בחינם.

מחודש אפריל ועד סוף יוני ומספטמבר ועד סוף אוקטובר המחיר הוא: 110 קונות למבוגר, 80 קונות לסטודנטים, ילדים בגילאי 7-18 העלות היא 55 קונות וילדים עד גיל שבע הכניסה בחינם. בחודש יולי ועד סוף אוגוסט המחיר הוא 180 קונות למבוגר, 110 קונות לסטודנטים, ילדים בגילאי 7-18 העלות 80 קונות וילדים עד גיל שבע הכניסה בחינם. אתר אינטרנט: www.np-plitvicka-jezera.hr/en

לתחילת הכתבה

רוצה לקרוא עוד על טיול לקרואטיה? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה