7 ימים ברוקים הקנדיים

נוסעים לקנדה? מגיעים לרוקיס? לפניכם מסלול מעגלי ברכב - יציאה וחזרה מ-/אל שדה``ת הבינ``ל בעיר קלגרי. הטיול הוא בדגש מיוחד על טבע ועל צפייה בבעלי חיים.
אוהד ארזי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: 7 ימים ברוקים הקנדיים
Thinkstock Imagebank ©

רקע כללי

גיאולוגיה: הרוקים הם רצועת רכסי הרים החותכת את חלקה המערבי של יבשת צפון אמריקה מדרום לצפון, ממקסיקו ועד אלסקה. ההרים מורכבים בעיקר מסלעים רכים כגון גיר, קירטון ודולומיט, ולכן בולטות בהם תופעות של בליה טבעית (ארוזיה). הבליה, אשר נוצרה ברובה בעת נסיגת הקרחונים אשר כיסו את צפון אמריקה בעידן הקרח האחרון, מעניקה להרי הרוקים את צורתם המשוננת והדרמטית. הפארקים הלאומיים: הנוף הייחודי וערכי הטבע של הרוקים הקנדים מוגנים במסגרת ארבעה פארקים לאומיים, היוצרים יחדיו רצף טריטוריאלי מוגן. הפארקים הם: Banff / Jasper / Yoho / Glacier. הפארקים מנוהלים ע"י רשות הגנים הלאומיים הקנדית (Parks Canada ), אשר מפעילה מספר מרכזי מבקרים בכל אחד מהפארקים. הפקחים במרכזי המבקרים יוכלים לסייע במתן מידע על מסלולי טיול, הזמנת מקומות לינה ואף מפרסמים תחזיות עדכניות של מזג האוויר. מומלץ מאד להיעזר בהם.

קנדה וקלגרי (Calgary): ישראלים אינם חייבים באשרת שהיה לקנדה. היתר שהיה לתקופה של 6 חודשים ניתן אוטומטית בשדה התעופה או במעבר הגבול היבשתי (מול ארה"ב). הדולר הקנדי שווה 0.65 דולר אמריקאי לערך. כל המחירים במוזכרים בסיכום זה נקובים בדולר קנדי. קלגרי היא עיר בינונית בגודלה, בחלקה המערבי של קנדה, ומגיעות אליה טיסות ישירות מיעדים שונים מאירופה, ארה"ב ומקנדה עצמה.

לתחילת הכתבה

מזג אוויר

למזג האוויר השפעה משמעותית על אופי הביקור ברוקים הקנדים, והוא נוטה להיות הפכפך בשל ההשפעות האקלימיות של ההרים. העונה המומלצת לביקור היא הקיץ, מאמצע/סוף יוני ועד לסוף אוגוסט. בעונה זו מזג האוויר יציב לרוב, יורד מעט גשם (1-2 ימים בשבוע) והטמפרטורות הממוצעות הן 20-25 מעלות ביום ו-10-12 מעלות בלילה. בעונת הקיץ הפריחה בשיאה, ומרבדים של פרחי בר צבעוניים מכסים את מדרונות ההרים. עם זאת, עונה זו מביאה עימה מבול של תיירים מרחבי העולם - מקומות הלינה מתמלאים ומתייקרים, ולעיתים נוצרי עומסי תנועה בדרכי התחבורה. עונה נוספת מומלצת היא תחילת הסתיו, מתחילת ספטמבר ועד לאמצע אוקטובר.

גם בעונה זו לא יורד הרבה גשם יחסית, והימים ממשיכים להיות חמימים ובהירים לרוב. הטמפרטורות ביום נעות סביב 20 מעלות, ובערך 5-10 מעלות בלילה בממוצע. בסתיו ניתן להנות משינוי צבעי העלים בחלק מהיערות באזור - מירוק לאדום ולבסוף לצהוב. גם האביב (מאי ועד אמצע יוני) מהווה תקופה נוחה לביקור, על אף שהוא נוטה להיות יותר גשום. כלל האצבע הוא להיות מוכנים לכל בכל עת - מומלץ תמיד לקחת עמכם מעיל גשם קל בתיק או ברכב, וכן שכבת ביגוד חמה (ויבשה!) נוספת. בקיץ הימים ארוכים מאד - השמש זורחת בערך ב-04:00 ושוקעת אחרי 21:00.

לתחילת הכתבה

לינה

בשיא עונת הקיץ (יולי-אוגוסט) מומלץ להזמין מקומות לינה מספר ימים ואף שבועות מראש. בתוך מתחם הפארקים הלאומיים עצמם קיימים 4 סוגים מרכזיים של מקומות לינה:

 • מלונות: יחסית יקרים (החל מ-150$ ומעלה) ומועטים. ברוקים קיימים מספר מלונות פאר נפלאים - בעיירות באנף (Banff), ג`ספר (Jasper) ולייק לואיז (Lake Louise).
 • אירוח כפרי / Bed & Breakfast: ברוקים ישנם עשרות B&Bs נעימים. המחיר נע בין 75-150$.
 • בתי הארחה / הוסטלים: רשת Hostelling International מנהלת כעשרה בתי הארחה ברחבי הרוקים. כולם כוללים חדרים משותפים (Dormitory), ורובם כוללים גם חדרים פרטיים וחדרי משפחות. המחיר נע בין 15-25$ לאדם ללילה.
 • קמפינג: ברוקים ישנם אתרי קמפינג רבים. חלקם מוסדרים ונמצאים בעיירות עצמן, וחלקם נמצאים לאורך מסלולי הטיול הרגליים (Wilderness Camping). עלות הלינה באתרי הקמפינג לרוב נעה סביב 10-15$ לאוהל זוגי ללילה.

מרכזי המבקרים יכולים לסייע במציאת מקומות לינה ברגע האחרון, אך מומלץ כאמור להזמין מקומות לינה לימים הראשונים לפחות, באמצעות הטלפון / אינטרנט.

לתחילת הכתבה

תחבורה, אוכל ובעלי חיים

הדרך הנוחה ביותר לטייל ברוקים היא באמצעות רכב פרטי מושכר. מומלץ להשכיר את הרכב משדה התעופה בקלגרי עצמו, ולהחזיר את הרכב לאותה נקודה. קיימת גם אפשרות לשכור רכבים בתור הפארקים הלאומיים עצמם, אולם המחירים גבוהים יותר. בכל מרכזי המבקרים ניתן לרכוש מפות דרכים מצויינת, וכן להתעדכן במצב הכבישים (בשל שלג / גשם / פקקי תנועה ועוד). לעוד המלצות לנהיגה בפארק הלאומי באנף ובכלל, לחצו כאן.

בעיירות ג`ספר ובאנף קיימות מסעדות רבות והמבחר מגוון. מחוץ לעיירות אלו קיימות מעט מאד מסעדות. בג`ספר ובבאנף ישנם גם סופרמרקטים, כאשר כל בתי ההארחה וחלק מה- B&Bs מאפשרים שימוש במטבחים משוכללים (כולל כלי בישול והגשה). מומלץ להכין מראש ארוחת צהריים ארוזה בכל בוקר, ולעצור להפסקת צהריים באחת ממאות נקודות העצירה ברוקים. כך תוכלו ליהנות מארוחה על שפת אגם טורקיז מהמם או בצל קרחונים המשתפלים ממורדות ההרים.

מעטים הם המבקרים אשר שוהים לפחות שבוע ברוקים ולא זוכים לראות בדוב הזולל גריגירי יער בצד הדרך או באיל קורא (Moose) ענק נופש באגם. ריבוי בעלי החיים והסיכוי הגבוה לצפות בהם מהווה אחת מהאטרקציות המרכזיות של הרוקים. באופן מפתיע, המקום הטוב ביותר לצפות בבעלי חיים הוא דווקא מהרכב, שכן הכבישים הצדדיים ברוקים הקנדים עוברים בתוך אזורי המחיה של כל היונקים הגדולים באזור (דובים / איילים / צבאים וכו`). אזהרה: הרוקים הקנדים אינם גן חיות! בפארקים הלאומיים קיימים בעלי חיים רבים, כולם חופשיים ופראיים וחלקם עשויים להיות מסוכנים. אין להתקרב למרחק של פחות 20 מטר מיונקים גדולים, ואין להאכיל שום בעל חיים בשום מקרה. כדאי לקרוא את עלון המידע של רשות הפארקים הקנדית כדי לדעת איך להתנהג במצב של מפגש עם בעלי חיים תוקפניים.

לתחילת הכתבה

מסלול ל-7 ימים ברוקים הקנדיים

יום 1#: קלגרי - הפארק הלאומי באנף
 נחיתה בשדה"ת של העיר קלגרי(Calgary) ויציאה ברכב שכור מהשדה. על אף שקלגרי עצמה היא עיר מעניינת ונעימה, סיכום זה מתמקד ברוקים עצמם, ולכן לא נתעכב בעיר ובסביבותיה. מאזור השדה חפשו את השילוט לדרך מהירה מספר 1 -( Trans Canada Highway #1) לכיוון מערב. העיירה באנף (Banff), הפנינה בכתר התיירות של הרוקים הקנדיים, נמצא כ-138 קילומטר מערבית לקלגרי. באנף היא העיירה ה"אמיתית" היחידה ברוקים, והיא נעימה ומפנקת מאד. מומלץ לבלות את היום הראשון בעיירה עצמה, ולבקר אחה"צ ב-Sulpher Mountain Gondola, רכבל אשר מטפס לראש אחד הפסגות הגבוהות באזור. בפסגה עצמה יש נוף מהמם ומספר מסלולי הליכה קצרים. בערב כדאי לנפוש במעיינות החמים שנמצאים סמוך למתחם הרכבל (Upper Hot Springs). המעיינות פתוחים עד שעה 2300 בקיץ והכניסה בתשלום. לעוד מידע על מסלולי הליכה באזור באנף לחצו כאן. לינה בעיירה באנף.

יום 2#: הפארק הלאומי באנף וסביבתו
 את היום הזה מומלץ להקדיש לטיולי הליכה קצרים באזור באנף. ניתן להשיג מפות והמלצות למסלולי הליכה במרכזי המבקרים, וכן באתר רשות הפארקים. מסלול נחמד שלקוח בערך שעה לכל כיוון יוצא ממרכז העיר ל-Tunnel Mountain. אחר הצהריים ניתן לבקר ב-Vermillion Lakes שנמצאים מעט מערבית לעיירה (בערך 15 דקות נסיעה). באגמים אלו מתרכזים בשעות הערב בעלי חיים רבים (בעיקר עופות ואיילים), ויש גם סירות קאנו להשכרה ומסלולי הליכה קצרים. לחלופין, ניתן להצטרף לסיורים מאורגנים של שיט רפטינג או קאנו. הרפתקאה מומלצת במיוחד היא שיט רפטינג בנהר Kicking Horse - תהיו מוכנים להירטב! מסעות שיט רגועים יותר, שמתאימים גם למשפחות עם ילדים קטנים, יוצאים כל יום במורד נהר ה-Kootenay היפיפה. בשני המקרים, יש סיורים של חצי יום או של יום שלם, והזמנות יש לבצע במרכז המבקרים בעיירה באנף עצמה, ביום לפני השיט. לינה בעיירה באנף.

יום 3#: מבאנף לאזור לייק לואיז
 כדאי לצאת מוקדם בבוקר לכיוון צפון בכביש צדדי שנקרא Bow Valley Parkway (כביש 1A). כביש זה נחשב לאחד המקומות הטובים ברוקים לצפות בבעלי חיים, ולכן כדאי להשכים קום. בדרכם צפונה תעצרו באתר שנקרא Johnston Canyon. בקניון זה יש מסלול הליכה נפלא שחצוב לאורך קירות הקניון, וכולל גשרים ומעברים עיליים מעל לנהר. הדרך עצמה היא כבושה וקלה. אחר הצהריים תגיעו לאזור Lake Louise - אחד האגמים הגדולים ביותר ברוקים. סביב האגם יש שפע של פעיליות (מסלולי הליכה, השכרת סירות קאנו ועוד), ובעיקר כדאי להירגע וליהנות מהנוף. במרחק 15 דקות נסיעה מלייק לואיז עצמו, יש אגם נוסף, יפה עוד יותר, שנקרא Moraine Lake. שני האגמים מוקפים ברכסי הרים גבוהים, המעוטרים בקרחוני ענק. לינה בעיירה לייק לואיז.

