מידע כללי על מולדובה

מולדובה היא רפובליקה צעירה בדרום מזרח אירופה, שקיבלה את עצמאותה מברה"מ בשנת 1991. בירתה של מולדובה היא העיר קישינב. המדינה היא נטולת גישה לים וגובלת ברומניה במערב ובאוקראינה בדרום ובמזרח.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מידע כללי על מולדובה
Thinkstock Imagebank ©

לאורך ההסטוריה עברה מולדובה תחת ידיים רבות. היא סופחה לאימפריה הרוסית ב-1812 תחת השם בסרביה, אוחדה עם רומניה ב-1918 וב- 1940 סופחה לברית המועצות. ב-27 באוגוסט 1991 זכתה בעצמאות והפכה לרפובליקה פרלמנטרית, שבראשה עומד נשיא. רוב האוכלוסיה בה היא מולדובית-רומנית, אך חיים בה גם אוקראינים, בולגרים, רוסים, גרמנים, יוונים ועוד.

חלקה הגדול של מולדובה נתון בין שני נהרות: נהר הדניסטר שחוצה אותה מצפון לדרום ונהר הפרוט שתוחם את גבולה המערבי ובהמשך מתחבר לנהר הדנובה. מזג האוויר המתון והנוח במדינה והאדמה העשירה שבה הפכו את מולדובה לאחת ממדינות החקלאות הפוריות ביותר באיזור, מרבית כלכלתה מתבססת על חקלאות והיא מהווה ספקית תוצרת חקלאית מובילה של ירקות, פירות, יין וטבק. בגלל מחסור במשאבי טבע ומחצבים מולדובה מיבאת את הדלק, גז ופחם מרוסיה. צפון ומרכז המדינה הם הרריים ואילו דרומה הוא מישורי.

הערים המרכזיות במדינה הן עיר הבירה קישינב הנמצאת במרכז מולדובה, טיראספול (Tiraspol), באלטי (Bălţi) וטיגינה (Tighina). קישינב (Chisinau) ממוקמת על שבע גבעות ונמתחת לאורך של למעלה מ-120 ק"מ. חוצים אותה שני נהרות- נהר הביק (Bic) ונהר האיסנובט (Isnovat) והיא מחולקת לחמישה רובעים.

האתר המפורסם ביותר במדינה הוא Orheiul Vechi. זהו קומפלקס של מנזרים החצובים בסלע הנמצא במקום מרוחק ומבודד, המושך אליו תיירים מכל העולם. הקומפלקס נחצב במאה ה-13 על ידי נזירים והוא משקיף לעבר נהר הראוט (Răut). עד המאה ה-18 חיו במקום נזירים ובשנת 1996 שבו אליו מספר נזירים החיים שם ומשקמים את המבנה.

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על מולדובה