שלג לגולשי סקי וסנובורד

בדרך לחופשת סקי: המדריך לנהיגה נכונה בשלג

לאלו מכם המתכננים לשכור רכב בזמן חופשת סקי או סתם טיול חורפי ביבשת, כדאי לדעת כמה פרטים חשובים נהיגה בשלג - צמיגים, שרשראות חורף, קבוצות הרכב השונות, גגונים לציוד סקי, דלק ועוד
אופרן
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: בדרך לחופשת סקי: המדריך לנהיגה נכונה בשלג
pixabay.com ©

מזג האוויר באירופה בחורף מחייב תשומת לב מיוחדת לנהיגה ברכב. החורף הישראלי בטל בשישים, כאשר משווים אותו לתנאי החורף השוררים במרבית מדינות אירופה. קצת גשם ושלג שנתפס על הארץ, ואנחנו מאבדים את הידיים והרגליים. בואו נודה בעובדות – אנחנו לא יודעים לנהוג בחורף ואין לנו תרבות נהיגה מתאימה. לעומת זאת, המצב באירופה שונה בתכלית. אספנו לכם קצת אינפורמציה על השכרת רכב בחו"ל, כאשר תחלו לתכנן את חופשת הסקי הקרובה שלכם.

צמיגים לנהיגת חורף 

צמיגים מיוחדים אלה עשויים מתרכובות גומי אחרות מאלה אנו רגילים אליהם והם בעלי אפיון חריצים שונה בתכלית מצמיג רגיל. שתי תכונות אלה מקנות לצמיג יכולת הסתגלות מהירה יותר לתנאי כביש קיצוניים של מים רבים, שלג ואף הצטברות קרח. אפיון החריצים המיוחד בצמיגים אלה מאפשר את ניתוב המשקעים דרך הגלגל באופן כזה שאחיזתו בכביש נפגמת פחות. בחלק ממדינות אירופה הנסיעה מותרת אך ורק עם צמיגי חורף. במידה ותיתפסו נוהגים ללא הצמיגים המיוחדים, אתם צפויים לקבל קנס גבוה ורכבכם עלול להיות מוחרם.

גולשי “שלג” – קבלו הצעת מחיר מיוחדת בהשכרת רכב בחופשת סקי »

יתר על כן, במידה ואתם מעורבים בתאונה ורכבכם אינו מצויד בצמיגים מתאימים – הביטוח אינו תקף ותאלצו לשלם לחברת ההשכרה את כל עלות התיקון! אוסטריה ושוויץ הן דוגמא למדינות אלה והן גם יעדי סקי מאוד פופולריים. בשורה התחתונה - צמיגי החורף הם הביטחון שלכם ומומלץ להזמינם מראש.

שרשראות שלג

כאשר מתכננים לנהוג בדרכים מושלגות, מומלץ להזמין מראש שרשראות שלג (Snow Chains), המשפרות את אחיזת הרכב בכביש מכוסה שלג. שרשראות השלג הינן התקן חיצוני, המולבש על זוג הגלגלים המניעים את הרכב (בדרך כלל הגלגלים הקדמיים). שרשראות השלג מגדילות את שטח הפנים של הגלגל ומאפשרות לו אחיזה טובה יותר כאשר הדרך מכוסה בשלג.

הנסיעה עם שרשראות שלג הינה נסיעה איטית מאוד והיא מתבצעת אך ורק על דרך מכוסה בשלג. נסיעה מהירה עם שרשראות, או לחילופין על דרך שאינה מושלגת תגרום לפירוק השרשראות ולנזק משמעותי לרכב. לפני שעוזבים את תחנת ההשכרה, יש לוודא שהשרשראות מתאימות לגודל הצמיג ושאופן הרכבתן ברור לכם. שימו לב שמכוניות "כבישטח" אינן זקוקות לשרשראות שלג.