יום 4#: דרך הקרחונים - ה-Icefields Parkway 
 יום זה מספק את הנופים המדהימים ביותר של הטיול כולו. בבוקר כדאי לצאת לכיוון צפון על גבי כביש 93 (Icefields Parkway), המקשר את העיירה לייק לואיז לעיירה ג`ספר שנמצאת 230 ק"מ צפונית אליה. בערך כחצי שעה צפונית ללייק לואיז חפשו את השילוט לאגם Peyto, שנחשב (בצדק!) לאחד האגמים הקרחוניים היפים בעולם. השכם בבוקר פני האגם כמראה, המשקפת את הקרחונים וההרים סביבו, ובהמשך היום מימיו מקבלים גוון טורקיז מהמם. חצי שעה צפונית לאגם נמצא מרכז המבקרים של ה-Columbia Icefield, שדה קרח שמשתרע על פני שטח של 325 ק"מ מרובע. כבר בהגיעכם אל החניה שלמרגלות הקרחון תרגישו ירידה משמעותית בטמפרטורה. ניתן ללכת על הקרח באופן עצמאי (בזהירות רבה), או להצטרף לסיורי הליכה מאורגנים היוצאים מפסר פעמים ביום ממרכז המבקרים של ה-Columbia Icefield, אשר נמצא סמוך לכביש הראשי. כמו כן, ישנם סיורים מודרכים על הקרחון על-גבי "רכבי חלל" בעלי גלגלי ענק, המותאמים לנסיעה על קרח. לקראת ערב תגיעו לעיירה ג`ספר, שם כדאי ללון.

יום 5#: הפארק הלאומי ג`ספר 
מומלץ לבלות את היום באזור העיירה ג`ספר עצמה. בפארק הלאומי ג`ספר יש את הריכוז הגבוה ביותר של יונקים גדולים בכל הרוקים הקנדיים, ולכן כדאי לנסוע לאט ולעקוב אחר כל תנועה בצידי הדרך. פארק ג`ספר הוא הפארק הצפוני ביותר ברוקים, והוא גבוה יחסית, כך שכדאי להתכונן למזג אוויר צונן. בבוקר מומלץ לנסוע להר Edith Cavell, שנמצא כ-30 דקות דרום מערבית לעיירה. למרגלות ההר יש מספר מסלולי הליכה, שמגיעים בין היתר לאגם ירקרק שניזון ישירות מקרחון Angel העצום שמעליו. באגם צפים גושי קרח, והנוף באזור כולו הוא בלתי נשכח. השביל אל האגם יוצא ישירות ממגרש החניה שנמצא למרגלות ההר, וממנו מסתעפים מספר שבילים העולים אל הרמה האלפינית שנמצאת מעליו. מסלול אלפיני מומלץ הוא השביל העולה אל Cavell Meadows (משולט מהאגם). אחר הצהריים ניתן לנסוע לאגם Maligne שנמצא מספר קילומטרים צפון מזרחית לעיירה, ולקראת שקיעה כדאי לעלות ב-Jasper Tramway - רכבל היוצא ממש ממרכז העיירה ועולה לפסגת הר Whistler. מהפסגה יש תצפית לעבר רכסי ההרים האינסופיים המקיפים את ג`ספר מכל עבר, אך עשוי להיות קר מאד למעלה.
 לינה בעיירה ג`ספר.

יום 6#: מג`ספר לבאנף דרך הפארק הלאומי Yoho
 בבוקר כדאי לצאת דרום שוב על כביש 93 (Icefields Parkway), ולעצור במפלי Athabasca המרשימים (כ-40 דקות דרומית לג`ספר). עם הגיעכם חזרה אל העיירה לייק לואיז, תפנו מערבה מכביש 93 אל דרך מהירה 1# (Trans Canada Highway), אל עבר הפארק הלאומי Yoho. מומלץ מאד לעצור באגם הקרוי Emerald Lake, על שם מימיו בצבע האזמרגד. יש מסעדה נעימה על שפת האגם, וגן משחקים קטן לילדים. מעט מערבה מ- Emerald Lake תראו שילוט למפלי Takakkaw. המפלים צונחים מגובה של 254 מטר אל תוך סדרה של בריכות מים קטנות, והמחזה מרשים עד מאד. אחר הצהריים תפנו חזרה מזרחה על דרך מהירה 1#, ובלייק לואיז תמשיכו דרומה על אותו הכביש. לקראת ערב תגיעו לבאנף. לינה בעיירה בבאנף.

יום 7#: מבאנף לקלגרי 
 במידה ועוד נותר לכם זמן לפני הטיסה, מומלץ לבקר ב-Sunshine Village, כפר אלפיני קטן שנמצא 22 קילומטר צפון מערבית לעיירה. הכפר מוקף בכרי דשא ופרחי בר הפורחים בכל צבעי הקשת, ופרפרים מרחפים בכל האזור בתקופת הקיץ. באגמים הסמוכים על הכפר אפשר לדוג (בכפוף להוצאת אישור מאחת מחנויות הדיג בכפר), לטייל או סתם לנפוש בצל. מבאנף הנסיעה חזרה לקלגרי אורכת בערך שעתיים.

לתחילת הכתבה

טיפים אישיים

 • למי שלהוט לצפות ביונקים גדולים כגון דובים ואיילים: כדאי לצאת מוקדם בבוקר, ולנסוע כמה שיותר בדרכים צדדיות. רוב בעלי החיים פעילים בעיקר מוקדם בבוקר ולקראת רדת החשיכה. חשוב להדגיש שוב - לא להאכיל בעלי חיים בשום פנים ואופן. בעלי חיים המתרגלים לקבל אוכל מבני אדם עשויים להפוך עם הזמן להיות תוקפניים, דבר אשר בסופו של עניין יוביל למותם.
 • כדי מאד להיעזר בשירותי הייעוץ של רשות הפארקים הקנדית, הניתנים במרכזי המבקרים. הם יוכלים להמליץ על מגוון רחב של פעילויות ומסלולי הליכה, המותאמים לרצון וליכולת של המבקרים. לרוב, מרכזי המבקרים עצמם הם מעניינים, ומכילים מידע רב על החי והצומח וכן אטרצקיות לילדים.
 • יש להקפיד להשמע להנחיות רשות הפארקים בכל הנוגע לטיפול באשפה. הרוקים הקנדיים שומרים על יופים הייחודי בשל מאמצי שימור הטבע של רשות הפארקים, והודות לאכיפה הנוקשה של כללי הביקור בשמורות הטבע.
 • בתקופת הקיץ הרוקים מלאים במבקרים רבים. עם זאת, בקלות ניתן לברוח מההמונים באמצעות יציאה לטיולים רגליים, קצרים ככל שיהיו. גם במרחק של עשר דקות ממגרשי החניה ההומים תמצאו שלווה ונוף ייחודי.
 • צילום: בעיירות באנף, ג`ספר ולייק לואיז ניתן לרכוש פילמים, סוללות וציוד צילום נוסף. בכדי לצלם בעלי חיים, מומלץ להשתמש בפילם מהיר (400 ASA) ולהצטייד בעדשת טלפוטו (זום). במקרים רבים, כאשר מצלמים קרחונים, הצבע הלבן-כחול של השלג והקרח מתעוות, ונוטה לצאת אפרפר. ניתן לצמצם את התופעה באמצעות שימוש במקטב (למצלמות SLR), או בהכנסת אובייקטים נוספים לתוך מסגרת התמונה, למעט השלג (לדוגמא: עד שני שליש מהתמונה תהיה מלאה בשלג/קרח, והשליש הנותרים שמיים או עצים, המהווים קונטרסט לצבע הלבן הבוהק). מוקדם בבוקר (עד 0800-0900) רוב האגמים ברוקים חלקים ומספקים השתקפויות מושלמות. כדאי להעזר בחצובה, ולעיתים אף במקטב.
 • ניתן לחסוך בעלויות ע"י הימנעות מאכילה רק במסעדות. המסעדות ברוקים נוטות להיות יקרות ולא מלהיבות במיוחד. בכל העיירות ישנם סופרמרקטים קטנים, שם ניתן להצטייד במצרכים בסיסיים, בעיקר לטובת סנדביצ`ים עבור ארוחת הצהריים. במידה ותכינו אוכל לארוחת הצהריים מראש, תוכלו לטייל בחופשיות במהלך היום, מבלי לדאוג להגיע למסעדות, שנמצאות לרוב רק בעיירות עצמן.
 • כדאי לעקוב באדיקות אחר תחזיות מזג האוויר. גם בקיץ, תמיד יש סיכוי לגשם ואף לשלג, ולכן מומלץ להיות מצויידים תמיד. ברוב הימים תוכלו לטייל במכנסיים קצרים ובחולצה קצרה, אולם יש לוודא שברכב יש מעיל גשם ושכבת לבוש חמה נוספת.
 • רוב מסלולי ההליכה הקצרים הם נוחים וקלים להליכה. אין צורך להצטייד בנעלים מיוחדת, ונעלי התעמלות רגילות בהחלט מספקות עבור כל המסלולים שהוזכרו במסמך זה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על קנדה