מומלץ להבין מראש כיצד מלבישים את שרשראות השלג על הגלגלים, קבלו סרטון שיעשה לכם הרבה סדר:

קבלו מחירים מיוחדים לגולשי למטייל בהשכרת רכב בחופשת הסקי »

גגון סקי

זהו, על פי רוב, התקן מגנטי המולבש על גג הרכב. הגגון הינו גגון ייעודי לנשיאת מחלקיים. כל גגון מתאים לנשיאת שני זוגות מחלקיים בלבד ואינו מתאים לנשיאת Snowboard - לו יש גגון ייעודי משלו. הגגונים מותאמים לכל סוגי המחלקיים בכל הגדלים.

קבוצות הרכב

בבחירת קבוצת הרכב לחופשת הסקי יש לקחת בחשבון משתנים שונים ולא רק את מספר האנשים הנוסעים. יש לשקלל את מספר הנוסעים ואת כמות המטען שאתם לוקחים אתכם (בחורף אורזים יותר) וכמובן את נוחות ובטיחות הנסיעה שלכם. המלצתנו לנוסעים לסקי היא לבחור באחת משלוש הקבוצות הבאות:

  • INTERMEDIATE STW – רכבים כגון פורד פוקס סטיישן ופיג`ו 407 סטיישן.
  • FULL SIZE STW – רכבים כגון, אודי A4 סטיישן ומרצדס C class סטיישן.
  • MINI MINIVAN 5PAX – רכבים כגון פיז'ו 5008 ופוולקסוואגן טוראן.

רכבים אלה מתאימים בנוחות לארבעה מבוגרים על ציודם, הם מרווחים וגדולים ו"יושבים" באופן יציב על הכביש. במידת הצורך, ניתן להזמין לרכבים אלה גם גגון סקי. כמו כן, כדאי לבדוק האם ביעד אליו אתם נוסעים יש בצי הרכבים רכבי 4X4 . רכבים אלה הם בעלי יתרון מובנה של אחיזת הכביש גם בתנאי מזג אוויר קיצוניים – ולרוב אין צורך בשרשראות שלג.

מסלול הנסיעה

חשוב מאוד ליידע מראש את חברת ההשכרה במסלול הנסיעה המדויק. כניסה לארצות מזרח אירופה או לאיטליה, למשל, לא תמיד אפשריים עם כל קבוצת רכב וכרוכים לעיתים בתשלום נוסף. במספר מדינות באירופה נדרשת מדבקה מיוחדת לנסיעה בכבישים המהירים שנמכרת במעברי הגבול (לדוגמא בשוויץ, אוסטריה והונגריה). ישנה הגבלה בחלק מהמדינות על נסיעה עם צמיגי חורף וחשוב מאוד לבדוק היטב את הנושא הזה.

דלק

בנהיגת חורף מומלץ שלא להגיע למצב בו מיכל הדלק מתרוקן - לא תצליחו לנסוע על האדים כמו בקיץ. תמיד כדאי להיות בסטאטוס קוו בו מיכל הדלק נמצא בסביבות חצי מיכל. במידה ואתם נתקעים, חס וחלילה, מנוע פועל יחמם אתכם כשאתם בתוך הרכב. דאגו למלאי סביר של מזון ושתייה ברכב למקרה חירום. כמו כן עדיף לא לשכור רכבי דיזל – דיזל קופא באפס מעלות צלזיוס! בנזין קופא בטמפרטורה נמוכה הרבה יותר.

היעד החם באלפים

הוא שוב שדה התעופה של מינכן! זהו השדה השני בחשיבותו בגרמניה, אחרי נמל התעופה של פרנקפורט, ומגיעות אליו טיסות מכל מקום בעולם ובתדירות גבוהה. הוא מציע צי רכבים מגוון וגדול עם תוכניות השכרה שונות. מיקומה הגיאוגרפי של מינכן - קרוב לאלפיים האוסטרים והשוויצריים, יחד עם צי רכבים גדול ומגוון תוכניות השכרה, הופכים אותה ליעד מספר אחד לנסיעות הסקי.

המידע באדיבות חברת אופרן – השכרת רכב בחו”ל.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה